Sztandar dla 44. Bazy Lotnictwa Morskiego Dzień otwarty w Siemirowicach, pokazy w Darłowie.

30 lipca 2012, 10:52
thumbnail_pic
Mi-14PŁ "Orka" ma zaprezentować się w czasie darłowskich pokazów - fot. Bartosz Bera

W piątek, 10 sierpnia, na lotnisku Marynarki Wojennej w Siemirowicach odbędzie się ceremonia wręczenia sztandaru dla 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa samolotów i śmigłowców oraz specjalistycznego uzbrojenia i wyposażenia jednostki.

We wtorek, 14 sierpnia, po uroczystej zbiórce na rynku w Darłowie, odbędzie się prezentacja samolotów i śmigłowców lotnictwa Marynarki Wojennej w locie nad Bałtykiem. Pokaz rozpocznie się o godzinie 14.00 po wschodniej stronie portu.

W piątek, 10 sierpnia, na lotnisku Marynarki Wojennej w Siemirowicach odbędzie się uroczysta zbiórka połączona z ceremonią wręczenia sztandaru 44. Bazie Lotnictwa Morskiego. Sztandar ufundowany został przez mieszkańców Ziemi Kaszubskiej i Darłowskiej oraz sympatyków lotnictwa morskiego. Tym samym jednostka przejmie tradycje 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej, 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej oraz 44. Bazy Lotniczej MW. Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa samolotów i śmigłowców oraz specjalistycznego uzbrojenia i wyposażenia bazy. Wejście na lotnisko od godziny 12.00, początek zbiórki o godzinie 13.00.

We wtorek, 14 sierpnia, o godzinie 12.00, sztandar 44. Bazy Lotnictwa Morskiego zostanie zaprezentowany podczas uroczystej zbiórki na rynku w Darłowie. Po jej zakończeniu, o godzinie 14.00, po wschodniej portu odbędzie się prezentacja samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego w locie nad Bałtykiem. Pokaz będzie można obserwować z plaży po wschodniej stronie główek poru. Jest on również związany z przypadającą w tym roku 50. rocznicą obecności lotnictwa Marynarki Wojennej w Darłowie. W locie nad Bałtykiem będzie można zobaczyć samoloty patrolowo – rozpoznawcze Bryza, śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R, śmigłowiec pokładowy SH-2G oraz śmigłowiec Mi-2. Załogi patrolowych Bryz oraz śmigłowca Mi-14PŁ/R zaprezentują między innymi elementy działań SAR (ang. Search and Rescue - poszukiwania i ratownictwa). Do udziału w pokazie zaproszono także załogi samolotów i śmigłowców Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych oraz przedstawicieli Sił Powietrznych Szwecji.

44. Baza Lotnictwa Morskiego powstała 1 stycznia 2011 roku po przeformowaniu 44. Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej i włączeniu w jej struktury 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej oraz 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej. W jej skład wchodzi obecnie Grupa Lotnicza Siemirowice wyposażona w samoloty patrolowo – rozpoznawcze An-28B1R i An-28B1RM Bis, samoloty monitoringu ekologicznego An-28E oraz Grupa Lotnicza Darłowo wyposażona w śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, śmigłowce ratownicze Mi-14PŁ/R i W-3RM „Anakonda” oraz śmigłowce Mi-2. Do głównych zadań bazy należy rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom, poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych, zabezpieczenie ratownicze polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na morzu oraz monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej na Bałtyku. Jednostką dowodzi kmdr pil. Jarosław Andrychowski.

(kmdr ppor. Czesław Cichy, oficer prasowy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24