Szef ONZ wzywa do zawieszenia broni na świecie

24 marca 2020, 15:32
Donald Trump w czasie przemówienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ
2019-nCoV / Fot. gouvernement.fr

Sekretarz generalny ONZ zaapelował w poniedziałek do zwaśnionych stron na świecie o zawieszenie broni w obliczu walki z SARS-Cov-2. "Wirus nie dba o narodowość, pochodzenie etniczne i inne różnice między ludźmi. Atakuje bezlitośnie wszystkich” – ocenił Antonio Guterres.

Guterres uznał wirusa za wspólnego wroga zagrażającego całej ludzkości. Jak podkreślił, zawieszenie broni umożliwiłoby pracownikom humanitarnym dotrzeć do najbardziej narażonych na rozprzestrzenianie się wirusa, który nawiedził ponad 180 krajów. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie odnotowano już blisko 340 tys. przypadków SARS-Cov-2, w tym ponad 14 tysięcy zgonów.

Gwałtowność wirusa ilustruje szaleństwo wojny. Dlatego dzisiaj wzywam do natychmiastowego globalnego zawieszenia broni we wszystkich zakątkach świata. Przyszła pora, aby zakończyć konflikty zbrojne i skupić się na uzasadnionej walce o nasze życie

Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ

 Guterres zwrócił uwagę, że najbardziej narażone na koronawirusa są kobiety i dzieci, osoby niepełnosprawne, zmarginalizowane, wysiedlone i uchodźcy. Znajdują się oni wszyscy w grupie największego ryzyka, cierpiąc z powodu katastrofalnych skutków COVID-19. Według szefa ONZ w krajach spustoszonych przez wojny systemy opieki zdrowotnej są często zupełnie zrujnowane. Jednocześnie ci z niewielu pracowników służby zdrowia, którzy jeszcze pozostali, są postrzegani jako cele ataków. Walczące strony sekretarz generalny ONZ wzywał do zaprzestania działań wojennych, zaniechania nieufności i wrogości oraz otwarcia drogi dla dyplomacji. Zdaniem Guterresa agencje ONZ muszą w pełni wziąć na siebie odpowiedzialność za wykonanie powierzonej im misji. Zarazem powinny być zdolne do mobilizowania świata wobec kryzysu, poskromienia choroby oraz uporanie się z jej drastycznymi skutkami gospodarczymi i społecznymi.

Właśnie tego potrzebuje obecnie nasza ludzka rodzina, bardziej niż kiedykolwiek (...) Możemy to osiągnąć tylko wtedy, gdy zrobimy to razem, jeśli uczynimy to w skoordynowany sposób, jeśli zrobimy to solidarnie i we współpracy, a to jest raison d’etre (racja bytu) Narodów Zjednoczonych.

Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ

Wystąpienie z wirtualnej konferencji prasowej szefa ONZ w Nowym Jorku było transmitowane w internecie.

Większość pracowników organizacji pracuje obecnie z domów, aby pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się COVID-19.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
werte
środa, 25 marca 2020, 02:15

Diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni... Obserwujący od jakiegoś czasu ONZ a szczególnie jej politykę demograficzną i inicjatywy agend jak np WHO w kwestii depopulacji zwłaszcza w krajach trzeciego świata (leki wczesnoporonne, aborcja, eutanazja etc) muszą uznać że to dość zabawne w tym kontekście gdy największy propagator zabijania zwłaszcza jednostek najsłabszych nagle okazuje tak wielką troskę o swoje potencjalne ofiary. PS. Wspólnym wrogiem zagrażającym całej ludzkości od zawsze jest... ludzkość i jej zaprogramowana na agresję natura. Apele o zawieszenia broni są w tym świetle co najmniej nieracjonalne, bo każdy w czasie konfliktu liczy się tak ze swoją jak i przeciwnika śmiercią z zasady. Zatem takie apele to szczyt idealizmu żeby nie powiedzieć naiwności a znając politykę ONZ to czysta dwulicowość. Wojujące grupy z każdej strony uznają - słusznie czy nie - że pandemia to dodatkowy czynnik mogący wspomóc ich wysiłki i oleją je programowo.

jesteś narzędziem dla systemu
środa, 25 marca 2020, 20:09

No to ciekawe masz łgarskie obserwacje skoro to w Afryce przyrost naturalny jest między 4 a 7 dziecka na kobietę a w Europie 1.3. ONZ zaradza na to imigrację niepotrzebnej masy ludzkiej do białych krajów i mieszanie ras w nową, wykorzenioną i głupawą "siłę roboczą" bez żadnej historii, przyszłości, ani więzi społecznych. Ich celem jest sterylizacja Europy i "Nowy człowiek" będący jedynie jednostką ekonomiczną.

ech
środa, 25 marca 2020, 01:31

Moze dla Iranu zniosa sankcje w koncu?

Ustawiator
wtorek, 24 marca 2020, 22:03

Tak szybko uciekł z Trypolisu że zostawił swoje rzeczy w hotelu Rzad tymczasowy byl naprawdę zaskoczony bo przygotował całą agende wizyty

Piąta Lapa
wtorek, 24 marca 2020, 21:11

UNIA EUROPEJSKA wzywa ONZ fo podjęcia kolejnej rezolucji ,3648 Czy ktos pamieta te poprzednie?

Tweets Defence24