Tajwan chce szybkich dostaw F-16V

22 października 2021, 13:18
1280px-F-16B_in_Gangshan_Air_Force_Base_Left_View_20111015a
Fot. Yu Xuanshisheng-praca własna, licencja CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
Reklama

Tajwan chciałby przyspieszenia dostaw najnowszych F-16V, które miałby szybciej wzmocnić tamtejsze siły powietrzne. Podkreśla się także, że na wyspę do 2028 r. mają trafić wszystkie systemy i pociski Harpoon zamówione również w Stanach Zjednoczonych. Zaś wszystko dzieje się w wysoce napiętej sytuacji międzynarodowej, m.in. po tym jak prezydent Joe Biden wprost potwierdził amerykańskie zobowiązania sojusznicze wobec Tajwanu w wywiadzie z jedną z telewizji. 

Nowe amerykańskie Harpoon-y trafią na Tajwan do 2028 r., miał tak stwierdzić szef resortu obrony Republiki Chińskiej Chiu Kuo-cheng. Trzeba zaznaczyć, że tajwańskie siły zbrojne pozyskały od Amerykanów 404 pociski przeznaczone do rażenia m.in. celów morskich, ale też 100 wyrzutni, systemy radarowe osadzone na pojazdach oraz inne niezbędne elementy wyposażenia. Tym samym, zakup ma być elementem wzmacniania lądowego komponentu obrony wybrzeża wraz z innym uzbrojeniem, które znajduje się obecnie lub jest wprowadzane na wyposażenia wojska. Informację taką podał „Taiwan News”, zauważając, że minister obrony Tajwanu przedstawiał założenia zakupu Harpoonów przed tamtejszym parlamentem. Nowe systemy obrony wybrzeża mają kosztować 2,37 mld dolarów. Pociski są w stanie razić cele w odległości nawet do 200-300 km. Każdy tajwański pojazd z wyrzutnią będzie mógł zabrać cztery Harpoony. Producentem tego rodzaju uzbrojenia jest koncern Boeing.

Trzeba też podkreślić, że władze w Tajpej chcą aby Amerykanie przyspieszyli realizację kontraktów zbrojeniowych w zakresie samolotów F-16. Strona tajwańska w 2019 r. podpisała umowę opiewającą na 8 mld dolarów w ramach której miało być pozyskanych 66 F-16V. Planowano, że będą one trafiały do tajwańskich sił powietrznych w partiach przez okres 10 lat (do 2028 roku). Jednakże, zmasowane loty samolotów bojowych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChAL-W) w rejonie Tajwanu (strefa identyfikacji obrony powietrznej, której nie należy mylić w żadnym razie z przestrzenią powietrzną nad Tajwanem) i potrzeba zwiększonej reakcji ze strony tajwańskich maszyn powoduje, że Tajpej chciałby szybciej dysponować całą flotą najnowszych F-16.

Stąd też, jak informuje także „Taiwan News” pojawiają się rozmowy ze stroną amerykańską o możliwości przyspieszenia planowanych dostaw tych samolotów bojowych. Szczególnie, że obecne działania obronne w przypadku zwiększonej aktywności ChAL-W przyspieszają w sposób znaczny zużycie dotychczasowych tajwańskich maszyn i przede wszystkim przełożą się na stan sił powietrznych w dłuższej perspektywie czasu. Ekspert, cytowany przez „Taiwan News” spekuluje, że najnowsze F-16V miałby zastąpić starzejące się w sposób katastrofalny myśliwce F-5 w bazie sił powietrznych Chihang w Taitung. Tym samym, nowe F-16V przejęłyby ciężar reagowania na loty maszyn należących do ChAL-W. To z kolei wygenerowałoby nowe możliwości modernizacyjne dla innych samolotów użytkowanych już teraz przez Tajwańczyków. Jednakże, finalnie wszystko będzie zależało i tak Departamentu Obrony USA i producenta F-16V czyli koncernu Lockheed Martin.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/polityka-obronna-i-bezpieczenstwa-narodowego-nowej-zelandii-w-xxi-wieku/
Reklama 

Wszystko to dzieje się w okresie wzmożenia również w przestrzeni dyplomatycznej. Amerykański prezydent Joe Biden zapytany wprost w CNN czy Stany Zjednoczone staną w obronie Tajwanu w przypadku agresji ze strony Chińskiej Republiki Ludowej, miał stwierdzić, że tak. Gdyż, zdaniem obecnego prezydenta jest to bezpośrednia pochodna zobowiązań państwa. Co ciekawe, spotkało się to z krytyką nie tylko władz w Pekinie, ale też części amerykańskiej sceny politycznej oraz ekspertów od spraw międzynarodowych. Ci ostatni mieli zarzucić prezydentowi Bidenowi, że jest to cios w ważną koncepcję tzw. strategicznej niejednoznaczności, która cechowała postawę Waszyngtonu wobec kwestii Tajwanu. Ta niejednoznaczność miała być bodajże najefektywniejszym elementem wobec Pekinu, gdyż ChRL nie była w stanie dokładnie przewidzieć reakcji Amerykanów.

Wracając do reakcji chińskiej, rzecznik tamtejszego resortu spraw zagranicznych Wang Wenbin miał podkreślić, że „jeśli chodzi o kwestie związane z suwerennością i integralnością terytorialną Chin oraz innymi podstawowymi interesami, nie ma miejsca na kompromisy lub ustępstwa i nikt nie powinien lekceważyć silnej determinacji, zdecydowanej woli i silnej zdolności Chińczyków do obrony suwerenności narodowej i integralności terytorialnej”. Dodając przy tym, że zdaniem Pekinu Tajwan jest cyt. „niezbywalną częścią terytorium Chin. A kwestia Tajwanu jest czysto wewnętrzną sprawą państwa, która nie pozwala na interwencję z zewnątrz”.

Pekin wyraża również dezaprobatę i zakłada podjęcie odpowiednich kroków w związku z wizytą tajwańskich polityków na czele z szefem resortu spraw zagranicznych i biznesmenów w Czechach oraz Słowacji. Co więcej, generalnie Tajwan ma w ostatnim czasie zyskiwać w relacjach ze stroną europejską. Czego eksponowanym przez stronę tajwańską symbolem ma być ostatnie głosowanie w Parlamencie Europejskim w odniesieniu do propozycji poprawy stosunków na linii Tajpej-UE. Raport prezentowany eurodeputowanym zaleca zacieśnienie więzów, ale też zmianę nazewnictwa w przypadku Europejskiego Biura Gospodarczego w Tajpej na Biuro UE na Tajwanie. Minister spraw zagranicznych Joseph Wu skomentował to jako wręcz początek „nowej ery” w relacjach Tajwanu i UE (według „Taiwan News”). Podkreślając też znaczenie działań państw Europy Środkowej i Wschodniej, o czym świadczy chociażby postawa Litwy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 111
Reklama
etu
sobota, 23 października 2021, 16:03

jakie bedzie bezrobocie w chinach po ataku na tajwan.czy usa kupi chinskie produkty ?

Autor
sobota, 23 października 2021, 19:32

Bez produktów z Chin USA upada

Davien
sobota, 23 października 2021, 23:32

Nie, to bez dolarów i euro Chiny zdychaja w kilka lat:) USa i Europa sobie poradza.

Gnom
poniedziałek, 25 października 2021, 13:35

Poszukajcie (GB i D...k) jednak powodów aktualnych problemów gospodarczych na świecie - a to tylko pandemia a nie sankcje.

Davien
poniedziałek, 1 listopada 2021, 07:31

No i znowu Gnomek histeryzuje jak mu argumentów brakuje:)

GB
sobota, 23 października 2021, 21:34

Jasne... Kupią w Bengladeszu.

Ech
sobota, 23 października 2021, 13:30

Mysle ze nie bedzie wojny. 10 lat i Tajwan sam sie polaczy z Chinami (jelsi te wciaz beda sie rozwojac) Juz teraz 1 milion Tajwanczykow pracuje w Chnach (10% dorosych obwateli) Jesli zas CHiny przestana sie rozwijac (malo prawdopodobne) Zostana podzilni na dluzej.

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
sobota, 23 października 2021, 11:21

Po komentarzach ..można wyciągnąć wnioski żeby Tajwan mógł dać w miarę skuteczny odpór na reakcję Chin kontynentalnych potrzebne mu są łodzie podwodne lub iść tańszym kosztem na jednostki cywilne zamontować uzbrojenie i stworzyć flotę cywilnych rajderów ....czemu bo wszystkie bojowe jednostki są już pilnowane i mają swych egzekutorów,

Autor
sobota, 23 października 2021, 10:37

W wypadku konfliktu wszystkie lotniska na Tajwanie ( a jest ich tylko kilka) zostaną zniszczone w ciągu pierwszych 15 min. Przypomnę że samych DF11 Chiny mają ok tysiąca. Lotnictwo Tajwanu zostanie uziemione i nie odegra roli w razie konfliktu.

Davien
sobota, 23 października 2021, 23:36

DF-11 fantasto ma CEP liczony w setkach metrów co czyni go pociskiem nadającym się jedynie do ataków na miasta i do niczego więcej:)

Gnom
poniedziałek, 25 października 2021, 13:35

I jak myślę to Chinom na dziś wystarczy by odstraszyć USA.

GB
sobota, 23 października 2021, 21:36

Wow... Ty się lepiej zastanów czy one w ogóle trafią w wyspę.

Kiks
sobota, 23 października 2021, 13:36

Ruscy podobne brednie głoszą w swoim przypadku. Cały świat zostanie zniszczony. Niezwyciężony kołchoz. Komuniści już tak mają.

ciekawy
sobota, 23 października 2021, 12:05

Lepiej niech się Chińczycy martwią o boomery na Pacyfiku i Tridenty na ich pokładzie bo jeden taki boomer to znacznie więcej niż Chińczycy wytrzymają.

Xyz
sobota, 23 października 2021, 23:39

Chiny są w stanie wytrzymać znacznie więcej niż Amerykanie a po takich tridentach chińskie odpowiedniki będą spadać na amerykańskie miasta. Choćby z tego powodu żadnych tridentow Amerykanie nie użyją.

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 12:04

Jakie niby chińskei odpowiedniki Tridentów?? Oni nawet nei potrafią zrobic podróbki Polarisów a co dopiero Tridenta:)

GB
niedziela, 24 października 2021, 09:59

A skąd to wiesz? Chińczycy mają teraz poziom zycia wysoki. Myślisz że zgadzaja się na wojnę atomową? I to z ich głównymi importerami.

a
sobota, 23 października 2021, 22:51

A jak Chiny odpowiedzą to po USiA i całym świecie

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 12:05

A niby czym odpowiedza?? Pociskami i samolotami co do USA nei doleca? Ups biedne rybki w oceanie:)

GB
niedziela, 24 października 2021, 10:00

Toteż nie będzie wojny atomowej. Jak myślisz kto wygra w konwencjonalnej?

dd
piątek, 22 października 2021, 23:57

Walki F-16V z J-20 skończą się tak samo jak 60 lat temu (przy poprzednim ataku Chin na Tajwan) walki F-86 z Migami-17. Czyli na każdy zestrzelony tajwański myśliwiec będzie przypadać 8 zestrzelonych chińskich.

Trzcinq
sobota, 23 października 2021, 15:14

Scifi bo F-16 ustępują J-20 a są na poziomie plus minus J-10 w najnowszej wersji.

Bb
sobota, 23 października 2021, 22:31

A tam!

GB
sobota, 23 października 2021, 21:38

J-20 ma słabe silniki. To bardziej samolot myśliwsko-bombowy, naciskiem na bombowy, niż myśliwiec. Jedyną przewagą choć oczywiście istotną jest przewaga liczebna Chin ludowych.

Autor
sobota, 23 października 2021, 10:39

Nie będzie żadnych walk w razie konfliktu chiński atak saturacyjny rakietami DF11 zniszczy tajwańskie lotniska. Samoloty nawet nie wzbiją się w powietrze.

Kiks
sobota, 23 października 2021, 13:37

Jasne. Niszczyć coś co chcą zająć.

Gnom
sobota, 23 października 2021, 14:58

A pewien jesteś że zniszczą, wystarczy skutecznie zaminować tak by kilka godzin sprzęt nie wzbił się w powietrze. Minowanie lotnisk to stara i skuteczna taktyka zarówno NATO jak i ZSRR. Chińczycy mają z kogo brać przykład.

Sarmata
sobota, 23 października 2021, 13:58

Po co im lotniska? Zresztą takie lotnisko można szybko naprawic , kilkadziesiąt godzin. Ale za kilkadziesiąt godzin to będzie już lotnisko Chin a nie Tajwanu. A amerykanskich samolotów Chiny nie potrzebują, mają wlasne.

GB
niedziela, 24 października 2021, 10:11

Znaczy tajwańskich, o ile coś trafi w lotnisko nie można naprawić? Jak chcesz i czym wylądować na Tajwanie? Tam w newralicznych rejonach są pozycje minowo-artyleryjsko-rakietowe. Żeby skutecznie zaatakować Tajwan trzeba sił i środków w stylu amerykańskim w czasie DWS i to przy założeniu obrony w stylu japońskim i niemieckim z czasów DWS. Chiny nie mają takich sił. Co więcej, potrzeba sił morskich zdolnych do blokady przez dłuższy czas Tajwanu. Chińska marynarka nie ma sił i środków aby przeciwstawić się US Navy.

Davien
sobota, 23 października 2021, 13:21

Taak,a w jakim alternatywnym swiecie;)) Ty lepeij sie martw co setki pocisków manewrujących zrobia z chińskimi bazami i flota:))

Autor
sobota, 23 października 2021, 15:00

Przewaga jest 10:1 n korzyść Chin więc tu sprawa jest raczej rozstrzygnięta

GB
sobota, 23 października 2021, 21:42

Nie zmienia to faktu że aby wygrać Chiny muszą przeprowadzić udany desant wojsk lądowych. Udany tzn. odpowiednio silny i mający cały czas wsparcie poprzez dostawę zaopatrzenia i odwodów. Nie jest to pewne, a przykładowo zaminowanie wód przybrzeżnych może skutecznie powstrzymać desant. Możliowści odparcia desantu jest dużo.

Gnom
sobota, 23 października 2021, 14:59

W większości zestrzelone stworzą wiele odłamków.

Davien
sobota, 23 października 2021, 23:39

A niby czym je maja Chiny zestzrelic jak ich OPL to kalka rozwiazań rosyjskich a te okazały się skuteczne inaczej nawet przeciwko zwykłym Tomahawkom:)

GB
sobota, 23 października 2021, 21:45

W jaki sposób i czym? Jak poradzisz sobie z minami morskimi, które można postawić przed konfliktem. Być może już teraz już tam są postawione i trzeba je tylko aktywować. Pozycja minowo-rakietowo-artyleryjska będzie bardzo trudna do przejścia dla okrętów desantowych/barek desantowych itp.

Gnom
niedziela, 24 października 2021, 10:04

Słyszałeś o trałowcach, trałach itp urządzeniach? Jedni stawiają miny - inni je usuwają. A Tajwan zapewne ma sporej głębokości morskie linie obrony z różnymi niespodziankami i to też jest jeden z czynników dla których Chiny nie przepływają cieśniny.

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 12:07

Ale wiesz ze takie trałowce to dla Hsiung Feng kaczki na strzelnicy

GB
niedziela, 24 października 2021, 13:12

Ależ słyszałem o trałowcach. Zgadnij gdzie są w szyku? Podpowiem na przodzie. A to z reguły małe jednostki, które łatwo uszkodzić/zatopić. I po drugie przejście pola minowego oznacza stratę czasu, a w trakcie można wyeliminować wiele jednostek desantowych. Po drugie ze względu na skalę operacji potrzebne jest zajęcie portu, lub szybkie wybudowanie portu. I znów trzeba mięć sily i środki i zabezpieczenie OPL. Wam się wydaje że to jest łatwe, a to jest bardzo trudna operacja desantowa.

Gnom
poniedziałek, 25 października 2021, 13:37

Można i tak myśleć, ale sądzisz, ze Chiny nie użyją do tego dronów, w tym podwodnych i samobójców?

Michnik
piątek, 22 października 2021, 19:21

Widać, że popyt na F16V ciągle rośnie. Turcja, Tajwan, Państwa Bałkańskie... i być może jeszcze wiele krajów arabskich... Ukraina też coś mówiła o nowych maszynach w ilości 100 sztuk. Nam też by się coś przydało... Niby oprócz jankesów Turcy coś produkują, ale może udałoby się też naszemu przemysłowi w ten temat wejść. Myślę, że ciągle byłoby to opłacalne. Państwa trzeciego świata będą je jeszcze chciały nawet za kolejne 50 lat...

Sarmata
sobota, 23 października 2021, 13:59

Ukraina mówi tylko nie ma pieniedzy. Chce za darmo a darmo umarło.

BLASZANY BEMBENEK
piątek, 22 października 2021, 18:48

Czas dać Tajwanowi broń atomową ..ginąc ,zredukuje populacje Chin kontynentalnych o połowę ,lub zachowa status quo

Muminek
sobota, 23 października 2021, 11:21

spokojnie - zapoznaj się z demografią Chin ...

Xzibit
piątek, 22 października 2021, 16:38

I Tajwan się zbroi na poważnie a u nas władza mówi że ruscy to zagrożenie a zakupy jak na defiladę.2 baterie Patrioi i 1 dywizjon Himars na defiladę starczy :) Te ilości uzbrojenia są żałosne jak na kraj wielkości Polski.

Autor
sobota, 23 października 2021, 11:18

Amerykanie nie sprzedają tajwanczykom zaawansowanej broni bo wiedzą że w przypadku konfliktu ta broń będzie w rękach Chińczyków w ciągu 24 godzin.

Davien
sobota, 23 października 2021, 13:23

I dlatego tajwan dostaje mysliwce lepsze niż wszystko co maja Chny, czołgi bijace chińskei nagłowę pod kazdym wzgledem i najnowsze odmiany harpoonów?:)) Ale i tak to dla ciebei za cięzkie do zrozumienia.

cv90
sobota, 23 października 2021, 16:21

ok ale gdzie ARRW, Tomahawki, THAAD, SM-3 / SM-6 dla Tajwanu ? to sa gamechangery a nie smieszne Harpoony

Autor
sobota, 23 października 2021, 15:01

I dlatego tajwanczycy nigdy nie do dostaną f35.

Davien
sobota, 23 października 2021, 23:45

Bo o nie nei prosili, wolą zmodernizować ponad setkę F-16 i kupic nowe pod które mają cała infrastrukturę. A akurat F-35 to Chińczycy dobrze znaja , nawet sobie kiepska podróbke pod nazwą J-31 zrobili:)

Gnom
sobota, 23 października 2021, 15:00

Tygrys też był lepszy od T-34, czy Shermana, ale ...

Davien
sobota, 23 października 2021, 23:43

I jak widac wybijał te T-34 bez większego problemu:)

Gnom
niedziela, 24 października 2021, 10:09

Jak jeździł i dojechał na pole walki to wybijał i T-34, i Shermany. A jak trafił na "T-34 z hamulcem wylotowym" to sam był wybijany, stąd sugestia unikania walki z IS-2. Przeciwnikiem tej samej klasy wagowej dla T-34 i Shermana był, przypominam nieśmiało, T IV , a tu już tak wesoło nie było. To, że szwaby wypromowały legendę Tygrysa nie zmienia faktu, że ich ilość na froncie nigdy nie była wielka, nawet na froncie wschodnim gdzie ponoć bywało nawet 80% stanu T VI. A jak trafiały na pułki czołgów ciężkich to już tak wesoło im nie było.

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 12:11

Nie było T-34 z hamulcem wylotowym a IS-2 pojawił sie na poczatku 1944r i dalej dzialo Tygrysa penetrowało ejgo pancerz, a Tygrys stzrelał kilka razy szybciej od IS-a. A z Tygrysami vs T-34 i Sherman to ty Gnomie wyjechałes:) Aha PZIV F2 był juz lepszy od T-34/76 pod kazdym wzgledem. Natomiast Shermany nie walczyły z reguły z Tygrysami ale wzywały wsparcie powietrzne i bye-bye Tygrysy:)

Gnom
wtorek, 26 października 2021, 08:23

Ty jednak masz kłopot ze zrozumieniem prostych tekstów, szkoda. Ironii nie łapiesz wcale (no cóż polski nie jest twym ojczystym). Sądzisz, ze pojawienie się w ciągu roku odpowiedzi na Tygrysa w postaci IS to dużo czasu oraz doraźnej modyfikacji T-34/85 to długo. Ciekawa koncepcja, a Ile Niemcom zajęło pilne opracowanie TVI i TV jako odpowiedzi na T-34 i KW-, czyżby wg ciebie tydzień. W którym roku pojawiły się masowo na frocie TIV z armata 75 mm, wg ciebie w 1941. Oj, oj instrumencie Jankiela. Do tego armata IS-2 radziła sobie skutecznie z Tygrysami (choć nie była tak celna jak 88 z tygrysa). Ciekawe są też twe wyjaśnienia co do walki Tygrysów z Shermanami. Jak byś nie wiedział to na wschodzie też wzywano lotnictwo, tyle, że czas dotarcia na pole walki oznaczał zniszczone czołgi. Ciekawe dlaczego tyle Shermanów trafił szlag na froncie zachodnim skoro nie walczyły z Tygrysami (i innymi czołgami rzeszy). Do tego wyjaśnij po co te Shermany tam były skoro nie do walki z zagrozeniem pancernym?

Davien
poniedziałek, 1 listopada 2021, 07:33

Jak widać Gnomie jak brak argumentów u takiego ruska jak ty to zaraz plucie jadem i jazgot:)

vvv
sobota, 23 października 2021, 22:17

T-34 czy Shermany miały przewagę liczebną a tu jest odwrotnie :)

Gnom
niedziela, 24 października 2021, 10:10

Sądzisz, że Tajwan ma więcej sprzętu i ludzi niż CHRL? Może w pierwszym rzucie być problem, ale ogrom środków ppanc i trudne ukształtowanie terenu to w pełni zrekompensują.

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 12:13

Tak, choćby z tego powodu ze liczą się wojska na brzegu Tajwanu a nie te za ciesniną. Zwłaszcza że nie będa miały jak dotrzeć na Tajwan bo desantowce dawno beda na dnie.

Gnom
wtorek, 26 października 2021, 08:25

No cóż można i tak. Zawszeć sławny wiatr może obronić wyspę. Tyle, ze czasy nie te, a zacofanie ChRL w stosunku do Tajwanu delikatnie rzecz biorąc nie specjalnie juz dziś wystepuje.

Davien
sobota, 30 października 2021, 09:00

I pewnei wg ciebie ChRL bedzie teleportowac czołgi na Tajwan??Ech Gnomie dawno tak się nei usmiałem z twoich bajek.

Gnom
sobota, 30 października 2021, 18:57

No aż tak daleko z fantazjami jak sądzisz nie doszedłem. Ale ty i owszem. Wszystko co chińskie zatopisz, wszystko zniszczysz, prawie zajmiesz Chiny bez opuszczania Tajwanu. Ciekawe to założenie o celnym każdym tajwańskim strzale, oj ciekawe. Prawie tak dobre jak to, że Chińczycy poczekają aż Tajawńczycy ich wytną. Podpowiem ci tylko, że walki zawsze toczą się w przestrzeni 4 wymiarowej i dlatego czasem świadomie poświęca się oddziały osłonowe.

GB
sobota, 23 października 2021, 21:48

I co z tego? Jak postawisz 10.000 min morskich na wodach przybrzeżnych to jest spora szansa że wiele chinskich desantowców na nie wejdzie.

Gnom
niedziela, 24 października 2021, 10:12

Dlatego, zapewne, chinole cicho i bez szumu opracowali wdrożyli wiele trałowców-dronów, w tym pewnie sporo samobójców. Mają ku te środki techniczne i fianansowe. A to że się tym nie chwalą ... tylko idiota (np, Hitler - pierwsze Tygrysy) zdradza skuteczne narzędzia walki przed ich użyciem.

GB
niedziela, 24 października 2021, 13:20

A masz jakieś dowody na to? Ich teoretyczny sojusznik na technologiach morskich którego bazują rosyjska WMF ma praktycznie wyposażenie przeciwminowe na poziomie niewele lepszym niż z czasów DWS. Nawet ich najnowsze trałowce mają wyposażenie zachodnieeuropejskie które w czasach sankcji starczyło dla jeden-dwa pierwsze okręty. Wedle dostępnych danych Chinom nikt nie sprzedaje wyposazenia przeciwminowego. I jeszcze raz - nawet stare koticzne mine wymagają czasu aby je zlikwidować poprzez trałowanie lub fizyczne niszczenie. W tym czasie na wybranych kierunkach można niszczyć trałowce i stawiać kolejne miny.

Gnom
poniedziałek, 25 października 2021, 13:40

No cóż, nie byłby to pierwszy przypadek, gdy świat dowiaduje się o chińskich osiągnięciach (także w kopiowaniu) gdy już są w powszechnym użyciu. Dobrych programistów i elektronikę już mieli, ostatnio nadrobili większość zaległości w materiałówce.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 23 października 2021, 07:23

Tajwan by się zbroił jak by USA chciało mu sprzedawać uzbrojenie.

Davien
sobota, 23 października 2021, 13:25

A nie sprzedaja?? Czołgi lepsze od chińskich, podobnie mysliwce, dostali tez zgode na ponad 400 najnowszych harpoonów łacznei z ruchomymi wyrzutniami.

Gnom
sobota, 23 października 2021, 15:01

A dotrą do czasu chińskiej inwazji lub końca kadencji Bidena? Może nowy prezydent USA będzie szukał porozumienia z Chinami i wstrzyma dostawy. To tez już było.

GB
sobota, 23 października 2021, 21:50

Ale tego nie wiesz. Na razie wiesz że dostawy będą. I wiesz też że są oznaki słabości gospodarki Chin - upadek największej firmy deweloperskiej. A jak budowlanka ma problemy to i gospodarka ma problemy.

Gnom
niedziela, 24 października 2021, 10:15

Jest takie powiedzenie o grubym i chudym i śmierci głodowej. Chiny są potężna gospodarką, a ich kłopoty wcale nie większe niż kłopoty gospodarki USA. Oba kolosy się chwieją, a ponieważ są mocno ze sobą powiązane, to nie dadzą sobie zrobić wzajemnie krzywdy (patrz: ostatnia wojna celna).

GB
niedziela, 24 października 2021, 13:21

Ale to ty piszesz że Chiny mogą zająć Tajwan, a nie ja.

Gnom
poniedziałek, 25 października 2021, 13:41

Pozostając w twej konwencji: czy gdzieś piszę, że go najadą, jedynie, że mogą.

Trzcinq
piątek, 22 października 2021, 18:11

A to dlatego że FR to żadne zagrożenie. Propaganda strachu poprostu

Trzcinq
piątek, 22 października 2021, 16:13

Biden wspierając Tajwan podważa integralność terytorialną Chin. Taką polityką doprowadzi do wybuchu 3 wojny światowej. Brawo USnAzi!

Gts
sobota, 23 października 2021, 10:40

Tajwan nie jest integralnym terytorium Chin.

Grześ
sobota, 23 października 2021, 11:22

Teksas też nie jest integralnym terytorium USA

ciekawy
sobota, 23 października 2021, 12:05

A niby czym?

Gnom
sobota, 23 października 2021, 15:02

Podobnie jak kilka stanów dołączył do USA i jak wiele nie do końca z własnej woli.

GB
sobota, 23 października 2021, 21:51

Stawiam na Tatarstan. Po Ukrainie to będzie kolejny punkt zapalny w byłym imperium rosyjskim. W końcu Tatarstan to niezależne panstwo. Poczytaj.

Gnom
poniedziałek, 25 października 2021, 13:42

Podpowiem, poszukaj w "dobrowolnych" akcesjach do USA z początku XX wieku, a nie Tatarstanie.

No skąd
sobota, 23 października 2021, 13:25

Meksyk, jest właścicielem tych ziem

gienek
sobota, 23 października 2021, 20:58

A Meksyk skąd niby te ziemie dostał bo Kreole nie są rdzennymi Aztekami

eskimo
sobota, 23 października 2021, 05:11

Prawda o tyle że USA ani nie uznają Tajwanu za niepodległe państwo (nie ma tam nawet ambasady USA) a do tego uznając ChRL Stany Zjednoczone uznały Tajwan za integralną część Chin Kontynentalnych

eskimo
sobota, 23 października 2021, 05:08

o tyle racja że USA uznając Chińską Republikę Ludową zrobiły z dorozumianym uwzględniemiem Tajwanu jako integralnej części Chin kontynentalnych. Do dziś nie ma ambasady USA na Tajwanie. Nawet USA nie uznają Tajwanu za niepodległe de jure państwo.

Victor
sobota, 23 października 2021, 00:28

Tak jak w tym starym dowcipie, że USA na całym świecie wtrącają się w wewnętrzne sprawy Związku Radzieckiego.

......
piątek, 22 października 2021, 19:20

Jak będzie wojna to z powodu Chin a nie USA.

Davien
piątek, 22 października 2021, 23:41

No tak. Chiny poplyna i zaatakuja USa

AB
piątek, 22 października 2021, 18:47

No to niech zbuntowane prowincje, zakończą swoją bezprawną rebelię, poddadzą się jedynemu legalnemu rządowi Chin, akurat przebywającym na Tajwanie i będzie po problemie.

Flasj
piątek, 22 października 2021, 17:54

Integralność???? Chiny już dawno odłączyły się od Tajwanu.

piątek, 22 października 2021, 17:27

A od kiedy Tajwan był częścią Komunistycznych Chin jeśli już to raczej Pekin podważa, władze w Pekinie powinny ustąpić i oddać sprawowaną nielegalnie władzę.

T-info
piątek, 22 października 2021, 18:12

Nie czytałeś tekstu. Zero znajomości historii

AB
piątek, 22 października 2021, 21:50

No nie chwal się tak, że nie nie znasz historii

perła
piątek, 22 października 2021, 16:11

Upomnijcie się o Mandżurię i Władywostok - ale też bez "miejsca na kompromisy lub ustępstwa" a także " i nikt nie powinien lekceważyć silnej determinacji, zdecydowanej woli i silnej zdolności Chińczyków do obrony suwerenności narodowej i integralności terytorialnej"

eskimo
sobota, 23 października 2021, 05:02

ale Rosjanie sami podbijaja temat tryumfalnie oznajmiajac ze Chabarowsk jest ich (od 160 lat). Jesli nastapi deeskalacja na linii Chiny-USA celem "braku kompromisów" stanie się Rosja. A Tajwan może przejść pod władanie Chin kontynentalnych drogą pokojową zważywszy na sytuację polityczną na wyspie i możliwość przejęcia władzy przez zwolenników może nie tyle integracji co znacznej poprawy relacji z ChRL. Dynamika zdarzeń jest tak duża że do 2028 może już nie być Tajwanu

