Szwecja zwiększa budżet obronny, kupuje więcej samolotów

22 kwietnia 2014, 12:34
Fot. Saab
Reklama

Szefowie czterech głównych szwedzkich sił politycznych zadeklarowali zwiększenie budżetu obronnego na przyszły rok o 5 mld. koron (około 760 mln dolarów) oraz zamówienie 70 zamiast 60 nowych myśliwców JAS39 Gripen E. Kroki te są związane z agresywną polityką Kremla wobec Ukrainy.

W artykule opublikowanym przez szwedzką gazetę Dagens Nyheter (DN) liderzy czterech partii koalicji rządzącej piszą o kryzysie na Ukrainie, postawie Rosji oraz zagrożeniach jakie wiążą się z ta sytuacją. Ich zdaniem, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo kraju i pozostanie obecnej koalicji u władzy należy zwiększyć wydatki na obronę o 5 mld. koron rocznie, zaczynając od roku fiskalnego 2015. 

Fundusze te mają być przeznaczone na wzmocnienie sił zbrojnych, oraz ich aktywności na Morzu Bałtyckim i Gotlandii. Wśród głównych kierunków inwestycji wymieniono między innymi zamówienie 70 zamiast planowanych 60 myśliwców JAS39 Gripen E produkcji szwedzkiego koncernu Saab. Mowa jest też o zakupie większej ilości okrętów podwodnych. 

Propozycje te, zaprezentowane publicznie w prasie, zostaną przedstawione do negocjacji z innymi partiami parlamentarnymi. Szwecja kultywuje tradycję publicznego, demokratycznego i otwartego ustalania wszelkich spraw politycznych. Kwestie obronności i bezpieczeństwa narodowego nie należą tu do wyjątków. Artykuł stanowi nie tylko zachętę do ogólnonarodowej dyskusji, ale też silną deklarację w polityce wewnętrznej i zewnętrznej.

Widzimy dziś Rosję, która działa w sposób, który potwierdza a nawet przewyższa obawy jakie mieliśmy w przeszłości.(...) Szwecja powinna mieć obecnie dostępną i skuteczną obronę, dostosowana do gwałtownie zmieniającego się świata.

podsumowują wspólnie w artykule Fredrik Reinfeldt, Jan Björklund, Göran Hägglund oraz Annie Lööf.

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
gbfdsgdsfds
wtorek, 22 kwietnia 2014, 16:47

Czy Polska nie mogłaby zakupić w Szwecji 64 lub więcej Gripenów E zamiast porywać się z motyką na księżyc czy raczej na F-35 ? Mierzmy siły (środki, możliwości) na zamiary. Czy jak zwykle Polak musi dostać po d... żeby coś do niego dotarło ? Pakiet z A-26 wyglądałby imponująco.

Adam
piątek, 25 kwietnia 2014, 01:34

Nie bo, Gripeny E mają mniejsze możliwości bojowe od dziesięcioletnich F-16 E.

Wojtekus
wtorek, 22 kwietnia 2014, 15:56

Ciekawe jakie to beda okrety podwodne czyli obronne czy atakujace z rakietami na dalsza odleglosc czyli takimi ktorych nasz MON kupic juz nie chce!

bolo łącznik
wtorek, 22 kwietnia 2014, 15:35

Polska powinna wejść w sojusz ze Szwecją i pozyskać ich OP dla naszej MW.

Adam
wtorek, 22 kwietnia 2014, 14:51

Kupią mniej nowych samolotów, bo jednocześnie zrezygnowali z zakupu Gripenów F.

Miroo
wtorek, 22 kwietnia 2014, 22:17

Zawsze chciałem, aby Polska wzorowała się na Szwecji... ale w Polsce uparcie się od Szwecji odżegnują...

prześmiewca
piątek, 25 kwietnia 2014, 09:14

W Polsce chcą wzorować się na Wenezueli czasów sprzed Chaveza (najbiedniejszym po Haiti wtedy kraju obu Ameryk, mimo zasobów ropy jak Arabia Saudyjska. Za to byli amerykańscy "inwestorzy", "gospodarka wolnorynkowa" i F-16)... :)

Tweets Defence24