Premiera zminiaturyzowanej amunicji krążącej z Izraela [WIDEO]

22 lutego 2019, 11:22
IAI Mini-Harpy
Fot. IAI

Na trwających w Bengaluru targach Aero India 2019, izraelski koncern zbrojeniowy IAI zaprezentował nowe rozwiązanie będące rodzajem amunicji krążącej o nazwie Mini Harpy. 

Konstrukcja wywodzi się z większych systemów Harpia i Harop. Została zaprojektowana do głównie do niszczenia niewielkich celów. 

W dobie obecnych, asymetrycznych konfliktów zbrojnych, coraz częściej mamy do czynienia z niedużymi, szybko poruszającymi się celami które widoczne są tylko przez krótki czas. Nasz system nie opiera się na konkretnym punkcie odniesienia, tylko czeka na pojawienie się zagrożenia i atakuje w ciągu kilku sekund. Dowodem na skuteczność tego podejścia jest to jak wiele takiej amunicji krążącej sprzedaliśmy w kraju i za granicą. 

Szef IAI Systems, Missiles & Space Group Boaz Levy

Mini Harpy czerpie z doświadczeń uzyskanych przez IAI podczas produkcji systemów Harop i Harpia. BSP wchodzący w skład systemu Mini Harpy może być odpalany z kontenerów umieszczonych na ziemi, morzu i lub na śmigłowcach. Napęd  zapewnia mu silnik elektryczny, który pozwala na działanie w zasięgu 100 km od miejsca startu (lub przebywanie w powietrzu przez okres 2 godzin). W razie nie napotkania żadnych celów, dron ląduje we wskazanym miejscu. Masa BSP to 45 kg z czego 8 kg stanowi głowica niszcząca, w bezpilotowcu zastosowano też nową głowicę optoelektroniczną dzięki czemu operator dysponuje lepszym obrazem sytuacji. Pozostawiono też operatorowi możliwość przerwania ataku.

Firma IAI zaprezentowała wideo pokazujące symulacje działania systemu. Co ciekawe jednym z celów ataku Mini Harpy jest radar przypominający te wchodzące w skład rosyjskich systemów obrony powietrznej S-300 i S-400. W animacji można też zobaczyć użycie systemu podczas walk w terenie zurbanizowanym. 

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24