Davien
sobota, 23 października 2021, 13:29

panie Eskimo liczba zwolenników zjednoczenia z Chinami to niecały 1% mieszkańców Tajwanu wiec bez fantazji, ok. Do tego Chiny całkowicie pogrzebały już swój projekt: jeden kraj dwa systemy łamiąc swoje własne słowo w przypadku Hongkongu.

eskimo
sobota, 23 października 2021, 16:19

Panie Davien ! więcej niż 1% jest "kontynentalnych" Chińczyków na Tajwanie więc o czym mowa ? proponuję też prześledzić ostatnie sondaże i preferencje polityczne Tajwańczyków bo zwolenników oddania życia za separację Tajwanu jest niewiele więcej niż oficjalne chcących przyłączenia Tajwanu do Chin kontynentalnych. Wydaje się że Tawańczycy wybiorą 3cią drogę nie konfrontacji gry na czas i promesy powolnej integracji. Zresztą sam Pan wie że w obliczu chińskiej przewagi w powietrzu, radarów pozahoryzontalnych, AWACS-ów ze zdolnością wykrywania cruise missile, wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej te poddźwiękowe Harpoony na niewiele się Tajwańczykom zdadzą. USA mają w swoim arsenale bronie zmieniające warunki gry ale nie sprzedają jej Tajwańczykom.

GB
sobota, 23 października 2021, 21:55

Masz może dane jak wielu jest kontynentalnych Chińczyków gotowych poświęcić styl życia który się znacznie poprawił, po to by zająć Tajwan? Bo wiesz Chiny zyją z eksportu, który raz że idzie drogą morską łatwą do zablokowania, a dwa ten eksport to idzie głównie do USA, UE i innych bogatych państw.

Sternik
piątek, 22 października 2021, 16:08

Do 2028 roku Tajwan zapomni że był niepodległym państwem. Wszyscy wylądują na Gobi albi w obozach reedukacyjnych.

LMed
sobota, 23 października 2021, 08:37

No cóż, zostanie odpuszczony, by "uratować pokój" oczywiście.

Davien
piątek, 22 października 2021, 21:29

To raczej ChRL cofnie sie do epoki kamienia łupanego.

Gnom
sobota, 23 października 2021, 15:06

Fakt, jest nadzieja, że USA tylko do kamienia gładzonego. Zastanów się co będzie na planecie zwanej Ziemia po pojedynku jądrowym, poczynając od skażenia, a na gospodarce i ogólnie zdobyczach cywilizacji kończąc. Poważnie myślisz, że na USA ma pole siłowe, a w innych rejonach świata nie wybuchną wtedy ukryte konflikty?

Davien
sobota, 23 października 2021, 23:57

A co niby Chiny moga zrobić USa jak nie mają za bardzo czym. Te ich kilkanaście ICBM-ów nawet nie am za bardzo szans dolecieć a co dopiero pzrebić sie pzrez ABM w USA. Jeden SSBN US Navy ma wiecej głowic niz całe chińskei siły strategiczne.

GB
sobota, 23 października 2021, 21:57

Ale jakim pojedynku jądrowym???. Blokada morska Chin i 100% wstrzymanie eksportu do USA, UE i kilku bogatych państw i masz cofnięcie się w rozwoju Chin o 50 lat.

Gnom
niedziela, 24 października 2021, 10:29

Ciekawe co na to gospodarki USA i większości państw Europy. Jeszcze nie wyszły z pseudoblokady covidowej i dostały zdrowych drgawek.

Davien
poniedziałek, 25 października 2021, 12:17

Gnomie a niby jaki bedziesz miał handel w takim starciu USA-Chiny?? Nikt ci statków do Chin nie wysle bo zostana zwyczajnie zajete lub zatopione

Gnom
środa, 27 października 2021, 13:06

No cóż, znów dążysz do gorącej wojny. Jak sądzisz dlaczego dziś nikt, nawet USA twojej wizji nie stosuje?

GB
niedziela, 24 października 2021, 13:22

No właśnie. Odpowiedz sobie. Bo Tajwan nadal nie jest Chin ludowych.

Gnom
poniedziałek, 25 października 2021, 13:44

Ale ja pytam o blokadę morska CHRL, a ty dokładasz blokadę Tajwanu. Jakież to USA jest pazerne.

Eee tam
piątek, 22 października 2021, 19:35

Do 2028 ChRL będzie już tylko wspomnieniem tego bankruta z górą niespłacalnych długów

Gnom
niedziela, 24 października 2021, 10:29

Może, ale jest większy bankrut, który jest dłużnikiem ChRL i Japonii.

Davien
poniedziałek, 1 listopada 2021, 07:38

Ciekawe okreslenie Rosji, nie dostaneisz za to premii z Centrali:)

Tweets Defence24