Szwecja: zapowiedź ćwiczenia Total Defence 2020. Wojsko i obywatele razem w obronie kraju

26 maja 2019, 12:23
FLX03383
Fot. Försvarsmakten

Szwedzkie ministerstwo obrony zapowiedziało przeprowadzenie w przyszłym roku ćwiczeń pod kryptonimem Total Defence 2020. Tłem ćwiczenia będzie fikcyjna sytuacja, w trakcie której rząd zdecyduje się na wprowadzenie stanu podwyższonej gotowości, zmobilizowane zostaną siły obronne i ogłoszony zostanie stan totalnej obrony - ostatecznie Szwecja stanie się celem ataku zbrojnego.

W informacji opublikowanej przez szwedzki resort obrony wskazano, że przeprowadzone ćwiczenie przyczyni się do zwiększenia gotowości obronnej kraju, pozwoli przeanalizować działanie łańcucha dowodzenia i kontroli i wskaże jego słabe punkty, zidentyfikuje nieznane, krytyczne zależności pomiędzy podmiotami biorącymi udział w ćwiczeniu i pozwoli na analizę oddziaływania "czynników wpływu" - głównie mediów społecznościowych i tradycyjnych. Wyniki ćwiczenia pozwolą też określić sposób priorytetyzacji zasobów i wskażą drogi ich dystrybucji.

Ćwiczenie nie ograniczy się jedynie do armii i służb mundurowych - weźmie w nim też udział sektor cywilny. Ministerstwo obrony Szwecji wskazuje, że ćwiczenie swym zasięgiem obejmie wszystkie podmioty niezbędne do przygotowania się na odparcie ataku zbrojnego i w czasie wojny.

image
Fot. Försvarsmakten

Jednocześnie resort obrony definiuje cele, jakim służyć ma "totalna obrona" - są to ochrona i obrona kraju, ochrona istnienia i zdrowia jego obywateli, obrona i utrzymanie więzi społecznych i podstaw demokracji, rządów prawa i praw człowieka. Zdaniem szwedzkiego ministerstwa świadomość istnienia doskonale działającej, wielopoziomowej obrony totalnej będzie miała działanie odstraszające wobec potencjalnych agresorów - zbrojnych lub działających w ramach konfliktu tzw. hybrydowego, jak również w przypadku działań określanych jako "wywieranie presji".

W Szwecji obowiązuje prawo, zgodnie z którym w przypadku wprowadzenia stanu obrony totalnej państwo może powołać do służby - w różnym charakterze - każdą osobę żyjącą na terenie państwa w wieku od 16 do 70 lat. Podkreśla się, że w takiej sytuacji każdy będzie zobowiązany do przyczynienia się do obrony kraju i nie będzie osób nieprzydatnych.

W ramach wspomnianej służby istnieją trzy rodzaje aktywności - służba zbrojna w szwedzkich siłach zbrojnych, służba cywilna w obszarze wskazanym przez rząd i służba polegająca na wykonywaniu takiej pracy i takich zadań, które muszą zostać wykonane nawet w warunkach wojennych. Oznacza to, że część obywateli może zostać powołana do służby polegającej na wykonywaniu ich stałej pracy, inni będą działać w organizacjach pomocowych, a jeszcze inni zostaną wyznaczeni do pracy mającej szczególne znaczenie dla obrony państwa. Może to oznaczać skierowanie w obszar działań wojennych.

Jednocześnie szwedzkie ministerstwo obrony przypomina, że cenną działalnością jest ochotnicze uczestniczenie w aktywnościach wspólnot religijnych i organizacji społecznych, działających na rzecz ogółu społeczeństwa.

