Szwecja: aktywne wabiki radarowe BriteCloud na Gripenach

12 listopada 2013, 17:47
Budowa BriteCloud - fot. Selex

Szwedzki Saab rozpoczął testowanie na samolotach JAS39 Gripen aktywnych wabików radarowych Selex BriteCloud, które mają znacznie zwiększyć możliwości samoobrony tych maszyn. Kontynuowane w 2014 roku testy, mają zapewnić jego pełną kompatybilność z wszystkimi wersjami Gripena. 

Reklama

BriteCloud jest odpalany ze standardowych wyrzutni flar i wabików kalibru 55mm. Urządzenie posiada silne źródło zasilania, komputer i nadajnik, które zapewniają co najmniej 10 sekundowy okres działania. 

BriteCloud zdaniem producenta zapewnia wysoką skuteczność, zarówno przeciw pociskom naprowadzanym radarem, jak i stacjom naziemnym, generując silne źródło sygnału, które odciąga od maszyny pociski i tworzy fałszywe echa na radarach. Skuteczność takiego rozwiązania jest znacznie wyższa niż podwieszanych czy ciągnionych systemów zakłócających. 

Wabiki tego typu mają się znaleźć zarówno na pokładzie obecnie eksploatowanych maszyn JAS39 Gripen, jak również w najnowszej wersji JAS39E, która ma znaleźć się na wyposażeniu sił powietrznych Szwecji i Szwajcarii w niedalekiej przyszłości. 

W przyszłości BriteCloud ma zostać dostosowany do wykorzystania w innych standardowych typach wyrzutni flar/wabików i skonfigurowany dla innych statków powietrznych. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Artwi
wtorek, 12 listopada 2013, 23:02

Ale fanboje USA i tak będą uważać, że "walka WVR to przeżytek i manewrowość jest zbędna" bo "F-22 i F-35 z daleka wymiotą kacapów przy pomocy AIM-120C99 blk. 68+"... :-)

Tweets Defence24