Reklama

Technologie

Systemy diagnostyczne, rejestratory i dokumentacja od ITWL

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych może otrzymać niemal 100 mln zł od 3. Regionalnej Bazy Logistycznej Wydział Techniki Lotniczej. Tyle może kosztować przygotowanie biuletynów statków powietrznych na lata 2021-2024, czyli dokumentów niezbędnych do legalnej eksplotacji samolotów i śmigłowców, jak również serwis systemów diagnostycznych SNDŁ-1b/SPŁ-2b i rejestratorów parametrów lotu S2-3a w tym samym czasie. Negocjacje w tej kwestii rozpoczęły się 31 grudnia 2020 roku.

Zastosowanie negocjacji z jednym podmiotem zamiast postępowania konkurencyjnego w kwestii przygotowania biuletynów statków powietrznych wynika z tego, że ITWL , jak czytamy w uzasadnieniu – „posiada prawa wyłączne i możliwości techniczne, niezbędną wiedzę i przeszkolony personel do wykonywania prac objętych przedmiotowymi biuletynami, nadane przez Głównego Inżyniera WL oraz nie istnieje alternatywne/zastępcze rozwiązanie umożliwiające realizację biuletynów przez inne podmioty.” Wartość tej usługi, dotyczącej dokumentów obowiązujących w okresie 2021-2023 oszacowano na 98 906 283,94 PLN bez VAT.

Na tym tle niewielką wydaje się kwota 650 406,51 PLN bez VAT, która dotyczy kosztów serwisowania w latach 2021-2024 sygnalizatorów nadmiernych drgań łopatek SNDŁ-1b, sygnalizatorów pęknięć łopatek SPŁ-2b i rejestratorów S2-3a. System diagnostyczny SNDŁ-1b/SPŁ-2b przeznaczony jest do wykrywania uszkodzeń łopatek w silnikach turboodrzutowych. Systemy rejestracji parametrów lotu S2-3a, stosowane na wielu różnych typach statków latających, od śmigłowców SW-4 i W-3 po samoloty M28 Bryza, jak sama nazwa wskazuje to „czarne skrzynki”, które służą do zapisu i kodowania odczytów parametrów lotu i pracy systemów pokładowych.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama