Chińskie śmigłowce szturmowe alternatywą dla Pakistanu

1 marca 2020, 14:31
1080px-Changhe_WZ-10
Fot. Peng Chen, licencja CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Pakistańscy wojskowi biorą realnie pod uwagę zakup śmigłowców szturmowych produkcji chińskiej. Wszystko dlatego, ażeby ograniczyć negatywne skutki obecnego braku możliwości pozyskania innych maszyn, produkowanych na co dzień przez Stany Zjednoczone oraz Turcję.

Zgodnie z obecnymi sygnałami płynącymi z kręgów pakistańskich dowódców komponentu lotnictwa wojsk lądowych, państwo to zastanawia się nad zakupem chińskich śmigłowców szturmowych. Islamabad już teraz chciałby dokonać szybkiej modernizacji floty dostępnych maszyn tego rodzaju, użytkowanych w swoich siłach zbrojnych, gdyż do Indii trafiają nowoczesne amerykańskie AH-64E. Zaś w ostatnich latach Pakistanowi nie udało się efektywnie zastąpić, ewidentnie starzejącej się już, grupy śmigłowców szturmowych, AH-1F. 48 maszyn Bell`a tego typu stanowi obecnie trzon pakistańskiego arsenału śmigłowcowego.

Potencjalnie, wspomniane rozwiązania oferowane przez chiński przemysł zbrojeniowy, mają być remedium na brak możliwości pozyskania amerykańskich AH-1Z oraz jednoczesne problemy tureckiego producenta T129. Ten ostatni obecnie prowadzi działania w celu zastąpienia amerykańskiej jednostki napędowej LHTEC T800, objętej ograniczeniami handlowymi w wyniku presji Białego Domu, innym silnikiem. Tym samym Islamabad nie był w stanie sfinalizować planów zakupu tureckich 30 maszyn, zgodnie z założeniami datowanymi jeszcze na 2018 r. Wcześniej, Amerykanie wycofali się z finansowania projektów pomocowych dla wojsk pakistańskich i tym samym problematyczny stał się pomysł z 2015 r. dotyczący zakontraktowania 12 AH-1Z produkcji Bell`a.

Jak wskazał Dominic Perry na łamach Flight Global, jeśli zaś chodzi o rozważane przez Pakistańczyków opcje chińskie, mowa jest o modelu Z-10 w wersji ME. Brana jest wobec tego wersja ze zwiększonymi możliwościami aktywnej i pasywnej obrony statku powietrznego. Ulepszona również w kontekście obrazu termicznego w trakcie lotu czy też w kontekście zdolności zastosowanej jednostki napędowej.

Cytowany na łamach Flight Global major gen. Syed Najeeb Ahmed z pakistańskich wojsk lądowych, miał stwierdzić, iż jeśli nie uda się ostatecznie pozyskać AH-1Z oraz T129 to będzie trzeba szukać trzeciego rozwiązania w postaci chińskiej alternatywy. Już wcześniej, pakistańskie siły zbrojne, miały dokonywać ewaluacji dwumiejscowych śmigłowców z rodziny Z-10, ale wówczas chodziło o starsze wersje tych szturmowych maszyn produkowanych przez Changhe Aircraft Industries Corporation. 

Należy zaznaczyć, że nie byłoby to w żadnym razie zaskakujące rozwiązanie dla pakistańskich sił zbrojnych. Albowiem kooperacja chińsko-pakistańska w sferze przemysłu lotniczego jest obserwowana od dłuższego czasu. Szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę chociażby przykład współpracy Pakistan Aeronautical Complex oraz Chengdu Aircraft Industry Group przy projekcie wielozadaniowego samolotu bojowego JF-17 Thunder/FC-1 Xiaolong.

JR

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24