Tajwan: Zmasowane sobotnie loty chińskich maszyn w pobliżu wyspy

23 stycznia 2021, 13:28
1137px-H-6K_landing_(cropped)
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Alert5, licencja CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Reklama

Tajwański system obrony przeciwlotniczej został w sposób skomasowany przetestowany w sobotę przez maszyny należące do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. W krótkich odstępach czasu, w pobliżu wyspy miały pojawiać się m.in. chińskie bombowce strategiczne H-6.

Chińskie samoloty wojskowe nasiliły znacząco swoją aktywność wokół Tajwanu. Tylko w sobotę, odnotwanych zostało, zgodnie z tajwańską prasą, już 13 przelotów statków powietrznych należących do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Za każdym razem maszyny znajdowały się w kontrolowanej przez tajwańskie siły zbrojne strefie identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ). O skali operacji podejmowanych przez Pekin może świadczyć fakt, iż tajwańska obrona wychwyciła obecność ośmiu bombowców strategicznych Xian H-6K, a także czterech chińskich myśliwców Shenyang J-16 oraz maszyny przeznaczonej do zwalczania okrętów podwodnych Y-8. Maszyny chińskie pojawiały się w krótkich odstępach czasu, dokładniej miało mieć to miejsce o 10:37, 10:46, 11:00, 11:44 oraz 11:47 czasu miejscowego.

W odpowiedzi na loty maszyn Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, aż 26 maszyny należące do sił zbrojnych Republiki Chińskiej (według „Liberty Times”) zostały poderwane w powietrze. Oczywiście niezbędne środki zaradcze były również podejmowane przez naziemny komponent tamtejszego systemu obrony przeciwlotniczej, chodzi o dokładną obserwację lotu załóg chińskich oraz przygotowanie własnych systemów OPL do hipotetycznego przeciwdziałania możliwemu zagrożeniu ze strony obcych statków powietrznych. Całość działań była odnotowana w krótkim przedziale czasu, tj. zaledwie pomiędzy 10 rano, a 12:30 czasu miejscowego. Agencja prasowa Reutersa wskazuje, że jest to bardzo nietypowe postępowanie strony chińskiej względem Tajwanu. Resort obrony Republiki Chińskiej na Tajwanie wskazał w swoim komunikacie, iż „Wykonano loty alarmowe, wydano ostrzeżenia radiowe i rozmieszczono systemy rakietowe obrony powietrznej w celu monitorowania działań”.

Zauważa się przy tym, że obecne wzmożenie aktywności powietrznej następuje tuż po zaprzysiężeniu nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Reuters podkreśla, że Emily Horne, rzeczniczka NSC działającej w ramach struktury Białego Domu, powiedziała, że zaangażowanie Stanów Zjednoczonych wobec Tajwanu jest „solidne”. Odnotowane zostało również to, iż de facto ambasador Tajwanu w Waszyngtonie, Hsiao Bi-khim, wzięła udział w zaprzysiężeniu Bidena w zeszłą środę. Chiny nie uznają jakichkolwiek działań Stanów Zjednoczonych względem Tajwanu odnosząc się do wyspy w kategoriach własnego terytorium.

Pekin wielokrotnie wskazywał, że w przypadku prób sygnalizowania suwerennych działań ze strony Tajpej może sięgnąć po narzędzia militarne, do zatrzymania tzw. „zbuntowanej prowincji”, jak twierdzi się w Chinach. Przy czym, zakończona prezydentura Donalda Trumpa przyniosła szereg inicjatyw względem zwiększenia amerykańskiego wsparcia dla tajwańskich władz. Zauważyć należy sygnały polityczne, na czele z wizytą amerykańskiego sekretarza zdrowia na wyspie, aż po podpisanie szeregu umów zbrojeniowych. Te ostatnie spotkały się z reakcją Pekinu, który miał nałożyć restrykcje na zaangażowane w nie amerykańskie koncerny zbrojeniowe.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/polskie-wojska-specjalne-we-wspolczesnym-swiecie/
Reklama 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
poborowy 1988
poniedziałek, 1 lutego 2021, 19:04

