Reklama

Technologie

AMSTA, czyli sieci neuronowe na straży wschodniej granicy

AMSTA
Autor. R.Suchy

Każdy z czujników sejsmicznych Elektronicznego Systemu Ochrony Perymetrycznej AMSTA, stosowanego na polskiej granicy wschodniej, wyposażony jest w sztuczną inteligencję. „Tam jest użytych wiele algorytmów sieci neuronowych, żeby identyfikować różne rodzaje naruszeń.” - wyjaśnia Jan Jakub Szczyrek, prezes zarządu MindMade. Ma to wynikac z dużej czułości sensorów systemu. „Mówiąc prostym językiem, 99% przypadków (wykrycia - przyp. red.) jest to jakieś zwierze: czapla, jeleń, a ostatnio mamy bardzo dużo dzików, które kąpią się w błocie, dając potężną falę sejsmiczną. A system musi rozpoznawać i sygnalizować bardzo specyficzne przekroczenia - przejeżdżające pojazdy lub przechodzących przez granicę ludzi.” - tłumaczy prezes Szczyrek. Zadaniem sztucznej inteligencji jest bardzo szybka analiza danych i rozróżnienie tych sygnałów, aby sygnalizować Straży Granicznej tylko faktyczne naruszenia granicy. Pomocne jest tu również połączenie sensorów sejsmicznych z systemami obserwacji HDTV, a przede wszystkim podczerwonymi.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. dzemo2

    Bardzo ważny, i co jest super - system polski. W czasach kiedy trudno skompletować odpowiedni stan osobowy wojska, te rozwiązanie może odciążyć nie tylko granicę, ale również obiekty wojskowe (np magazyny), czy też nadzór wielu wielu ośrodków infrastruktury wrażliwej. W sumie nieograniczone możliwości.

  2. Piotr Glownia

    Czyli zaczynali od sieci do rozpoznawania dźwięków. Do kamer dobudowali nową sieć do rozpoznawania obrazu, bo to już inny rodzaj sieci, wykorzystujący technikę CNN. Narzekają, że mają problem z dostępem do Big Data w trenowaniu z tego co zrozumiałem wywiad.. Z tymi wszystkimi czujnikami i kamerami, to jednak kwestia czasu. Rozpoznawanie obiektów na zdjęciu zawsze będzie wesołe, bo ta nadludzka dokładność ma szklany sufit 95%. Oczywiście można wszystko usprawnić, jeśli ma się i obraz i dźwięk. Takie usprawnienie wymaga zbudowania nowej architektury sieci neuronowej. Zawsze można wykorzystać stare sieci w tworzeniu nowej, co skróci czas jej trenowania. Oczywiście, jeśli oni biorą pod uwagę fuzję detektorów sejsmicznych z kamerami. Ciekawa praca. Życzę powodzenia.

  3. Cyber Will

    Podczas gdy technika w służbie ochrony granic posunęła się mocno do PRZODU to zdrowy rozsądek zaczął się cofać. Przestępca ( który zgodnie art. 264 .2. podlega karze do 3 lat) rzuca kamieniami w polskich funkcjonariuszy a jakies organizacje i "polscy" posłowie mówią że PUSH-BACKi sa zabronione. A jak ktos wtargnie oknem do banku albo na czyjąs prywatną posesje to push-backi'i są LEGALNE ? Podobnie rzecz ma się z walką z. DEZINFORMACJĄ gdzie algorytmy będą wyłapywać kłamców a sądy będą tolerować takie kłamliwe media.

Reklama