Reklama
Reklama

Szwajcarski parlament zatwierdził zakup Hermesów

8 września 2015, 19:32
Hermes 900
Fot. J.Sabak

Parlament Szwajcarii zatwierdził decyzję zakupu przez siły zbrojne tego kraju sześciu bezzałogowców Hermes 900 firmy Elbit. Wartość umowy, która powinna zostać podpisana w ciągu najbliższych tygodni, została określona na 256 mln dolarów. 

Szwajcarska agencja zakupów obronnych Armasuisse ogłosiła w czerwcu 2014 roku zakończenie trwających od 2012 roku testów porównawczych dwóch izraelskich systemów: Hermes 900 firmy Elbit Systems i produkowanego przez IAI Super Heron.

Ostatecznie Szwajcarzy uznali, że Hermes 900 lepiej spełnia ich wymagania, jednak wymaga modyfikacji w zakresie m. in. napędu. Mają one na celu dostosowanie izraelskich maszyn do specyficznych warunków eksploatacji w alpejskich warunkach, co wymaga na przykład zwiększenia szybkości wznoszenia i skutecznych systemów antyoblodzeniowych.

Pierwszy Hermes 900 może trafić do służby w Szwajcarii w 2017 roku. Całość programu powinna zakończyć się do 2020 roku. Program noszący oznaczenie UAS15 ma na celu zastąpienie używanych obecnie maszyn ADS 95 Ranger powstałych w kooperacji izraelskiej firmy IAI oraz szwajcarskiej RUAG.

Bezpilotowce Hermes 900 produkowane są przez izraelską firmę Elbit Systems. Są one zdolne do pozostawania w powietrzu do 36 godzin a pułap operacyjny wynosi 30 000 stóp (ok. 9150 m), co umiejscawia je w klasie MALE (Medium Altitude, Long Endurance).

Hermes 900 może przenosić wyposażenie przeznaczone do działań rozpoznawczych różnych typów (systemy elektrooptyczne, radiolokacyjne, rozpoznania radioelektronicznego) oraz do walki radioelektronicznej. Jest on także przystosowany do pełnienia roli retransmitera systemów łączności i może przenosić 2 rodzaje ładunku podczas jednego lotu, wykonując jednocześnie dwa rodzaje misji. Maszyny typu Hermes 900 zostały dotąd zakupione przez Izrael, Brazylię, Kolumbię, Chile i Meksyk.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
morgul
środa, 9 września 2015, 10:09

250 mln $ chyba trochę sporo jak za 6 dronów pewnie koszty eksploatacji będą nadrabiać :)

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama