"Lojalny skrzydłowy" myśliwców 5. generacji po oblocie [WIDEO]

7 marca 2019, 12:30
XQ-58A
Fot. 88 Air Base Wing Public Affairs, US Air Force


Amerykańskie siły powietrzne oblatały eksperymentalnego drona XQ-58A Valkyrie. Maszyna wykonana jest w technologii stealth, może latać z prędkością zbliżoną do Mach 1 oraz przenosić uzbrojenie. 

Pierwszy lot nowego drona, który trwał 76 minut miał miejsce 5 marca br. nad poligonem Yuma w Arizonie. Bezzałogowy samolot powstał we współpracy Air Force Research Laboratory oraz firmy Kratos Unmanned Aerial Systems w ramach programu Low Cost Attritable Aircraft Technology (LCAAT) Rozwój maszyny odbywał się w tajemnicy a trwał dwa i pół roku. 

XQ-58A to demonstrator technologii tzw. "lojalnego skrzydłowego", a więc maszyny, która mogłaby wspierać działania zwiadowcze i uderzeniowe myśliwców takich jak F-22 czy F-35. Bezzałogowy samolot ma także mieć możliwość działania w tzw. "rojach dronów" kierowanych z samolotu załogowego. Jak możemy przeczytać w informacji prasowej US Air Force program LCAAT w ramach, którego powstała Walkiria ma na celu "przełamać rosnące koszty taktycznie istotnych samolotów".

Nowy dron wykonany jest w technologii stealth, ma 8,8 m długości i 6,7 m rozpiętości skrzydeł. Bezzałogowiec może latać z prędkością zbliżoną do Mach 1 a jego zasięg jest szacowany jest na ponad 3700 km. XQ-58A ma mieć możliwość przenoszenia w wewnętrznych komorach uzbrojenia do 4 kierowanych bomb o masie do 250 kg (JDAM lub SDB). 

Jak informują amerykańskie siły powietrzne w sumie zaplanowano pięć lotów testowych XQ-58A Valkyrie, które odbędą się w dwóch fazach. Pozwolą one na ocenę m.in.  funkcjonalności, układu aerodynamicznego oraz systemu startowego i techniki odzyskiwania maszyny. 

Reklama
Tweets Defence24