Reklama

Geopolityka

Szef MON: poświęcenie obrońców 17 września 1939 r. wzorem dla żołnierzy WP

Spotkanie żołnierzy rosyjskich i niemieckich w pobliżu Brześcia nad Bugiem. Fot.Bundesarchiv/domena publiczna
Spotkanie żołnierzy rosyjskich i niemieckich w pobliżu Brześcia nad Bugiem. Fot.Bundesarchiv/domena publiczna

Obrońcy Polski walczący z rozpoczętą 17 września 1939 r. z agresją ZSRR są wzorem dla współczesnych żołnierzy Wojska Polskiego – podkreślił w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak.

"W wyniku tajnego porozumienia dwóch totalitarnych państw – hitlerowskich Niemiec i stalinowskiej Rosji – II Rzeczpospolita, bohatersko odpierająca niemiecką agresję zbrojną, otrzymała śmiertelny cios, przekreślający możliwość dalszej obrony. Pomimo heroizmu żołnierzy i wysiłków dowódców walka na dwa fronty była ponad siły dla Polski" – powiedział minister w zamieszczonym w czwartek na stronie MON podcaście.

Przypomniał, że po napaści "natychmiast poszła w ruch stalinowska machina terroru", mordowano uwięzionych żołnierzy, policjantów, prawników i nauczycieli, a w tajnych egzekucjach zadano śmierć 21 tys. polskim obywatelom, pogrzebanym w masowych grobach m. in. w Katyniu. Zaznaczył, że choć propaganda PRL ukrywała prawdę o tych zbrodniach, "Polacy znali i przekazywali kolejnym pokoleniom prawdę o zgładzonych bez sądu obrońcach Rzeczypospolitej".

"Dziś kultywowanie tej pamięci jest naszą powinnością, dlatego składając bohaterskim obrońcom 17 września hołd wdzięczności, jednocześnie zapewniamy, że dla nas wszystkich, ale szczególnie dla każdego współczesnego żołnierza Wojska Polskiego, wasze poświęcenie, odwaga, godność i honor są największym wzorem" – oświadczył Błaszczak.

17 września 1939 władze ZSRR ogłosiły, że "państwo polskie i jego rząd przestały faktycznie istnieć", toteż traktaty między ZSRR a Polską tracą moc, a Armia Czerwona otrzymała rozkaz przekroczenia granicy i wzięcia "pod swą opiekę życia i mienia ludności Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi". O świcie 17 września 1939 roku, bez wypowiedzenia wojny, łamiąc pakt o nieagresji, sowieckie wojska wkroczyły do Polski. W walkach z Armią Czerwoną zginęło blisko 2,5 tys. polskich żołnierzy. Do niewoli dostało się też 250 tys. Polaków. Napaść była wypełnieniem paktu Ribbentrop-Mołotow, której częścią był tajny protokół o podziale terytorium Polski pomiędzy mocarstwami. Ponad 200 tys. km kw. polskich terenów i 13 mln ich mieszkańców znalazło się pod władzą ZSRR. Wiosną 1940 roku zamordowano w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni ponad 21,7 tys. polskich jeńców.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama