Co kupi MON za dodatkowe 3 mld złotych?

25 sierpnia 2020, 10:09
Nowelizacja budżetu: Rząd chce zawiesić zasadę 1,95% PKB na armię
Fot. sejm.gov.pl
Reklama

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2020, który po przekazaniu do Sejmu RP został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 20 sierpnia 2020 r. W dziale wydatków przeznaczonych na obronę narodową przewidziano zwiększenie nakładów o kwotę 3 mld zł, które mają zostać przeznaczone w ramach funduszu celowego na modernizację techniczną SZ RP.

Zmiany te oznaczają zwiększenie planowanych dotychczas wydatków na obronność w 2020 r. z 49,8 do 52,8 mld zł. Wydatki majątkowe mają pochłonąć z tego 17,8 mld zł, co oznacza osiągnięcie rekordowego wskaźnika blisko 1/3 wartości budżetu obrony narodowej przeznaczonych na ten dział. Dodatkowe 3 mld mają posłużyć sfinansowaniu dodatkowych zakupów sprzętu wojskowego dla Wojska Polskiego w ramach realizowanego obecnie Planu Modernizacji Technicznej (PMT).

W połączeniu z przewidywanym w 2020 roku spadkiem PKB oznacza to, że udział wydatków obronnych w tym wskaźniku będzie znacząco wyższy niż przewidziane pierwotnie w ustawie 2,1 proc. W porównaniu do 2019 roku budżet obrony narodowej jest obecnie wyższy o blisko aż 8 mld zł. Co warte podkreślenia dodatkowe środki przyznane w ramach nowelizacji mają posłużyć zwiększeniu nakładów na modernizację techniczną, czyli pokryciu kosztów zakupu nowego i modernizacji obecnie posiadanego uzbrojenia i wyposażenia eksploatowanego przez Wojsko Polskie.

Wcześniej przed oficjalnym ogłoszeniem i zatwierdzeniem projektu ustawy spekulowano na temat celu na jaki zostaną spożytkowane te dodatkowe środki finansowe. Wśród nich wymieniano bieżące potrzeby takie jak np. pokrycie dodatkowych kosztów jakie poniósł MON w związku ze zwalczaniem skutków pandemii koronawirusa czy choćby nieplanowanych wcześniej zakupów środków ochronnych dla żołnierzy, a także koszty związane z ich zaangażowaniem zarówno wewnątrz kraju, jak i na jego granicach (od marca do czerwca br.).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 168
Reklama
Paweł
środa, 14 października 2020, 15:08

Ponoć, chodzą słuchy, że mamy pomysł dokupić F-16 przenoszące po 7,7 tony środków bojowych. Obecny Szef Sztabu wskazuje na istotną rolę siły rażenia. Może więc zamiast tego pomysłu kupić kilkanaście sztuk nowego F-15 EX, które mają możliwość przenoszenia, każdy niemal 13,4 tony (niemal 2x tyle) uzbrojenia na 12 punktach podwieszeń przystosowanych do pocisków powietrze-powietrze i 15 przystosowanych do uzbrojenia powietrze-ziemia, a w kokpicie wyposażenie na miarę 21 wieku!

kongres
czwartek, 5 listopada 2020, 13:59

Nie dostaniemy zgody od kongresu USA te samoloty tylko dla elity.

DW
piątek, 28 sierpnia 2020, 09:10

Pontony i drabinki desantowe lub menażki ze stali nierdzewnej, ewentualnie pokrowce na oporządzenie kapelanów. Generalnie wydadzą na jakieś g. Tak jak robili to ich poprzednicy i tak jak będą to robili ich następcy.

StuG
czwartek, 27 sierpnia 2020, 12:36

Tonery do drukarek i 100 tys. par "badżemów"

PRACA DLA POLAKÓW STOP EKSPORTOWI ZATRUDNIENIA
środa, 26 sierpnia 2020, 23:19

ppk Pirat - bwp Borsuk - 155 mm Krab - 120 mm Rak - karabin wyborowy Aleks - karabinek szturmowy Grot - amunicja precyzyjna 120 mm i 155 mm - ORP Ratownik --- miny TYPU BYDGOSKI TULIPAN --- zamiennik Szyłki wykonany w rodzimym przemysle na podwoziu np Kraba 35 mm zintegrowane z piorunem ---- zwiekszenie zdolności Popradów poprzez przezbrojenie ich w Pioruny-2/PK-6 ---------- TO PRACA DLA POLAKÓW TO CHLEB DLA RODAKÓW TO NIE ODBIERANIE POLAKOWI CHLEBA I PRZEKAZYWANIE GO POZA GRANICE KRAJU

Box123
czwartek, 27 sierpnia 2020, 11:56

I to wszystko nic nie warte bez przewagi w powietrzu, jaką daje choćby f35, ktore powinno być jeszcze dokupione w liczbie kolejnych dwóch eskadr, bo 32 sztuki to jest nic. A to, że trzeba robić zamówienia we własny przemysł, nie oznacza, że nie trzeba kupować części rzeczy za granicą jeśli nie ma możliwości ich wypodukowania w Polsce. Wracaj za ural pisać te swoje bzdury. Swoją drogą po tym forum łatwo rozpoznać co jest dobre dla Polski. Jak ruskie trolle masowo na coś szczują, to wiadomo że należy to robić

SimonTemplar
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:08

F35 i przewaga w powietrzu? Kolego, ja szanuję zdanie każdego ale zanim coś napiszesz to liźnij chociaż podstaw wiedzy w temacie. F35 nie jest i nigdy nie będzie samolotem przewagi powietrznej tak jak ciężarówka nie jest zaprojektowana do wygrywania wyścigów z bolidami F1.

