Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Leopard 2A5 z polską termowizją i uzbrojeniem w Kielcach

FOT. MARTA RACHWALSKA/DEFENCE24.PL
FOT. MARTA RACHWALSKA/DEFENCE24.PL

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. zbudowały samodzielną, krajową bazę obsługowo-serwisową dla czołgów Leopard 2. Obecnie skutkuje to posiadaniem przez nie szerokich kompetencji w tym zakresie. W Kielcach prezentowany jest zmodyfikowany czołg Leopard 2A5, ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia oraz systemem termowizyjnym opracowanym w spółkach należących – podobnie jak WZM – do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Zgodnie z zatwierdzonym przez PGZ jeszcze w końcu 2015 roku podziałem prac w projekcie Leopard, WZM jest liderem w obsługach czołgów Leopard 2A5 oraz układów napędowych wszystkich wersji maszyn użytkowanych w SZ RP (2A4/2A5/2PL). Poznańskie zakłady wspierają eksploatację czołgów stopniowo przenoszonych z 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu do 1. Brygady Pancernej w Wesołej.

Obecnie Leopardy 2A5 to najnowocześniejsze czołgi podstawowe używane w Wojsku Polskim. W WZM, oprócz realizowanych obsług i napraw, podejmowane są także prace modernizacji w kierunku zastąpienia przestarzałych systemów ich polskimi odpowiednikami. To kolejny krok WZM w procesie rozwoju i wzmacniania posiadanego potencjału. Wprowadzenie nawet niewielkich usprawnień (modyfikacji) może znacznie poprawić walory bojowe, ale i eksploatacyjne czołgów. W tym kierunku – jak zapewniają przedstawiciele spółki – idą prace związane z czołgami.

Już w 2016 roku w WZM opracowano modernizację systemu łączności dla Leoparda, by podczas ubiegłorocznego MSPO dokonać prezentacji bardzo efektownie wyglądającego czołgu Leopard 2A5 z kamuflażem mobilnym, przygotowanego we współpracy z firmą Lubawa S.A.

Z kolei na tegorocznym salonie prezentowany jest czołg Leopard 2A5 –  wyposażony w  Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia (ZSMU) oraz zmodernizowany celownik działonowego EMES-15 z kamerą KLW-1 Asteria. ZSMU-1276A3B z ZM Tarnów S.A. zastępuje 7,62 mm km MG3 zamontowany na włazie ładowniczego. Nowy moduł strzelecki umożliwia załodze prowadzenie celnego i skutecznego ognia na polu walki z wnętrza pojazdu przy zwiększonym zasięgu zwalczania wybranych celów. 

image
Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl 

Zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie charakteryzuje się szerokim zakresem położenia 12,7 mm wkm zamontowanego w ZSMU w zakresie kątów ostrzału (w elewacji wynosi od -5° do +50° a w azymucie n x 360°). Dysponuje też systemem kierowania ogniem z głowicą optoelektroniczną, zapewnia również szybkość naprowadzania (w pionie i poziomie  minimalne ≤ 1 mrad/s, w pionie maksymalnie 1,5 rad/s (±10%) a w poziomie maksymalnie 2,8 rad/s (±10%)) pozwalają na efektywne wsparcie ogniowe wozu. Przeładowanie ZSMU dokonywane może być elektrycznie lub ręcznie (awaryjnie). 

Użycie zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia pozwala na efektywne zwalczanie tzw. celów drugorzędnych, jak na przykład obsługi ppk, lekkich pojazdów, czy niektórych bezzałogowych systemów powietrznych. Jednocześnie załoga jest chroniona przez cały czas prowadzenia ognia.

Inną dokonaną modyfikacją jest zrealizowana we współpracy z PCO S.A. modernizacja celownika działonowego EMES-15, obejmującą wymianę dotychczasowej kamery WBG, zaliczającej się do pierwszej generacji, na kamerę Asteria. Nowa kamera posiada chłodzony III generacji detektor pracujący w paśmie 8 µm – 12 µm oraz umożliwia wybór pola analizy układu automatyki obrazu. Rozdzielczość detektora wynosi 640 x 512 pikseli, NETD ≤30mK, pole widzenia horyzontalne NFOV ≤ 3° WFOV ≤ 9° a zakres ogniskowania obiektywu od 50 metrów do nieskończoności. Asteria  może pracować w temperaturze od -30°C do +55°C, jest zasilana z sieci pokładowej czołgu i ma wyjście sygnału wideo CCIR PAL. 

Kamery Asteria zostały przewidziane do wdrożenia w programie modernizacji czołgów Leopard 2A4PL, są też instalowane na czołgach PT-91 w ramach modyfikacji. Wprowadzenie tego typu kamer pozwala więc nie tylko na zwiększenie możliwości bojowych czołgu (i to w oparciu o krajowy potencjał – PCO), ale i na ujednolicenie sprzętu. To o tyle istotne, że starsze kamery WBG są stopniowo wycofywane przez kolejnych użytkowników czołgów, ich eksploatacja staje się coraz trudniejsza. WZM jest też gotowe do zintegrowania kamer Asteria w panoramicznych celownikach dowódcy (PERI R17A2). Potencjalnie możliwe są również inne modyfikacje, dotyczące choćby wspomnianego wcześniej systemu łączności, kamery cofania, dalmierza laserowego. Model organizacji tych modyfikacji, który proponuje WZM jest o tyle interesujący, że nie powoduje wycofania czołgów z użytkowania z powodu modernizacji. Obecna propozycja została przygotowana w taki sposób, aby modyfikacje mogły być wykonywane w czasie napraw czołgów. To bardzo istotny argument dla użytkownika sprzętu.

Obsługi czołgów WZM realizuje w ramach umowy z 4. Regionalną Bazą Logistyczną we Wrocławiu. zadaniem jest przywrócenie pełnej sprawności czołgów. Pierwsze wozy po naprawach przekazano już użytkownikowi, a jakość pracy WZM została bardzo  pozytywnie oceniona przez użytkownika. 

Przedstawiciele spółki szacują, że potrzeby wojska w zakresie przeprowadzenia obsług, do przywrócenia pełnej sprawności, to około 30 czołgów rocznie. Dotyczy to jednak obsług na różnym poziomie, w zależności od uszkodzeń danego czołgu.

Zakład prowadzi szkolenia dla żołnierzy, przez co część obsług (serwisu na poziomie polowym) może być realizowana własnym potencjałem jednostek. Jego przedstawiciele podkreślają jednocześnie, że WZM zbudował potencjał do w pełni samodzielnego prowadzenia napraw i obsług.

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Reklama

Komentarze (19)

  1. pancerny

    Pytanie do autora,sponsorowanego przez WZM: jakie kompetencje posiadają Łabędy przy modernizacji Leosia? Kto w Polsce prowadzi w tej sprawie prace? Kto organizuje ten bałagan? Czy ktoś świadomie wprowadza chaos w temacie \"czołg\"?? WZM od zawsze był od remontów!

  2. Skoczek224

    Nie ma czegoś takiego jak Polska Termowizja

  3. Góstlyk

    Niemcy w ramach modernizacji wydłużyli lufy \"120\" oraz komory nabojowe do mocniejszej amunicji, nasi montują zdalnie sterowane wkm na wieży. I śmieszno i straszno. Lepiej żeby zamontowali system samoobrony Trophy bo w Syrii zrobiono poligon dla ppków i na tym trzeba się wzorować....

  4. nLL

    @JSM Czy 640 x 512 pikseli jest przeżytkiem, to wielkie pytanie. Czułość matryc chłodzonych jest o rząd wielkości większa niż niechłodzonych i prawdopodobnie tak pozostanie jeszcze przez długi czas. Dlatego wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby drastycznie oszczędzać energię, nadal będą używane matryce chłodzone. Co do rozdzielczości, to powiększać ją można na dwa sposoby: zmniejszając rozmiar \"piksela\" albo powiększając rozmiar samej matrycy. Ogólnie przyjmuje się, że rozmiar światłoczułego \"piksela\" w matrycy musi być 1,5 raza większy od długości fali, która dociera do \"piksela\". Dwukrotne zwiększenie rozdzielczości przy zachowaniu tych samych rozmiarów \"piksela\" powiększa jej powierzchnię 4 razy i odpowiednio należy co najmniej 4 razy zwiększyć ilość promieniowania IR, które dociera do matrycy, aby zachować te same parametry. Oznacza to powiększenie rozmiarów optyki, dlatego nie da się powiększać matrycę w nieskończoność, jeżeli nie chcemy kamerę IR powiększyć do rozmiarów sporego teleskopu. Zmniejszając rozmiar pikseli, zmniejszamy również zakres długości fali, którą zamierzamy rejestrować, a co za tym idzie, również zdolność do przenikania tych fal przez pył, dym, deszcz i mgłę. Na dodatek, zastosowanie matryc z większą rozdzielczością stawia większe wymagania dla optyki, która ze względu na stosowanie germanu jest bardzo droga. Podsumowując: rozdzielczość matrycy, to niejedyny parametr, który określa, czy kamera IR jest dobra i nowoczesna.

