Eurosatory 2018: Nowa generacja europejskiej tarczy

11 czerwca 2018, 21:14
MBDA Eurosatory 2018
Wyrzutnia SAMP/T. Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl.

Na targach Eurosatory 2018 koncern MBDA demonstruje swoje systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe. Prezentowany jest między innymi nowy pocisk Aster 30 Block 1NT, o zwiększonych możliwościach przechwytywania celów balistycznych.

W Paryżu demonstrowana jest cała rodzina systemów rakietowych MBDA. Są wśród nich między innymi zestawy przeciwlotnicze średniego zasięgu SAMP/T, jak i krótkiego zasięgu MICA VL oraz Land Ceptor.

Ważnym elementem ekspozycji jest pocisk przeciwlotniczy średniego zasięgu Aster 30 Block 1NT. Rakieta tego typu ma wejść na uzbrojenie przede wszystkim zestawów przeciwlotniczych SAMP/T, używanych we Włoszech i Francji. System tego typu, opracowany przez konsorcjum Eurosam (MBDA i Thales), eksportowany do Singapuru, już obecnie ma pewne możliwości zwalczania celów balistycznych. Wraz z wprowadzeniem pocisku Block 1NT zostaną one rozszerzone.

Wyrzutnia SAMP/T i pocisk Aster 30 Block 1NT. Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl.
Wyrzutnia SAMP/T i pocisk Aster 30 Block 1NT. Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl.

Pociski Block 1NT będą mogły przechwytywać rakiety balistyczne o zasięgu do około 1500 km. Otrzymają nową głowicę naprowadzającą pracującą w paśmie Ka. Będą mogły być używane zarówno na wyrzutniach lądowych, jak i na okrętach, wstępnie przewidziano ich wykorzystanie przez marynarkę wojenną Włoch. Przewiduje się, że rakiety w wersji Block 1NT osiągną gotowość operacyjną około 2023 roku.

Fot. M. Dura/Defence24.pl.
Wyrzutnia Land Ceptor. Fot. M. Dura/Defence24.pl.

Na Eurosatory demonstrowane są też dwa opracowane przez MBDA zestawy klasy SHORAD, czyli krótkiego zasięgu. Pierwszym jest Land Ceptor. Jego podstawowym uzbrojeniem są pociski CAMM, odpalane z pionowych wyrzutni metodą „zimnego startu”. W wypadku podjęcia decyzji przez użytkownika może też zostać wyposażony w rakiety CAMM-ER o powiększonym zasięgu. Land Ceptor to jedna z odmian modułowego systemu przeciwlotniczego EMADS, z pociskami CAMM/CAMM-ER.

image
System Land Ceptor/EMADS może też korzystać z pocisków CAMM-ER. Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl

System Land Ceptor wejdzie do uzbrojenia w British Army około 2020 roku, natomiast same pociski CAMM – projektowane od podstaw z myślą o integracji z różnymi systemami dowodzenia – zostały już wprowadzone do służby operacyjnej w brytyjskiej marynarce wojennej. Pociski CAMM/CAMM-ER są proponowane Polsce w ramach programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.

image
Wyrzutnia Mica VL. Fot. M. Dura/Defence24.pl. 

W Paryżu demonstrowany jest też system przeciwlotniczy MICA VL, wykorzystujący pociski pierwotnie opracowane jako rakiety powietrze-powietrze, i w tej ostatniej roli używane między innymi na francuskich myśliwcach Mirage 2000 i Rafale. Również ten system był promowany przez MBDA w Polsce, z myślą o programie Narew. Cechą systemu MICA jest możliwość użycia dwóch systemów naprowadzania: aktywnego radiolokacyjnego (MICA EM) oraz termicznego (MICA IR). 

image
Wyrzutnia Mica VL. Fot. M. Dura/Defence24.pl.
Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24