Reklama
Reklama

Teldat z czterema gwiazdkami od Raytheona

14 czerwca 2019, 12:37
PAC-3 Patriot
Fot. Raytheon

Firma Teldat po raz drugi z rzędu otrzymała od Raytheon Integrated Defense Systems nagrodę „4-Star Supplier Excellence Award”. Wyróżnienie to przyznawane jest najlepszym dostawcom amerykańskiego koncernu za spełnianie wysokich kryteriów jakościowo-technicznych i proceduralno-wykonawczych. Bydgoska spółka jest jedyną polską firmą, którą uhonorowano tym laurem.

21 maja w Bostonie odbyła się uroczystość wręczenia nagród „Supplier Excellence Award”, którymi Raytheon Integrated Defense Systems od wielu lat honoruje swoich dostawców, którzy najlepiej wypełniają kryteria jakościowo-techniczne i proceduralno-wykonawcze stawiane przez koncern.

W 2019 roku jedną z firm, które otrzymały nagrodę „4-Star Supplier Excellence Award” został spółka Teldat z Bydgoszczy - firma, która od 2016 roku dostarcza Raytheonowi routery, zapewniające zestawom przeciwrakietowym i przeciwlotniczym Patriot sieciocentryczną łączność. - To dla nas ogromny zaszczyt, że doceniana jest praca jaką wkładamy w nasze wyroby, ich opracowanie, produkowanie w najwyższej możliwej jakości oraz ciągły rozwój – podkreśla Henryk Kruszyński, prezes Teldatu. Dodaje też, iż dzięki współpracy z Raytheon wyroby Teldat wraz z systemami Patriot są wykorzystywane w wielu armiach sojuszniczych i wdrażane w kolejnych.

Bydgoska spółką zaczęła współpracę z Raytheonem w 2011 roku. Co bardzo istotne, to Amerykanie zgłosili się do polskiej firmy. – Pierwsze spotkanie miało miejsce na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach – wspomina prezes Kruszyński, dodając, że produktem, który przyciągnął uwagę koncernu zza oceanu, była Sieciocentryczna Platforma Teleinformatyczna Jaśmin, dostarczany wówczas polskiej armii głównie w postaci Zintegrowanych Węzłów Teleinformatycznych.

Prezes Kruszyński nie ukrywa, że droga od zainteresowania do kontraktu na produkcję routera (bazującego na rozwiązaniach Jaśmina) na potrzeby zestawów rakietowych Patriot, była długa i niełatwa. – Nasz partner chciał mieć pewność, że nie tylko jesteśmy w stanie opracować i zaprojektować poszukiwane przez niego rozwiązanie, ale przede wszystkim produkować je później seryjnie, według wysokich amerykańskich norm dotyczących m.in. jakości, spraw technicznych (w tym bezpieczeństwa teleinformatycznego) oraz procedur zarówno samego Raytheona, jak i U.S. Army – wspomina prezes Teldatu.

Amerykanie wnikliwie prześwietlili Teldat nie tylko od strony możliwości technicznych i produkcyjnych, a także finansowych, ale również dostawców z których korzysta bydgoska firma. Sprawdzano np. spółkę, która na potrzeby Jaśmina pokrywa żywicą układy scalone, albo poddostawcę elementów galwanicznych. Aby móc dostarczać komponenty dla Patriotów, każdy z nich musiał uzyskać specjalną certyfikację wg. amerykańskich norm obronnych.

Wszystkie sprawdzenia, audyty, weryfikacje oraz biznesowe rozmowy, trwały ponad dwa lata. Dopiero we wrześniu 2014 roku Raytheon zlecił opracowanie routera, w lutym 2015 odebrał jego partię próbną, a w listopadzie tegoż roku, po serii badań i testów, zlecił ich produkcję seryjną. Pierwsze seryjne routery zostały dostarczone wiosną 2016 roku.

Tekst powstał w oparciu o materiały firmy Teldat.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Reklama
Wawa
piątek, 21 czerwca 2019, 10:47

To są fakty a nie mity i marketing

Żołnierz
czwartek, 20 czerwca 2019, 00:32

To jeden z licznych dowodów na to że jest to najlepsza polska firma w dziedzinie militarnego IT

Fala
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 22:15

Cieszy sukces Polaków i cieszy to że potrafią

ZZZ
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 22:00

To kolejne potwierdzenie solidności, fachowości i wysokiej jakości produktów tej znanej polskiej firmy.

Andrzej
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 17:33

Czyli firma odkrywa wszystkie karty,łącznie z dostawcami. Po przecież poufne dane.

