TAURUS z WCBKT S.A. zakwalifikowany do międzynarodowego konkursu na Inter Airport Europe 2019

20 sierpnia 2019, 09:11
1
WCBKT S.A. jest jedynym w Polsce producentem urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP) na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Fot. WCBKT S.A.

Lotniskowe urządzenie zasilania elektroenergetycznego samolotów GPU 7/90 TAURUS, zaprojektowane i wyprodukowane przez Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. (WCBKT S.A.), zakwalifikowało się do konkursu Exellence  Awards organizowanego w ramach targów Inter Airport Europe 2019 w Monachium. Publikujemy opis tego urządzenia i link, pod którym można wziąć udział w głosowaniu.

image
Fot. WCBKT S.A.

Należąca do polskiego przemysłu zbrojeniowego i będąca jedną ze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. firma od kilku lat rozszerza swoją działalność docierając także na rynek cywilny. W ubiegłym roku przedsiębiorstwo, po przejęciu kompetencji od firmy ZREMB Wojkowice Sp. z o.o., poszerzyło zakres swoich produktów  o wyposażenie hangarowo-lotniskowe (m.in.: schody pasażerskie, platformy serwisowe, przyczepy transportowe, taśmociągi.)

Oprócz tego opracowane zostały nowe urządzenia NOSP – bazujące na doświadczeniach nabytych przy tworzeniu sprzętu wojskowego, ale zaopatrzone w certyfikaty niezbędne na rynku cywilnym.

image
Fot. Michał Woźny/LS Airport Sevices

Wśród nich znajduje się m.in. lotniskowy zasilacz elektroenergetyczny GPU 7/90 TAURUS wysoko ceniony przez największe polskie firmy handlingowe i wykorzystywany obecnie do obsługi samolotów we wszystkich cywilnych portach lotniczych w Polsce.

GPU 7/90 TAURUS jest przeznaczony do zasilania statków powietrznych prądem przemiennym i stałym. Jego konstrukcja umożliwia zastosowanie wielu systemów:  

- Systemu autodiagnostyki, w ramach którego urządzenie podpowiada operatorowi możliwe rozwiązania pojawiającego się problemu;

- Systemu zdalnej diagnostyki, dzięki któremu parametry pracy urządzenia mogą być stale kontrolowane, a personel lotniska może w krótkim czasie otrzymać wsparcie ze strony producenta. W tym celu w WCBKT S.A. pełniony jest  24 h monitoring, nie tylko przez doradców, ale także zespół serwisowy gotowy na wezwanie użytkownika;

- Automatycznej zwijarki – systemu, który zabezpiecza przed holowaniem urządzenia z rozwiniętymi kablami wydawczymi;

- Funkcji uruchomiania urządzenia zdalnie z przenośnego tabletu (tzw. start bez-kluczykowy), co szczególnie w miesiącach zimowych stanowi ułatwienie dla operatora.

Dzięki wbudowanemu podgrzewaczowi filtra paliwa, GPU 7/90 TAURUS może pracować w temperaturach od -30 do +50°C. System szybkiego startu zimowego zapewnia uruchomienie urządzenia w ciągu max. 30 sekund także w warunkach ostrej zimy czyli w temp. poniżej -10 °C.

image
Fot. WCBKT S.A.
image
Fot. WCBKT S.A.

Innym rozwiązaniem proponowanym przez WCBKT S.A. jest GPU 2/90 TAURUS eco, przystosowany do pracy pod rękawem lotniczym.

Wyeliminowano w nim silnik spalinowy na korzyść rozwiązań elektrycznych, co ze względu na brak emisji spalin ma duże znaczenie ekologiczne. Zastosowanie silnika elektrycznego pozwala również na znaczne uproszczenie obsługi, a opcja wyposażenia w system zdalnej diagnostyki umożliwia osiągnięcie wysokiego poziomu niezawodności urządzenia GPU 2/90 TAURUS eco.

image
Fot. Michał Woźny/LS Airport Sevices

W tym roku GPU 7/90 TAURUS z systemem diagnostycznym on-line został zakwalifikowany do udziału w międzynarodowym  konkursie  Exellence Awards organizowanym w ramach targów Inter Airport Europe 2019 w dniach 8-11 października br.

Już samo zakwalifikowanie polskiego urządzenia jakim jest GPU 7/90 TAURUS do udziału w konkursie, w kategorii interRAMP, obejmującej najbardziej innowacyjne produkty w obszarze obsługi naziemnej statków powietrznych, jest uważane za niekwestionowane osiągnięcie.

Głosowanie on-line  trwa do 6 września 2019.

Oficjalne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas trwania targów w Monachium.

Poniżej publikujemy link, pod którym można oddać głos w kategorii interRAMP:

https://www.interairporteurope.com/inter-airport-europe-2019-excellence-awards-the-interramp-category#/

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Ja
czwartek, 12 września 2019, 03:03

Ta firma z PGZ robi mnóstwo sprzętu NOSP dla wojska, w tym dla eks ruskich maszyn typu MIG-29 i SU-22. Jak wygląda sprawa z tymi latadłami wie każdy, pytanie czy ten ich sprzęt też do tego sie przyczynił, że MIG i SU za chwilę pójdą na złom ...

Janek
środa, 21 sierpnia 2019, 12:47

Nasz Szczytowy wyrób wojskowy z Centalnego Wojskowego Biura KOnstrukcyjnego - Jakiś zasilacz na przyczepce z sterownikiem pewno z sklepu dla elektroników :-). Buhaha no mamy nasz odpowiednik USS Gerald r. Ford :-) w sensie myśli naukowej i technicznej.

Mistrz Świata w Judo
wtorek, 20 sierpnia 2019, 23:30

Ale prymitywne urządzenia a taka dumna nazwa jak dla pocisku manewrujące go dalekiego zasięgu... Do tego ta dumna nazwa Centralne Biuro... Jakby Conajmniej budowała zasilacze termojądrowe na Marsa w celu jego podbicia... Aż dumą rozpiera te śmieszne wózki z agregatem z Castoramy....

Stefan
wtorek, 20 sierpnia 2019, 14:03

W wariancie pod rękaw zastosowano rozwiązania elektryczne zamiast silnika spalinowego. Oczekiwałbym kondensatorów i elektronikę, aby dowolnie zmieniać parametru prądu... ale autor pisze dalej, że chodzi o silnik elektryczny. :) Czyli podłączamy prąd do silnika, żeby napędzał generator, żeby produkować prąd? hehehe... :) genialne... czego to ruskie nie wymyślą... :)

Jaro_747
środa, 21 sierpnia 2019, 02:12

W samolotach mamy napięcie 115v/400Hz. Można to uzyskać prostując 400V/50Hz i generując wymagane 115v/400Hz przy pomocy falownika lub znacznie prościej przy pomocy układu silnik+prądnica. Podejrzewam, że sprawność będzie podobna więc cudować nad takim rozwiązaniem można wyłącznie jak nie rozumie się problemu.

jk
środa, 21 sierpnia 2019, 00:08

Mądralo gdybyś miał jakiekolwiek rozeznanie w zagadnieniach prądowych wiedziałbyś że układ z generatorem jest stosowany wszędzie gdzie konieczne jest izolowanie zakłóceń przy przenoszeniu obciążenia. Ruski komentator to raczej z ciebie jest.

sobota, 1 lutego 2020, 09:48

To nie są jakieś tam proste zasilacze ze sklepu dla elektroników. Tam nie ma zwykłych prostowników diodowych (z wysokim THD prądu wejściowego) i ogromnym transformatorem, a zaawansowane przekształtniki energoelektroniczne zapewniające, wysoką sprawność, odpowiednią jakość energii na wejściu i wyjściu zgodnie z odpowiednimi normami lotniczymi. Ponadto te urządzenia sprzedawane są również na rynek cywilny co dodatkowo świadczy, że rynek komercyjny jest zainteresowany wysoka jakością tych urządzeń.

Tweets Defence24