Działo elektromagnetyczne na chińskim okręcie?

1 lutego 2018, 10:17
railgun usa
Demonstrator działa elektromagnetycznego prezentowany w USA. Fot. US Navy.

Chińscy internauci opublikowali w mediach społecznościowych zdjęcie okrętu desantowego sił morskich ChRL, który ma na dziobie zamontowane duży system artyleryjski wyglądem i rozmiarami przypominający działo elektromagnetyczne.

Umieszczone w sieci fotografie wyraźnie pokazują zamontowaną na dziobie niewielkiego desantowca „Haiyang Shan” typu 072III o numerze burtowym 936 dużą wieżę armatnią, która może mieścić działo elektromagnetyczne. Świadczy o tym wygląd tej wieży, jej rozmiar oraz wymiary samej „lufy”, które są większe od tych, jakie spotyka się na podobnego rodzaju rozwiązaniach. Zainteresowanie internautów było tym większe, że na innych okrętach desantowych typu 072III na dziobie zamontowana jest tylko otwarta wieżyczka dla dwulufowego zestawu przeciwlotniczego kalibru 37 m.

Dodatkowo na śródokręciu „Haiyang Shan” znajduje się obecnie duża ilość kontenerów, które według przypuszczeń internautów mogą mieścić system elektrycznego zasilania armaty, układ chłodzenia oraz pomieszczenia mieszkalne dla zespołu technicznego. Sfotografowany okręt znajdował się w tym czasie w stoczni Wuchang Shipyard w Hubei co oznacza, że na jego pokładzie zainstalowano prawdopodobnie prototyp nowego rozwiązania.

Jeżeli przypuszczenia internautów okazałyby się prawdziwe to nie Stany Zjednoczone, a Chiny byłyby pierwszym krajem, który zamontowałby działo elektromagnetyczne na pokładzie swoich okrętów i miałby możliwość operacyjnego wykorzystywania zalet tego rodzaju uzbrojenia.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Reklama
Realista
sobota, 3 lutego 2018, 01:13

za 50 lat coś takiego razy 15 sztuk będzie robić za obstawę na broń kinetyczną z orbity najwyżej podstawi się reaktor fuzyjny i akumulatory satelity skasuje śrutówka zostawiająca opiłki działaczce w polu magnetycznym planety a odłamki o masie 0.5 grama przy spotkaniowej 5.5 km/s swoje zrobią pytaniem jest czy atom dotrwa w momencie użycia EMP się kasujemy radar do wprowadzenia za pomocą Cube sat na orbitę z SSNB lub laser na orbicie księżyca do transmisji danych jak zabraknie paliwa to najwyżej WRE na kablu 30 km pociągną w wyższe warstwy atmosfery a egzoszkielet to norma bogaci będą ci co Mecha zatankują kilka razy więcej niż konkurencja coś jak Niemcy i gromadzenie Energi z odnawialnych źródeł ataki na sieć internetowa i upośledzanie przesyłu prądu wiec braknie wody już teraz widać że mogą z tego wychodzić wojny człowiek zrośnie się z technologia na stałe to będzie wrażliwy na jej brak tzn to co dziś tylko nasilone to co tu widać jest ciekawą kwestują ale jak każdy zna temat jest to tylko / aż rozwiniecie cywilnej w wojskowa lub odwrotnie

gosc123
sobota, 3 lutego 2018, 00:40

a My jakie mamy działo ?wie ktoś??

lelutek
czwartek, 8 lutego 2018, 00:25

Ostatnie wysadził Kmicic pod Częstochową ... to była kolumbryna produkcji szwedzkiej , prawdopodobnie saab .

gran
piątek, 2 lutego 2018, 15:52

Praca nad pociągami na poduszce magnetycznej daje efekty

Gts
czwartek, 1 lutego 2018, 18:57

Juz wiele rzeczy pokazywali, tak samo jak Iran i potem okazywalo sie ze to podpucha. Tak samo tutaj mamy do czynienia z gra pozorow obkiczona na straszenie. Gdyby pokazali choc jeden material ze strzelania moznaby zakladac co innego, ale tak to zwykla propaganda.

