Iskandery i Tornado. "Masowe" strzelania w Rosji

5 sierpnia 2020, 12:46
IMG_8737-550
Fot. mil.ru
Reklama

Rosyjska agencja TASS poinformowała, że w tym tygodniu, w Obwodzie Astrachańskim, zostanie przeprowadzone w ramach ćwiczeń masowe uderzenie rakietami „Iskander”. Kosztujące miliony rubli rakiety nie zostaną jednak wystrzelone w ramach wielkich manewrów, ale przy okazji generalskiej odprawy, która w tym czasie jest realizowana dla specjalistów artylerii.

Strzelania rakietowymi zestawami „ziemia-ziemia” „Iskander” odbywają się dosyć często, jednak nigdy nie miały takiej oprawy medialnej, jaką mają manewry realizowane w tym tygodniu w Obwodzie Astrachańskim. Przygotowano tam bowiem pokaz masowego użycia tego systemu uzbrojenia wspartego dodatkowo pociskami z nowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowej „Tornado-S”.

Samo strzelanie salwami tak drogich rakiet, jak „Iskander” w czasie ćwiczeń wydaje się nie mieć sensu, jednak nie w przypadku Rosjan. Ich generałowie (i niestety nie tylko ich) wprost lubują się w rozstawianiu w jednej linii systemów artyleryjskich i obserwowaniu jak salwami w niebo są masowo posyłane pociski artyleryjskie i rakietowe. Podobnie zresztą realizowane są manewry jednostek czołgowych i zmechanizowanych, które niekiedy bardziej przypominają film „Wyzwolenie” niż realia współczesnych konfliktów zbrojnych.

image
Fot. mil.ru

Pokaz, który ma zostać przeprowadzony w Obwodzie Astrachańskim, może być tego dowodem, ponieważ został zorganizowany nie w trakcie ważnych manewrów strategicznych, ale w ramach „operacyjno-specjalnej odprawy, podczas której będą omawiane doświadczenia w posługiwaniu się i eksploatowaniu współczesnego uzbrojenia artyleryjskiego”.

Według rosyjskiego ministerstwa obrony w odprawie tej biorą udział „generałowie i oficerowie centralnych organów dowodzenia wojskowego, szefowie sił rakietowych i artylerii okręgów i formacji wojskowych, dowódcy formacji artylerii rakietowej i lufowej oraz szefowie ośrodków szkoleniowych”. Są to więc ludzie doskonale znający możliwości wykorzystywanego przez siebie uzbrojenia oraz jego ograniczenia.

Wiedzą więc dobrze, że systemów „Iskander” ma układ elektronicznej symulacji, którego uruchomienie może być równie wiarygodnym sprawdzeniem działania obsługi, jak faktyczne wystrzelenie bardzo drogiego pocisku. Wystarczy bowiem porównać rejestrowane dane i sprawdzić, czy była odpowiednia synchronizacja czynności poszczególnych zestawów i czy prawidłowo wprowadzono dane atakowanych celów.

image
Fot. mil.ru

Rosjanie zresztą wielokrotnie ćwiczyli różne scenariusze użycia systemu „Iskander” – w tym jednoczesne wystrzelenie różnej klasy przenoszonych przez te zestawy pocisków (balistycznych i manewrujących). Testowano dodatkowo wspieranie się w czasie rzeczywistym danymi z bezzałogowych aparatów latających, jak również danymi z rozpoznania lotniczego.

Pomimo tego zdecydowano się pokazać kadrze generalskiej zmasowane użycie systemów „Iskander” i „Tornado-S” nadając temu odpowiednią oprawę medialną. W ten sposób rosyjscy generałowie będą zadowoleni, a świat dowie się, że rakiet „Iskander” można strzelać salwami – o czym ten „świat” zresztą doskonale wiedział.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 36
Reklama
January.
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:37

Dziennikarze pewnie z.powodu upałów źle się czują. W Rosji zawsze źle. Być może dla nas dobrze. Ich straty i po co ten kwik. Nie ma dnia abym nie czytał negatywne o Rosji. Może coś pozytywnego, będzie ta propaganda zakrawa na ironię.

Kasia
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:06

Kogo chcą zaatakowc sałaty skoro tak intensywnie ćwiczą a może Putin daje zatrudnienie wojskowym aby go popierali?