Do Box123
czwartek, 27 sierpnia 2020, 15:49

Polska nie jest produentem zadnego mysliwca wię jesteśmy uzależnieni od innych w tej kwesti WIEC PRZEWAGI PWIETRZNEJ NIE BĘDZIE DOPUTY NIE STANIEMY SIĘ NIEZALEZNI W TEJ KWESTI ------ silna OPL SILNY ISZCZELNY PARASOL ANTYDOSTEPOWY PRZEDŚRODKAMI NAPADU POWIETRZNEGO TO KLUCZ NASZEJ OBRONY --------- NAREW WISŁA - nie HARPIA I f35

PRACA DLA POLAKÓW STOP EKSPORTOWI ZATRUDNIENIA
środa, 26 sierpnia 2020, 21:27

ppk Pirat - bwp Borsuk - ORP Ratownik - 120 mm Rak - 155 mm Krab - modernizacja Sokołów czy MI 24 ---- broń wyborowa ALEX --- karabinki wyborowe Grot ---- może miny typu BYDGOSKI TULIPAN ------- AMUNICJA PRECYZYJNA DLA RAKA/KRABA ---- MOŻE SZYŁKA ZYSKA SWOJEGO NASTĘPCE SIŁAMI RODZIMEGO PRZEMYSŁU PODWOZIE KRABA 35 MM TRYTON Z PIORUNEM - 2 ----- MOŻE ZYSKAMY POLSKIEGO ODPOWIEDNIKA pancyra COŚ NA PODWOZIU JELCZA Z TRYTONEM 35 MM I PIORUNAMI ??? CZY ZAINWESTUJEMY W POLAKÓW KOMU DAMY CHLEBA RODAKOWI CZY CHLEB WYSLEMY POZA GRANICE KRAJU ODBIERAJĄC GO RODAKOWI ?????????????????????????? W CZASACH KIEDY WSZYSCY INWESTUJĄ WE WŁASNE GOSPODARKI I PRZEYSŁ CO ZROBIMY MY POLACY ??????????????????????????????

lolo
środa, 26 sierpnia 2020, 21:11

Pewnie kupi jeszcze więcej samotnych "madek", że wypełniać nimi luki w bojówkach :D

Andrzej
środa, 26 sierpnia 2020, 20:56

Przez moment po głowie zaczęła chodzić mi taka nieracjonalna jak na warunki obecnego MON-u myśl , jest kasa i to spora , to może usprawnimy wreszcie nasze Jastrzębie albo podniesiemy pakiet modernizacyjny dla naszych archaicznych T-72 . Bardzo szybko jednak otrzeźwiałem , przecież to jest POLSKA to jest MON więc nic z tych rzeczy .Oficjalna wersja to pokrycie wydatków na walkę z COVID - koń by się uśmiał i tyle . Te pieniądze zostały wydane za nim Sejm podjął decyzję o ich przyznaniu . Trzeba wygodnie i godnie przyjąć "obrońców " za wielkiej wody a to kosztuje . Ktoś chlapnął bezrefleksyjnie w mediach że roczny koszt pobytu "naszych obrońców " to 500 mln rocznie ale na początek trzeba stworzyć infrastrukturę a to niestety kosztuje , dużo kosztuje i jak tu powiedzieć narodowi że ten wielki sukces dyplomatyczny to sprawa komercyjna . Wniosek z tego prosty żeby odnosić sukcesy w dyplomacji trzeba niestety inwestować duże pieniądze .Nie będę pisał co by się stało gdyby zamiast kupować wątpliwej przydatności rozwiązania sprzętowe oraz opłacać obecność obcych wojsk w Polsce przeznaczyć te pieniądze na finansowanie rozwoju silników rakietowych oraz paliw w kraju . Mogłoby się okazać że wzorem Iranu , Chin czy Turcji nasza zależność od zachodu przynajmniej w tej dziedzinie byłaby zdecydowanie mniejsza lub żadna a przemysł zbrojeniowy wreszcie coś by zaczął eksportować .No ale wygląda na to że to tylko moje i wielu innych kolegów fanaberie . Otóż nikt z zewnątrz nie zakazuje Polsce produkować rakiet , samolotów czy innej zaawansowanej broni. Nasi politycy przez swoją krótkowzroczność ( horyzont planistyczny taki jak kadencja na urzędzie) nie dopuszczą do łożenia pieniędzy na projekty 10-15 letnie bowiem nie ugrzeją się w świetle jupiterów i kamer podczas wprowadzania potencjalnych efektów do wojska bowiem będą już na politycznych emeryturach albo poza grupą rządzącą .Niestety jesteśmy skazani na import wszystkiego , od samolotów po sznurowadła .A wydatki na COVID to trywialnie mówiąc "ściema".

Arek
środa, 26 sierpnia 2020, 20:33

Te 3 mld złotych, to eskadra F-16 (16 sztuk), oczywiście jeśli przyjąć że jeden kosztuje nieco poniżej 200 mln złotych. Oczywiście to cena liczona z wyposażeniem i dostosowaniem lotniska...

w
czwartek, 27 sierpnia 2020, 19:02

Popieram. Ale nie jestem "decydentem"

I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie
środa, 26 sierpnia 2020, 19:27

Można łatwo pokazać gdzie są w Polsce pieniądze na bardzo dobrą broń dla naszych żołnierzy. Przykładowo mamy w porównaniu do Niemców o ponad 194 (bo przyjąłem 38 mln. mieszkańców) posłów za dużo. Niemiecki poseł kosztuje minimum 750.000 Euro rocznie, przyjmijmy ostrożnie, że polski poseł to 300.000, czyli 1.2 miliona zł. Oznacza to marnotrawstwo tylko na kosztach 194 posłów rzędu 244 mln. zł. rocznie, a ok. 2,5 miliarda w 10 lat. ______ "Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść." -- za dużo posłów oznacza jeszcze większe koszty niskiej efektywności pracy Sejmu. Do tego koszty dwuwładzy prezydenta i rządu. ______ Przy tym te miliardy na obronność najłatwiej zdobyć, bo wystarczy napisać ustawę i ją przegłosować.

Ja
środa, 26 sierpnia 2020, 18:24

Nic. Rozdadzą sobie na nagrody.

SimonTemplar
środa, 26 sierpnia 2020, 18:12

Ja wiem na pewno, czego MON nie kupi: uzbrojenia. Wyda na premie, nowe mundury, farbę. Na uzbrojenie nie. Kto się założy?

Gort
środa, 26 sierpnia 2020, 23:56

Niestety tak Zrobią. Z miejsca można by to wydać na: granatniki. Drony rozpoznawcze Langusty, opl i nowoczesną amunicję.

Bezbeq
środa, 26 sierpnia 2020, 17:27

A wystarczylo wydac ten miliard wiecej na modernizacje teciaków - chociażby na erawę i obrę

KUKUŁKA
środa, 26 sierpnia 2020, 17:18

spokojnie to pierwsza transza daniny dla przyjaciół ....i wreszcie trzeba skończyć Redzikowo patron nalega

Jacek Kowal.
środa, 26 sierpnia 2020, 17:04

coś co miało być zrobione przez PGZ za x złotych zostanie zrobione za x + 3 mld zł i zgadza się - ta kwota "posłuży zwiększeniu nakładów na modernizację techniczną" armii

pikuś
środa, 26 sierpnia 2020, 16:57

W którymś tam atrykule na D24 pisało że BORSUK będzie kosztował ok 20mln za sztukę 3mld podzielić na 20 mln ile wychodzi? Czemu w tym kraju wszystko jest takie skomplikowane? nawet jak jest proste

qba
środa, 26 sierpnia 2020, 16:52

3 mld + 1.7mld na malowanie szrotu i mamy kwotę za którą można by kupić około 100-150 czołgów K2 BP lub Abramsów w wersji sepv2 i to według oficjalnych cen tych czołgów. Myślę że przy takiej ilości dałoby się wynegocjować jakiś pakiecik szkoleniowy bądź zapas amunicji i mamy realne wzmocnienie armii. Ale znając naszych polotykierów pewnie kupią po dwie pary majtek na głowę a reszta pójdzie pod stołem.

asdf
środa, 26 sierpnia 2020, 21:23

tez wydaje mi sie ze to pieniadze na dokonczenie modernizacji Leopardow w Labedach

Młody
środa, 26 sierpnia 2020, 16:40

Ja bym chciał mundur i buty.

X
środa, 26 sierpnia 2020, 16:35

To jest na tyle dziwne (zadłużenie, pandemia itd), że pewnie to pójdzie na jakiś z góry już znany cel. Chyba raczej, dla odmiany, relatywnie mało wyborczy.

T
środa, 26 sierpnia 2020, 16:30

Może borsuki za to kupią...

47-letni podpułkownik emeryt
środa, 26 sierpnia 2020, 16:17

Nic nie kupować, podwyższyć mundurowe emerytury dla strudzonych służbą byłych żołnierzy.

Gieniek
środa, 26 sierpnia 2020, 20:18

Jeść pić CZYY palić? Tak BYŁO w jednostce na,grenadierów Hahahaha

Olo
środa, 26 sierpnia 2020, 15:12

Jak znam skuteczność zakupów MON, to spodziewam się, że "wreszcie" zrealizują "najpilniejsze zakupy" czyli kolejne używane Herculesy, wreszcie "tak przecież wyczekiwane i niezbędne" odrzutowe sanitarki i może zostanie troszkę na samoloty tankujace. Może kilka dodatkowych holowników i wreszcie ten nowy zbiornikowiec floty.

Whiro
środa, 26 sierpnia 2020, 18:40

Herkules akurat mają być chyba free.

Ms
czwartek, 27 sierpnia 2020, 12:31

Ale już ich remont nie.

Zyg
środa, 26 sierpnia 2020, 14:59

Def24 - dlaczego w artykule brak informacji o źródle tych 3 mld złotych w budżecie na 2020? To zwiększenie długu publicznego, czego miało nie być po raz pierwszy od 30 lat?

;)))
środa, 26 sierpnia 2020, 16:23

Aaaa, to nie jest tak że są pieniądze ludzi i pieniądze rządowe..? No i oni z tych rządowych dają na 500+, wojsko czy Zenka. Podpisano: wyborca z podkarpacia

Paweł P.
środa, 26 sierpnia 2020, 16:15

Warunki są specyficzne, nie jesteśmy już w tamtej rzeczywistości a post covidowej a jednego z drugim nie da się porównać. I tak jest nieźle, aż starych POmyśleć.

Bon
środa, 26 sierpnia 2020, 12:27

Za 3 mld Polska dokupi 20-30 letnie okręty podwodne, reszta pójdzie na koszty mianowania jeszcze z 10-15 generałów, na defilady, błazenadę Macierewicza i koszty utrzymania Jankesów. A F16 dalej będa sprawne w 30-60%.

Xzibit
środa, 26 sierpnia 2020, 12:18

Uzbrojenia i tak żadnego nie kupią to ja proponuję te 3 miliardy dołożyć dla tvpis a co tam,niech Kurski ma 5 miliardów na propagandę :)

ANTI
środa, 26 sierpnia 2020, 09:17

Co kupi MON? rozda potrzebującym kolesiom - firmom w których oni zasiadają, bo w ostatnich latach wszystko co robi MON nie jest związane z obronnością. A już napewno jeśli to dotyczy PMG dla Spółek wpisanych w "rejestr" o szczególnym znaczeniu dla obronności naszego kraju.

Andrettoni
środa, 26 sierpnia 2020, 09:11

Oby zaczęli od dołu. Zamiast "dużych" programów potrzeba ciężarówek, amunicji, granatników, dronów, części zapasowych.

Box123
środa, 26 sierpnia 2020, 01:11

Jak będziemy modernizawac armię w takim tempie to znowu obudzimy się z ręką w nocniku. Potrzebujemy minimum 800 nowoczesnych, własnych czołgów produkowanych w Polsce; dwóch kolejnych eskadr f35; kolejnych 120 krabow; kolejnych 140 himramsow (najlepiej spolonizowanych, co przy takiej ilości nie powinno być problemem) ; jak najszybciej drugi etap Wisły i w pełni spolonizowaną narew; do tego kilka tysięcy wyrzutni rakiet przeciwpancernych ( tylko każda 12stka wot, przynajmniej na wschód od Wisły powinna mieć dwie); dwie wyrzutnie rakiet przeciwpancernych na wszystkich rosomakach, borsukach i nowych czołgach i w każdym batalionie wyżej wymienionych po 8 niszczycieli czołgów (a nie jak to jest w planach jeden batalion, działający w jednym miejscu, co przy tysiąc kilometrowej granicy i przeciwniku dysponującym tysiącami czołgów jest kompletnie nie realistyczną koncepcją). Należy policzyć ile to będzie kosztować, rozpisać start tych programów na 5 lat i płatności na kolejne 5 i o tyle dołożyć brakujące pieniądze do budżetu MONu i poprostu jeśli będzie trzeba zwiększyć deficyt. Rozbudowa armii w naszej sytuacji jest absolutnym priorytetem po demografii i pieniądze na to muszą się znaleźć nawet jeśli ich nie ma, bo jeśli nie zdążymy z modernizacją, to straty będą tysiąc krotnie większe i żadna rzecz ani inwestycja typu nowe drogi, połączenia kolejowe, rozbudowane porty, przekopy mierzei czy CPK, która zostanie zrealizowana, nie będzie miała żadnego znaczenia, bo stracimy wszystko, co stworzymy z ogromnych wysiłkiem, tak jak pierwsza i druga Rzeczpospolita. Można zastosować tu następujące rozwiązania: 1) utworzyć specjalny fundusz modernizacyjny wysokości 10mld złotych rocznie, który w całości przeznaczony byłby na zakupy nowego sprzętu i licencji dla wojska. Fundusz istniał by 10 lat do czasu kiedy budżety mon stały by się większe. Obecne Finansowanie jest zbyt małe, przynajmniej w pierwszym okresie, co oznacza, że wiele programów będzie mogło ruszyć dopiero za kilka lat czyli dobiegnie końca dopiero w drugiej połowie lat 30tych, a biorąc pod uwagę dynamikę wydarzeń może to być zbyt późno. Można spróbować wybadac czy nie udało by się utworzyć takiego funduszu wspierającego wschodnia flanke NATO w ramach sojuszu (Polska 2,5 mld euro, kraje bałtyckie łącznie 1mld euro, Czechy i Słowacja po 0,5mld, Węgry 1mld i Rumunia 1,5mld co łącznie daje 7mld euro czyli kwota niezauważalna dla 10 najbogatszych krajów NATO jeśli uwzględnić ich budżety). 2) zwiększyć udział środków przeznaczanych na modernizację do 30% budżetu MON od 2021 i 35% od 2024 roku tak żeby środki przeznaczane na modernizację armii nie rozplywaly się na inne rzeczy 3) zarówno kwestie związane ze zwiększeniem wydatków na wojsko do 2,5%PKB, zwiększenia udziałów środków na modernizację w budżecie mon oraz zwiększenie liczebności armii do 200 tys (w tym wot) wpisać do konstytucji żeby nie można tego zmieniać zwykła ustawa 4) powołać ośrodek badawczy z prawdziwego zdarzenia który opracował by nowe technologie i pozyskane licencje z budżetem minimum na poziomie 0,1%PKB rocznie, tak żeby stopniowo coraz większą część uzbrojenia produkować samodzielnie i móc ewentualnie zaopatrywać w nie cały region

Ok bajdur
czwartek, 27 sierpnia 2020, 00:06

Przyjmuję te euro miliardy ale pod warunkiem wydania ich na nowe Leopardy od KMW lub na uzbrojenie w pociski CAMM. Lista potrzeb jest długa ale do przetrwania to niezbędne jest zakończenie programów przeciwlotniczych drony rozpoznania dla artylerii i amunicją.

Inspektor Łysiak
środa, 26 sierpnia 2020, 10:39

Inspektorat uzbrojenia o tym WIE?

Polish blues
środa, 26 sierpnia 2020, 10:12

No to chyba jednak obudzimy się z ręką w nocniku. Zresztą ona tam już chyba tkwi...

codybancks !!!
środa, 26 sierpnia 2020, 09:27

A cha , Tablice Mendelejewa już mamy , tak , że ten zakup już odpada !!!

codybanks!!!
środa, 26 sierpnia 2020, 09:26

Co kupić za 3 mld?!?!? Miech redakcja rozpisze ankietę i z ankiety dowiemy się co potrzeba Polskiemu Wojsku , czyli ogólnie MONowi ??!! Tu tylu fachowców pisze , że na pewno coś wybierzecie !!!

Alberto
środa, 26 sierpnia 2020, 09:16

W naszym położeniu geopolitycznym i biorąc pod uwagę tempo dozbrajania się Rosji nawet 3,5% PKB to za mało. Konieczna jest absolutna zmiana polityki zakupowej MON (koniec z długoterminowym fikcyjnymi planami zakupów) i osobista odpowiedzialność Ministra za realizację planu modernizacji armii.

Ten_Typ
wtorek, 25 sierpnia 2020, 23:53

A może w końcu zaczeliby w jakimś stopniu wymieniać wozy typu BRDM, myślę że 3 mld starczyłoby na wymianę części najbardziej wysłużonych wozów. Te co jeżdżą to metalowa trumna dla załóg

J. I. Jack
wtorek, 25 sierpnia 2020, 23:52

4 LCSy

Adam..
wtorek, 25 sierpnia 2020, 23:11

Kiedy wreszcie kupicie śmigłowce? Nie kapać po 4 sztuki tylko kilka eskadr tak jak w programach Perkoz czy Kruk

dim
wtorek, 25 sierpnia 2020, 22:21

4 lata temu rząd zrepolonizował Bank Pekao za blisko 11 mld zł, kupując od Włochów akcje po 123 zł. Dzisiaj cena jednej akcji na giełdzie wynosi 54,5 zł. Strata to ponad 55%, czyli na całym pakiecie około 6 mld zł. Taka dobra zmiana.

Extern
środa, 26 sierpnia 2020, 18:37

Strata będzie dopiero jak sprzedadzą po tej cenie. A tylko głupi by teraz sprzedał, notowania spadły w studnie w marcu 2020, chyba wszystkim wiadomo co się wtedy działo, od tamtego czasu powoli pną się w górę.

dim
środa, 26 sierpnia 2020, 21:22

Masz rację, nie sprzedadzą. Nie po to kupowali aby sprzedawać. Kupowali po to by ... go rozkraść. A ewentualną stratę w kapitale zakładowym pokryją podatnicy, na wniosek posłów PiS, którzy uchwalą stosowną ustawę. Tak jak podatnicy załatają dziurę w finansach Poczty Polskiej spowodowaną drukiem kart wyborczych przez Jacka Sasina.

hermanaryk
środa, 26 sierpnia 2020, 16:28

I do pandemii ich cena kształtowała się na poziomie z okresu kupna. Nie manipuluj.

dim
środa, 26 sierpnia 2020, 16:12

A jeszcze zauważę, że niedawno (2 lata temu ?) gdy europejskie banki poddano crash-testom, najbezpieczniej wypadły: Bank PKO BP, pierwsze miejsce, najbezpieczniejszy w Europie i bank PKO S.A., trzecie miejsce w całej Unii.

jurgen
środa, 26 sierpnia 2020, 12:37

czy Grecja już wszystko sprzedała za granicę czy ma jeszcze cokolwiek ?

