Tajwan zwiększa gotowość rezerw

9 lutego 2021, 10:49
960px-Soldiers_Taken_out_Machine_Guns_of_CM-12_Tank_20120211
Fot. 玄史生 - praca własna, licencja CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
Reklama

Kolejne siły zbrojne na świecie zmieniają swoje podejście do zwiększonego szkolenia rezerw w czasie pokoju. Tym razem, Tajwan poinformował, że od następnego roku pojawią się nowe przepisy w zakresie powoływania na szkolenia rezerwistów, a wszystko w celu zwiększenia gotowości bojowej sił rezerwowych na wypadek kryzysu.

Podstawowa zmiana ma dotyczyć długości szkoleń, które dotychczas oscylowały wokół okresu 5-7 dni, w odstępach dwuletnich. Rezerwiści tym samym musieli stawiać się w bazach zlokalizowanych najbliżej ich miejsc zamieszkania, gdzie w trakcie szkolenia starano się utrzymać ich podstawowe nawyki wypracowane w trakcie służby wojskowej. Nowe plany zakładają, że rezerwiści będą pojawiać się na szkoleniach trwających dwa tygodnie i mogą one mieć miejsce co roku.

Wojsko tajwańskie będzie mogło również dłużej powoływać rezerwistów po zakończeniu przez nich służby zasadniczej. Dotychczas możliwe były cztery takie powołania, w okresie ośmiu lat od momentu zakończenia służby wojskowej. Teraz ten okres ma zostać przedłużony do 12 lat. Tajwańscy żołnierze z rezerwy oprócz ćwiczeń stricte wojskowych są również poddawani szkoleniom z zakresu zdolności niezbędnych na wypadek wystąpienia katastrofy naturalnej lub katastrofy wywołanej aktywnością człowieka. Stąd też, szkolenia rezerw są naturalnym elementem budowania tamtejszej wersji systemu obrony powszechnej (totalnej). Dając państwu niezbędne zaplecze do reagowania kryzysowego.

Okres 2022-2023 ma być próbą generalną nowych rozwiązań w zakresie szkolenia rezerwy i utrzymywania jej zdolności do szybkiego wzmocnienia sił głównych kraju. Zmiany zostały ogłoszone przez Han Gan-minga z biura odpowiedzialnego za kwestie mobilizacyjne w ramach tamtejszego ministerstwa obrony. Tajpej ma mieć obecnie, zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez „Focus Taiwan”, zaplecze kadrowe dla sił zbrojnych w liczbie 770 tys. przeszkolonych już rezerwistów. Nowe przepisy, w pierwszej kolejności mają objąć grupę 3 tys. z nich. W sumie całościowe rezerwy są szacowane na nawet 2 mln.

Wraz ze zmianami w szkoleniu, tajwański resort obrony pracuje nad polepszeniem stanu wyposażenia oraz sposobów szkolenia rezerw. Wszystko po to, żeby rezerwiści byli rzeczywiście efektywnym wsparciem dla sił zbrojnych i to nie tylko w statystykach. Według danych opublikowanych przez CIA, w służbie czynnej znajduje się obecnie ok. 170 wojskowych, z czego 90 tys. służy w wojska lądowych, 40 tys. w marynarce wojennej oraz 40 tys. w siłach powietrznych.

Nie można ukryć, że są to próby zmierzenia się z efektami krytykowanych zmian w obrębie przechodzenia z systemu poboru, bazującego na przepisach konstytucyjnych, do sił w pełni ochotniczych. Przypomnijmy, że począwszy odo mężczyzn urodzonych w 1994 r. możliwa jest ochotnicza służba wojskowa (w wieku 18-36 lat). Ewentualnie muszą oni odbyć 4-miesięczne, obowiązkowe szkolenie wojskowe lub w niektórych przypadkach zastępczą służbę cywilną. Zaś mężczyźni urodzeni przed grudniem 1993 r. mają obowiązek odbyć jednoroczną obowiązkową służbę wojskową.  Kobiety na Tajwanie mogą zaciągać się, ale w większości przypadków ich służba ograniczona jest do przydziałów niebojowych. W ramach przejścia do modelu służby ochotniczej, w grudniu 2018 r. ostatnia grupa rocznych poborowych zakończyła swoją służbę zasadniczą.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/powszechna-obrona-terytorialna-w-bezpieczenstwie-narodowym-rp/
Reklama 

Obecnie dość głośno dyskutuje się, że zmiany zapoczątkowane w okresie rządów Ma Ying-jeou i kontynuowane do dnia dzisiejszego w znacznym stopniu mogły przyczynić się do osłabieniały tajwańskich zdolności obronnych, kluczowych w obliczu narastania napięć regionalnych. Przede wszystkim kolejne skracanie okresu szkolenia i finalne zatrzymanie się na roku (w ostatnim okresie przed przejściem do systemu całkowicie ochotniczego  był to nawet okres czteromiesięczny) odbijało się na tym, że nawet przechodzący do rezerwy nie dysponowali odpowiednim zapleczem wiedzy oraz umiejętności, niezbędnych do realnego wzmocnienia obrony kraju. Co więcej, nawet priorytetowe jednostki uzawodowione miały przy tym problem z utrzymaniem odpowiednich stanów osobowych. Wpływało toc na ich możliwości bojowe, chociażby przez brak możliwości obsadzenia całego sprzętu wojskowego.

Co więcej, Tajwan musi zmierzyć się z potrzebami odpowiedniego zarządzania kadrami odchodzącymi z wojska. iejednokrotnie zdarzało się, że wyszkoleni specjaliści, otrzymywali przydziały rezerwowe do formacji tyłowych lub niezwiązanych z ich umiejętnościami. Zauważano również, że częstokroć problemy pojawiały się w asygnowaniu do rąk rezerwistów zdecydowanie przestarzałego wyposażenia i uzbrojenia. co de faco, uniemożliwiało imspółpracę z jednostkami liniowymi. Być może obecne zmiany są sygnałem próby wdrożenia systemu hybrydowego, a więc niejako odejścia od dogmatycznego stawiania na siły w pełni uzawodowione.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
kulig
czwartek, 11 lutego 2021, 02:33

Jeśli żołnierz jest wzywany na ćwiczenia do dwunastu lat po zakończeniu ZSW to maksymalny wiek rezerwisty jest w okolicy 32-37 lat w zależności od szkoły jaką ukończył. W Polsce podniesiono do 60 lat (DUDA) Jednak Polska to stan umysłu.

Kasia
środa, 10 lutego 2021, 12:32

A u nas liczy się ze nie będzie strat w ludziach w pierwszych dniach konfliktu.Młodzi nie maja pojęcia o broni z której w razie powołania mieli by obsłużyć.Kogo to wina?

12345
wtorek, 9 lutego 2021, 12:41

Dobre, zwłaszcza, że większość młodzieży Tajwanu popiera zjednoczenie się z Chinami kontynentalnymi. Już widzę jak Ci rezerwiści się stawiają na ich WKU.

dziadek
wtorek, 9 lutego 2021, 15:04

84 % Tajwańczyków w wieku od 18 do 24 - nie chce żadnego zjednoczenia i nie czuje się Chińczykami. W skali wyspyw kazdej grupie wiekowej wynik wynosi 71 % . Proponuje czytac cos wiecej niz China Morning Post

Prawda
środa, 10 lutego 2021, 06:37

Do DZIADEK On nie czyta ,tam każą mu pisać z partii China Town.

Rhotax
wtorek, 9 lutego 2021, 19:55

Dokładnie !

Ryszard 56
wtorek, 9 lutego 2021, 12:23

a kiedy My przywrócimy ZSW??

kulig
czwartek, 11 lutego 2021, 02:36

NIGDY. Każda partia przez to straci wybory. Powinni opodatkować duże sklepy podatkiem solidarnościowym np. od 500 metrów powierzchni handlowej. Dlatego taka nazwa bo polscy żołnierze również te firmy (często zagraniczne) będą bronić. Za dodatkowe pieniądze przyjąć do pracy więcej żołnierzy kontraktowych / zawodowych i kupić więcej sprzętu.

droma
wtorek, 9 lutego 2021, 11:56

brawo tajwan ,lutować komuchów -bandytów z chin nie żałować -pomożemy

No skąd
środa, 10 lutego 2021, 13:41

Masz na myśli EU?

loyola
środa, 10 lutego 2021, 08:30

Zamiast wykrzykiwać nierealne hasła zacznij działać - nie kupuj chińszczyzny, a tam gdzie to trudne, ogranicz do minimum.

Rhotax
wtorek, 9 lutego 2021, 19:57

Pomóc pomoże RP specjalsami. Tyle tylko przyda się USA z naszej mega Armii...

Monkey
środa, 10 lutego 2021, 19:00

@Rhotax: A dlaczego mielibyśmy pomagać w inwazji na ChRL? Dlaczego mielibyśmy w ogóle z nimi walczyć?

Tweets Defence24