Szkolenie rotacyjne wielkopolskich terytorialsów

17 września 2019, 15:23
1
Szkolenie rotacyjne 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Fot. DWOT

W miniony weekend w ramach comiesięcznych szkoleń rotacyjnych żołnierze batalionu lekkiej piechoty z Leszna współdziałali z saperami. Tym razem w ramach tzw. szkoleń zdolnościowych terytorialsi poznali zasady organizacji przepraw na łodziach i transporterach pływających.

Celem tego typu szkoleń jest budowa indywidualnych i zespołowych zdolności tzw. podwójnego zastosowania, czyli takich, które mogą być przydatne podczas konfliktu, ale też w czasie pokoju, czy kryzysu, na przykład przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych czy katastrof.

image
Szkolenie rotacyjne 12 Wielkopolskiej Brygady OT / Fot. DWOT

Przykładem podobnych szkoleń zdolnościowych prowadzonych w ostatnim czasie przez żołnierzy wielkopolskiej brygady OT były techniki linowe, które z jednej strony można wykorzystać do pokonywania przeszkód terenowych, czy też transportu, np. w działaniach nieregularnych, a z drugiej strony mogą okazać się niezbędne w sytuacjach klęsk i katastrof, gdzie trzeba asekurować czy też ewakuować poszkodowanych.

Szkolenie wodne, w którym brali udział żołnierze WOT z Leszna, było możliwe dzięki współpracy z 5 Kresowym Batalionem Saperów z Krosna Odrzańskiego, szkolenie to było tylko jednym z wielu ciekawych zajęć, w jakich uczestniczyli w miniony weekend wielkopolscy terytorialsi.

image
Szkolenie rotacyjne 12 Wielkopolskiej Brygady OT / Fot. DWOT

Formowanie 12 Wielkopolskiej Brygady OT im. gen. bryg. Stanisława Taczaka rozpoczęło się w 2018 roku. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie. Brygada w swojej strukturze posiada w tej chwili dwa bataliony lekkiej piechoty, w Śremie oraz w Lesznie. Kilka tygodni temu rozpoczął się proces formowania batalionu w Skwierzynie, który do czasu utworzenia brygady OT na terenie województwa lubuskiego, będzie podlegał pod brygadę wielkopolską. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Paweł
środa, 18 września 2019, 11:10

A w Poznaniu nie ma chętnych do WOT?

Miś
wtorek, 17 września 2019, 22:21

Szkoda gadać ludzie odchodzą

Tweets Defence24