Rosja: wozy antysabotażowe i roboty do ochrony wyrzutni rakiet balistycznych

9 stycznia 2019, 10:18
Zrzut ekranu 2019-01-08 o 16.38.12
Fot. mil.ru

Wojska  Rakietowe  Strategicznego Przeznaczenia Federacji Rosyjskiej wprowadzają do eksploatacji kolejne wozy antysabotażowe BPDM Tajfun-M. Tym razem wejdą one w skład kompleksu ochrony dywizjonów międzykontynentalnych pocisków balistycznych RS-24 Jars.

Wozy takie otrzymała jedna z jednostek uzbrojona w mobilne wyrzutnie kompleksu Jars oraz eksploatująca silosy z rakietami ICBM w rejonie Kozielska. Docelowo Tajfun-M ma natomiast wejść w skład wszystkich operacyjnych dywizjonów rakietowych 15Ż55/65 Topol-M i ich udoskonalonych wersji 15Ż55M Jars i 15Ż67 Jars-M.

BPDM Tajfun-M czyli bojowy antysabotażowy wóz (rus. Боевая противодиверсионная машина – БПДМ Тайфун-М - 15Ц56М) to opracowany zgodnie z wymaganiami sił strategicznych pojazd rozpoznawczy na bazie kołowego transportera opancerzonego w układzie 8x8 BTR-82.

Transporter ten jest przeznaczony do prowadzenia rozpoznania w obszarze operowania strategicznych wyrzutni rakietowych za pomocą specjalistycznego kompleksu w zakresie radiolokacyjnym i elektrooptycznym oraz do zwalczania grup dywersyjno-specjalnych przeciwnika i jego pododdziałów rozpoznawczych. Załoga pojazdu składa się z 7-8 żołnierzy.

W skład wyposażenia wchodzi m.in. radar Kredo-M1 umieszczony na składanym maszcie za wieżą, zestaw czujników i sensorów elektrooptycznych czy BSP Elereon-3 o zasięgu od 50 do 5000 metrów (zamontowany w specjalnym zasobniku transportowym). Uzbrojenie wozu to ZSMU z 12,7 mm wkm.

Roboty do ochrony wyrzutni ICBM

Dodatkowo przewiduje się z czasem wprowadzenie na jego stan uzbrojonego, bojowo-rozpoznawczego robota MRK-25 (rus. Mobilnyj Robototechniczeskij Kompleks). Ten gąsienicowy pojazd byłby sterowany drogą radiową na odległościach do 5000 metrów oraz miałby możliwość poruszania się  po zaprogramowanej trasie z maksymalnie 10 punktami zwrotnymi. Na wozie Tajfun-M zamontowany został ZSMU z 7.62 mm km lub 12.7 mm wkm czy 30 mm granatnikiem automatycznym AG-30/29.

Po wprowadzeniu robota BPDM Tajfun-M stanie się stanowiskiem dowodzenia i nadzoru nad bezzałogowymi systemami obrony dywizjonów rakietowych, czyli spełnione będzie docelowe wymaganie sił strategicznych by system ich ochrony oprzeć o sterowane i półautonomiczne roboty wielozadaniowe.

Ponadto wraz z tymi specjalistycznymi wozami wojska strategiczne pozyskują system treningowy w postaci symulatora do prowadzenia szkoleń w zakresie utrzymania bezpieczeństwa wyrzutni i walki z przeciwnikiem dedykowanymi sposobami.  Sam symulator jest przeznaczony do prowadzenia nauki i treningów dla pełnej obsady wozu BPDM Tajfun-M.

 

 

 

 

Reklama
Tweets Defence24