Talibowie kontrolują Afganistan. "NATO nie wróci, by walczyć"

16 sierpnia 2021, 08:47
Brytyjczycy_AFG
Brytyjscy spadochroniarze podczas misji ewakuacyjnej. Fot. MoD UK/Crown Copyright
Reklama

Talibowie kontrolują Afganistan, a siły brytyjskie i NATO nie wrócą do tego kraju, aby walczyć z nimi - oświadczył w poniedziałkowym wywiadzie brytyjski minister obrony Ben Wallace. Po przejęciu przez talibów Kabulu na lotnisku w afgańskiej stolicy trwa akcja ewakuacyjna z udziałem wojsk sojuszniczych.

"Uznaję, że talibowie kontrolują kraj. Mam na myśli to, że nie trzeba być politologiem, aby dostrzec, że w takiej sytuacji się znajdujemy" - powiedział minister w rozmowie ze Sky News, dodając, że nie jest to jeszcze właściwy moment na podjęcie decyzji o uznaniu talibów za rząd Afganistanu.

"Myślę, że jeszcze wiele przed nami, zanim podjęte zostaną takie decyzje. Dowodem efektywności (ich rządów) będą oczywiście ich czyny, a nie retoryka" - zaznaczył Wallace.

Zapytany, czy Wielka Brytania i inne kraje NATO powrócą do Afganistanu, aby walczyć z talibami, Wallace powiedział: "To nie jest na stole. Zamierzamy wrócić (do kraju)". Przyznał jednocześnie, że decyzja USA o wycofaniu się z Afganistanu nie pozostawiła Wielkiej Brytanii innego wyboru. W miniony weekend rząd Wielkiej Brytanii wysłał do Afganistanu 600 żołnierzy, którzy mając pomóc w ewakuacji stamtąd brytyjskich obywateli oraz Afgańczyków mających powiązania z Wielką Brytanią.

Wallace poinformował, że w sobotę i niedzielę z Afganistanu wyleciało 370 obywateli brytyjskich, w tym część personelu ambasady, a celem jest ewakuacja 1200-1500 osób dziennie. Dodał też, że do Afganistanu przyleciała też grupa funkcjonariuszy straży granicznej, którzy będą pomagać w sprawdzaniu Afgańczyków mających powiązania z Wielką Brytanią.

W niedzielę talibowie wkroczyli do Kabulu, zaś dotychczasowy prezydent Afganistanu Aszraf Ghani opuścił kraj. Wcześniej w ciągu zaledwie 10 dni przejęli większość kluczowych miejscowości na terenie kraju po załamaniu się wojsk rządowych (pierwsza ze stolic prowincji, Zaranj, padła 6 sierpnia). Proces ten miał miejsce w następstwie szybkiego wycofywania się wojsk sojuszniczych, przede wszystkim USA, jak i ograniczenia zapewnianego przez nie wsparcia lotniczego.

Na lotnisku w Kabulu trwa zakrojona na szeroką skalę akcja ewakuacyjna, wspierana przez kilka tysięcy żołnierzy z USA, a także Wielkiej Brytanii i Kanady. Wykorzystywane są m.in. ciężkie samoloty transportowe C-17 Globemaster III, a także brytyjskie Airbusy A330 MRTT. Swoje maszyny wysłały też Niemcy (A400M Atlas, wraz z żołnierzami).

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Reklama
Jarek
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 14:17

Jedna rzecz mnie zastanawia. Być może to całkiem dobre zagranie. 20 lat obecności NATO w Afganistanie związało Talibów i skoncentrowało ich na walce z NAT0. Dzięki miliardom dolców, głównie w USA miękkie podbrzusze Rosji czyli Tadżykistan, Turkemnistan i Uzbekistan było bezpieczne. Dla Rosji to było świetne - USA chroniło ich przed religijnym ekstremizmem i sami mogli pacyfikować Kaukaz. Wraz z wycofywaniem się USA Rosja zaczęła przerzucać do Tadżykistanu bradzo duże siły, zwłaszcza na granicę tadżycko-afgańską a to znaczy, że odczuwa realne zagrożenie. Dodatkowo Chiny zaczęły przerzucać swoje wojska w rejon tamtej granicy. Innymi słowy NATO przez 20lat chroniło tyłki swoich dwóch największych przeciwników. Dodatkowo USA/NATO zostawiła spore zapasy broni, co oczywiście może zostać wykorzystne do wojny hybrydowej z Rosją.... Oczywiście szkoda wszystkich współpracowników Sojuszu, teraz ich życie zamieni się w piekło bo pracowali z "niewiernymi i najeźdźcami" a ich liczba to kilkadziesiąt tysięcy.

Alex
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 17:51

zawsze to co będzie wiązało część sił rosyjskich i chińskich w tamtym rejonie jest korzystne dla nas. A Taliban i tak będzie "promieniował" na okoliczne kraje i będzie przysparzał kłopotów. Dużo wcześniej zastanawiałem się, czy przypadkiem USA celowo tego nie zrobiło, właśnie po to by przestać chronić Rosję i Chiny, jednak mogli wcześniej ewakuować najniebezpieczniejszych więźniów, zamiast zostawiać ich na miejscu, żeby Taliban wypuścił.

Piotr
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 12:03

Klęska militarna i wizerunkowa.

Davien
wtorek, 17 sierpnia 2021, 10:05

Piszesz chyba o Rosji w 1989r. Bo USA wygrało z Talibami błyskawicznie o od wielu lat jest tam jedynie misja stabilizacyjna ONZ czyli ISAF. A obecnie to jest kleska militarna i tchórzostwo wojsk Afgańskich albo sie poddających na wyścigi albo uciekajacych za granicę.

solidna podstawa.
piątek, 20 sierpnia 2021, 15:49

Papierowi wojownicy Gruzji, ich konsultanci z NATO i izraelscy trenerzy ocierali nawzajem łzy. Wszelkie sugestie uzbrojenia i wyposażenia Gruzinów od tego czasu spotykały się z jękami i przewracaniem oczami. Czy zbliżające się wydarzenie we wschodniej Ukrainie będzie podobne do szybkiej i stosunkowo bezbolesnej rozprawy z Gruzją w 2008 roku? Biorąc pod uwagę, że te dwie sytuacje są zupełnie różne, myślenie, że podejście do ich rozwiązania byłoby takie samo, wydaje się nierozsądne. Czy tym razem jest inaczej i czy III wojna światowa ma wybuchnąć, a wschodnia Ukraina zostanie użyta jako wyzwalacz tej pożogi? Czy różne wypowiedzi Władimira Putina w różnych momentach dają nam wystarczająco solidną podstawę, abyśmy mogli zgadywać, co będzie dalej?

Davien
niedziela, 22 sierpnia 2021, 05:53

Taak, rosyjska inwazja na Gruzje była tak "bezbolesna" że w Moskiwe sie za głowę łapali a po jej zakończeniu nastapiła wielka przebudowa wojsk rosyjskich w tamtym rejonie bo okazały sie dosłownie do kitu.

pad
piątek, 20 sierpnia 2021, 15:05

Davien. nie mydl tu oczow, Afganistan to II Wietnam, a ewakuacja Ambasady amerykańskiej w Kabulu to wypisz, wymaluj szczurza ucieczka amerykanów z Hanoi.

Davien
niedziela, 22 sierpnia 2021, 05:53

Jak widać juz rosyjski trol skamle jak go prawda zabolała i to porządnie:)

haha
środa, 18 sierpnia 2021, 07:57

No patrz tak wygrali, że w popłochu porzucili broń. Pewnie ich celem była obecna sytuacja.

griszka
wtorek, 31 sierpnia 2021, 21:31

USA trwa a ZSRR to już pieśń przeszłości hehehe

Davien
czwartek, 19 sierpnia 2021, 07:45

W popłochu to broń porzucali Rosjanie w 1989r zwiewając w panice z Afganistanu poganiani Stingerami.

as
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 11:56

Wojsko USA, NATO są podporą władzy demokratycznej, przynajmniej w tych krajach które mają krótki staż demokracji. Pytanie gdzie wyjechałyby władze polskie gdyby wojsko USA opuściło Polskę ? Władze w Polsce mają pełną jasność co do tej sprawy i dlatego tak zabiegają o zwiększenie militarnej obecności USA w Polsce

wtorek, 17 sierpnia 2021, 06:58

"Pytanie gdzie wyjechałyby władze polskie gdyby wojsko USA opuściło Polskę ?" Jak to gdzie? Tam gdzie zawsze, do Wielkiej Brytanii. A jaką drogą, to już mniejsza o to.

Anty 50 C-cali przed 500+
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 17:18

Dlaczego tak zabiegali o 50 Caracali, w ....2015 (casus KRYM, ofensywa w kierunku Odessy). Bo pierwszy C-cal to w Brazylii w wersji VIP?! Jak i jeden przerobiony, z pierwszych 6-ciu dostarczonych(!) w takim kraju jak Indonezja, ale wobez pomrukiwania potencjalnego wroga, tak TAM zabiegali o wsparcie militarne USA i ODEBRALI jak szybko mogli Trzy Apacze "Delta", inaczej z radarem Long Bow. Patrz obrazki z Kabulu, DZISIAJ!!! Apacz "oczyszcza" przedpole dla staru C-17. A Taliban, blisko, cicho siedzi. Mimo prezentowania sporej liczby ukm 7,62mm. Czeka na konwoje z okolic Kandaharu. Bo nawet te zdobyczne, chyba M4/m16 to bez amunicji , to wiesz...W Wietnamie wydzielona norma 85 naboi na 4 tygodnie, od 1972 do 1974, to komedia.

czarno to widzę
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 12:49

Raczej jest podporą władzy skorumpowanej - vide Wietnam Płd. Irak czy właśnie Afganistan.

