PAS19: Tak będzie wyglądał europejski myśliwiec przyszłości

17 czerwca 2019, 14:40
1
NGF. Fot. Maciej Szopa/Defence24

Pierwszego dnia salonu Le Bourget na ekspozycji Dassault Aviation uroczyście zaprezentowano makietę europejskiego myśliwca przyszłości. Jednocześnie poinformowano, że do francusko-niemieckiego przedsięwzięcia dołączyła Hiszpania, co jeszcze bardziej urealnia całe przedsięwzięcie.

Hiszpanie deklarowali chęć wejścia do projektu określanego jako NGF (Next Generation Fighter) od wielu miesięcy. Dzisiejszą uroczystość można więc uznać za uroczyste zakończenie negocjacji na ten temat. Wydarzenie uświetniło ujawnienie makiety samolotu wykonanej w skali 1:1. Chociaż nie jest ona zbyt szczegółowa - w przeciwieństwie do zaprezentowanej w tym samym czasie makiety tureckiego myśliwca TF-X – to daje pojęcie o rozmiarze i niecodziennym kształcie opracowywanego samolotu.

Projekt NGF ma kosztować państwa europejskie co najmniej 4 mld EUR, z czego planowano, że Niemcy zapłacą 1,5, a Francja 2,5 mld. Na razie nie jest do końca jasne, ile zapłaci Hiszpania i jaki będzie jej wkład przemysłowy w przedsięwzięciu. Jej udział może się jednak przełożyć na wzrost budżetu programu. Obecnie planuje się, że prototyp NGF wzniesie się w powietrze w roku 2026. Do służby maszyny te mają wejść dopiero około roku 2040, zastępując powoli Eurofighter Typhoony. Za konkurenta NGF uważa się brytyjski projekt myśliwca Tempest.

image

NGF. Fot. Maciej Szopa/Defence24

image
Bezzałogowce prezentowane obok NGF Fot. Maciej Szopa/Defence24
image
NFG od tyłu. "Pomysłowo" zastawiony roślinnością Fot. Maciej Szopa/Defence24
image
NGF. Fot. Maciej Szopa / Defence24

imageNGF. Fot. Maciej Szopa/Defence24

Reklama
Tweets Defence24