dim
środa, 26 sierpnia 2020, 16:52

Grecja należy do strefy euro, o jej stabilność walczyła cała strefa euro bo chodziło o stabilność wspólnej waluty. To najlepsze gwarancje bezpieczeństwa. Polska ma dług publiczny realny w wysokości około 3 bln zł. A że nie należy do strefy euro (czytaj: strefa euro nie będzie umierać za złotówkę), jej dłużnicy nie będą tak wyrozumiali jak europejscy dłużnicy Grecji. Proponuję więc abyście wreszcie na poważnie zajęli się swoją ojczyzną, rozkradaną przez zorganizowaną grupę przestępczą zwaną PiS. Bo gadanie o problemach innych krajów, Waszych problemów nie rozwiązuje.

dim
środa, 26 sierpnia 2020, 19:27

@Jurgen. Grecja niemal niczego nie sprzedawała, a już jeżeli, to z rąk państwowych, w greckie ręce prywatne. Czyli Kolega czytuje bajki dziennikarzy. Ludzie muszą z czegoś żyć, więc zmyślają pod publiczkę co tylko czytelnik/słuchacz/telewidz pragnie usłyszeć. Poza tym media mają swych właścicieli i ci na ogół nie są Polakami. Co niektórym tytułom jakoś wcale nie szkodzi być ok, ale innym wyraźnie szkodzi.

dim
środa, 26 sierpnia 2020, 19:20

Boże ! Co on wypisuje za brednie ! No ale zawsze trafi na osoby nieznające tematu. Jego sprawa, ale niech nie wyciera sobie przy tym buzi moim nickiem, rusek pie........ ! Uważajcie Państwo na ten nick. Jeśli pisze takie bzdury, to znaczy właśnie na pewno jest dokładnie odwrotnie ! Proszę NIGDY nie zrezygnować ze Złotego Polskiego ! Greckiego ani cypryjskiego kryzysu w ogóle nie miałoby prawa być, gdyby te kraje zostały przy narodowej walucie !

jurgen
środa, 26 sierpnia 2020, 20:35

przestań płakać trollu

sosh
środa, 26 sierpnia 2020, 12:29

Nawet rzucając monetą, pół decyzji można podjąć dobrych, a tu co chwilę wielomiliardowa wtopa z pieniędzmi - afera za aferą, a teraz respiratory, maski etc. Myślisz ze to jest niekompetencja i głupota? Ja tak nie myslę.

JW
wtorek, 25 sierpnia 2020, 22:20

Przekazać na podwyżki

Admirał Gawrona
wtorek, 25 sierpnia 2020, 21:40

A może prom kosmiczny zakupić w ameryce i wysłać Mariusza z Antonim z misją pokojową za słońce. Ahoj przygodo

Ahoj Mesko
środa, 26 sierpnia 2020, 10:42

Amerykanie niestety odrzucili propozycje wystrzelenia ich w,kosmos Nie spełniają kryterium LEPKOŚCI

Dred
wtorek, 25 sierpnia 2020, 22:33

Grabarz polskiej armii czyli tow. Klich powinien lecieć pierwszy..

Erwin
środa, 26 sierpnia 2020, 09:04

Nie, powinien lecieć razem z nimi!

jana
środa, 26 sierpnia 2020, 08:42

Klich teraz jest bardzo rozjeżdżony, praktycznie śpi za kierownicą, więc nie ma czasu na odp.

Tak mi się zdaje
wtorek, 25 sierpnia 2020, 21:21

Liczę na BMSy w każdym pojeździe i dofinansowanie programu SONA by ruszył z kopyta.

Tomi
wtorek, 25 sierpnia 2020, 21:20

Za 3 mld zł to z 10 szt namiotów N6 Lubawa.

M. K.
wtorek, 25 sierpnia 2020, 22:53

Stopień pułkownika zobowiązuje do spłaty zobowiązań

M. K.
wtorek, 25 sierpnia 2020, 22:47

Honor w życiu jednostek jest najważniejszy, dlatego zobowiązania zakupu muszą być dotrzymane...

Lotnik
środa, 26 sierpnia 2020, 06:35

Może to zwykle koleżeństwo ?

Wilczur
środa, 26 sierpnia 2020, 10:57

Dobrze, że mają wspaniałe produkty, jakość sama się obroni - cena to kwestia wtórna...

Mario
środa, 26 sierpnia 2020, 08:32

Nie - jednak to zobowiązania.

Gts
wtorek, 25 sierpnia 2020, 21:06

Jak to co?! Postawią sobie jakieś pomniki, zaaranżują wystawy, zorganizują uroczystości upamiętniające i bankiety.

On
wtorek, 25 sierpnia 2020, 21:04

Mundury polowe niec w koncu kupią. I moze by sie przydaly karabinki .

1
środa, 26 sierpnia 2020, 17:22

A kropidła bojowe?

JW 0000
wtorek, 25 sierpnia 2020, 20:12

Lista priorytetowych zakupów jest długa: kuchnie polowe, nowe tajne kancelarie, mundury wyjściowe, holowniki....

Rexio
wtorek, 25 sierpnia 2020, 21:19

Właśnie nie! Wybuduje drogi, zakupi węgiel, dofinansuje służby ratownicze, cywilne ma się rozumieć...

x
wtorek, 25 sierpnia 2020, 23:03

Rexi, popieram, obaj macie rację !

Maciek
wtorek, 25 sierpnia 2020, 20:08

Do końca roku pozostały 4 miesiące. Nie wystarczy czasu na jakieś bardziej skomplikowane zakupy. To może być tylko rozszerzenie dotychczasowych zamówień (więcej Krabów?), albo coś gotowego, prosto z magazynów.

gohuikl
środa, 26 sierpnia 2020, 10:04

Tajne kancelarie, hełm wz 65, mundury wyjściowe, nowe instrumenty dla orkiestr dętych... a może plastikowe budy do nowych pickupów... eeeee, nie - lepiej nich wożą śnieg zimą.

Orel
wtorek, 25 sierpnia 2020, 22:51

Może borsuk w końcu...

asdf
środa, 26 sierpnia 2020, 21:20

albo to pieniadze dla bumaru na dokonczenie modernizacji Leopardow bo przeciez je rozkrecili i teraz ich nie zloza jak im nie dadza pieniedzy.

w
wtorek, 25 sierpnia 2020, 20:01

3 mld PLN ?? W sam raz na dodatkowy papier dla MON-u na dodatkowe analizy do analiz przygotowawczych do analizy

WhenEveyoneLearnTheTruth
środa, 26 sierpnia 2020, 09:56

..nic dodać nic ując...

