Szwedzkie radary wykryją lekkie bezzałogowce

15 września 2015, 09:30
Fot. Saab
Reklama

Saab poinformował o przeprowadzeniu prób wykrywania bezzałogowych środków latających przez radary typu Giraffe AMB.

W ramach serii testów sprawdzano nową funkcjonalność stacji radiolokacyjnych typu Giraffe AMB ELSS – Enhanced Low, Slow and Small, pozwalającą na rozszerzenie zakresu wykrywania i śledzenia celów o niskiej skutecznej powierzchni odbicia, poruszających się na małej wysokości i z niewielką prędkością.

Próby ELSS prowadzono w kwietniu br., w Szkocji podczas serii testów „Bristow 15”, prowadzonej na zlecenie rządu Wielkiej Brytanii. W trakcie sześciu dni prób radaru Giraffe AMB przeprowadzono ponad 100 lotów bezzałogowych statków powietrznych, przy czym wykonywano jednoczesne starty do sześciu bezzałogowców.

Według Saab radar wykazał wysoki stopień zdolności obserwacji małych celów poruszających się z niewielką prędkością i na niskiej wysokości, pomimo że konieczne było ich wykrywanie na tle powierzchni ziemi i wody. Jednocześnie radar prowadził standardowe działania z zakresu nadzoru nad przestrzenią powietrzną.

W ćwiczeniu „Bristow 15” brały również udział bezzałogowce o skutecznej powierzchni odbicia rzędu 0,001 m kw.  Producent podkreśla, że ELSS umożliwia wykrywanie nawet bardzo niewielkich bezzałogowych statków powietrznych, takich jak powszechnie dostępne na rynku cywilnym quadrocoptery.

Nowa funkcjonalność radaru Giraffe łączy elementy technologii wykrywania, śledzenia i klasyfikacji celów oraz odpowiednio zaprojektowany interfejs człowiek-maszyna. Może być instalowana nie tylko na systemach typu AMB, ale także na innych radarach rodziny Giraffe.

Radiolokatory Saab Giraffe AMB w wersji lądowej są wykorzystywane w armii brytyjskiej. Będą stanowić element perspektywicznego systemu obrony powietrznej brytyjskich wojsk lądowych, jaki ma zostać rozmieszczony m.in. na Falklandach i obejmować także wyrzutnie pocisków rodziny CAMM. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24