Szef ukraińskiego sztabu generalnego: Rosja próbuje nas dyskredytować i budzić panikę

10 kwietnia 2021, 11:03
1
Fot. mil.gov.ua
Reklama

Rozpowszechniane przez Rosję informacje o rzekomym "przygotowywanym przez Ukrainę natarciu na Donbas" nie odpowiadają rzeczywistości, mają dyskredytować Kijów i budzić panikę - oświadczył w piątek szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy gen. Rusłan Chomczak.

"Wyzwolenie tymczasowo okupowanych terytoriów w sposób siłowy nieuchronnie doprowadzi do śmierci dużej liczby cywilów i strat wśród wojskowych, co jest dla Ukrainy nie do przyjęcia" - oświadczył generał, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Chomczak zaznaczył, że najwyższe wojskowo-polityczne kierownictwo kraju określiło jako priorytetowy polityczno-dyplomatyczny scenariusz uregulowania międzynarodowego konfliktu zbrojnego w obwodach donieckim i ługańskim. Podkreślił przy tym, że ukraińskie siły zbrojne są gotowe do adekwatnej odpowiedzi zarówno w przypadku eskalacji konfliktu w Donbasie, jak i w przypadku zaostrzenia wojskowo-politycznej i wojskowo-strategicznej sytuacji wokół Ukrainy.

image
Reklama

Według niego Rosja, wykorzystując zastraszanie i szantaż zastosowania siły militarnej, sztucznie zaostrza sytuację, by osiągnąć własne geostrategiczne cele. Wskazał, że zwiększanie liczby wojsk przy granicy Ukrainy i na terytoriach Ukrainy niekontrolowanych przez Kijów jest wykorzystywane przez Moskwę jako dodatkowy instrument nacisku. "Na tym tle Ukrainę popiera cały cywilizowany świat. Nie jesteśmy sami w obliczu wroga" - ocenił."

Aktywizowaliśmy wojskowy dialog z NATO na poziomie strategicznym i pogłębiliśmy współpracę w regionie Morza Czarnego" - dodał, podkreślając, że współpraca Ukrainy z NATO, w tym jej udział w NATO-wskich ćwiczeniach, ma wyłącznie pokojowy charakter i ma na celu wzmocnienie możliwości obronnych kraju oraz sprzyja osiągnięciu kryteriów pozwalających jej na pełnoprawne członkostwo w Sojuszu. "Euroatlantycki wybór Ukrainy jest suwerennym prawem naszego państwa, na który nie ma prawa wpływać Rosja" - podsumował generał.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 94
Reklama
Cytat dnia
niedziela, 11 kwietnia 2021, 20:25

O ruskich: cyt. „Dalej grabieże i mordowanie innych narodów jest ich pasją. Pretekst się zawsze znajdzie.”

Buczacza
niedziela, 11 kwietnia 2021, 14:54

Atak bolszewickiej propagandy jest nie tyle groźny co śmieszny. Polacy mają sprecyzowane zdanie na temat rosji a rosji putina w szczególności. Moje jest takie same. Na całe szczęście w 89 wykonaliśmy zwrot w kierunku zachodnim. Co przełożyło się na standard życia i perspektywy same wymierne korzyści. Powtórzę same korzyści. Zresztą wszystkie inne państwa, którym udało się pozbyć osobistych rosyjskich przyjaciół też nie żałują. Wracając do kabaretu naszych rosyjskich kolegów. Rozczula mnie wręcz kom. kogoś kto nigdy nie napisał czegoś konstruktywnego i pozytywnego o Polsce. Ba Polskę nazywa Polin! Jednocześnie jak przystało na (Prawdziwego Polaka i patriotę )określa siebie 100% Polak? No kabaret jednego aktora do tego kiepskiego. Do tego filmu kategorii c.

Bumer
niedziela, 11 kwietnia 2021, 22:21

100 procent.

Andrettoni
niedziela, 11 kwietnia 2021, 11:20

Właśnie napisałem komentarz do tekstu "Działania Rosji przy granicy z Ukrainą a dezinformacja. Kreml kształtuje opinie społeczne". Piszę praktycznie o tym samym. Mówienie o mobilizacji Rosji i nie mówienie o mobilizacji Ukrainy dyskredytuje Ukrainę jako kraj, który "poddaje się bez walki". Powinno być przeciwnie. Przed naszymi uniwersytetami powinno się ustawić punkty werbunkowe. Studiuje u nas dużo Ukraińców - niech pokazują siłę i determinację w obronie niepodległości swojego kraju. Można im nawet wynająć pociąg (nie przez rząd, tylko z inicjatywy "oddolnej" jakiejś organizacji czy stowarzyszenia. Można zrobić wywiad z kimś jak to porzucają swoje młode życie i perspektywy dla obrony kraju. Trzeba robić propagandę gotowości. Nie robi się tego, więc powstaną historie o dekownikach uciekających od służby wojskowej. Niestety, ale propaganda ukraińska jest kiepska. Patrząc na nasze media, to na Ukrainie nie ma mobilizacji i biernie czeka na pomoc NATO, a Ukraińcy nie chcą umierać. W sumie to Donbas oddadzą jak Krym, a wolą uciec od wojny, bo i tak walczyli by za oligarchów i korupcję. Natomiast Rosja zbiera wszystkie siły, wszyscy są gotowi umrzeć itd. Może zamiast dialogów i współpracy coś propagandowego zrobić? Wiem jakie elitarne jednostki rosyjskie walczące już w Donbasie zgromadzono. Ukraina nie ma weteranów? Nikogo nie gromadzi? Imigranci nie wracają bronić kraju? Trochę to trzeba sprzedać inaczej.

Traktorzysta
niedziela, 11 kwietnia 2021, 19:25

Jak pociąg będzie wynajęty, proszę dać znać.

złośliwy
niedziela, 11 kwietnia 2021, 16:32

"W sumie ",to się miotasz.Może wywiad z chlopakami z batalionu Tornado?

Davien
niedziela, 11 kwietnia 2021, 20:30

Ty lepiej zrób wywiad z Wagnerowcami winnymi zbrodni wojjennych.

kobi
niedziela, 11 kwietnia 2021, 13:15

Takich faszystów i nacjonalistów jak ty w czasie wojny sytrzelano jak niemców.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 11 kwietnia 2021, 11:08

Was UPAlińcy nie trzeba dyskredytować, bo sami się zdyskredytowaliście. Np. kanadyjska spółka ITU wybudowała na UPAdlinie farmę fotowoltaiczną. Sieć energetyczna należąca do Żyda Kołomojskiego (tego co finansuje neobanderowskie ochotnicze bataliony jak Azow, robiąc z pogrobowców SS-Galizien swoją prywatną gwardię) odmówiła podłączenie jej do sieci. Następnie przyszedł do nich Kołomojski i zaproponował odkupienie "po rozsądnej cenie". Gdy Kanadyjczycy podali sieć energetyczną do UPAdlińskiego sądu, sąd wziął stronę Kołomojskiego... :D

Gru
niedziela, 11 kwietnia 2021, 18:25

Fajny głos w dyskusji, 100% kierowany z moskwy

Dmytro Siekiernyk
niedziela, 11 kwietnia 2021, 09:56

Wbrew obiegowym nieracjonalnym opiniom pseudo ekspertów silna nacjonalistyczna Ukraina stanowi dal Polski ogromne zagrożenie. Tylko w chorych samobójczych umysłach mogło się zrodzić hasło: nie ma niepodległej Polski bez niepodległej Ukrainy. Ukraina jest obecnie państwem UPAdłym a zachowuje się względem Polski w sposób bezczelny, arogancki i roszczeniowy. Co będzie jak się podniosą i wyjdą zwycięsko z konfliktu z Rosją? Teraz są bardzo zależni od Polski (10 procent PKB Ukrainy to transfer pieniędzy z Polski) a pojawiają się coraz częściej roszczenia terytorialne, odszkodowanie za operację Wisła, negacja ludobójstwa Wołyńskiego, gloryfikacja na terenie RP nazistów ukraińskich. Polski nie-rząd rozdaje im obywatelstwa na lewo i prawo. Wyobraźcie sobie że 3 mln Ukraińców dostaje prawa wyborcze. Kilkanaście procent w sejmie dostają z marszu.

Yogi
niedziela, 11 kwietnia 2021, 08:55

Prubuje sobie wyobrazić armie ue .

czytelnik D24
niedziela, 11 kwietnia 2021, 00:31

Generalnie rosyjska propaganda tu na forum robi dosłownie "kopiuj i wklej" z niemieckich gazet za czasów Hitlera. Jedyną różnicą jest to że zamiast Polski figurantem jest Ukraina. Narracja jest identyczna.

Buczacza
niedziela, 11 kwietnia 2021, 12:02

Nic dodać nic ująć. Oprócz tego narracja jest podobna do tej z 39 a mianowicie (agresji fińskiej). Te same brednie i rynsztokowe schematy. No cóż współczesna rosja putina to w gruncie rzeczy zsrr!

Lopi
sobota, 10 kwietnia 2021, 23:30

Za kilka lat Ukraina będzie dla USA ważniejsza niż Polska.

ciekawy
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 11:04

Mamy cztery razy większą gospodarkę od Ukrainy więc się tak nie rozpędzaj.

złośliwy
niedziela, 11 kwietnia 2021, 16:34

Za kilka lat może się wyczerpac zapas Ukraińców chcacych ginąć za USA.

wert
niedziela, 11 kwietnia 2021, 16:07

a co? ukraina zajmie teren Polski?. O naszym znaczeniu decyduje położenie i potencjał, ważniejszy od ukrainskiego

Raf
niedziela, 11 kwietnia 2021, 14:16

Dlatego powinniśmy to brać pod uwagę tzn. liczyć na siebie a nie na USA

koniu
niedziela, 11 kwietnia 2021, 13:16

To dobrze, ze stanie się państwem frontowym NATO zamiast Pilski.

SOWA
niedziela, 11 kwietnia 2021, 13:15

W trakcie I WŚ Anglicy uznali wpierw państwowość Ukrainy dopiero później Polski.

