Szefowie MSZ: Rosja jest zagrożeniem dla państw NATO

24 marca 2021, 09:51
nato msz
Fot. NATO
Reklama

Partnerstwo transatlantyckie pozostaje kamieniem węgielnym naszej zbiorowej obrony – napisali ministrowie spraw zagranicznych państw NATO biorący udział w spotkaniu w Brukseli. Dodali też, że agresywne działania Rosji stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Równocześnie z szefami dyplomacji państw V4 spotkał się amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

„Agresywne działania Rosji stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Terroryzm we wszystkich jego formach i przejawach pozostaje stałym zagrożeniem dla nas wszystkich. Siły asertywne i autorytarne oraz podmioty niepaństwowe kwestionują porządek międzynarodowy oparty na zasadach, w tym poprzez zagrożenia hybrydowe i cybernetyczne, wrogie wykorzystanie nowych technologii, a także inne zagrożenia asymetryczne” – czytamy w oświadczeniu przekazanym we wtorek przedstawicielom mediów.

„Pandemia Covid-19 po raz kolejny pokazuje, że stoimy w obliczu stale zmieniających się wyzwań. Będziemy nadal zapewniać zachowanie naszej gotowości obronnej i skuteczności operacyjnej przez cały ten kryzys” – zapowiedzieli ministrowie.

Kamieniem węgielnym zbiorowej obronności – jak podkreślają szefowie dyplomacji – pozostaje partnerstwo transatlantyckie.

„(Jest ono) centralnym elementem naszej spójności politycznej i podstawowym filarem międzynarodowego porządku opartego na zasadach. Zbliżający się szczyt NATO otworzy nowy rozdział w stosunkach transatlantyckich i wyznaczy kierunek przyszłości naszego Sojuszu do roku 2030 i później. Zgodnie z decyzją naszych przywódców podjętą w Londynie w grudniu 2019 roku będziemy dalej wzmacniać wymiar polityczny NATO, w tym konsultacje” – zapowiedzieli ministrowie.

Szefowie dyplomacji państw Sojuszu przypomnieli, że NATO jest najsilniejszym aliansem wojskowym w historii, gwarantującym wolność miliardowi ludzi, integralność terytorialną i ochronę wartości.

„NATO jest sojuszem obronnym i nie stanowi zagrożenia dla żadnego kraju. W odpowiedzi na bardziej niebezpieczne i nieprzewidywalne środowisko bezpieczeństwa znacznie wzmacniamy zdolności odstraszania i obrony NATO (...) wsparte przez siedem kolejnych lat rosnących wydatków na obronę. (...) Robimy duże postępy w zakresie sprawiedliwszego podziału obciążeń transatlantyckich. Z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki wszystkich sojuszników w Europie i Ameryce Północnej, które przyczyniają się do naszego niepodzielnego bezpieczeństwa. Musimy (zrobić) i zrobimy jeszcze więcej” – konkludują ministrowie.

Ponadto w ramach spotkania szefów dyplomacji państw NATO w Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się we wtorek z ministrami spraw zagranicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej, gratulując V4 30 lat działania.

Reklama
Reklama

W oświadczeniu napisano, że „jako sojusznicy w NATO oraz członkowie UE państwa V4 odgrywają ważną rolę we wzmacnianiu Europy Środkowej oraz transatlantyckiego sojuszu”.

W rozmowie z szefami dyplomacji państw V4, w tym ministrem Zbigniewem Rauem, sekretarz stanu USA „zwrócił uwagę na znaczenie NATO dla naszego wspólnego bezpieczeństwa”, zauważając przy tym „nowe zagrożenia i wyzwania, w tym ze strony bardziej asertywnych i agresywnych Rosji oraz Chin”.

Blinken podkreślił znaczenie „transatlantyckich wartości, które są podstawą NATO” i pogratulował Grupie Wyszehradzkiej 30 lat działania. Wyraził uznanie „dla przywództwa V4 w rozwiązywaniu problemów europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i ożywienia gospodarczego”.

Wcześniej we wtorek Blinken powiedział w Brukseli, że gazociąg Nord Stream 2 jest zły dla Europy i dla Stanów Zjednoczonych. Wskazywał, że stoi on w sprzeczności z celami bezpieczeństwa energetycznego UE i „ma potencjał, by naruszać interesy Ukrainy i Polski oraz szeregu innych bliskich partnerów i sojuszników”.

Sekretarz stanu USA bierze w Brukseli udział w dwudniowym spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO. Ministrowie spotykają się w kwaterze głównej Sojuszu po ponad rocznej przerwie. To pierwsza taka narada z udziałem Blinkena.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
Palmel
czwartek, 25 marca 2021, 10:48

Rosja jest zagrożeniem dla państw NATO - to nie trzeba zajmować wewnętrznymi sprawami Rosji i pouczać jej jak ma się zachowywać jest supermocarstwem i naruszać ich stref wpływu i jak powiedział Putin nie będzie utrzymywać wrogich sobie krajów mając na myśli głównie Polskę i Ukrainę poprzez zaprzestanie przesyłu gazu przez te kraje

Wawiak
środa, 31 marca 2021, 04:12

Napadanie na inne państwa nie jest wewnętrzną sprawą Rosji.

armot
czwartek, 25 marca 2021, 09:09

Rosja nigdy nie napadła na zachód, a zachód na Rosję 3 razy Napoleon, I i II wojna światowa. Jakim potrzeba być wyzutym wstydu i zakłamanym by tak bezczelnie oskarżać inny kraj gdy samemu jest się zbrodniarzem i oszustem.

Maciej
piątek, 2 kwietnia 2021, 10:35

A wojna 1920 r.to był pokojowy marsz wojsk ze wschodu na zachód

Wawiak
środa, 31 marca 2021, 04:13

Polska ma inne doświadczenia (!!!) w tej materii.

sceptyk
środa, 31 marca 2021, 18:21

O czym myślisz? O Dymitriadzie? Wyprawie na Moskwę w 1812? Czy może na Kijów w 1920?

carda
środa, 24 marca 2021, 12:14

A Nato jest zagrożeniem dla Rosji... Ponieważ NATO nie przestrzega strefy wpływów takich państw jak Rosja czy Chiny. Państwa te uznają amerykańską strefę wpływów.

viper
środa, 24 marca 2021, 16:37

Żałosna, tępa rosyjska argumentacja imperialna. Ale przynajmniej przypomina dlaczego z Rosją trzymać nie warto i dlaczego ta międzynarodowo na swoim wizerunku przegrywa. Dlaczego rosyjska? Bo Chiny mają więcej rozumu i z tego typu imperialnymi tezami o "strefach wpływu" wobec innych państw publicznie nie wyskakują.

Andrettoni
środa, 24 marca 2021, 12:09

A NATO na to jak na lato. Niemcy bez zdolności i Wielka Brytania wypada z gry. Mamy USA, długo długo nic, Turcja, Francja. Zbroi się biedna Polska i plankton. Dlaczego "zachodnia" lewica się rozbraja? ZSRR się zbroiło na potęgę. Dlaczego nasi komuniści nie biorą przykładu?

Autor
środa, 24 marca 2021, 17:00

Polska jest 21 gospodarką świata na 193 oficjalnie istniejące kraje z wypracowanym PKB o wartości 587 mld USD. Biednie to już było.

Andrettoni
czwartek, 25 marca 2021, 02:03

Co innego PKB z jednego roku, a co innego wysokie PKB od 10 czy 100 lat. USA nawet bez PKB ma Fort Knox. Polska jest biedna. Mamy niezbędne wydatki, które zjedzą nam PKB. CPK, elektrownie. Bogate kraje autostrady mają i linie kolejowe od dziesiątek lat. My jesteśmy na tzw. "dorobku".

Davien
czwartek, 25 marca 2021, 09:40

Polska jest tu nieco biedniejsza od innych krajów bo przez 50 lat mielismy w Polsce okupantów z ZSRS ciągnacych od nas co tylko sie dało.

sceptyk
środa, 31 marca 2021, 18:23

A przedtem byliśmy bogaci?

