Instruktorzy WOT szkolą się w działaniu "wspaniałej dwunastki"

16 lutego 2021, 08:14
3a
Fot. CSWOT
Reklama

W dniach od 10 do 12 lutego br. w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu odbywał się kurs doskonalący instruktorów taktyki lekkiej piechoty. W zajęciach uczestniczyli żołnierze z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak podaje kpt. dr Diana Warchocka z CSWOT, głównym celem kursu było doskonalenie indywidualnych umiejętności instruktorów w zakresie realizacji zadań taktycznych i ogniowych w składzie sekcji lekkiej piechoty, tzw. „wspaniałej dwunastki”.

„Wspaniała Dwunastka” jest to sekcja lekkiej piechoty składająca się z dwunastu terytorialsów, którzy szkolą się w różnych specjalnościach. W każdej specjalności (sekcji) jest dwóch żołnierzy – młodszy i starszy stażem oraz doświadczeniem – podkreśla płk Krzysztof Leszczyński, Komendant Centrum Szkolenia WOT.

W ramach zajęć realizowane było wsparcie sekcji lekkiej piechoty przez pododdział wyposażony w lekki moździerz piechoty LMP-2017. Jednym z elementów szkolenia w ramach kursu było współdziałanie z innymi rodzajami wojsk tzn. realizacja procedury MEDAVAC – ewakuacji rannych żołnierzy z pola walki.

Reklama
Reklama
image
Fot. CSWOT
image
Fot. CSWOT
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Kolbe83
wtorek, 16 lutego 2021, 19:53

Szkoda, że zapomnieli już o jednostkach desantowych które będą rzucone na pierwszy ogień konfliktu. Słyszy się że WOT to lub tamo. Gdzie sprzęt i szkolenia dla prawdziwych żołnierzy? Te WOTy to nawet do mierzenia temperatury się nie nadają bo już żołnierze stoją w szpitalach.

Krzysztof
środa, 17 lutego 2021, 11:25

Ale ty masz pojęcie o wojsku i taktyce oraz zadaniach powierzanych formacjom desantowym.Widzę sami specjaliści pojawiają się na forum

rozczochrany
wtorek, 16 lutego 2021, 13:00

Problem w tym że szkolą się tylko instruktorzy a nie szeregowi żołnierze. Ci zamiast robić to, zajmują się covidem.

wert
środa, 17 lutego 2021, 00:28

zawsze gotowi zawsze blisko. Ludzie pozbawieni jadu potrafią docenić

Dalej patrzący
wtorek, 16 lutego 2021, 09:26

Najgorsze co może być w armii sieciocentrycznej ery RMA - to wąska specjalizacja. Tu potrzebny jest żołnierz uniwersalny - szerzej wielodomenowy. Można się zgodzić, że dany żołnierz lepiej sobie radzi w danym zakresie - ale generalnie szkolenie winno być robione jak dla specjalsów - maksymalny wachlarz kompetencji - zaliczony na ocenę dostateczną.

Jarek
czwartek, 18 lutego 2021, 00:41

Pełna zgoda

Tweets Defence24