Bond
sobota, 10 kwietnia 2021, 23:00

Rosja nie pozwoli Amerykanom na umieszczenie baz na historycznie rosyjskiej ziemi Małej Rosji, ukraina jest dawną małą Rosją, utworzoną przez bolszewików Lenina w 1918 r. na rosyjskiej ziemi, jeśli banderowcy chcą dołączyć do NATO i stać się kolonią USA, mogą to zrobić w dowolnym momencie, pod warunkiem, że Ukraina zmniejszy się do wielkości Galicji

ppp
niedziela, 11 kwietnia 2021, 11:50

Bolszewicy stworzyli USRR i Ukrainę w imię wojny przeciw Białym Rosjanom W imię powiększenia terytorium tego tworu odłączyli nawet część ziem typowo rosyjskich dla powiększenia tego tworu . Nawet nie Kijów był stolicą republiki a Charków gdyż Kijów przechodził pod różne władanie . Pomysłodawcą tego tworu podobno był Lejba Trocki jeden z najbardziej krwiożerczych przywódców bolszewickich uzurpatorów . W latach 20-tych XX w . próbowano nawet przeprowadzić usilną ukrainizacja wschodu i południa tego tworu , jednak się to nie udało . Ludność południowej Rosji najsilniej i najdłużej wspierała Białych Rosjan i oddzielenie jej części od Rosji był jednym ze sposobów ukarania tamtejszej ludności wg Lejby Bronsztejna i Lenina .

do histeryka
niedziela, 11 kwietnia 2021, 11:20

Na historycznej ziemi małego czego???

widz
sobota, 10 kwietnia 2021, 19:50

Ukraina bez jednego wystrzalu oddala caly Krym wiec nie wiem jaka "adekwatna odpowiedz" pan general ma na mysli czyzby taka jak na Krymie? jesli tak to trzeba podniesc stopien gotowosci naszego WOP.

Piotr
niedziela, 11 kwietnia 2021, 07:49

Ruskie mieli wybić korytarz na ten Krym, i jak zaczęli ściągać krematoria na ciężarówkach do palenia zwłok swoich żołnierzy, to znaczy że im to Ukraina skutecznie z głowy wybiła :P To są te działania...:P

Wania
niedziela, 11 kwietnia 2021, 06:46

Mieli im zająć cały kraj? Bo tak by się to skończyło. Czytaleś zapewne, że koncentracja rosyjskiego wojska była taka sama jak teraz. Rosjanie tylko czekają na pretekst, żeby ruszyć na zachód. Inna sprawa, że swiadczy to o tym, iż w Rosji nic się nie zmieniło. Dalej grabieże i mordowanie innych narodów jest ich psją. Pretekst się zawsze znajdzie.

pebejusz
niedziela, 11 kwietnia 2021, 00:42

Ukraina w 2014 i teraz to zupełnie co innego. Wyobraź sobie że nawet admirał floty Ukraińców przeszedł na stronę wroga, nie mówiąc już o zwykłych żołnierzach. Teraz mają się czym bronić a Rosja jest u nich stracona w partnerskich relacjach na dłuugie lata.

wert
sobota, 10 kwietnia 2021, 22:40

w 2014 mieli aż jedną brygadę zdolną do boju. front uratowali ochotnicy. Na cito mieli wtedy dane satelitarne od jankesów, tyle ze natychmiast mieli je i sowieci. Dzisiaj mają w miarę szczelny sztab, wysokie morale i brygad gotowych do walki kilkanaście więc odpowiedź będzie adekwatna

złośliwy
niedziela, 11 kwietnia 2021, 16:37

Jaki frontRuskie okrążyli, i ostrzelwują Kijów?

Davien
niedziela, 11 kwietnia 2021, 20:32

Jakby byli w stanie to by próbowali ale nie dali rady nawet zwykłym ochotnikom mimo mordów, zbrodni wojennych itd popełnianych przez rosyjskich bandzioró i terrorystów.

qwert
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 10:37

Zapewniam cię że byli by w stanie podejść po Kijów, a nawet dalej, ale nie są zainteresowani

Davien
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 17:52

Jakby mogli toby podeszli, jak widać padli na zwykłych ochotnikach cywilnych:)

yaro
sobota, 10 kwietnia 2021, 18:42

No to napiszmy jak to wygląda w rzeczywistości, w obwodzie Rostowskim nie powstaje żaden obóz polowy, aktywność wojsk obserwujemy jedynie w obwodzie Woroneskim, wszystkie zarejestrowane przez zwiad satelitarny i lokalny przybyłe eszelony wojsk pancernych tu są wyładowywane i tu są tworzone lokalne bazy, to jest ponad 200 km od granicy rozgraniczenia. Jeżeli Rosjanie chcieliby przygotowywać jakąkolwiek operację przeciwko lub w obronie swoich obywateli w tych republikach to na pewno siły ich nie były by oddalone o 200-300 km od ich granic. To co napisałem wszystkim inteligentnym osobom polecam w celu sprawdzenie tego porównania tego co nam piszą maintreamowe media.

yogi
niedziela, 11 kwietnia 2021, 08:38

Co za zimna krew

Kazik :)
niedziela, 11 kwietnia 2021, 07:40

No to napiszmy jak jest - Rosja jest w stanie przerzucić duże ilości wojska i sprzętu na odległości stek kilometrów - vide Syria i nie tylko, ćwiczenia wojskowe w ubiegłym dziesięcioleciu pod granicą Finlandii kontyngentu 50 tys.. A poza tym są wypowiedzi odpowiednich ludzi w Rosji na odpowiednich stanowiskach. I wniosek jeżeli Roja a właściwie car W.Putin teraz nie zajmie zbrojnie Ukrainy to jest przegrany politycznie i militarnie, i nikt z nim się nie będzie liczył. Wojna Rosji z Ukrainą to jest być albo nie być cara - Putina. To tyle te mainstrimowe nieinteligentne media!!!!!!

Gruszwik
niedziela, 11 kwietnia 2021, 06:48

To po co takie przegrupowanie? Żeby straszyć? Bo w to, że Ukraina chce napasc na Rosję nawet dziecinw Rosji nie wierzą.

Anty-CHe
sobota, 10 kwietnia 2021, 18:18

Wejście Ukrainy do UE i do Nato powinny być celami strategicznymi polskiej polityki zagranicznej. Rosja bez Ukrainy to tylko duże terytorialnie państwo o kiepskiej gospodarce które nadmiernie na pokaz pręży muskuły. Rosja z Ukrainą to mocarstwo. Miejmy nadzieję, że w ciagu 10 lat Ukrainie uda sie zrealizować te cele.

złośliwy
sobota, 10 kwietnia 2021, 22:51

Na razie próbujemy im zrobić dobrze blokując NS2.Bo jakby co,ktos skarbonke w Kijowie bedzie musiał uzupełnić. Zgadnij kto?Reszta po niedzieli :).

ito
sobota, 10 kwietnia 2021, 18:14

Rosja nie musi dyskredytować Ukrainy- Ukraińcy sami sobie z tym dobrze radzą. Deklaracja o dyplomatycznym załatwieniu problemu Donbasu byłaby znacznie fajniejsza gdyby nie nastąpiły zaraz po niej, na tym samym oddechu, groźby ("ukraińskie siły zbrojne są gotowe do adekwatnej odpowiedzi zarówno w przypadku eskalacji konfliktu w Donbasie, jak i w przypadku zaostrzenia wojskowo-politycznej i wojskowo-strategicznej sytuacji wokół Ukrainy."). A w to, że "Ukrainę popiera cały cywilizowany świat. Nie jesteśmy sami w obliczu wroga" za bardzo bym nie wierzył. Łatwo morze się okazać, że ten świat ostro zaprotestuje i zorganizuje mnóstwo akcji z rysowaniem kredkami po trotuarze w ramach wsparcia. Umiesz liczyć? Licz na siebie.

niedziela, 11 kwietnia 2021, 06:54

Sprawdź ilu Ukraińców zginęło od początku konfliktu. Na czyich rękach jest ich krew. Wczoraj Rosja przyznała, że od początku jest zaangażowana w ten konflikt. Rosyjscy wagnerowcy i żołnierze na urlopach tam walczą. Pamiętamy walki specnazu o lotnisko.

niedziela, 11 kwietnia 2021, 19:11

Wyzynajcie sie nadal.

ito
niedziela, 11 kwietnia 2021, 17:46

Ich krew jest na rękach Turczynowa, który problem stworzył, i Poroszenki, który go rozwinął. Można zaklinać rzeczywistość, ale ona się nie zmieni, za to może doprowadzić do sytuacji, w której Rosjanie dojdą do wniosku, ze równie dobrze mogą zrobić to, o co są oskarżani. Pamiętasz jak to wyglądało w Gruzji? No to tym razem nas może mocno zaboleć nawet jeśli nie wejdziemy z nimi w kontakt- uciekająca, zdemoralizowana armia to problem dla cywilów, a nikt nie powiedział, że zatrzyma się na granicy (może nasza SG ją zatrzyma?). Bo Rosjanie, którzy do tej pory oganiali się przed oskarżeniami- grożą. A to dla nas niedobrze.

