Szef polskiego MSZ: Ukraina ma prawo się bronić

8 kwietnia 2021, 12:29
EycCuzCWQAEhR6i
Dmytro Kułeba i Zbigniew Rau, fot. MSZ Ukrainy via Twitter
Reklama

Ukraina ma prawo się bronić – oznajmił podczas czwartkowej wizyty w Kijowie minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau. Polskie MSZ przekazało, że Rau i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiali o eskalacji napięcia wzdłuż ukraińskiej granicy i budowie gazociągu Nord Stream 2. Jak oświadczył szef ukraińskiego MSZ – Polska to długoletni sojusznik i niezawodny przyjaciel Ukrainy.

Polskie MSZ przekazało, że robocza wizyta ministra Raua na Ukrainie rozpoczęła się od spotkania z szefem ukraińskiej dyplomacji. Zaznaczono, że Rau i Kułeba oddali cześć pamięci tysięcy ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie pod murami Soboru Michajłowskiego w Kijowie.

Jak dodano, podczas wizyty minister Rau podkreślił: "Ukraina ma prawo się bronić!”.

Polska i Ukraina oraz państwa bałtyckie, a także USA, sprzeciwiają się budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. Krytycy tego projektu wskazują, że zwiększy on zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

"Z przyjemnością witam Zbigniewa Raua podczas jego nadzwyczajnej wizyty w Kijowie" - napisał na Twitterze Kułeba. Minister podkreślił, że podczas gdy Rosja "zwiększa zagrożenie bezpieczeństwa dla Ukrainy, Europy i społeczności transatlantyckiej", ważne jest wzmocnienie ukraińsko-polskiego partnerstwa strategicznego. Dodał, że Polska to "długoletni sojusznik i zaufany przyjaciel".

W innym wpisie, w języku ukraińskim, szef ukraińskiej dyplomacji zaznaczył, że spotkanie ministrów było zaplanowane na późniejszy termin. "Ale ze względu na sytuację Zbigniew Rau skorygował plany i wcześniej przybył do Kijowa na moje zaproszenie" – dodał Kułeba.

W czwartek rano polskie MSZ podało, że minister spraw zagranicznych RP złoży tego dnia "nadzwyczajną, pilną" wizytę w Kijowie. Jak podkreślono, jest ona związana z zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
Mama Leona
sobota, 10 kwietnia 2021, 00:38

nasz wszechstronnie totalnie nieporadny a upowlażczy wobec wuja Sama rząd jest zdolny wciągnąć Polaków w tę wojnę. Oczywiście wszystko dla naszego dobra.

Xan
piątek, 9 kwietnia 2021, 00:48

Nie chcę wojny. Jeśli jednak Rosjanie mieliby podejść pod Kijów i grozić zajęciem Ukrainy to powinniśmy im pomóc się bronić. Jeśli nic nie zrobimy to będziemy następni.

pugh
piątek, 16 kwietnia 2021, 08:04

Też tak uważam. Mamy Litewsko-Polsko-Ukraińską brygadę i uważam że wspólne ćwiczenia pod kryptonimem np "Przywitanie Wiosny" w rejonie Kijowa dobrze by były konkretniejszym gestem niż zachodnie pustosłowie i zawracające niszczyciele USA.

Aśka
piątek, 9 kwietnia 2021, 13:05

Mamy bronić kraju którego obrońcy znani z niekoniecznie zgodnych z prawem działań noszą na hełmach swastyki i symbole SS, bataliony jak Azov mają na flagach Wolfsangel, a pozdrowieniem w tym sił zbrojnych jest formuła UPA, w szkołach uczą że Wołyń to była słuszna kara dla Polaków, UPA to bohaterowie a pomniki Bandery władze lokalne jak grzyby po deszczu stawiają w całej Ukrainie a byli członkowie SS-Galizien i młody narybek maszerują ulicami w paradach ku czci morderców. Ich partie bynajmniej nie marginalne żądają od Polski zwrotu "odwiecznie ukraińskich ziem" a nawet Krakowa (!). Do tego gnębią mniejszości narodowe i ich szkolnictwo, niszczą zabytki polskie w tym cmentarze (czego żaden cywilizowany naród nie robi), a nawet fizycznie atakują polskiego Prezydenta. I to w sytuacji gdy powinni raczej szukać sojuszników. Co będzie gdy okrzepną i zagrożenie przestanie ich ograniczać? Sugeruję aby poważnie się zastanowić nad faktycznym stanem wzajemnych stosunków bo dla dobrego samopoczucia banderowskiej Ukrainy pakować się w wojnę z Rosją nie ma sensu.