Polska nie ma armii ma tylko pojedyncze jednostki wojskowe.

ofdc
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 01:51

Chiny nie uznają jakichkolwiek działań Stanów Zjednoczonych względem Tajwanu odnosząc się do wyspy w kategoriach własnego terytorium. - jeśli to prawda to Chiny popełniają fatalny błąd nie odróżniając Tajwanu od własnego terytorium, bo za jakiś czas mogą wystąpić naruszenia faktycznego chińskiego terytorium. Aby zachować twarz Chiny powinny pozostać przy zwrocie "zbuntowana prowincja" a nie "własne terytorium". Wprowadzają się w ogromną pułapkę.

Niuniu
niedziela, 24 stycznia 2021, 13:16

Sytuacja się pieknie rozwija. Właśnie się pojawiły informacje, że w odpowiedzi na chińskie loty USA wysyła w ten rejon uderzeniową grupę lotniskowca Theodor Roosevelt z VII floty. Informuje o tym The Japan Times. Podobno w celu "zapewnienia wolności na morzach". Zapowiada się sporo zabawy.

eo0fsnm
niedziela, 24 stycznia 2021, 03:50

skończy się tym, że Tajwan otrzyma broń jądrową, pytanie tylko po co Chińczykom takie problemy?

hxagon
sobota, 23 stycznia 2021, 21:31

Pierwszy dzień inwazji będzie ostatnim dniem chińskiej piechoty morskiej i floty błękitnego morza.

Monkey
niedziela, 24 stycznia 2021, 22:06

@hxagon: Cińczycy z pewnością się zatroszczą o zabezpieczenie tyłów przed inwazją na Tajwan. Bądź własną rozwiniętą siłą militarną, bądź sojuszami, albo i obiema drogami. Uderzą jak będą gotowi, a Chińczycy akurat czekać potrafią.

tsrnhb
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 01:53

jeśli Chiny popełnią błąd w swojej nacjonalistycznej grze (o który bardzo łatwo w takiej sytuacji) to może skończyć się rozbiorem Chin przez sąsiadów.

peel
sobota, 23 stycznia 2021, 15:23

W razie inwazji, obrona Tajwanu załamie się pod ciężarem spadających zestrzelonych samolotów chińskich, po prostu zasypią ich kawałkami aluminium :(

Aster
sobota, 23 stycznia 2021, 17:47

Chiny nigdy nie uzyja broni nuklearnej przeciw Tajwanowi , dlatego ze oni chca "odzyskac katrole nad zbuntowana wyspa" , wiec w gre wchodzi tylko desant , a Tajwan ma patrioty i 325 nowoczesnych mysliwcow , wiec Chiny taka wyprawa bedzie sporo kosztowac , a w 100% przegraja taka inwazje , co moze sie skaczyc upadkiem chinskiego komunistycznego rezimu.

Ślepak
środa, 27 stycznia 2021, 20:25

Prawda jest akurat taka że Chiny wygrają starcie z Tajwanem. Ale koszta będą gigantyczne i tu jest dla nich problem. Utrata kilku statków do tego około 100 samolotów itd i od groma martwych żołnierzy pokaże tylko słabość... A co gorsza pogorszy zdolności do dalszych walk... I tu droga otwarta będzie dla Indii ...

o9hge
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 01:55

Tajwan to taki Izrael w Azji, Izrael to Izrael na Bliskim Wsch, a Polska może też zostać takim Izraelem w Europie Wschodniej/Centralnej (zakładając, że IU nie będzie wiecznie robił analiz do przetargów).

Lori
sobota, 23 stycznia 2021, 21:40

Oby

Herr Wolf
sobota, 23 stycznia 2021, 20:48

Gdzie mają te samoloty?

kapral
niedziela, 24 stycznia 2021, 06:40

W hangarach

Herr Wolf
niedziela, 24 stycznia 2021, 15:15

W usa

Tweets Defence24