Leopardy z aktywnym pancerzem w szpicy NATO

29 stycznia 2019, 13:11
Leopard 2.jpg
Fot. Bundeswehr
  • Niemcy planują wyposażyć przynajmniej jedną kompanię czołgów Leopard 2 w system obrony aktywnej (ASOP)
  • Podobnie jak na amerykańskich Abramsach będzie to system Trophy HV izraelskiej firmy Rafael Advanced Defence System
  • Niemieckie czołgi z systemami ASOP wejdą w skład tzw. szpicy NATO

O podjęciu takich kroków przedstawiciele Bundeswehry poinformowali podczas międzynarodowej konferencji International Armoured Vehicles 2019 (IAV) w Londynie. Decyzja o wyposażeniu czołgów w aktywny system obrony pojazdów (ASOP) związana jest z wytypowaniem części niemieckich pododdziałów pancernych do sił szybkiego reagowania Sojuszu Północnoatlantyckiego, tzw. szpicy NATO VJTF (Very High Readiness Joint Task Force). Niemcy ponadto podkreślają, że wybór wynika również z analizy użycia Leopardów 2 w Afganistanie i Syrii.

Według wstępnych planów całkowite doposażenie Leopardów 2 w system Trophy HV (ASPRO-A)  miałoby nastąpić około 2022 roku natomiast jak na razie Bundeswehra nie wyznaczyła jeszcze jednostki, która wystawi pododdział czołgów wydelegowany do VJTF w 2023 roku. Tym samym nie wiadomo więc, która wersja Leoparda 2 otrzyma izraelski system ASOP. 

Rozpoczęcie integracji Trophy z Leopardem 2 ma się rozpocząć jeszcze w tym roku a wszystkie testy mają zostać ukończone do 2021 roku. Doposażonych będzie ogółem 17 wozów - 13 wchodzących w skład kompanii i 4 zapasowe. Jak na razie nie ma planów pozyskania kolejnych systemów Trophy, ale nieoficjalnie wiadomo, że Bundeswehra chce gruntownie przetestować taki system i na podstawie tego zdecydować o docelowym wyborze konkretnego typu.

Już trzy lata temu badano taką integrację nie tylko systemu Rafaela,  ale też ASOP Iron Fist opracowanego  przez  inną izraelską firmę IMI Systems. Ponadto testowano na czołgu Leopard 2 krajowe rozwiązanie w postaci rozproszonego i wielokanałowego systemu AMAP-ADS.

Trophy HV wykorzystuje już armia izraelska montując go na czołgach Merkava Mk4M i ciężkich gąsienicowych transporterach opancerzonych Namer. Ponadto system ten w zmodyfikowanej, modułowej w budowie wersji (m.in. z większymi magazynami na antypociski) zabudowywany jest także na amerykańskich czołgach M1A1SA/FEP, M1A2A/M1A2B oraz najnowszych M1A2C/M1A2D należących do US Army (4 ABCT) i US Marine Corps.

ASOP Trophy HV (Heavy Vehicles) działa na zasadzie wykrywania zagrożeń przez radiolokatory AESA (cztery anteny pokrywające  pełne 3600 wokół pojazdu), które umożliwiają wykrycie, a przez to i zidentyfikowanie a następnie wykonanie obliczeń przez moduł przelicznikowy/komputer trajektorii celu stanowiącego zagrożenie dla osłanianego wozu. Jeżeli z dokonanych obliczeń wynika, że pojazd jest zagrożony to następuje neutralizacja celu poprzez efektor MEFP (Multiple Explosively Formed Penetrator) wystrzeliwany z wyrzutni wchodzącej w skład systemu.

Także inne kraje myślą o wyposażaniu swoich wozów bojowych w systemy obrony aktywnej np. Turcy planują wyposażyć swoje czołgi w ASOP Akkor Pulat opracowany wspólnie z Ukraińcami.

Z kolei Holendrzy zlecili BAE Systems integrację izraelskiego systemu Iron Fist Light Compact (IF-LC) z ich bwp CV9035NL a w grudniu zeszłego roku amerykanie zdecydowali o wyborze Iron Fist Light (IFL) dla swoich bwp M2A4 Bradley.

Reklama
Tweets Defence24