Podziwiający
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 12:41

Jest to kolejne potwierdzenie tego że Polacy potrafią. Jeżeli rzeczywiście tak jest to inni to dostrzegają

Ja
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 12:33

Gratulacje dla Bydgoszczaków - zawsze byli i są klasą samą dla siebie

men
piątek, 14 czerwca 2019, 22:27

PGZ innowacyjna, prężna, mężna i ach i ech, no właśnie niech ktoś podrzuci jakis super hiper wytwór ich spółek który robi furrore na rynkach światowych?, bo jakoś nie jarzę

tak myślę
sobota, 15 czerwca 2019, 11:55

"niech ktoś podrzuci jakis super hiper wytwór ich spółek który robi furrore na rynkach światowych" 2x23mm Wróbel

Podatnik
piątek, 14 czerwca 2019, 18:55

A Pis z uporem maniaka ślepo brnie w słabsze rozwiązanie proponowane przez PGZ. Już dawno mielibyśmy BMS dla Rosomaków od Teldata i nie tylko. Nie dość że ta prywatna firma proponuje sprawdzone to jeszcze najlepsze z możliwych rozwiązań, tylko nasz rząd woli gorsze państwowe systemy. Państwo powinno wspierać krajowy przemysł obojętnie czy to jest państwowy czy prywatny. Podobnie wyglądała sytuacja z marynarką i stocznią Remontowa Shipbuilding S.A. Która pomimo kilkukrotnie wygranych przetargów na holownik musiała walczyć o swoje w Krajowej Izbie Odwoławczej. Podobna sytuacja wygląda z pozostałymi Kormoranami. Pis na siłę wcisnął do łańcucha produkcyjnego państwową stocznie, podniosło cenę.

Zły
sobota, 15 czerwca 2019, 10:37

100% zgody. Ja dorzucę tylko zeszłoroczny utajniony zakup dronów z PGZ. Mamy na szeregu dział system Topaz, którego nawet Amerykanie nam zazdroszczą. Topaz jest zintegrowany z dronami FlyEye, ale zamiast FlyEye MON kupuje 40 niezintegrowanych z Topazem dronów z PGZ. A te "artyleryjskie" zintegrowane drony MON kupuje w mikroskopijnych ilościach czyli... 3 zestawy, razem 12 szt. tyle że dla WOT!!! Zatem artyleria na skutek tego zakupu nie będzie mieć zintegrowanych z naszym zautomatyzowanym systemem Topaz dronów, co ostro obniża nasze zdolności bojowe. Sabotaż artylerii, żeby wesprzeć finansowo jakąś pojedynczą spółkę. Na pewno nie jest to czysta gra, bo nie było przetargu a tylko "cicha" decyzja. Ale ta decyzja na 100% osłabia naszą artylerię. Ewidentnie!!

styropian
sobota, 15 czerwca 2019, 17:20

tak, na pewno zazdroszcza. skad ty to wiesz? jakby byl im potrzebny ten topaz to zakupili by go razem z firma, ktora go produkuje bo ich stac.

Robcio
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 00:42

Def24 napisał że US-om się podoba, i że oni dopiero nad podobnym to dopiero pracują! Ja tam Def24 wierzę. Ale istotne jest że jeśli to prawda o tych dronach z WB i tych z PGZ, to faktycznie MON odwalił jakiś 'gruby wałek'! Mysla że się nie wyda? Ten jakiś przekręt?

On
sobota, 15 czerwca 2019, 23:14

Podpatrzyli i teraz robią podobny ale własny system.

marcin
sobota, 15 czerwca 2019, 01:03

bardzo trafna analiza!!!

Wesolek
piątek, 14 czerwca 2019, 17:28

Wow!! Jestem pod wrażeniem!! Znaczy nie mają nic wspólnego z MON!! To mają szansę i na rozwój i na dalsze sukcesy! Oby tak dalej. I oby jak najdalej od MON i Inspektoratu Uzbrojenia!! Najdalej jak się da!!! Trzymam kciuki!!!

Obserwator
piątek, 14 czerwca 2019, 22:01

Szkoda tylko, że MON w osobie Macierewicz zakazał kupowania wyrobów z Teldetu i WB Elektronics. Pretekstem jest to, że nie są państwowe i w związku z tym zagrażają bezpieczeństwu Państwa. Jakoś Amerykanom to nie przeszkadza (zresztą od WBE kupili systemy łączności), A jaka jest prawdziwa przyczyna zakazu? Sami sobie odpowiedzcie.

Wesołek
niedziela, 16 czerwca 2019, 14:36

Obserwuj uważniej, bo nie zaobserwowałeś niestety, że 1000 szt Warmate Z WB Electronics kupił dla WOT nie kto inny jak tylko Macierewicz. W dodatku to za Macierewicza państwo kupiło także udziały w WB!! Może wypadałoby go zatem przeprosić? :-) Natomiast jakie jest dno nie-kupowania z Teldaty czy brak dalszych zakupów z WB tego nie wiemy. Ale osobiście czuję wyraźny smród jakiegoś "przewału", bo zakup w sumie drogich i nie do końca znanego przeznaczenia dronów z PGZ, są na dziś okryte niejasną mgłą przemilczeń. Zatem jest coś na rzeczy.

prawieanonim
sobota, 15 czerwca 2019, 21:51

Najnowszy Patriot który powstanie po 2020-stym roku będzie z podzespołami od Teldat bo tak sobie życzy Raytheon więc Macierewicz może sobie kazać. To nie on jest tutaj decyzyjną osobą tylko twórca systemu.

Chris
sobota, 15 czerwca 2019, 14:18

To niestety zdaje się obecny minister jest przeciwny, nie AM

asc
sobota, 15 czerwca 2019, 02:45

Bez jaj przeciez za jego czasow kupiono sprzet z WB do WP - w tym dla WOT.

Zax
sobota, 15 czerwca 2019, 10:39

I był to jak widać ostatni zakup, i to mimo wykupu przez państwo części udziałów w WB!! Więc niestety to chybiony argument.

X
piątek, 14 czerwca 2019, 14:49

Szacunek !

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama