Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie budują korwetę w technologii stealth

Wizja korwety Mierkurij. fot. nordsy.spb.ru
Wizja korwety Mierkurij. fot. nordsy.spb.ru

Władze Federacji Rosyjskiej poinformowały o połączeniu ze sobą trzech sekcji kadłuba korwety nowej generacji Projektu 20386 (tzw. typ Merkurij). Wiadomość ta pojawiła się przy okazji zbiorczego informowania przez prezydenta Władimira Putina o sukcesach, jakie rosyjski przemysł stoczniowy odniósł w ostatnich latach.

Wiadomość dotycząca Merkurija (wcześniej nosił miano Dierzkij) tylko na pozór świadczy o sukcesie. Budowę tego ciężkiego jak na swoją klasę (3400 ton wyporności, 109 m długości, 13 m szerokości) okrętu rozpoczęto w październiku 2016 roku, a mimo to jeszcze w lutym br. informowano, że jego budowa jest zaawansowana w zaledwie 12 procentach. Uprawdopodobniało to opinie niektórych komentatorów, którzy twierdzą że cały program tego okrętu jest prowadzony mocno „na wyrost” jeśli chodzi o możliwości techniczne jakimi dysponuje rosyjski przemysł, nie wspominając o tym że w budowie są mniej ekstrawaganckie ale i tak nowoczesne typy rosyjskich korwet.

Merkurij nosi wiele cech plasujących go wśród jednostek najnowszej klasy. Świadczy o tym jego kształt utrudniający wykrycie przez radary, a także planowana wielkość załogi, złożonej z zaledwie 80 osób. Świadczy to o bardzo wysokiej automatyzacji systemów pokładowych.

Korweta Projektu 20386 powstała w celu operowania na wodach przybrzeżnych i pełnym morzu. Jej zadaniem jest ochrona szlaków komunikacyjnych (zasięg przy prędkości ekonomicznej to 9260 km) i infrastruktury krytycznej a także wspierania własnych desantów za pomocą ognia pokładowej artylerii lufowej i pocisków manewrujących. Okręt powstaje jako konstrukcja wielozadaniowa, którą można zaopatrzyć w różnego rodzaju moduły uzbrojenia. Zainstalować można dwa. Każdy z nich może mieścić cztery pociski woda-woda Ch-35 Uran, pociski manewrujące Kalibr, albo cztery wyrzutnie 324 mm torped. W zależności od konfiguracji okręt będzie mógł więc zwalczać cele na- i podwodne albo naziemne. Oprócz tego każda z korwet ma być wyposażona w uzbrojenie przeciwlotnicze w postaci dwóch pionowych wyrzutni pocisków Riedut – każda po osiem stanowisk startowych. Na uzbrojenie lufowe składają się: 100 mm armata automatyczna na dziobie i dwa 30 mm działka obrony punktowej AK-630M.

Zestaw sensoryczny składa się z wielofunkcyjnego radaru Zasłon z fazowanym szykiem antenowym, zabudowanego w maszcie przedniej nadbudówki i sonaru, prawdopodobnie Minotawr-ISPN-M i anteną podkadłubową. Do tego dochodzą urządzenia do prowadzenia walki elektronicznej. Korweta ma również przenosić pojedynczy śmigłowiec, zapewne z rodziny morskich maszyny z wytwórni Kamowa.

Według obecnych danych Rosjanie chcieliby wyprodukować łącznie 10 takich jednostek, a Merkurij stanowi pierwszą, prototypową. Zgodnie aktualnymi planami Merkurij ma być gotowy w 2021 roku.

Reklama

Komentarze (12)

  1. Palmel

    Rosjanie zaczną tego budować coraz więcej bo mają już własne turbiny które wcześniej sprowadzali z Ukrainy - znowu kilkaset osób na Ukrainie straciło pracę

    1. anda

      Nie nie straciło - przeniosło się do Rosji

  2. tim-pim

    Starają się wdrażać nowe trędy oraz technologię - my tradycja coś kupimy ? I tak krok po kroku Kreml pokaże na paradzie 9 maja nowego coś ????

  3. Grredo

    Czy w ramach sukcesu opisali zatopienie suchego doku wraz z lotniskowcem? Szkoda tego lotniskowca bo pożerał środki, które teraz pójdą na nowe korwety i fregaty z Kalibrami.

  4. Mateusz

    jako żywo, Rosjanie wykradli nam plany Gawrona!

    1. Antex

      ale harmonogramu budowy niestety nie wykradli ...

    2. AZIA

      Oni mieli jeszcze gorsze przygody w temacie długo wiecznej budowy okrętu.

    3. Davien

      Mateusz ta korweta bardziej wyglada jak jakaś odmiana LCS typu Freedom niż Ślazak.

  5. młody Grzyb

    "Uprawdopodobniało to opinie niektórych komentatorów, którzy twierdzą że cały program tego okrętu jest prowadzony mocno „na wyrost” jeśli chodzi o możliwości techniczne jakimi dysponuje rosyjski przemysł, " - uwielbiam te prztyczki na d24, problem w tym, że one sa pisane już chyba tylko ze zwykłej zazdrości ...

    1. tyrmand

      też mam takie wrażenie...

  6. Nie potrzeba więcej

    Jak na to się patrzy, to widać, że Rosjanie zerwali ze swoim zwyczajem, by korwety uzbrajać jak fregaty a fregaty jak niszczyciele. Teraz Rosjanie chcą korwety uzbrajać jak niszczyciele...

    1. Davien

      No jak wg pana makx 8 pocisków pokr i 16 rakiet plot to uzbrojenie niszczyciela to dalsza dyskusja naprawde nie ma sensu:) To jest uzbrojenie korwety rozmiarów naszego Ślązaka, nawet nie fregaty no ale może w Rosji tak uzbrajaja niszczyciele....

  7. WARS

    jedyna sila wojsk FR jest ilosc i pogarda do zycia zwyklego zolnierza. Tak jest od czasow Cara...technicznie zawsze byli "ciency"...najlepszy przyklad z realnych walk ? T-34, potrzebnych bylo ok.5 aby zniszczyc JEDNEGO Tygrysa...czyli za 4 Niemcow ginelo 20tu Rosjan

    1. Antex

      no niekoniecznie - w 1941 r jeden samotny KW-2 pod Rosieniami zatrzymał na 48 godzin natarcie całej niemieckiej 6 DPanc, a za cara ... Ilia Muromiec Sikorskiego przewyższał wszystkie współczesne mu konstrukcje niemieckie , francuskie i i brytyjskie. Pierwsze karabinki automatyczne I wojny światowej (awtomat Fiodorowa wz. 1916) tez pojawiły się nie gdzie indziej a w armii rosyjskiej. Więc nie przesadzaj ...

    2. Ja Grot

      WARS Yyy a czy ci się nie pomyliło przypadkiem z amerykańskimi Shermanami bo ja słyszałem że to tyle potrzeba było Shermanów a by Tygryska zniszczyć.

    3. biały

      to wina bardziej taktyki i dowództwa niż sprzętu , powiedział bym że 40 % winy to taktyka , 30 % wyszkolenie załogi i całego dowództwa , 20 % to sprzęt i 10 procent logistyczne zabezpieczenie

  8. analizator

    Panie autorze jest niekonsekwencja, mamy 2019 rok i czytamy, że zaawansowanie jest 12% to nijak nie wyjdzie, że ta super korweta będzie ukończona w 2021 roku. Albo te 12% to jedna wielka ściema wynikająca z życzeniowego myślenia o Rosji mówiącego tam wszystko wolno i beznadziejnie, ale ta korweta ma już przynajmniej 35% zaawansowania budowy.

    1. Davien

      Albo po prostu Rosja jak to ma w zwyczaju sciemnia o dacie wejscia do słuzby i ta korwete zobaczymy nie za 2 ale za 6 lat:)

  9. Buba

    Pewnie część wyposażenia przenieśli z kuzniecowa. Też nie miał analogów,maszynownie pewnie z aurory. I takim sposobem znów nie ma analogów.

  10. dim

    Abstrachując od polityki, podziwiam ich że się tak starają. Gdy o naszym kierownictwie, ministerstwie itd. nikt jeszcze tego szczerze nie powiedział.

  11. Unknown

    Przeczuwam podobny sukces jak w przypadku Su-57 i T-14 Armata

  12. Hmmm

    Jak dla mnie bardzo im więcej utopią w tym projekcie kasy tym lepiej dla nas .

Reklama