Mosad
czwartek, 1 lutego 2018, 22:28

Co pokazywali? Kiedy okazywało że to podpucha? \"Rumors\" odnośnie chińskich programów zbrojeniowych, są brane pod uwagę, według jakości ich nadawców, przez co tacy informatorzy powiązani z armią jak np. pop3 są uważani za bardzo wiarygodnych, ze względu na to, że ich przewidywania okazują się prawidłowe po czasie. Często to oni, po odtajnieniu pewnych programów podają ich dokładne dane czy przybliżone możliwości. Chińczycy jeśli co, to ukrywają co mają w zanadrzu, a jedyne informacje oficjalne jakie mamy to te, których programy już są od dłuższego czasu w służbie. Dopiero w ostatnich latach, mamy więcej informacji odnośnie programów jakie Chińczycy prowadzą, poczuli się widocznie już bardziej pewnie. Transparentność chińskiego programu zbrojeniowego zapewne będzie rosła, dzięki czemu nowości będą docierały do nas szybciej.

Davien
piątek, 2 lutego 2018, 21:09

Np Słynny numer z Rooivalkiem przerobionym na chińską maszyne szturmową:)

ekspert
czwartek, 1 lutego 2018, 18:27

Na razie nie ma praktycznie żadnych zalet takiego działa elektromagnetycznego. I jest pytanie czy kiedykolwiek będą biorąc pod uwagę energetyczną sprawność miotania pocisku - ja obstawiam, że wygrają rakiety, nawet z działami elektromagnetycznymi.

De Retour
czwartek, 1 lutego 2018, 17:46

Co w tym dziwnego ? Ostatnio Francja przyznała, że będzie prowadzić poligonowe testy własnego. Podczas salonu Euronaval 2018 Naval Group ma zaprezentować projekt okrętu, z obecnej gamy, z działem elektromagnetycznym.

Mosad
czwartek, 1 lutego 2018, 16:45

Btw przed chwilą @dafeng cao który ma załączony w powyższym artykule twitter, dodał nowe wysokiej rozdzielczości zdjęcie, jeśli ktoś chce zobaczyć. Wygląda na to, że może to być coilgun, ale to trzeba poczekać na więcej informacji.

jang
czwartek, 1 lutego 2018, 14:34

nawet fabryki samochodów strzegą wyglądu nowych modeli a przecieki są ściśle reglamentowane i dystrybuowane.Podejrzewam,ze chińska armia też to potrafi robić i nie afiszuje posiadania nowych broni przedwcześnie

fernando
czwartek, 1 lutego 2018, 13:21

Hu! HU! Czyżby ? Jaką odpowiedzią będzie na zamieszczone zdjęcie - USA - Trampa - Pentagonu ?????? Nie docenianie przeciwnika - to złe prognozy ! Oczywiście można to puścić płazem - ale już wnioski należy wyciągać - teraz ? Doktryna swoją drogą - realia idą swoją , przeciwnicy nie próżnują ? My na forum - już widzę te w pisy - naśmiewające , ja bym nie lekceważył takich informacji - tym bardziej że już nie raz okazało się iż , Chińczycy budują i rozwijają swój przemysł wojskowy . Nie dawny przykład - lotniskowce , czy piąta generacja samolotów oraz dronów !

Davien
czwartek, 1 lutego 2018, 13:17

Ciekawe czy to w ogóle nie jest fotomontaż, akurat Chiny słyna z takich zagrywek.

Polanski
czwartek, 1 lutego 2018, 22:04

Zwróć uwagę, że to zupełnie bez sensu. Takie działo na desantowcu? Po co? Tylko w celu sprawdzenia na morzu? Powinni to robić na docelowym okręcie. Może ilość potrzebnego osprzętu jest taka, że nie mieści się na niszczycielu czy fregacie.

