Talibowie czekają na przejęcie kontroli nad portem lotniczym w Kabulu

29 sierpnia 2021, 07:20
210821
Fot. US Marine Corps Sgt. Samuel Ruiz, domena publiczna
Reklama

Afgańscy talibowie oświadczyli w niedzielę, że są gotowi do przejęcie lotniska w Kabulu po tym, jak zakończy się ewakuacja cywilów i sił amerykańskich. Cała akcja ewakuacyjna cywilów i sił wojskowych, według rządu USA, ma zakończyć się do 31 sierpnia.

"Czekamy na ostatni sygnał ze strony Amerykanów, aby zapewnić pełną kontrolę nad lotniskiem w Kabulu" – powiedział agencji Reuters jeden z wysokich rangą urzędników talibskich. Zapewnił, że talibowie mają zespół ekspertów technicznych i wysoko wykwalifikowanych inżynierów, gotowych do przejęcia lotniska.

W sobotę rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid także mówił, że przejęcie lotniska nastąpi "wkrótce" po wycofaniu się sił USA i ogłoszeniu pełnego składu rządu talibskiego, co ma nastąpić w najbliższych dniach. Mudżahid wyjaśnił, że wyznaczeni zostali już gubernatorowie i szefowie policji w niemal wszystkich prowincjach Afganistanu.

Siły amerykańskie są w końcowej fazie ewakuacji z Kabulu, a na lotnisku w stolicy Afganistanu pozostaje jeszcze nieco ponad 1000 cywilów, przygotowanych do odlotu - poinformowała w niedzielę agencja Reuters, powołując się na przebywającego w Kabulu zachodniego urzędnika ds. bezpieczeństwa.

Według Reutera data i godzina zakończenia operacji wycofywania sił amerykańskich z Kabulu nie zostały jeszcze ustalone. Wcześniej prezydent USA Joe Biden zapowiadał, że dotrzyma wtorkowego terminu wycofania wszystkich żołnierzy z Afganistanu. "Chcemy, aby każdy zagraniczny cywil i ci, którzy są zagrożeni, zostali dziś ewakuowani. Siły wojskowe zaczną opuszczać Kabul po zakończeniu tego procesu" – powiedział urzędnik.

Według niego na lotnisku w Kabulu pozostało mniej niż 4000 żołnierzy, podczas gdy w szczytowym momencie operacji ewakuacyjnej było ich tam 5800. W sobotę rzecznik Pentagonu John Kirby mówił dziennikarzom, że część amerykańskich żołnierzy została już wycofana z Afganistanu, ale odmówił podania dokładnej liczby.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/bol-mocna-opowiesc-o-rannych-i-medykach-na-wojnie/
Reklama

Urzędnik podkreślił, że tłumy przy bramach lotniska zmniejszyły się po tym, jak rząd USA ostrzegł o możliwych kolejnych atakach w Kabulu. W sobotę Biden mówił, że zagrożenie terrorystyczne w Kabulu jest bardzo poważne, a w ciągu 24-36 godzin tam może dojść do kolejnego zamachu. W sobotę generał Hank Taylor, zastępca dyrektora ds. operacji regionalnych w Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, poinformował, że siły USA rozpoczęły proces wycofywania się z Kabulu. Proces ten ma trwać do końca sierpnia, równolegle z ewakuacją cywili.

Według Taylora rozpoczęcie wycofywania sił oznacza, że liczby ewakuowanych będą mniejsze niż dotychczas. Kirby z kolei zapewnił, że Ameryka "do samego końca" zachowa kontrolę nad lotniskiem.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Matt
niedziela, 29 sierpnia 2021, 16:49

Biden i jego lewaccy kumple właśnie demontują USA. Ruscy nie mają się co cieszyć bo Chińczycy nie będą tacy litościwi jak USA i zwyczajnie Rosję podbiją (nie koniecznie militarnymi metodami) a właściwie nie tyle podbiją co przejmą ,kwestia czasu.

hej misiu
niedziela, 29 sierpnia 2021, 18:48

naiwny jesteś.

Adam
niedziela, 29 sierpnia 2021, 16:14

Nauczka na przyszłość, nie niesie się demokracji dla tych którzy jej nie chcą.

Tadziu
niedziela, 29 sierpnia 2021, 14:34

Szczury wyjdą na pas startowy

MI6
niedziela, 29 sierpnia 2021, 13:14

„Wysoko wykwalifikowany” kontroler z wieży do pilota: masz zgodę na start … jeśli Bóg pozwoli

Linek
niedziela, 29 sierpnia 2021, 12:19

Wycofywanie...? To jest ucieczka.

Qwe
niedziela, 29 sierpnia 2021, 21:09

Wycofywali się ludzie radzieccy z Afganistanu, a wasal ZSRR utrzymał się przez długie 3 lata. Armia z poboru potrafiła wywalczyć sobie odwrót z flagami na pojazdach, w szyku i porządku, tak jak wkraczali. Brytyjczycy wraz z Hindusami byli wybici co do jednego, po czym organizowali ekspedycje karne, czyli zachowywali się jak na Imperium przystało, bodaj trzy wojny stoczyły siły brytyjskie i indyjskie. Ucieczka USA z Afganistanu jest najbardziej haniebna. Esprit de corps amerykańskich sił zbrojnych nie istnieje i żadne bajki o likwidacjach terrorystów przez drony tego nie zmieni. Trzeba było jak Armia Czerwona, przeprowadzić w lecie 2021 r. operacje przeciw talibom, zepchnąć ich do jaskiń i wycofywać w szyku, dokładnie tak jak zrobiła to Armia Czerwona, armia z poboru, której kosmiczne technologie nawet się nie śniły.

123
niedziela, 29 sierpnia 2021, 13:46

No dokładnie Rosjanie tez s ie z Afganistanu wycof.... ooo przepraszam uciekali :)

456
niedziela, 29 sierpnia 2021, 20:59

Wycofali się "praktycznie" defiladowo a nie uciekali jak szczury z tonącego okrętu.

:)
niedziela, 29 sierpnia 2021, 18:46

Mam nadzieję że nie jesteś jednym z tych oslawionych speców z Bydgoszczy,mających ocieplać...

Tweets Defence24