Realia RP
piątek, 7 sierpnia 2020, 07:25

A u nas salwa z kapiszonowców i kolejne tysiące najeźdźców zza wody za grube miliardy kto bogatemu zabroni! Achoj przygodo.

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:02

U was w Olgino to coraz ... trolle czego ejstes ładnym dowodem:0

FakKamrat
czwartek, 6 sierpnia 2020, 17:26

Przy utylizacji pokaz siły.

Funky Koval
czwartek, 6 sierpnia 2020, 13:47

Ćwiczą jednoczesne strzelanie Iskanderami z pociskami balistycznymi i manewrującymi do bardzo ważnych celów aby pokonać obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową. A czy któryś z naszych strategów wpadł na pomysł żeby formować mieszane dywizjony przeciwrakietowe i przeciwlotnicze zdolne zwalczać oba typu pocisków jednocześnie. Na razie kupiliśmy tylko pociski przeciwrakietowe które do zwalczania pocisków manewrujących sa nieekonomiczne! Hej tam w MONie, obudźcie się!!!

Davien
czwartek, 6 sierpnia 2020, 19:07

Funku, pocisk balistyczny 2,1km/s, manewrujacy niecałe 300m/s prędkość lotu:) Zwalczaja je rózne zestawy przy czym zachodnie systemy jak Patriot moga zwalczac oba naraz( literalnie) Aha, przy zwalczaniu rakiet nei ma czegos takiego jak ekonomia bo pocisk za milion usd mimo ze 5x tańszy od takiego PAC-3MSE jak trafi moze narobic szkód za miliardy.

Terminus Est
czwartek, 6 sierpnia 2020, 10:08

Wiadoma rzecz. Zjadą się ruskie generały na ochlej, zaleją pałę i zaczną strzelać na wiwat Iskanderami. To przecież stara tradycja. Proponuję stworzyć osobny dział na D24 n.p Folklor24 i tam publikować takie teksty z pogranicza etnografii i socjologii.

FakKamrat
czwartek, 6 sierpnia 2020, 17:28

Utylizacja i imprezka przy Stolicznej. Taki ot ruskij folklor

SamJo !!!
czwartek, 6 sierpnia 2020, 09:44

A na walkę z rakiem , dla inwalidów i niepełnosprawnych i emerytury dla obywateli i inne ważne cele dla ludności to nie ma pieniędzy !?!?!?!? Ludzie żyją jak po II WŚ , nie mają bieżącej wody , kanalizacji, opieki medycznej , komunikacji i drogi, a na pokazywanie ile wydali na ćwiczenia to są !!!!?

January.
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:41

Ukraincu jak tam u was? Jak byli by słabi to Rosję rozbito na na kilkanaście krajów i wówczas dochodziłoby do wojen i nie woli

kasia
czwartek, 6 sierpnia 2020, 18:26

Może biorą przykład z naszej tvp?

tylko współczuć !!!
czwartek, 6 sierpnia 2020, 17:26

Masz 100% racji. Wszystkie te problemy w USA w ostatnim czasie nawarstwiają się w tempie geometrycznym. I do tego ta pandemia tak ciężko ich doświadcza.

Davien
czwartek, 6 sierpnia 2020, 19:08

Pisałe akurat o twojej Rosji ale jak widać ruskiemu trollowi tylko USA na mysli:)

orgon
czwartek, 6 sierpnia 2020, 08:39

A kogo to obchodzi, co robi Rosja. Niech sobie strzela, maja to strzelaja, a nie jak w Polsce, gdzie obcy sobie strzelają. Kiedyś Polacy tez tam strzelali.

Tani
czwartek, 6 sierpnia 2020, 08:33

Pewnie sa klienci na systemy plot. Beda obserwowali towar w dzialaniu.

Paragraph23
czwartek, 6 sierpnia 2020, 07:42

Z treści artykułu dowiedziałem się że wg. Autora "..Samo strzelanie salwami tak drogich rakiet, jak „Iskander” w czasie ćwiczeń wydaje się nie mieć sensu..." A na ile wg. Autora "tego" miał sens atak USA na pustostan w Syrii przy pomocy 80 rakiet tomahawk ?! :) .. No właśnie, a kto bogatemu zabroni :)

Davien
czwartek, 6 sierpnia 2020, 13:57

Taak tyle ze to nei były pustostany jak bredzisz ty i Rosja ale trzy kompleksy chemiczne Asada:)

Riddler
czwartek, 6 sierpnia 2020, 15:10

Rozumiem, że po zbombieniu takich kompleksów z chemikaliami, teren został skażony?