Resort obrony zwraca też uwagę obywateli, że częścią obrony państwa jest bycie świadomym znaczenia informacji - część państw i ośrodków informacyjnych z nimi powiązanych przykłada olbrzymią wagę do szerzenia informacji zmanipulowanych, fragmentarycznych lub wprost fałszywych, co ma na celu zmniejszenie gotowości obronnej państw szeroko pojętego Zachodu. Umiejętność weryfikacji informacji i nie poddawanie się wrogiej propagandzie jest sprawą obywatelskiej odpowiedzialności.

image
Fot. Försvarsmakten
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 37
Reklama
Marek1
środa, 29 maja 2019, 17:24

Szanowni Szwedzi, na Gotlandii muszą i to szybko znaleźć się co najmniej 2 bataliony zmechu i 1 bat. pancerny z pełnym wsparciem artyleryjskim i plot. Na wyspie należy ustawić co najmniej 3 baterie rakiet p. okrętowych(np. klasy NSM) i kilka baterii obr. pow. średniego/krótkiego zasięgu(Patriot/NASAMS 2). W obecnej chwili specnaz i morpiech Floty Bałtyckiej zajmuje wyspę w ciągu 3-4 godzin.

Extern
poniedziałek, 27 maja 2019, 13:13

42% Polaków właśnie poparło rozdawnictwo pieniędzy. 500+ na każde dziecko, 13-stą emeryturę, inne obietnice socjalne a przede wszystkim straszenie, że ten Zły zabierze Polakom ten socjal. Na dodatek zrobiło to w sytuacji gdy służba zdrowia bankrutuje, szpitale zamykają oddziały z braku pieniędzy, wojsko przedłuża fazy analityczne programów modernizacyjnych tylko po to by nie wydawać pieniędzy na zakup uzbrojenia bo te potrzebne są na socjal. 42% Polaków to popiera. Ciekaw jestem ile trwałaby nasza walka w obronie naszej ojczyzny skoro prawie połowa Polaków sprowadza swoją egzystencję do oczekiwania od państwa pieniędzy za nic. A Wy, jak sądzicie?

kk@lkslodz.pl
piątek, 31 maja 2019, 08:46

Jak Ci to nie leży wyprowadź się. Proste. Widocznie te 43 Proc. nie chce takich jak Ty myslacych, ze wylacznie maszyny a nie ludzie beda dystrybuowac i wiedziec co im potrzebne lub zabezpieczyc bezpieczenstwo. O wydatki jednak na armie nie martw sie, bo w poronaniu do poprzednikow tempo zakupow jest dosyc spore.

maddog
wtorek, 28 maja 2019, 19:07

ehe a F-35 kupują........ a gdzie te pieniążki były wcześniej? Państwo się zadłużało a służba zdrowia lepiej się nie miała więc? Wmawiano nam że nie ma a są! Jedni godni drugich kolego Extern

Marek1
środa, 29 maja 2019, 08:23

NIE kupują, tylko ... MÓWIĄ, ze kupią. Kolejny wyznawca nabiera się na przedwyborcze dyrdymały polityków "jedynie słusznej partii". Ps. Warto zapytać SKĄD nasze orły intelektu z Klonowej chcą wziąć pieniądze na 32 szt. F-35 ...

maddog
środa, 29 maja 2019, 14:58

źle zrozumiałeś bo rozmowa weszła na inny temat (polityczny) Jestem największym przeciwnikiem zakupu F-35

qwerty
środa, 29 maja 2019, 22:28

Przecież nikt jeszcze niczego nie kupił :)

turpin
poniedziałek, 27 maja 2019, 15:55

...jest pewna niewielka szansa, ze Polacy stawia jednak w razie czego czoła Ruskiemu. Konkretnie ci Polacy, którzy obecnie służą w armiach USA, UK i Francji.

rED
poniedziałek, 27 maja 2019, 15:13

A ty myślisz że w Szwecji to nie ma socjalizmu?

Extern
wtorek, 28 maja 2019, 14:59

Nie, nie ma. W Szwecji jest gospodarka wolnorynkowa, dzięki której na statystycznego Szweda przypada PKB 3,5 - 4 razy większe niż na statystycznego Polaka. W Szwecji istnieje umowa społeczna - obywatele płacą wysokie podatki a w zamian za to mają atrakcyjny, także dla Polaków, socjal. Wy, Polacy nie macie przemysłu, właściwie niczego istotnego nie produkujecie. A chcecie mieć socjal jak na Zachodzie. A pieniądze na niego skąd?

maddog
środa, 29 maja 2019, 09:45

tyle tam kolorowych a ja widzę w armii wyłącznie białych. Jak to jest kolego Extern z zagranicy?

ZZZZ
środa, 29 maja 2019, 11:48

Widocznie padłeś ofiarą propagandy o "tylu kolorowych" :)

maddog
środa, 29 maja 2019, 14:58

W Szwecji? Nie sądzę.

Marek1
środa, 29 maja 2019, 08:24

Niestety ta prosta w sumie prawda NIE jest w stanie trafić do impregnowanych na wiedzę głów elektoratu.

Łukasz
poniedziałek, 27 maja 2019, 14:33

A ja się pytam: co Twoja wypowiedź ma wspólnego z ćwiczeniami "Total Defence 2020" ????

Eryc
poniedziałek, 27 maja 2019, 13:11

Szacuje się w różnych instytutach naukowych i studiów strategicznych że Szwecja w latach 2040-2060 będzie mieć mniej swoich etnicznych mieszkańców jak imigrantów i ich potomstwa.

Extern
poniedziałek, 27 maja 2019, 13:44

Prognozy ONZ mówią, że Polska w roku 2050 będzie miała około 32 mln mieszkańców, z czego 30% będą stanowiły osoby w wieku powyżej 60 lat. Nie chcę Was straszyć, ale bez imigrantów wyginiecie jako państwo.

maddog
środa, 29 maja 2019, 09:46

.......a dane potwierdzają wzrost demograficzny kolego. U siebie tam ich sprowadzaj my sobie poradzimy. Nie chcę cię straszyć ale uważaj na siebie

Cezar
środa, 29 maja 2019, 15:33

Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w 2018 roku urodziło się 388 tys dzieci. W tym samym roku zmarło, tak jak pisze @Extern, 414 tys Polaków. To oznacza UJEMNY przyrost naturalny. To prosta arytmetyka. Nie ogarniasz jej?

Extern
środa, 29 maja 2019, 11:46

W roku 2018 zmarło w Polsce 414 tys osób. 414 tys!!! To poziom umieralności nie notowany od zakończenia II WŚ. Wymieracie. Prognozy demograficzne przygotowane przez ONZ mówią iż do roku 2050 liczba ludności Afryki podwoi się natomiast liczba ludności Polski zmniejszy się o 15%. Podobnie Węgry. Liczba ludności Ukrainy zmniejszy się w tym czasie o 18%. To oficjalne prognozy. A teraz Ty podaj te prognozy, które mówią, że Polska ma wzrost demograficzny.

maddog
środa, 29 maja 2019, 15:01

Nie prognozuje. To są obecne dane statystyczne. Prognozy ONZ są dla mnie wątpliwe podobnie jak cała ta organizacja papierowa. Nam się żyje w PL dobrze bez bomb a socjal idzie na rodaków a nie nierobów kolego Extern. Mamy Ukraińców to wystarczy. Oni pracują. Afrykę tobie zostawiam

Extern
środa, 29 maja 2019, 22:27

Obecne dane statystyczne Waszego GUS są jednoznaczne. Macie ujemny przyrost naturalny, co oznacza, że więcej ludzi u Was umiera aniżeli rodzi się. Umarło Was w zeszłym roku 414 tys a urodziło się 388 tys. Wasz GUS o tym mówi. Proponuję zejść na ziemię. Ja wiem, jesteście kompletnie zagrzebani w przeszłości: powstania, rocznice, pomniki, groby, akademie ku czci itd. Zupełnie jak w PRLu. Warto jednak zacząć myśleć o przyszłości, o tym żeby zbudować silną Polskę bo na razie jesteście patykiem na wodzie pisani. A Afryka i tak do Was przyjdzie. Afrykańscy uchodźcy są liczni, odważni i zdeterminowani. Prędzej czy później zasiedlą Europę, zwłaszcza Wasz kraj, zamieszkały przez ludzi, którzy nie rozumieją rzeczywistości.

Skskekeke
poniedziałek, 27 maja 2019, 12:19

Szwedzi ruszą na ćwiczenia a w tym czasie Malmo wybuchnie

pga
poniedziałek, 27 maja 2019, 09:47

Założenia świetne, tylko rodem sprzed kilku dekad. Nie sądzę, żeby taka masowa mobilizacja była możliwa w dobie współczesnego szwedzkiego społeczeństwa lewacko-pacyfistyczno-multikulturowego. Agresywne feministki, zniewieściali przedstawiciele LGBTQ+ oraz imigranci zasiłkowi spod znaku półksiężyca - jakoś nie widzę tego towarzystwa garnącego się do obrony "ojczyzny", jeśli można w ogóle użyć takiego określenia w tym kontekście społeczno-kulturowym.

Cezar
poniedziałek, 27 maja 2019, 07:44

@SCYPION AFRYKAŃSKI Lubimy się mieszać w cudze sprawy. A czy my jesteśmy inni? Czy my nie jesteśmy nastawieni na zasiłek? Więc, wyobraźcie sobie Polskę w sytuacji gdy agresor na nasz kraj, zaproponuje Polakom lepszy socjal od tego, który posiadają. Ilu Polaków stanie w obronie swego kraju?

Hgdyhdyhduh
poniedziałek, 27 maja 2019, 12:20

Ja na pewno nie.

Top Gun
poniedziałek, 27 maja 2019, 07:08

I to jest nie fikcja a realne przygotowanie do konfliktu zbrojnego. Szwecja to Państwo które w sposob poważny podchodzi do spraw obronności. U nas za to buduje sie fikcje. Wojny nie bedzie. Niepodległość jest nie zagrożona a w razie potrzeby sojusznicy nas obronia dodać jeszcze że spece znad Wisły, fani bajdurzeń Daviena ogłosiły Gripena zabawką. Spece od MW A26 za najgorszy w programie Orka. Brawo wy! A Saab to taki masz Zelmer który już zresztą nie istnieje

Turysta
niedziela, 26 maja 2019, 21:45

W teorii wygląda nieźle ale... Szwecja to kraj gdzie nie można nosić scyzoryków a prawo jest takie, ze zaatakowany Szwed musi oddać napastnikowi portfel i zegarek i bardzo uważać aby nie zrobić mu krzywdy bo wtedy będzie miał poważne problemy prawne i finansowe. Czy tak tresowane przez lata społeczeństwo ma w sobie jeszcze zdolności do samoobrony?

SCYPION AFRYKAŃSKI
niedziela, 26 maja 2019, 20:02

Nasuwa się pytanie czy dzielnice gdzie atmosfera orientu i radykalnego islamu będzie się poczuwać do obrony domu do którego go zaproszono czy będzie czekać na ofertę agresora czyli większy zasiłek i czy wystarczy białych Szwedów by obronić kraj bo zamieszkałe multi kulti nastawione jest tylko na zasiłek

Extern
poniedziałek, 27 maja 2019, 11:11

Jeśli w obliczu agresji na gospodarzy te lokalne społeczności będą bierne, to jeszcze pół biedy. Gorzej by było gdyby dały się podburzyć i by zwiększały wewnętrzny zamęt w czasie agresji.

Marek
poniedziałek, 27 maja 2019, 07:54

Szwedzi owszem, mają prawo polegające na możliwości powołania w kamasze każdego od 16 do 70 lat, ale w dzielnicach, o których piszesz to będzie martwe prawo. Co więcej obawiam się, że w razie "w" takie dzielnice będą wyglądały tak jak kiedyś wyglądała Faludża.

marian
niedziela, 26 maja 2019, 19:34

Kiedy u nas wyjedzie z koszar zmobilizowana choćby jedna pełna brygada.

Marek1
środa, 29 maja 2019, 08:27

Nie szalej, nie udawało się to przez 30 lat, więc nie da rady i dzisiaj ...

teddy
niedziela, 26 maja 2019, 15:58

A u nas wszystko LEŻY, totalnie leży. Nawet WOT, choć pomysł świetny, jest uzbrojony wręcz symbolicznie, szkolony za mało, Obrona Cywilna nie istnieje kompletnie. W razie wojny, Polska jest rozbita w 3-6 dni.

wtorek, 28 maja 2019, 15:56

Jasne, w 3

Fmfkfrkrk
wtorek, 28 maja 2019, 09:56

Święta prawda. Centrum Polski. Brak jednostek zdolnych do obrony. Nie biorę pod uwagę logistycznego taboru

Marek1
środa, 29 maja 2019, 08:29

No co wy ?!?! Przecież p. minister i p. prezydent mówią w mediach nieustannie, że jesteśmy potęgą militarną w regionie ? Kłamią ??? ... niemożliwe

Tweets Defence24