Szkoleniowy "statek w pudełku" za milion funtów

17 lutego 2014, 11:02
Szkolenia grup abordażowych w zajmowaniu i przeszukiwaniu podejrzanych jednostek to ważny element działań Royal Navy - fot. Royal Navy
Montaż pokładu "statku w pudełku" w bazie szkoleniowej Raleigh - fot. Royal Navy
Montaż skrytek przemytniczych w atrapie kajut "statku w pudełku" - fot. Royal Navy
Manager projektu Alan Joyce i dowodzący szkoleniami abordażowymi w bazie Raleigh porucznik Chris Carter na tle "mostka" kompleksu. - fot. Royal Navy

W bazie szkoleniowej brytyjskiej marynarki wojennej HMS Raleigh stanął wart ponad milion funtów "statek w pudełku'. Ze 21 standardowych kontenerów ISO zmontowano trzypoziomową imitację statku towarowego, która posłuży zespołom bojowym Royal Navy i Royal Marines do ćwiczenia akcji abordażowych i przeciwpirackich oraz zwalczania przemytu. 

Kompleks przeznaczony do ćwiczeń akcji abordażowych i przeszukiwania jednostek pełnomorskich posiada odwzorowane wewnątrz pomieszczenia jakie znajdziemy na prawdziwym statku handlowym, łącznie z maszynownią, ładowniami czy kwaterami załogi. Umieszczono w nim też skrytki i ukryte pomieszczenia jakie stosują przemytnicy czy też terroryści. Struktura umożliwia również trening desantu ze śmigłowca za pomocą lin, gdyż zewnętrzna konfiguracja i wymiary również przypominają prawdziwą jednostkę. 

Wszystko to, aby zwiększyć realizm ćwiczeń i umożliwić maksymalne odwzorowanie prawdziwych sytuacji. W przyszłości będą się w nim odbywały również ćwiczebne strzelania z użyciem specjalnej amunicji treningowej. "Statek w pudełku" przechodzi obecnie finalną fazę budowy. Już w marcu powinno się rozpocząć szkolenie w tym kompleksie żołnierzy, którzy dotąd trenowali w kompleksie "Cossack", czyli budynku którego górne piętra imitują część statku handlowego. Następnie treningi prowadzono na prawdziwych okrętach w porcie Plymouth. 

Akcje abordażowe, związane z działaniami przeciwpirackimi i akcjami przeciw przemytnikom, stanowią obecnie bardzo ważny element działania Royal Navy w ramach sił sojuszu i operacji międzynarodowych. Działające na "Haszyszowej Autostradzie", morskim szlaku przerzutu narkotyków z Azji, okręty HMS Westminster i HMS Northumberland przechwyciły miliony kilogramów nielegalnych substancji. Podobne sukcesy brytyjska marynarka osiąga również w basenie Morza Śródziemnego. 

Już niebawem żołnierze biorący udział w standardowych, trzytygodniowych kursach abordażowych będą mogli korzystać z nowych i bardzo realistycznych "pomocy naukowych".

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
zxc
poniedziałek, 17 lutego 2014, 12:54

Koszt kontenera to ok 10000PLN Ładnie ktoś zakręcił.

zxc
wtorek, 18 lutego 2014, 21:03

To gdzie reszta z miliona?

zxc
wtorek, 18 lutego 2014, 21:02

To gdzie reszta z miliona?

sab
wtorek, 18 lutego 2014, 09:49

nikt nie zakręcił, kupili zdeklasowane, ze złomu

Tweets Defence24