  5. ryba

    polska juz dawno powinna opracowywac własna wieże czołgowa nawet jesli nieposiadamy jeszcze umiejetnosci tworzenia stali na pancerz ( co z czasem nastapi ) .Gotowa wieżę łatwo obłożyć stala a projekt zajmie kilka ładnych lati mozna go użyć w zakupionym wózku ale na teraz mozna zamontowac na twardym

  6. Harry 2

    ZSMU powinno być stosowane powszechnie we wszystkich pojazdach wojskowych gdzie jest zamontowany karabin. Życie żołnierza powinno być najważniejsze, dlatego powinien znajdować się pod pancerzem w przypadku ostrzeliwania pojazdu przez nieprzyjaciela i samoobrony.

  7. gregor

    Zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie ( atrapa nie zainstalowana) jest ustawiona na magazynie amunicyjnym a w tym miejscu znajduje sie bespiecznik przeciw wybuchowy. Czy KMW wydalo zgode na te zmiany? Chodzi mi o ochrone praw wlasnosci.

  8. Wojcech

    Ujednolicić kaliber i rodzaje stosowanej amunicji we WSZYSTKICH czołgach!!! Jest okazja bo T-72 mają być odnawiane więc oprócz nowej farby powymieniać wszystkie działa na 120 mm takie jak w 2PL A to co zostało ze 125 mm oddać Ukraińcom. Niech odeślą Ruskim w Doniecku. Oszczędności na produkcji jednego zamiast dwóch kalibrów, składowaniu, badaniach, logistyce to ogromne pieniądze.

  9. Boruta

    ZSMU na słabym ogniwie wieżowego magazynu amunicyjnego. Polski przemysł kolejny raz udowadnia, że nadaje się tylko do zaorania.

  10. Ernst Junger

    Berberys z Lubawy, Dm63A1 i Iron Fist, bo nie mamy zbyt wiele wartościowych czołgów by bezsensownie tracić je przez ppk.

  11. Olgino

    Tak trzymać.

  12. JSM

    Chłodzone 640 x 512 pikseli już jest przeżytkiem a co dopiero za kilka lat. Flir oferuje 2500x1600 NIECHŁODZONE, ULIS militarne 1024x768 (pico1024). Też niechłodzone.

  13. Dżon Rambo

    WOW! Czyli jednak można w Polsce naprawiać sprzęt taki jak Leopard (nawet w wersji A5), modyfikować go na ludzkich warunkach, a nie tak jak inne (choć niby także pod egidą PGZ) Spółki brać tylko pieniądze razem z niemieckimi \"przyjaciółmi\" i co chwilę odwlekać datę przekazania czołgów do użytkownika ! Brawo Poznań - oby tak dalej!

  14. Markonn

    Szybkość naprowadzania (w pionie i poziomie minimalne ≤ 1 mrad/s) to jakaś bzdura. 1 mrad to 0.057296° czyli skręt lufy o 90° zająłby 26 minut (1570 sekund). I dlaczego wartości są podawane w miliradianach i radianach???

  15. Marek

    ZSMU to coś, co powinnno pojawić się na każdym leosiu 2A5 i 2PL.

  16. ryszard56

    Wszystkie czolgi 4 i 5 powinne być wysoko zmodernizowane do wersji 7 plus obrona aktywna inaczej to ruchome tarcze strzelnicze to samo dotyczy Twardego i prace nad pancerzem energetycznym

  17. wsa

    Naprawdę super zdjęcia. Omawiając ZSMU dajecie zdjęcia z ujęciem od spodu...BRAWO....trzeba było jeszcze cyknąć foty spod czołgu...

  18. [sic!]

    Trzeba nam było A4 i A5 doprowadzić do wspólnego standardu.

  19. igo

    Dziwie się, że MON nie zamawia dla najcenniejszego i najdroższego sprzętu w WP żadnego nowoczesnego kamuflażu, a w dobie obecnej techniki rozpoznawczej to podstawa

Reklama