Szwedzka armia przegrywa z koronawirusem

7 kwietnia 2020, 16:27
1000w_q95
Fot. Christoph Koppers (U.S. Army)

Szwedzkie siły zbrojne informują o przełożeniu na czas nieokreślony największych krajowych ćwiczeń pod kryptonimem Aurora-20. Powodem tej decyzji jest panująca w kraju i na świecie pandemia COVID-19. 

Ćwiczenia wojskowe Aurora-20 planowano przeprowadzić w dniach od 11 maja do 4 czerwca 2020 roku. Miały być to największe manewry wojskowe szwedzkiej armii w ciągu ostatnich 25 lat. Zgodnie z planem w powietrzu, na lądzie i morzu miała zostać zaangażowana znaczna część szwedzkich sił zbrojnych oraz 3 tys. żołnierzy sojuszniczych. Wcześniejsza edycja manewrów zaangażowała 19 tys. osób szwedzkiego personelu oraz 1,5 tys. żołnierzy w państwach sojuszniczych.

Problemy związane z udziałem w tegorocznych ćwiczeniach rozpoczęły się już wcześniej, od deklaracji niektórych państw sojuszniczych o odwołaniu uczestnictwa w manewrach. Jako pierwsza swój udział wycofała Kanada, a później Niemcy, natomiast Wielka Brytania poinformowała o znaczącym zmniejszeniu swojego kontyngentu. Jak podawała agencja AP, jeszcze do niedawna pełną gotowość do uczestnictwa deklarowały natomiast USA i Finlandia, również Szwecja podtrzymywała zamiar realizacji krajowych manewrów. Ostatecznie jednak  szwedzkie siły zbrojne z powodu wzrostu fali zachorowań na COVID-19 postanowiły odwołać Aurora-20. Oficjalnie zostały one tylko przełożone, ale bez podania dokładnego terminu.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i odwołaniem Aurora-20 zmianie uległy również plany dotyczące szkolenia rezerwistów. Według szefa szkolenia i rozwoju szwedzkich sił zbrojnych gen. Johana Svenssona w 2020 roku zawieszone zostały powołania poborowych na próbne ćwiczenia.

Ponadto odwołano wszystkie ćwiczenia dotyczące szwedzkich wojsk obrony terytorialnej (Hemvärnet - Gwardia Krajowa). Licząca ok. 20 tys. formacja skupiona została całkowicie na walce z pandemią COVID-19 poprzez dozór, ochronę i wsparcie ludności oraz administracji cywilnej.

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24