Czołg T-14 Armata gotów do prób państwowych

2 stycznia 2019, 16:53
pcsjw4_T14Armata20181
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że czołg T-14 Armata zakończył testy zakładowe i w 2019 roku rozpoczną się próby państwowe. Ich celem jest certyfikowanie pojazdu i przyjęcie go na uzbrojenie rosyjskich wojsk lądowych.

W komunikacie rosyjskiego ministerstwa obrony z dania 31 grudnia 2018 roku pojawiła się informacja o planowanych na 2019 rok próbach państwowych czołgu nowej generacji T-14 Armata. Zostaną one zrealizowane w podległym ministerstwu instytucie naukowo-badawczym. Za tego typu realizację w Federacji Rosyjskiej odpowiada Naukowo-Badawcze Centrum Testowania Techniki Pancernej w Kubince, około 70 km na zachód od Moskwy.

Co istotne, jeszcze przed zakończeniem badań zakładowych, w sierpniu 2018 roku, rosyjskie siły zbrojne zamówiły 32 czołgi T-14 Armata z których 9 miało być dostarczonych w minionym roku. Reszta maszyn ma trafić do rosyjskich wojsk lądowych do 2021 roku.

Mimo tego zamówienia Rosja nie planuje w najbliższym czasie masowo wprowadzać czołgów nowej generacji do sił zbrojnych. Obecne plany mówią o dwóch batalionów pancernych wyposażonych w czołgi T-14 Armata i batalionie piechoty zmechanizowanej na ciężkich bojowych wozach piechoty T-15, korzystających z tego samego, uniwersalnego podwozia.

Jest to liczba czysto reprezentacyjna, co wynika wprost z możliwości finansowych i organizacyjnych rosyjskich sił zbrojnych. - Tak naprawdę nie potrzebujemy masowej wymiany sprzętu, te modele są dość kosztowne w porównaniu z obecnymi - oświadczył Jurij Borysow, wicepremier Rosji ds. przemysłu zbrojeniowego i kosmicznego w sieroniu 2018 roku. Przekonywał jednocześnie, że jeśli obecnie używany sprzęt zacznie ustępować swoim zachodnim odpowiednikom, to dopiero wtedy nowe typy uzbrojenia, takie jak T-14, Su-57 czy Kurganiec-25, trafią do służby w większej ilości. 

Reklama
Tweets Defence24