Kowalski
wtorek, 25 sierpnia 2020, 19:51

To samo co do tej pory, czyli nic . 8 zmarnowanych lat.

LMed
wtorek, 25 sierpnia 2020, 18:58

Amerykański sprzęt na defilady, będzie światowo bardziej, ludziska się dowartościują,...

NAVY
wtorek, 25 sierpnia 2020, 18:51

Rozejdą się po kątach :)

Jabadabadu
wtorek, 25 sierpnia 2020, 19:17

Nie rozejdą się. Trafią gdzie trzeba. Wystarcz sprawdzić kursy walut z poprzedniego i obecnego roku.

Marcin
wtorek, 25 sierpnia 2020, 18:16

ja chciałbym modernizacja bwp, javeliny lub inne, wieże spike do rosomaków i kilka blackhawków extra plus modernizacja MI-24/Sokół. Ale równie dobrze to ok 1 mld dolarów więc może to być jakiś zakup w USA podczas kolejnej wizyty AD w USA, np. extra Homary i stare statki USA w pakiecie :)

Marcin
wtorek, 25 sierpnia 2020, 18:30

... i jak starczy jakieś samochody opancerzone lub aby do nich dołożyć z tych pieniędzy ( Pegaz ). Wszystkie zakupy byłyby w polskim przemyśle. Same korzyści dla budżetu PL.

ddd
wtorek, 25 sierpnia 2020, 17:26

A czy w ochronie zdrowia też zwiększa, wątpię

kkli
wtorek, 25 sierpnia 2020, 22:15

Ochrona zdrowia to studnia bez dna, każdy sam lepiej wyda swoje pieniądze na własne zdrowie, ludzie mniej chodzą do lekarzy, przychodni i szpitali to i mniej chorują i mniej umierają,

Mag
wtorek, 25 sierpnia 2020, 16:45

Może w końcu ktoś pomyśli o własnych satelitach obserwacyjnych, żeby wojsko mogło widzieć dalej niż granica horyzontu i nie musiało żebrać o dane od amerykanów, świadomości sytuacyjnej u nas brak totalny

Jabadabadu
środa, 26 sierpnia 2020, 19:20

Dawno, dawno temu, ale już w latach 90-tych, mieliśmy rezerwację miejsca na orbicie dla satelity telekomunikacyjnego. Trzeba było dokonać uzgodnień międzyresortowych (w Polsce). I tak zrobiono. Problem w tym, że owe uzgodnienia trwały tak długo, że minął okres rezerwacji miejsca orbitalnego, a wobec nie zajęcia w tej kwestii stanowiska przez rząd polski (powinno być: w Polsce) miejsce to przekazano komuś innemu. A miejsce na orbicie nie jest z gumy - po sprawie.

Gaweł
wtorek, 25 sierpnia 2020, 19:31

Popieram.

y
wtorek, 25 sierpnia 2020, 18:11

Nie musimy żebrać od amerykanów. Mamy dane z rozpoznania satelitarnego! A skąd? O to już musisz się sam dowiedzieć! Było o tym pisane kilka razy!

Extern
środa, 26 sierpnia 2020, 18:55

No mamy mamy komercyjny dostęp za kasę, co prawda jednym pstrykiem w razie realnego zaognienia sytuacji politycznej Włosi mimo zawartych umów mogą nas od nich odciąć, ale fakt, na czas pokoju mamy. Własne zobrazowanie by się jednak przydało, aby było gdy będzie naprawdę potrzebne.

OptymistaPl
wtorek, 25 sierpnia 2020, 18:00

POPIERAM W 100% BARDZO CELNA UWAGA!!!

Kriss
wtorek, 25 sierpnia 2020, 16:05

Jak to na co?Na premie dla urzednikow za wzorowe wdrazanie dialogow technologicznych przeciez to jasne.

osa
środa, 26 sierpnia 2020, 01:12

Brawo, TY masz RACJĘ

Rzutmistrz
wtorek, 25 sierpnia 2020, 15:56

Będzie na granaty.

Ja
wtorek, 25 sierpnia 2020, 15:53

Tytul zapowiadal jakas odpowiedz na to pytanie, czy tylko ja ja przeoczylem?

Shamil
wtorek, 25 sierpnia 2020, 23:59

Mi też tak się wydawało.....no ale mogę się mylić ;)

Trzaskowianka
wtorek, 25 sierpnia 2020, 15:52

Wiadomo jedynie, że będzie made in Judesej

podatnik
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:37

Coś z Ameryki dla amerykańskich wojsk stacjonujących w Forcie Trump

zorro
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:22

Moim zdaniem pieniążki pójdą na rozwój kaplic polowych.

Ireneusz
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:22

LCS czy A17 ?

Bobi
wtorek, 25 sierpnia 2020, 17:51

Stawiam na LCS. Mniej potrzebny w obecnej formie, a na pewno będzie droższy.

rex
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:15

w tytule mowa o miliardach, w tekście o milionach. MLN to nie to samo co MLD. Poprawcie prosze literówki

Jan
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:11

emerytury dla trepów?

OptymistaPl
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:10

Kupi używane OP ze Szwecji....

obowdnica Kepna
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:04

Już się zaczął skowyt marudzących starych panienek na wydaniu.

dim
wtorek, 25 sierpnia 2020, 13:28

Na pewno coś w USA. Coś co nigdy do nas nie trafi, natomiast pieniądze w przeciwną stronę owszem, tytułem spłaty zobowiązań wynikających z faktu, że rząd PiS uznał żydowskie roszczenia 447.

10
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:37

Skończ już z tym mitycznym 447 ile można

dim
środa, 26 sierpnia 2020, 07:56

Przecież to nie ja, to znów ten trol. Ja 447 widzę nawet z pozytywami. Ponieważ Act 447 wprowadza coroczną ocenę sytuacji w przestrzeganiu praw... - czytałem te oceny i nie zauważam w nich niczego nieuczciwego. W odniesieniu do Polski opisują stan faktyczny, a to te właśnie raporty uważane są w USA za miarodajne. Natomiast gdyby 447 nie było, środowiska wrogów RP przywoływałyby jakieś kompletnie odlatujące od rzeczywistości raporty "NGO" czy innych fikcyjnych "organizacji społecznych", finansowanych przez naszych wrogów.

x
środa, 26 sierpnia 2020, 09:32

No, to faktycznie Ty. Przyznam, że trochę się zaniepokoiłem.

erto
wtorek, 25 sierpnia 2020, 13:14

3 miliardy zostaną przejedzone i nic za to pisowska elita intelektualna nie kupi.

k
wtorek, 25 sierpnia 2020, 18:14

Klich to przynajmniej co roku 3 mld zł zwracał do budżetu. To był patriota i obrońca interesów wojska!