Monkey
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 17:12

@czarno to widzę: Nic dodać, nic ująć. I tak samo kończą w Afganistanie jak skończyli w Wietnamie Południowym. Tyle, że z mniejszymi stratami, zresztą u każdej ze stron konfliktu.

Davien
wtorek, 17 sierpnia 2021, 17:48

Widzisz Monkey ale USA nei mordowało jak wy Rosjanie na potegę i jakoś wychodza z Agfanistanu spokojnie na podstanie układu a nei zwiewaja jak Rosjanei w 1989r poganiani Stingerami.

haha
środa, 18 sierpnia 2021, 07:59

Ten znów w równoległej rzeczywistości. Amerykanie nie zwiewają a tylko porzucają sprzęt i uzbrojenie oraz sojuszników. Armia Radziecka się niczym takim nie zhańbiła

Davien
czwartek, 19 sierpnia 2021, 07:46

Zwiewała to Armia Czerwona w 1941r i pózniej w 1989 w takiej panice że pogubiła nawet onuce, nie tylko broń.

BUBA
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 17:03

W 39 Polska walczyla z dwoma najwiekszymi potegami a tu USA nie wygralo z rolnikami.

Davien
wtorek, 17 sierpnia 2021, 17:49

Nie USA ale ZSRS i istotnie przegraliscie Rosjaninie ze zwykłymi rolnikami i pasterzami mimo że masowo ich mordowaliście.

mord
piątek, 20 sierpnia 2021, 15:43

Davien.. Tylko armia radziecka była z poboru i właśnie byli to rolnicy, chłopi. Ale amerykańskie, kanadyjskie mordy na narodzie Afgańskim przewyższają te rosyjskie tak, że są w tym na szarym końcu. Tak wyglądają mordy dzieci w szkołach katolickich kanady, czy Irlandii.

maniek
wtorek, 31 sierpnia 2021, 21:28

Ale ZSRR się po tej klęsce rozpadło

Davien
niedziela, 22 sierpnia 2021, 05:57

Rosyjscy zbrodniarze w Afganistanie zamordowali ponad 2 miliony cywili afgańskich wiec skończ z tymi kłąmstwami z Kremla obrońco rosyjskich ludobójców. Ani Amerykanie , ani Kanadyjczycy nie mordowali cywili w Afganistanie.

Polish blues
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 11:41

NATO musi się skupić na swojej pierwotnej roli tj. obronie kolektywnej i jej wzmacnianiu. Poza tym kraje należące do NATO leżą daleko od Afganistanu. Za to z Rosji do tego Afganistanu jest "bardzo blisko", gdyż kraj ten graniczy z trzema byłymi republikami radzieckimi, dla których to Rosja jest gwarantem bezpieczeństwa.

Szarik
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 11:40

W KABULU PO BÓLU!!! Powstańcy afgańscy i ich zagraniczni sojusznicy opanowali cały kraj a większość żołnierzy armii rządowej przeszła na ich stronę. Tzw. Talibowie to w rzeczywistości zlepek dwudziestu kilku większych ugrupowań partyzanckich , współdziałających ze sobą ale nie mających wspólnego dowództwa. Kierownictwo Talibów tylko w ograniczonym zakresie panuje nad bojownikami , tym bardziej , że w walkach uczestniczyli też zagraniczni mudżahedini Ujgurowie , partyzanci z Kaszmiru , Bliskiego Wschodu, Kaukazu i Azji środkowej. Na początku może dochodzić do ekscesów i zbrodni na mieszkańcach dużych miast ale po opanowaniu sytuacji przez polityczne kierownictwo Talibów , sytuacja uspokoi się. Talibowie będą potrzebować lekarzy , techników , nauczycieli i innych wykształconych specjalistów aby państwo mogło normalnie funkcjonować i dlatego odeśle bojowników do ich wiosek a w miastach przywróci normalne życie.

Davien
wtorek, 17 sierpnia 2021, 10:08

Szarik, wróc lepiej do Rudego:)) Talibowie powstali w Pakistanie a co wyprawiali to było widać wczesneij jak terroryzowali Afganistan. Aha, juz z powrotem zaczyna się ich terror.

Wojmi1
niedziela, 22 sierpnia 2021, 09:00

zawsze mnie bawi jak analfabeci z zanikiem przyzwoitości, wypowiadają się w tematach historycznych. Po wycofaniu się ZSRR w 89 z Demokratycznej Republiki Afganistanu - rząd socjalistyczny w tym kraju trwał przy władzy przez kolejne 3 lata. Obecnie NATO - USA wykazało się daleko idącą paniką w trakcie ewakuacji... Upadek niby demokratycznego rządu Afganistanu udowodnił że był to jedynie reprezentant okupanta. Okupant zniknął to i jego reprezentant uciekł... To oznaka rozsądku ... jedynie Talibowie są konkretną siłą w Afganistanie. Organizacja Talibów powstała w sojuszniczym Pakistanie (dla USA) i na bank dzięki wsparciu USA, podobnie jak Al- kaida czy PI - uczeń przerasta mistrza ...

Tweets Defence24