Aśka
sobota, 10 kwietnia 2021, 15:32

Ukraina straciła ostatnią szansę na wejście do UE i NATO w 2002 roku gdy Niemcy i Francja sprzeciwiły się nawet zaproszeniu Kuczmy jako obserwatora na obrady sojuszu w Pradze. Gdy zjawił się sam niezaproszony, dostawiono mu krzesełko z boku. Już wtedy było wiadomo że Zachód nie ma zamiaru stawać Rosji na drodze do zwasalizowania byłych republik. Które się załapały jak Bałtowie są w NATO. Kto się ociągał ma przechlapane. Wszystkim tym którzy apelują że powinniśmy wspierać Kijów w jego walce przypomnę że aktualne badania opinii publicznej w Niemczech i Francji wykazało że blisko 60% nie życzy sobie wspierania...Polski i krajów naszego regionu przeciw ewentualnej agresji Rosji. Zatem trzeba liczyć się z tym że kolejny raz zostaniemy sami. Do tego przypomnę że Ukraina to kraj który nie tylko nie zamierza rozliczyć się ze swoją zbrodniczą przeszłością i gardzi Polską i Polakami, ale jest wręcz wrogi i przesiąknięty hitlerowskimi ideami. Ukraińskie formacje noszą na hełmach swastyki i symbole SS, bataliony jak Azow mają na flagach Wolfsangel, a pozdrowieniem w tym sił zbrojnych jest formuła UPA, Stepan Bandera jest bohaterem narodowym, w szkołach uczą że Wołyń to była słuszna kara dla Polaków, UPA to bohaterowie a pomniki Bandery władze lokalne jak grzyby po deszczu stawiają w całej Ukrainie a byli członkowie SS-Galizien i młody narybek maszerują ulicami w paradach ku czci morderców. Ich partie bynajmniej nie marginalne żądają od Polski zwrotu "odwiecznie ukraińskich ziem" a nawet Krakowa (!). Do tego gnębią mniejszości narodowe i ich szkolnictwo, niszczą zabytki polskie w tym cmentarze (czego żaden cywilizowany naród nie robi), a nawet fizycznie atakują polskiego Prezydenta. I to w sytuacji gdy powinni raczej szukać sojuszników. Co będzie gdy okrzepną i zagrożenie przestanie ich ograniczać? Sugeruję aby poważnie się zastanowić nad faktycznym stanem wzajemnych stosunków bo dla dobrego samopoczucia banderowskiej Ukrainy pakować się w wojnę z Rosją nie ma sensu.

Wirusa w moskwie niet
niedziela, 11 kwietnia 2021, 06:59

Ukraina jest naszym sojusznikiem i wspieramy ich w obronir przeciw agresorowi jak i w wysilkach o wstąpienie do NATO. Gdyby patrzeć na przeszlość i zaprzeczanie Rosji w sprawie chociażby Katynia i innych zbrodni, o obarczeniu winą Polaków przez Putina za wywołanie II wojny Światowej to powinniśmy zerwać z Rosją stosunki dyplomatyczne. To, że Rosja zakłamuje historię i fakty wiedzą wszyscy.

Aśka
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 10:14

Rosja do Katynia się przyznała jeszcze za Jelcyna. Ukraina za Wołyń nigdy i nie zamierza a wręcz przeciwnie. Jeśli chodzi o zakłamywanie historii Ukraina przebiła nawet Rosję. Ich podręczniki "historyczne" to zbiór kłamstw i bredni których nie popełniliby najwięksi idioci nawet po pijanemu. Do tego naszpikowane obowiązkową gloryfikacją zbrodniarzy z UPA i mordów na Wołyniu. Z nimi pierwszymi powinniśmy zerwać stosunki dyplomatyczne.

yaro
sobota, 10 kwietnia 2021, 18:51

Brawo proszę Pani !!! Jeszcze raz brawo, można napisać prawdziwe słowa prawdziwego Polaka .... Pozdrawiam

Wewert
sobota, 10 kwietnia 2021, 21:38

Nie żadne brawo, i nie oceniaj, co mają mówić prawdziwi Polacy....radzę przemyśleć ilu Polaków zabili Rosjanie i gwarantuję, że Ukraińcy mają na swoim koncie mniej ofiar.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 11 kwietnia 2021, 10:31

To nie licytacja. Kobita ma rację. Rzecz jednak w tym, że słowami, choćby nawet najbardziej prawdziwymi nikt nie wygrał wojny. Jedni to nasi "przyjaciele". Drudzy tacy sami jak pierwsi. Resztę sobie sam dośpiewaj, bo gwarantuję, że mi mod nie przepuści jakbym chciał napisać w czym rzecz.

BUBA
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 17:18

Wlasnie bo jak umiesz liczyc to licz tylko na siebie

Raf
niedziela, 11 kwietnia 2021, 08:59

Ukraincy zamordowali mniej Polaków bo mieli mniejsze możliwości. Jeżeli weźmiesz pod uwagę liczność upa i ilość zamordowanych naszych rodaków to okazuje się że liczba ofiar znacznie przewyższa liczbę ukraińskich zbrodniarzy.

