Indie i Chiny uzgodniły, że przyspieszą wycofywanie wojsk z rejonu spornej granicy

25 lipca 2020, 10:13
1024px-Yudh_Abhyas_2013,_2nd_Batallion,_5th_Gurkha_Rifles
Fot. Sgt. Michael J. MacLeod/U.S. Army
Reklama

Indie i Chiny uzgodniły, że przyspieszą wycofywanie wojsk z rejonu spornej granicy w zachodnich Himalajach, gdzie w czerwcu w starciach zginęło 20 indyjskich żołnierzy — poinformował w piątek rząd Indii. Pekin nie wydał w tej sprawie komunikatu — pisze Reuters.

Podczas telekonferencji dyplomaci obu stron ustalili, że doprowadzą do "szybkiego i pełnego" wycofania oddziałów, by odbudować wzajemne relacje i przywrócić spokój w regionie — podało indyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

15 czerwca doszło do potyczki w dolinie rzeki Galwan; nie było wymiany ognia, ale w walce na pięści, kamienie i metalowe pręty zginęli indyjscy żołnierze. Indyjskie media mówiły o co najmniej 40 zabitych Chińczykach. Pekin nie potwierdził tych informacji o stratach.

Starcie było najpoważniejszym incydentem na spornej granicy chińsko-indyjskiej od ponad 50 lat. Obie strony oskarżały się wzajemnie o sprowokowanie agresji i naruszenie ustalonej linii podziału, którą określono w 1962 roku. Jest ona jednak — jak pisze Reuters — niedokładnie wyznaczona.

Po incydencie w dolinie Galwanu chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przeprowadziła ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji w Tybecie, na wysokości ponad 4,7 tys. metrów n.p.m. 23 czerwca źródła rządowe w Delhi podały, że strony konfliktu uzgodniły zakończenie konfrontacji na spornym odcinku granicy.

Spór terytorialny pomiędzy Chinami a Indiami toczy się od dziesięcioleci. Do mniejszych potyczek dochodziło w tym roku kilkakrotnie. Indie oskarżyły Chiny o wysłanie tysięcy żołnierzy do doliny Galwanu. Według komentatorów Pekin mogła rozgniewać budowa przez Delhi infrastruktury drogowej w pobliżu granicy. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Andrettoni
sobota, 25 lipca 2020, 20:58

Ktoś naprawdę wierzył w wojnę w górach? 90% ludzi pozostawionych w tamtym terenie by umarło nawet bez wojny. To nie są Tatry tylko Himalaje, a nawet Tatry potrafią zabić. Gdyby to był sprzyjający teren to mogłoby do czegoś dojść choć i tak byłoby to wątpliwe. Jeżeli patrzymy na rozwój gospodarczy, to USA, Chiny i Indie są w czołówce jeśli chodzi o perspektywy. Jeżeli którekolwiek dwa z tych państw zaczną wojnę, to trzecie je wyprzedzi. Zaraz za nimi są kolejne i wojna może oznaczać nawet w przypadku zwycięstwa spadek o kilka pozycji. Dlaczego USA nie rozpoczęły wojny z Iranem? Z powodu obaw "militarnych"? Po prostu koszt wojny obciążyłby gospodarkę na tyle, że USA wypadłyby z wyścigu. Dlatego wojna musi być proxy, tania albo światowa, by osłabić wszystkich. Każdy kto nie weźmie udziału po prostu relatywnie zyska.

ito
niedziela, 26 lipca 2020, 18:28

Dowiedz się czegoś na temat wojny najśmieszniejszych armii świata- włoskiej i cesarsko-królewskiej. Dolomity, Tyrol Południowy. Miejsca w których JESZCZE W XXI WIEKU znajdowano zamarzniętych żołnierzy. Sorry- generałowie wymyślą jakąś głupotę- szeregowcy nie mają wyjścia. I nic, nawet 11 wygranych bitew w dolinie Isonzo, które dały Włochom jakieś 15 km terenu (na szerokość ok 1,5 km) i kosztowały TRZYSTA TYSIĘCY zabitych Włochów nie jest w stanie przekonać generałów, że są idiotami.

mobilnyPL
sobota, 25 lipca 2020, 16:33

....to Davien się wkurzy....nici z wojny....

Davien
sobota, 25 lipca 2020, 20:09

Przeciez to ty mobilku i podobni tobie parli do tej wojny by twój pan Rosja mogła spzredawac im broń.

Hipopotam
sobota, 25 lipca 2020, 16:28

Hindus KŁAMIE WŁAŚNIE rozmieścił tam brygade desantowa zeby Chińczykom opuściła łomot

ito
niedziela, 26 lipca 2020, 18:30

Wiesz, nie założyłbym się nawet o trzy złote, że nie nadzieje się na znacznie silniejsze zgrupowanie chińskie, które jakoś zapomniało się wycofać.

Fanklub Daviena
sobota, 25 lipca 2020, 13:19

Oj, to czarna rozpacz w USA - nie będzie upragnionej wojny chińsko-indyjskiej? :)

Davien
sobota, 25 lipca 2020, 22:47

Ot czarna rozpacz i desperacja w Moskiwe, nie zarobi mafiozo Putin na spzredazy broni:))

Sarmata
niedziela, 26 lipca 2020, 13:58

Oczywiscie że Rosja zarobi , nie bedzie wojny to oba panstwa będą miały pieniądze na uzbrojenie i oba będą kupować w Rosji. Nawet sankcje USA nie zmuszą Indii do kupowania drogiego i słabego sprzetu z USA.

Fanklub Daviena
niedziela, 26 lipca 2020, 11:23

Nie zarobi? Tzn. co, Indie odwołały zakupy S-400, MiG-29 itp? Cy tylko kłamiesz jak zwykle? :)

frugo
wtorek, 28 lipca 2020, 09:46

A po co maja kupowowac bron? Broni w himalajach jest dostatek, no moze pretow metalowych moze troche brakowac ale Indianie maja swojego Mitala.pl.

Tweets Defence24