Szef MON u polskich żołnierzy pod Sarajewem

4 stycznia 2019, 16:03
Błaszczak Sarajewo
Fot. MON/Twitter

Polska delegacja z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem na czele odwiedziła w piątek żołnierzy służących w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Bośni i Hercegowinie. – Jesteśmy także dawcą bezpieczeństwa, zapewniamy je innym narodom – podkreślał minister obrony.

Początkowo z żołnierzami miał spotkać się również premier Mateusz Morawiecki, ale ze względów zdrowotnych odwołał swój wyjazd. W składzie delegacji byli natomiast szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk (w 2017 r. przez kilka miesięcy wiceszef MON) oraz szef gabinetu premiera Marek Suski, a także dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski.

Polscy politycy odwiedzili bazę wojskową w Butmir koło Sarajewa, gdzie stacjonują Polacy, którzy uczestniczą w prowadzonej przez Unię Europejską szkoleniowej operacji Althea. Rozmawiali także z dowódcą sił UE w Bośni i Hercegowinie austriackim generałem Martinem Dorferem, jak i dowódcą sił NATO w tym kraju amerykańską generał Marti Bissell.

My Polacy przyczyniamy się do tego, żeby Bośnia i Hercegowina była krajem normalnym, żeby ludzie zamieszkujący to państwo mogli żyć w pokojowych warunkach – powiedział Błaszczak do żołnierzy.

Wasza służba w Bośni i Hercegowinie dowodzi również tego, że my – jako Polska – nie jesteśmy jedynie biorcą bezpieczeństwa, że nie tylko cieszymy się z tego, że mamy gwarancje bezpieczeństwa, które udziela nam Sojusz Północnoatlantycki oraz nasza współpraca w ramach UE, ale jesteśmy także dawcą tego bezpieczeństwa, zapewniamy bezpieczeństwo innym narodom.

szef MON Mariusz Błaszczak do żołnierzy PKW w Bośni i Hercegowinie

Szef MON podkreślił, że zarówno generał Dorfer jak i generał Bissell bardzo pochlebnie wyrażają się o aktywności żołnierzy Wojska Polskiego.

Minister dziękował też żołnierzom PKW "za codzienną służbę"; życzył im też wszystkiego dobrego w 2019 roku. Podczas uroczystości kilku żołnierzy odebrało medale i listy gratulacyjne.

Polscy żołnierze służą w Bośni i Hercegowinie od przeszło 25 lat. Obecnie polski kontyngent składa się z żołnierzy 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, a dowódcą XVI zmiany PKW EUFOR ALTHEA jest ppłk Jarosław Bondalski. Maksymalna liczebność kontyngentu to zgodnie z postawnowieniem prezydenta do 50 żołnierzy i pracowników wojska.

Celem unijnej misji EUFOR ALTHEA jest szkolenie i budowa zdolności wojskowych sił zbrojnych Bośni i Hercegowiny oraz monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa.

W 2010 roku PKW zakończył zadania stabilizacyjne i od tamtej pory wypełnia zadania szkoleniowo-doradcze, udziela też pomocy humanitarnej. PKW stacjonuje w Sarajewie, Doboju i Banja Luce.

Operacja ALTHEA została uruchomiona w grudniu 2004 roku i jest największą operacją lądową Unii Europejskiej.

PAP/RAL

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24