Aśka
niedziela, 11 kwietnia 2021, 06:50

Naprawdę? A według jakiej metodologii? W czasie Kozaczyny z pewnością zabili więcej niż Moskwa. Po Perejasławiu byli już z Moskwą i ich zbrodnie z rosyjskiego rozkazu czy nie szły na konto Moskwy i cara i tak aż do rewolucji. W czasie formowania państwa pokazali że są spokojni gdy mają Moskwę na karku. Wtedy Petlura chętnie dogadywał się z Piłsudskim. W każdym innym przypadku nasi rodacy( w tym dzieci) musieli walczyć żeby nie zgrabili nam kraju. Ci Ukraińcy którzy znaleźli się w odrodzonej Polsce jak Bandera od razu pokazali że żyć nam raczej nie dadzą. Zabójstwo ministra Pierackiego przez członka OUN to był nie jedyny choć najgłośniejszy przykład tego jak będą układać się nasze wzajemne relacje z tą mniejszością w Polsce. Pod Hitlerem pokazali na co ich stać w pełnej krasie bo ich idea narodowa niczym się od hitleryzmu faktycznie nie różni. Dlatego sojusz z Adolfem i utworzenie dywizji SS i czystki etniczne to było naturalne następstwo lat zdrady i nienawiści. Po 45 w ZSRR siedzieli znowu udawali że UPA i nacjonalizm zniknęły jakby ich nie było nigdy, zadowoleni że Stalin podarował im nasze Kresy a potem ich rodak Chruszczow przyłączył do USSR półwysep Krymski który był chanatem tatarskim. Gdy rozpadło się ZSRR pokazali jak faktycznie potrafią hołubić idee OUN-UPA i jak wyobrażają sobie stosunki z Polską i to od niemal pierwszego dnia. Nie tylko nie zamierzają rozliczyć się ze swoją historią ale oficjalnie potwierdzili linię banderowską na najwyższym szczeblu rządowym i w dziesiątkach miejsc w całym kraju. I nie mają zamiaru z tej drogi zejść nawet z Moskwą zagrażającą im agresją. Zatem radzę przemyśleć ilu Polaków faktycznie zginęło z rąk Ukraińców i ilu zginie gdy Kijów uzna że Moskwa już nie jest zagrożeniem i wróci do realizowania swojej idei odzyskiwania siłą tego co uznają za "ziemie odwiecznie ukraińskie". PS Ocena co mają mówić i myśleć Polacy również nie zależy od ciebie.

Davien
niedziela, 11 kwietnia 2021, 16:28

Jakbys Aska nie wiedziała( bo i skad, w Rosji o tym nie ucza) to OUN-UPA mordowała kazdego kto nie był z nimi, obojetnie czy Polak, Ukrainieć, Żyd czy Rosjanin. Dodaj do tego rosyjskie prowokacje, akcje odwetowe AK i Niemców i masz pełen przekrój Wołynia, który był jedynie mozliwy jak Rosja z Niemcami wywołały IIWŚ i zniszczyły struktury policyjne Polski na Wołyniu.Polaków z ręki Ukraińców zgineło sporo mniej niz z reki Rosjan. A co maja mówic i myslec Polacy z pewnoscia nie zalezy od takiego agenta jak ty judzącego do wzajemnej nienawiści, jak kiedys Rosjanie robili na Wołyniu.

Raf
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 01:31

To teraz sprawdź sobie liczbę bandytów z UPA i liczbę zamordowanych Polaków na Wołyniu i Galicji i wtedy wyjdzie skala tego ludobójstwa. Liczba wymordowanych polskich cywili znacznie przewyższa liczbę upowskich bandytów. A i skala okrucieństwa i tortur choćby wobec dzieci przewyższa działania chociażby NKWD i SS. I nie zwalaj tu winy na Rosjan i Niemców. To Ukraińcy z własnej woli ze szczególnym okrucieństwem mordowali polskich obywateli kresów. I to nie żadni Rosjanie judzili przeciw Polakom a taka była ukraińska doktryna. I nadal kłamią na temat historii i fałszują ją na niekorzyść Polski.

wert
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 11:00

upowska doktryna była wspólna z sowiecką. Obie zakładały eliminację żywiołu polskiego. Nie jest dziwne że to Wołyń był obszarem rzezi bo był obszarem intensywnej współpracy przedwojennej polsko-ukrainskiej. Tam Ukraińcy mieli najwięcej praw i wzajemnego szacunku. "Należało" to wypalić żywym ogniem. Jest faktem że chłopstwo ukraińskie było szczute powrotem polskich panów przez OBIE strony tyle że sowieckie było marginalne w stosunku do oun-upa. To upowcy rozdarli końmi oficerów AK-polskich negocjatorów. To dzisiejsi upowcy odmawiają ekshumacji pomordowanych- świadectwo bezprecedensowego zdziczenie dla naszego kręgu kulturowego

wert
niedziela, 11 kwietnia 2021, 21:56

oun-upa mordował wszystkich ale głównie Polaków, Zaczął od Pierackiego i Hołówki- zwolenników sojuszu i współpracy. Nie da się porównać ludobójstwa z akcjami odwetowymi które nota bene przyniosły ograniczenie rzezi. Akcje odwetowe niemców za rzezie Polaków? Żartujesz. nikt nie musi judzić, ukraincy sami judzą odmową ekshumacji. To nie nasz krąg cywilizacyjny robić z umarłych przedmiot rozgrywek. Po sowietach można się tego spodziewać, po ukraincach, skoro mamy być partnerami, jest to NIEDOPUSZCZALNE!. Inaczej zaprzeczamy sobie i naszym pomordowanym przodkom

HeHe
niedziela, 11 kwietnia 2021, 01:29

Ale to ukraińskie władze OFICJALNIE zrobiły ze zbirów OUN-UPA "bohaterów narodowowyzwoleńczej walki Ukraińców". Rosjanie z ludobójców nie robią bohaterów.

wert
niedziela, 11 kwietnia 2021, 12:36

czcząc stalina zwłaszcza. ukraincy metod mordowania uczyli się podczas "wyzwalania" Polszu z pańskiego ucisku w 1920. Tu masz coś bliższego: W nocy 25 VI br. o godz. 2-ej do mieszkania K. Wincentego w pow. krakowskim wtargnęło dwóch żołnierzy sowieckich, którzy dopuścili się gwałtu na 4-letniej dziewczynce, a potem zrabowali garderobę”. „Dnia 3 VI 1945 r. na powracających z Niemiec do wsi Wersale ob. Jakubowskiego wraz z żoną i sąsiadami napadło 4-ch jadących żołnierzy sowieckich, w tym Komendant Wojenny w Żydkowie. Ob. Jakubowskiego zamordowali w bestialski sposób (wykłuli oczy), ob. Raczydło pokroili nożem policzki, postrzelili i następnie powiesili. Po dokonanym morderstwie żołnierze zrabowali 3 konie, 3 wozy i odjechali w kierunku Gołdapi” (woj. białostockie). Raport starosty kieleckiego: "w samych Kielcach w VII 45 odnotowano 30 przypadków gwałtów, najmłodsza ofiara miała DZIEWIĘĆ lat, część oślepiono aby nie mogły rozpoznać sprawców". Nie są on dla kacapów bohaterami? Może sprawcy zostali ukarani? Skala była taka że politbiuro kcppr wystosowało oficjalny list do towarzysza stalina tylko że nie wysłali bo sierrow przeprowadził kilka rozmów. Nie ma różnicy: kości Polaków bieleją w stepach Astrachania i w bezimiennych dołach śmierci ukrainy bez pogrzebu i modlitwy. Ludobójstwo ukrainskie to tylko jedno sowieckie z 1937 roku

Raf
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 01:38

Ukraińcy nauczyli się organizować akcje ludobójcze na Wołyniu i w Galicji od Niemców, którym pomagali w likwidacji ludności żydowskiej (w sensie organizacyjnym). Natomiast antypolską propagandę sami propagowali wśród ciemnej ludności ruskiej.

yaro
niedziela, 11 kwietnia 2021, 20:17

A to napisz nam kiedy to w ostatnich 10 latach Rosja uczciła Stalina ....

wert
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 13:22

co roku! Pooglądaj ulice, przemówienia w rocznice wielikiej narodnej wajny. Dzisiaj już nawet i carat wielbią

yaro
niedziela, 11 kwietnia 2021, 16:52

a to, że Kraków został wyzwolony bez utraty zabytków to oczywiście zasługa Niemców ....., może przytoczyć Ci raporty z Wołynia ? chcesz to poczytać ? Naprawdę ?

wert
niedziela, 11 kwietnia 2021, 22:05

Kraków zdobyto bo niemcy zwyczajnie zwiali- doucz się. Ludobójstwa ukrainców na Polakach NIGDY nie broniłem i zawsze tak to nazywałem. To nie zmienia faktu że sowieci byli, są i będą naszym zapiekłym wrogiem bez szans na porozumienie. Z ukraincami chciał współpracy Marszałek, chciało i chce wielu Polaków i to jest najlepsza opcja dla naszych krajów. Szkoda że ukraincy jej nie chcą. W Perejasławiu woleli sowiety, dziś wolą niemcy. Szkoda

Davien
niedziela, 11 kwietnia 2021, 20:34

A to poczytaj sobie o wyzwoleniu Krakowa, ale ta rzeczywista historię a nie bajki Koniewa i Sowietów.

Alaris
sobota, 10 kwietnia 2021, 18:43

Dlatego nie powinno się traktować Ukrainy jako sojuszników tylko jako wrogów Rosji. Ukraina to skrajnie niestabilny kraj bez pewnej przyszłości, ale obecnie mamy ten sam cel- powstrzymać Rosję.

Aśka
niedziela, 11 kwietnia 2021, 07:00

Naszym celem jest bezpieczeństwo Polski. Ten cel realizujemy obecnością w NATO i UE. I tylko poprzez NATO i UE możemy decydować o sposobach powstrzymywania Rosji. Wychodzenie przed szereg grozi całkowitym osamotnieniem i tak wątłego poparcia akcji w ramach sojuszu. A dać wciągnąć się w wojnę z Rosją samotnie chyba nie jest naszym celem.

ojciec sukcesu
sobota, 10 kwietnia 2021, 14:40

Rosjanie maja dobry wywiad.Prawdopodobnie dowiedzieli się o czymś ,a to coś spowodowało takie militarne wzmożenie.

Ruska goń
sobota, 10 kwietnia 2021, 13:41

Ewerybody damy radę. Trzeba tylko żeby każdy Europejski kraj plus stany wysłał sprzęt i żołnierzy.

sobota, 10 kwietnia 2021, 18:28

Rosja ma bron jondrowom,czy ktokolwiek wierzy ze usa bedzie za niego umierac.

sża
sobota, 10 kwietnia 2021, 17:10

Może najpierw zrezygnujcie z ruskich pieniędzy za transfer gazu i pozamykajcie kurki na gazociągach. No i nie liczcie na to, że wciągniecie Europę do wojny.

Tomasz34
sobota, 10 kwietnia 2021, 19:12

Nie odwracaj kota ogonem. To Rosja bezprawnie zabrała Krym Ukrainie, i podsyca konflikt w Donbasie. A wszystko po to, żeby Ukraina nie mogła przystąpić do UE i NATO, oraz po to, żeby Putin mógł bawić się w kolejną wojenkę, a ludzie nie zadawali pytań o modernizację gospodarki i inne kwestie z tym związane. Na starych ludzi to może dziala w jakimś niewielkim stopniu. Ale młodzi widzą jak się żyje na zachodzie. Oligarchowie też to widzą.

Sarmata
sobota, 10 kwietnia 2021, 22:04

A jakim prawem ukraina włada Lwowem? Czy jest dokument w którym Polska przekazała te ziemie ukrainie? Bo inaczej Lwów jest pod okupacją ukrainską.

Davien
niedziela, 11 kwietnia 2021, 20:35

Poszukaj sobie dokumentów PKWN a potem cos piszcz .

Sarmata
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 08:27

A odkąd PKWN to Polski rząd? Możesz to napisać?

qwert
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 13:07

Bardziej Polski rząd niż obecny

kryształowy fortepian
sobota, 10 kwietnia 2021, 21:26

Pamiętam. Poroszenko obiecał-za cztery lata będziecie w Unii i NATO.Tylko mnie wybierzecie.

mniej niż zero
sobota, 10 kwietnia 2021, 16:48

Pan generał z Kijowa mówi o panice. Ty jak widzę jej nie uległeś .

gonić pastuchów
sobota, 10 kwietnia 2021, 15:50

W razie jakby co to uciekniecie z podkulonym ogonem jak z Gruzji i znowu Hammery zostawicie.

Radio moskwa
niedziela, 11 kwietnia 2021, 07:03

W ostatnim czasie to ogon podlulił rosyjski lotniskowiec u wybrzeży Syrii. Po stracie dwoch samolotów, do których nikt nie strzelał i bez możliwości lądowania oglosili wykonanie zadania. Z Syrii też tak się będzie Rosja zwijać.

Tomasz34
sobota, 10 kwietnia 2021, 18:28

Tak jak Rosja z Afganistanu:)?

gonić pastuchów
sobota, 10 kwietnia 2021, 23:03

Jak z Wietnamu.

Autor Widmo
sobota, 10 kwietnia 2021, 22:33

Tomasz, gdy trolle z Petersburga, otrzymają kiedyś bilet poboru do wojska, to w listach do domu z Donbasu nie będą pisali z uśmiechem na twarzy i takim przekonaniem o Wielkiej Rosji. Może nie wiedzą nawet, że w Afganistanie poległo prawie 40.000 ich żołnierzy. Pozdrawiam pracowników Jewgienija Prigożina z Olgino.

www
sobota, 10 kwietnia 2021, 21:39

Albo jak wagnerowcy

sobota, 10 kwietnia 2021, 22:53

Czekam na wasze relacje z pola walki.

Davien
niedziela, 11 kwietnia 2021, 12:22

Jakie relacje? To była zwykła masakra Wagnerowców niezdolnych do jakiejkolwiek obrony . TakRosja zobaczyła jak wyglada nowoczesna wojna.

z dachu ambasady
sobota, 10 kwietnia 2021, 20:46

Tak jak z Wietnamu.

Davien
niedziela, 11 kwietnia 2021, 12:23

Z Wietnamu wycofali się sami, z Afganistanu rosja musiała uciekac w podskokach.

qwert
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 13:14

No , z Wietnamu to był tzw. " zwycięski odwrót" na z góry ustalone pozycje. Może w lekkiej panice, ale zwycięski

nie zostawimy was afgańscy towarzysze
niedziela, 11 kwietnia 2021, 10:35

Ruskiego Afganistanu nic nie pobije.

qwert
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 13:11

Wietnam ?

Tomasz34
niedziela, 11 kwietnia 2021, 09:41

Nie widzisz podobieństwa? Mudżahedini chowali się w górach, a Wietnamczycy pod ziemią. Co nie zmienia faktu, że Wietnam miał regularną dobrze uzbrojoną armię, a Mudżahedini byli słabo uzbrojeni.

Tomasz34
sobota, 10 kwietnia 2021, 23:11

Turcja pokazała że można bezkarnie zestrzelić rosyjski samolot. A później obaj prezydenci poszli na lody. Można odnieść wrażenie, że Turcja ma obecnie lepsze stosunki z Rosją niż Polska czy Ukraina. Widocznie argumenty siły są najlepsze. A Wietnam to jedyny przykład porażki USA, które miało znacznie więcej takich interwencji zagranicznych niż Rosja.

wert
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 10:42

turcja współpracuje z sowietami w rugowaniu wpływów zachodu na Bliskim Wschodzie. To cel nadrzędny ich jednoczący, W tym samym czasie rywalizują pomiędzy sobą ale w wyraźnych granicach respektowania interesów drugiej strony

Sarmata
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 08:30

A więc Afganistan to nie porażka USA? Dlaczego więc teraz uciekają z niego zostawiając rząd kolaborantów na pastwę Talibów. A Irak? To też wielkie zwycięstwo? Oddali go Iranowi.Z Syrią też nie wyszło.

Tweets Defence24