Fanklub Daviena i GB
środa, 24 marca 2021, 12:08

Dobrze, że NATO boi się Rosji, bo inaczej by na nią napadło. :D

Krzys
piątek, 9 kwietnia 2021, 12:21

Dowcip?

AA
środa, 24 marca 2021, 11:27

I dlatego będziemy kupować od moskali gaz aby mogli finansować zbrojenia:))

viper
środa, 24 marca 2021, 16:43

Po zbudowaniu Baltic Pipe, czyli już od przyszłego roku, gazu rosyjskiego nie będziemy potrzebowali. Dalsze kontraktowanie będzie zależne od polityki Rosji wobec Polski, no i co oczywiste od ceny oferowanego gazu.

xxx
środa, 24 marca 2021, 11:25

Rosja nie stanowi żadnego zagrożenia dla NATO. Rosja posiada wyłącznie prymitywną technologię wojskową której możliwości są kłamliwie wyolbrzymiane w celach propagandowych. Ilość to jedyny atut Rosji ale może się on sprawdzić w konfliktach w Syrii, Gruzji lub co najwyżej z Ukrainą. Co do dysponowania bronią nuklearną to już sami Rosjanie pewnie nie wiedzą w jakim jest realnym stanie.

Fiński snajper
środa, 24 marca 2021, 23:37

I dlatego żadne państwo jeszcze na prymitywną Rosję nie napadło. Widzę, że u Pana z logiką ciężko. Ale pewnie pan ma lepsze dane o arsenale Rosji niż wywiady innych państw :D Rosja taka prymitywna, a USA mimo wszystko dystansik czuje i trzyma. Ciekawe, które państwo europejskie mogłoby samodzielnie toczyć bój z Rosją na równych warunkach bez NATO?

Davien
czwartek, 25 marca 2021, 09:42

A po co napadać na ten bantustan?? Nie ma tam nic co ktokolwiek by chciał, no może poza Chinami ale te was zwyczajnie wykupią:))

jak widać-nie ma to jak montański odlot
piątek, 26 marca 2021, 11:13

To, że wasz pastuyszstan Chiny już wykupiły nie świadczy, ze to samo mogą zrobić z Rosją. Dlatego Chiny na USA nie napadną bo po co skoro już są właścicielami "Ameryki".

certe
środa, 24 marca 2021, 11:13

nuclear sharing na wschodniej flance to musi sie stac wczesniej czy pozniej

Fanklub Daviena i GB
środa, 24 marca 2021, 18:13

Co raz bardziej widać, że George Kennan - najwybitniejszy amerykański polityk XXw - miał rację, kiedy stwierdził, że "Rozszerzenie NATO na wschód było katastrofalnym geopolitycznym błędem o epokowym wymiarze". Teraz USA wpadły w "Pułapkę Tukidydesa" - jakiś mały wszawy konflikt w Estonii czy Łotwie niczym Zamach na Arcyksięcia Ferdynanda może przerodzić się w wojnę światową, w której zginą setki milionów ludzi. Jedyną szansą byłoby rozwiązanie pod jakimś pretekstem, np. "wypełnienia swojej roli" NATO i powołanie zastępczej organizacji, która kończyłaby się na Odrze. Ale USA są na to zbyt głupie, skoro nawet nie potrafią wycofać się z Afganistanu i Iraku... :D

viper
czwartek, 25 marca 2021, 00:36

Wszawy konflikt to być albo nie być dla suwerenności tych narodów. Na tym polega istota NATO, że nie ma w nim państw gorszych, czyli rządzi zasada jeden za wszystkich wszyscy za jednego. Próbuj dalej mącić bez szans powodzenia, bo Polska jedzie na tym samym koniu co wymienione przez ciebie państwa.

DDR
środa, 24 marca 2021, 14:33

Po wyborach ekoczerwone Niemcy wychodzą więc będzie można wskoczyć za nich Tylko znając życie berlińscy kolaboranci Moskwy będą robić wszystko aby atomu nie było w Polsce i mogą dojść do wniosku że lepiej zostać w NS byle tylko tej broni nie było nad Wisłą:D

Tweets Defence24