Davien
czwartek, 6 sierpnia 2020, 19:09

Wiesz biedaku co ie dzieje z gazami bojowymi w temperaturze kilkuset stopni ?? Nie, to siedz cicho i nie rób z siebie błazna bo olgino ma ich dosyc:) Aha chyba tylko tacy jak ty przechowuja dzisiaj gazy bojowe gotowe do uzycia:)0

Adam
czwartek, 6 sierpnia 2020, 07:32

Stać ich widocznie, ruskie takie głupie nie są jak się nam przez próżność wydaje.

Geo
czwartek, 6 sierpnia 2020, 07:21

Patrząc, że strzelanie odbędzie się na południe od Uralu, podejrzewam że Rosjanie ćwiczą strzelanie tam ze względu na ewentualną oś natarcia chińskiej armii od strony Kazachstanu. Masowo, bo atak będzie masowy. Wcześniej czy później żółta rasa, tym razem Chińczycy, spróbują pochodu na zachód jak kiedyś Mongołowie. Rosjanie są tego świadomi, że USA i kraje wschodniej Azji poradzą sobie z Chinami, Indie też są za mocne, a Rosjanie najsłabsi, bo niewiadomo ile mają sprawnych ładunków atomowych, a Chiny mogą już coś o tym wiedzieć i tam rozegra się następna wielka wojna.

Niuniu
czwartek, 6 sierpnia 2020, 02:52

Bardzo się autor martwi marnotrawstwem drogich rosyjskich rakiet. Ale może to jednak nie marnotrawstwo. Może te rakiety są już tak stare, że powinny podlegac utylizacji i właśnie dla tego doszło do ich użycia w trakcie ćwiczeń?

środa, 5 sierpnia 2020, 22:47

Niech w koryto wiejskie wystrzelą...może coś się zmieni...płakać za nimi nie będę

Zibi
środa, 5 sierpnia 2020, 16:58

Możliwe też, że jakiejś parti rakiet kończą się resursy i to może być najtańszy sposób na ich utylizację tak przy okazji....

Krolewicz
środa, 5 sierpnia 2020, 16:43

Juz w 2009 roku rosja wydala na zakup uzbrojenia 16 mld dolarow, co milo pozwolic na modernizacje 100 tys zolnierzy,

jur
środa, 5 sierpnia 2020, 16:40

..A co bogatego nie stać.. Germańce i inni ,,pożyteczni idioci.. (patrz.Nord Stream etc) wysyłają Деньгиi pardon евро !!!!

niszg
czwartek, 6 sierpnia 2020, 14:31

Ty wysyłasz amerykanom miliardy, to dobrze, to i Niemcy moga, co to ciebie obchodzi.

123
środa, 5 sierpnia 2020, 16:18

Ci to zawsze mieli kompleks nizszosci. Jak bylo, jest i bedzie.

.
środa, 5 sierpnia 2020, 18:58

Rezuny?

Davien
czwartek, 6 sierpnia 2020, 13:58

Patrzac jak Rosjanei maskruja cywilów to rezuny do nich pasuje idealnie;)

Zbyszek
środa, 5 sierpnia 2020, 16:15

Super niech strzelają jak najczęściej i tylko salwami, mnie się to bardzo podoba że opróżniają swoje magazyny

manewrry
środa, 5 sierpnia 2020, 20:56

Najważniejsze aby Jenerałowie mieli ubaw :) potem o świcie jak odparuje, będą analizy techniczne gdzie właściwie te rakiety trafiły

Hektor
środa, 5 sierpnia 2020, 16:14

Symulacja to nie wszystko. Poza tym lepiej wystrzelić podczas ćwiczeń starszą amunicję i na jej miejsce kupić nową. A nie tak jak w Polsce, gdzie MON zbliżającą się do swojego terminu przydatności do użycia amunicję strzelecką oddał do utylizacji, która na dodatek kosztowała sporo.

BUBA
środa, 5 sierpnia 2020, 16:34

No i ktos zarobil. Bo zloto toczy sie w krag

Ss
środa, 5 sierpnia 2020, 15:15

Powinni tak co dzień strzelać.

Tweets Defence24