BUBA
piątek, 9 kwietnia 2021, 14:57

Popieram. I upomniec sie o ofiary tego ludobujstwa na Kresach.

qwert
piątek, 9 kwietnia 2021, 12:07

No to szykuj się w kamasze, czas odejść od klawiatury i broń do ręki. Ostrzegam jednak że że mama nie da ci codziennie obiadu

o tym też wiesz i pamiętasz?
czwartek, 8 kwietnia 2021, 19:56

.. na Ukrainę nigdy nie "weszliśmy" . Zachodnią część (Małopolska Wsch/Galicja Wsch) Kazimierz Wlk odziedziczył po Księciu Halickim Bolesławie Jerzym II w 1340r a po krótkim panowaniu węgierskim została formalnie przyłączona do Korony przez Jadwigę w 1387r. Region ten NIGDY nie był częścią Moskwy/Rosji aż do 1945r (okupowany przez Rosjan 1914-15 i 1939-1941). Wschodnia Ukraina od 1320r zależna od Litwy a od 1369r część Wlk Ks Litewskiego, przyłączona do Korony w efekcie Unii Lubelskiej 1569 jako część prowincji małopolskiej do 1793r. Prawdopodobnie źródłem różnicy pomiędzy Ukraińcami i Rosjanami jest fakt iż Rusini od XIV w byli w europejskiej sferze kulturowo-politycznej natomiast Moskwa po uzyskaniu niepodległości w 1490r utrzymała system rządów odziedziczony po Mongołach, w wielu aspektach do dziś. Na marginesie określenie "Rosja/Rosjanin" nie istniało do XIXw, zostało wynalezione w celu zaakcentowania jakoby "odwiecznych praw" Moskwy do wszystkich ziem ruskich. Napoleon prowadził wojnę nie z "Rosją" lecz z Moskwą (Moscovie), w powstaniu listopadowym "Chłopicki na przedzie na Moskala nas wiedzie", alianci walczyli z Moskwą/Moskalami (Muscovy/Muscovites) podczas wojny krymskiej 1853 r i jeszcze podczas I w.ś. Legioniści "tłukli Moskali".

qwert
piątek, 9 kwietnia 2021, 12:09

To teraz proszę coś od czasów neolitu

Jason
sobota, 10 kwietnia 2021, 23:10

Nie irytuj się "qwert" rodaku, a "o tym też wiesz i pamiętasz?", że tej zwrotki nie w naszym hymnie: Niemiec, Moskal nie osiędzie, gdy jąwszy pałasza, hasłem wszystkich zgoda będzie i ojczyzna nasza. Marsz, marsz, Dąbrowski... Święte słowa: hasłem wszystkich zgoda będzie i ojczyzna nasza.

adamus
czwartek, 8 kwietnia 2021, 18:57

Polska nigdy od odzyskania niepodległości przez Ukrainę nie wystąpiła niczym wobec niej [a nasze sprawy między nami są nasze]. I tak będzie dalej ! bo oba nasze narody są mądre nie tylko doświadczeniami z narcyzem putrorosjemledwiezipiem. Obrona może być różna. Np. "najlepszą obroną jest atak" jak mówi polskie przysłowie. Nasz minister powiedział więc wszystko, co mądry zrozumie.

kenny
czwartek, 8 kwietnia 2021, 18:46

Niech Polacy tak nie wychodza przed szereg z Ukraina bo sami moga stac sie szybko celem Rosji a wtedy nikt tak szybko nie pomoze wcale.

w.
czwartek, 8 kwietnia 2021, 16:57

Czyli polskie MSZ nie popiera ukraińskiego ataku na Donbas tylko daje Ukrainie prawo do samoobrony. Realpolityk?

Szept
czwartek, 8 kwietnia 2021, 20:20

Popiera, popiera, po prostu musisz się nauczyć czytać współczesne komunikaty. USA broniąc się przed talibami i Sadamem napadło na Afganistan i Irak. Broniąc wolności i demokracji kilka krajów napadło na Syrię, niektóre siedzą tam do dziś. popatrz na działania zbrojne Izraela, toż to wszystko obrona. Ci "dobrzy" zawsze się tylko bronią i w ramach tej obrony mogą robić co tylko chcą. Taka jest narracja medialna, przyzwyczaj się i naucz tej nowomowy.

Manfred
czwartek, 8 kwietnia 2021, 18:25

Donbas to terytorium Ukrainy które zostało zaatakowane przez rosyjską 5 kolumnę.

Szept
piątek, 9 kwietnia 2021, 09:55

Tak., tak a Kosowo to część Serbii, Wzgórza Golan to część Syrii itd itp

KrzysiekS
czwartek, 8 kwietnia 2021, 18:21

w. W dyplomacji różnie nazywa się działania przykładem "Bratnia" pomoc Rosji oni zawsze pomagają nie atakują a jak jest w rzeczywistości wszyscy wiedzą.

ssebo
czwartek, 8 kwietnia 2021, 18:06

Dombas jest okupowanym terenem należącym do UKRAINY więc atak na tereny okupowany również jest obroną. A samo stwierdzenie "Ukraina ma prawo się bronić!” jest co najmniej dziwne bo każdy człowiek i podmiot polityczny ma prawo do obrony..

Szary
piątek, 9 kwietnia 2021, 14:05

Ludność na Donbasie obecnie posiada obywatelstwo rosyjskie. Kreml powiedział że nie pozostawi ich w biedzie i w przypadku ataku wojsk ukraińskich na Donbas Ukraina "utraci swoją państwowość". Chcesz żeby armia rosyjska była w pobliżu Przemyśla i Chełma?

Tekstowy
czwartek, 8 kwietnia 2021, 16:29

Bardzo odkrywcze , ma prawo się bronić.

KAR
czwartek, 8 kwietnia 2021, 15:15

Ukraina tylko tupnie nogą, a ci od razu lecą...

Cyżwar dawniej Marek
piątek, 9 kwietnia 2021, 08:06

Nie wiem jak ty, ale ja wolę, żeby Ukraińcy z Ruskimi nie lubili się za bardzo.

Tweets Defence24