On
wtorek, 25 sierpnia 2020, 20:02

A teraz MON gotuje bezpośrednio MSW, policję, górników itp. Żadnej różnicy nie ma.

10
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:38

No za PO zakupy takie były ,że hej bo przecież polski lotnik to może i latać na drzwiach od stodoły

ciekawy
wtorek, 25 sierpnia 2020, 13:11

eksponaty do wyposażenia muzeum na warszawskiej Cytadeli?

Leon
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:39

W sumie lepiej dać na LGBT co nie ?

Ai
wtorek, 25 sierpnia 2020, 12:47

To oznacza że bwp-1 będą modernizowane.

wtorek, 25 sierpnia 2020, 15:43

I skóry też wrócą do łask

ccc
wtorek, 25 sierpnia 2020, 12:42

Idę o zakład, że nic za to nie zostanie zakupione ... no może kilka szczoteczek do zębów ...

cxkcvkcxvkjckv
wtorek, 25 sierpnia 2020, 15:47

Jeśli to jest na pokrycie nie przewidzianych wydatków to oznacza, że nie będzie cięć w wydatkach przewidzianych.

Javelin Sravelin
wtorek, 25 sierpnia 2020, 12:39

Coś made in USA i coś kompletnie nam niepotrzebnego np. więcej Javelinów, albo te prototypowe okręty LCS.

10
wtorek, 25 sierpnia 2020, 15:23

Akurat Javelinów nigdy za dużo

Troll z Polszy
wtorek, 25 sierpnia 2020, 16:46

Akurat mamy tańszy, lepszy produkowany w Polsce PPK Spike. Ba dodatkowo nasze spadaki miały na testach Javelina i ich opinia o tym cudzie była jednoznaczna "wypier... za bramę" Ale co tam, tłit jej ekscelencji Żorżety bezcenny.

Generał
wtorek, 25 sierpnia 2020, 18:32

Co do wyższości Spike w kontrze do Jav... to bym polemizował

Troll z Polszy
wtorek, 25 sierpnia 2020, 19:41

Ale chcesz pan ze mną polemizować ze mną czy z faktami, a fakty są takie że i WPiZ jak i Wojska Specjalne wskazały drogę Łoszczepowi z prastarym pozdrowieniem wypiera.... ( Nie generałowie a sierżanci i kaprale który to mają walczyć tym PPK ) to ile złotówek z każdego łoszczepa wraca do budżetu ? Ile osób w Polsce jest zatrudnionych przy produkcji, montażu i serwisie Javelinów ?

wtorek, 25 sierpnia 2020, 20:05

Bzdury kolego pitolisz, aż przykro.

Troll z Polszy
środa, 26 sierpnia 2020, 08:53

Chłopca Javelinowcą też było przykro, konferencje w Mariocie, dobra kolacja a tutaj jakiś sierzancina powiedział że to złom i woli 17 letniego Spika. Podobnie było z biedaholkami, też nikt nie chciał. Na szczęście są w "ten kraju" oficerowie którzy za wygodny stolec mają w siedzeniu co z ich podwładnymi

asdf
środa, 26 sierpnia 2020, 21:16

Javeliny od biedy moga robic tez za pocisk przeciwsmiglowcowy

Dudley
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:20

To jeszcze nie byłoby najgorsze, bo to jednak coś wymiernego. Raczej to będzie coś w rodzaju maseczek i respiratorów Szumowskiego, pieniądze znikną a armia nadal będzie malowała stalowe hełmy.

k
wtorek, 25 sierpnia 2020, 18:16

Przeczytaj raz jeszcze artykuł ze zrozumienie, a dopiero potem pisz!

Dudley
wtorek, 25 sierpnia 2020, 21:16

A gdzie w mojej wypowiedzi zauważyłeś że nie zrozumiałem tekstu? Czy sugestia że dodatkowe pieniądze mogą się rozejść bez wymiernego efektu, to sprzeczność? I czy miliony na respiratory to nie był wydatek celowy, na który wydano pieniądze a urządzeń nie ma? Jeśli zwracasz komuś uwagę że nie rozumie tekstu, to zacznij od siebie.

razdwatri
wtorek, 25 sierpnia 2020, 12:35

Przy takim ministrze ON i słynnym IU nawet 100mld zł nic nie pomoże . Jak jest dziadostwo tak będzie .

Gosc
wtorek, 25 sierpnia 2020, 15:07

A rakiety załogowe kupić i wysłać tych pseudo ekspertów na marsa

12345
wtorek, 25 sierpnia 2020, 12:33

Może w końcu kupią mundury dla wojsk operacyjnych, których trochę brakuje ? I więcej grotów, bo ich jest nadal o połowę za mało.

Sternik
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:23

Zamówionych jest prawie 70 tyś Grotów. Do czego ci teraz więcej?

Troll z Polszy
środa, 26 sierpnia 2020, 08:56

A hełmy dla Zmechu/Zmotu ? Nagolenniki ? Rękawiczki taktyczne, a może nowe kamizelki balistyczne ? A może nowe radia ? Może w końcu nasi przestaną wyglądać jak ubodzy krewni przy innych żołnierzach ?

Cytując klasyka....
wtorek, 25 sierpnia 2020, 12:30

Jak to co szelki , menaszki i hełmy wz 65

matrioszka
wtorek, 25 sierpnia 2020, 12:26

Pewnie amerykanie naciskają na szybsze raty za Patrioty i Himarsa . Bo a nuż Wołodia w ramach bratniej pomocy nie wyhamuje przed Brześciem i kasę szlag trafi .

wtorek, 25 sierpnia 2020, 13:13

akurat przy obecnym kursie dolara to my powinnismy naciskac na wczesniejsza splate.

Kacper
wtorek, 25 sierpnia 2020, 12:23

kupią dodatkowych generałów i podwyżki emerytur, wspomnicie moje słowa

y
wtorek, 25 sierpnia 2020, 18:17

Przeczytaj raz jeszcze artykuł ze zrozumieniem, a dopiero potem pisz!

rozpłaszczony
wtorek, 25 sierpnia 2020, 12:19

Efekt Białorusi ? Rychło się opamiętali bo przez 5 lat zrobili tyle co POkemony , czyli niewiele .

Derk
wtorek, 25 sierpnia 2020, 16:14

Niech Antkowi dadzą na jego super tajna komisję może te barany coś odkryją.

Cine
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:24

No co ty??? A te wszystkie awanse generalskie to pies? Za przeproszeniem psa.

Dudley
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:08

Raczej efekt COVID19 i ustawy znoszącej odpowiedzialność karną urzędników, "którzy w celu przeciwdziałania COVID-19 naruszają obowiązki służbowe". A że w dzisiejszych czasach rząd może podciągnąć wszystko pod walkę z koronawirusem to i wydatki mogą być "nieco wątpliwe". Drugiej takiej okazji nie będzie. Co do POkemonów, to może zaserwuj nam przykład krajowego programu zbrojeniowego zainicjowanego i z powodzeniem realizowanego przez obecną ekipę? Nie prezentuj nam zakupów w amerykańskich firmach bo na stronach tego portalu jest już dość na ten temat.

wtorek, 25 sierpnia 2020, 15:21

O wszystkim należy mówić,a szczególnie o tych złych stronach armi.Wątpię,czy ktoś ze sztabu to czyta.Żołnierze z Legi Akademickiej śpią w namiotach,nie mówię,że to źle,ale chociaż powinni im dać koce,bo w nocy jest 14 stopni.Wstają zmarznięci,bo śpią tylko w piżamach ,a na strzelnicy strzelają z broni które mają krzywe lufy.Jak oni mają trfić do celu?Powinni poprawić warunki w wojsku.

rozpłaszczony
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:46

Fakt . Bo przecież obecny minister został tylko po to powołany by kupować jak leci za oceanem z półeczki bez zbędnych ceregieli , targowania się , jakiś offsetów czy pozyskania licencji / oczywiście spoza USA / . Zajęty ogromem tych prac nie w głowie mu już było inicjowanie nowych programów zbrojeniowych w polskim przemyśle zbrojeniowym .

k
wtorek, 25 sierpnia 2020, 18:18

Za to Klich to nie tylko nic nie kupował, ale jeszcze oddawał pieniądz do budżetu!

K.
wtorek, 25 sierpnia 2020, 21:52

Nie możesz oddać czegoś czego nie masz . Okrojone były wydatki wszystkich ministerstw , nie tylko MON z powodu kryzysu .

Dudley
wtorek, 25 sierpnia 2020, 21:20

Fakt jeden z najgorszych monów w historii, na równi ze Szczygłą, ale Antka policmajstra nikt nie przebije.

xXx
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:01

Gdyby zrobili 50% tego co było za PO, to dzisiaj mielibyśmy całkiem nieźle wyposażona armię.

ultraubawiony
wtorek, 25 sierpnia 2020, 16:06

Dokładnie. Mieli byśmy stare francuskie śmigłowce transportowe w dużej ilości, wyposażone w tablice Mendelejewa jako efektory.

dim
środa, 26 sierpnia 2020, 08:37

Niczego lepszego od Caracali nie jesteście w stanie wyprodukować. Za to kupiliście bieda wersję Black Hawka, przeznaczoną dla krajów trzeciego świata, w oszałamiającej ilości 4 sztuk. Dla 5 jednostek specjalnych.

dim
środa, 26 sierpnia 2020, 16:16

- i to znów nie ja, a ta ruska menda. Ale owszem, istnieje taka obawa że i ruscy za 10-16 lat zrobią tak dobre rakiety przeciw śmigłowcom, jak dziś są Grom i Piorun. A wobec tego wkładanie w nie forsy, przy dzisiejszej słabej jeszcze technologii APS może być błędem. Ale skoro trochę trzeba ich, oczywiste, że lepiej w te polskie niż we francuskie.

Jan
wtorek, 25 sierpnia 2020, 15:29

Nie sposób kupić połowy niczego

10
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:43

Czyli co zmniejszyć armię o POłowę , zlikwidować WOT i dalej kasować jednostki dobre :)

Ciekawy
wtorek, 25 sierpnia 2020, 14:34

A co było za PO? Bo nie przypominam sobie, żeby przez lat co najmniej sześć działo się coś pozytywnego.

Anonim
wtorek, 25 sierpnia 2020, 18:41

Za PO to dopiero była jazda z Fregaty Gawron którą PO budowało 8 lat ,zrobił się Patrolowiec Ślązak. PO prostu magicy. Budowali 8 lat a nawet budowy nie dokończyli ,zwodowali kadłub bez wyposażenia i ogłosili sukces.

On
środa, 26 sierpnia 2020, 08:11

Akurat w tym temacie PIS też się nie popisał,zobacz jak to skończyli

Polak Mały
wtorek, 25 sierpnia 2020, 16:14

No na przykład śmigłowce, PiS uwalił przetarg a Węgrzy ns tym skorzystali.

y
wtorek, 25 sierpnia 2020, 18:21

To dlaczego PO nie podpisało tego super kontraktu tylko podrzuciło go dla PIS? Przecież wszystko mieli podobno dogadane. Brakło tylko podpisu. A może to "kukułcze jajo" podrzucone następcom?

K.
wtorek, 25 sierpnia 2020, 21:50

Bo PIS płakał aby nie podpisywać umów na Wisłę i śmigłowce przed wyborami . Śmigłowce uwalili a Wisłę kupili na gorszych warunkach .

Extern
środa, 26 sierpnia 2020, 19:33

PO gdy rządziło miało bardzo głęboko gdzieś każdy płacz opozycji szczególnie że nie przebijał się on do mediów, więc to raczej mało prawdopodobne że to przez to nie podpisali tych umów. Jakbym miał strzelać to myślę że nie podpisali ich bo się po prostu nie odważyli, wiedząc jak śliski to jest temat i że zawsze znajdzie się coś o co będzie można się przyczepić. Dokładnie jak to się dzieje obecnie z tymi umowami.

wtorek, 25 sierpnia 2020, 17:38

To najpierw poczytaj trochę o tym przetargu, mały.

Tweets Defence24