Davien
piątek, 2 lutego 2018, 21:11

Niekoniecznie, na desantowcu jest dość miejsca pod systemy zasilania do prób. Cos może być w tej ilości miejsca chińskie kopie systemów zachodnich i rosyjskich zawsze były więkdze i cięższe od oryginałów.

CB
czwartek, 1 lutego 2018, 13:03

Zamontowanie na pokładzie okrętu, to jeszcze nie operacyjne wykorzystywanie. My naszego Trytona zamontowaliśmy wieki temu, a do operacyjności ciągle nie doszło i nie wiadomo czy dojdzie kiedykolwiek. Równie dobrze samo działo może być atrapą, a będą testować wszystkie inne systemy w warunkach naturalnej pracy. Dopóki nie pojawią się jakieś konkretne i potwierdzone informacje, to są tylko domysły i spekulacje.

Mosad
czwartek, 1 lutego 2018, 16:02

Od dawna było wiadomo, że Chińczycy opracowują działa elektromagnetyczne, jeden z głównych \"dostawców informacji\" z chińskiej armii o bardzo wysokiej renomie, pisał w pierwszej połowie 2017 roku że pierwsze jest już prawie gotowe. Po ujawnieniu zdjęć, kilku innych potwierdziło że testy na wodzie w styczniu są \"just in time\".

bender
czwartek, 1 lutego 2018, 12:43

Ależ panie komandorze, z tym \"operacyjnym wykorzystywaniem\" zaraz po zdaniu, że na pokładzie \"znajduje się obecnie duża ilość kontenerów, które według przypuszczeń internautów mogą mieścić system elektrycznego zasilania armaty, układ chłodzenia oraz pomieszczenia mieszkalne dla zespołu technicznego\" to solidnie Pan przesadził.

rolo
czwartek, 1 lutego 2018, 12:21

A NA USS „Lyndon B. Johnson” to co jest-proca?

LLL
czwartek, 1 lutego 2018, 12:12

Ciekawe, ale jest tez możliwość, że jest to jakieś nowe działo konwencjonalne jedynie osłonięte dla zamaskowania nowego uzbrojenia. Chociaż ja stawiałbym, że jednak testują działo elektromagnetyczne.

Mosad
czwartek, 1 lutego 2018, 15:50

Na pewno elektromagnetyczne, pytanie czy railgun czy coilgun. Wejdźcie w zdjęcia w twittera co są zamieszczone, jest tam więcej informacji i zdjęć, między innymi z wypłynięcia okrętu na którym jest testowane to działo.

nikt
czwartek, 1 lutego 2018, 12:08

A nie myślicie, że to blef?

SLAW69
czwartek, 1 lutego 2018, 11:40

Niedawno, w takim przypadku zastanawiano się, czy to nie atrapa. A dzisiaj... Dzisiaj chiński niewidzialny MIG (czyli J20) \"przeskoczył\" rosyjskiego T50, a już słychać o J31. Itd itp etc Nie ma co się dziwić, że Amerykanom robi się \"ciepło\".

Gts
czwartek, 1 lutego 2018, 19:01

Akurat przeskoczyc T-50 to nie sztuka. Amerykanom tobi sie cieplo? Niezbyt, za to jest szansa na uruchomienie nowych programow zbroejnowych ktore lezaly w krzakach przez 30 lat.

Gts
czwartek, 1 lutego 2018, 19:01

Akurat przeskoczyc T-50 to nie sztuka. Amerykanom tobi sie cieplo? Niezbyt, za to jest szansa na uruchomienie nowych programow zbroejnowych ktore lezaly w krzakach przez 30 lat.

Z
czwartek, 1 lutego 2018, 11:36

W miedzyczasie w Polsce : juz trwaja dziewiate przygotowania do jedenastej proby wyprodukowania kutra rakietowego. Narazie bez rakiet, ale juz sa rakietnice. MON donosi, ze jest bardzo dobrze i wyprzedzamy Plan Szescioletni o 17 setnych sekundy ...

Tweets Defence24