Szef MON o przyszłości Fortu Trump w kontekście wyborów prezydenckich w USA

10 lipca 2020, 09:08
200621-A-JM925-0354
Fot. Spc. Justin Stafford/U.S. Army

To nieprawda, że jeśli wybory w USA wygra Joe Biden, wszystkie te umowy mogą zostać podważone – powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak, komentując wypowiedź szefa Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska, który zastanawiał się, jak nazywać się będzie Fort Trump, jeśli wybory wygra Biden.

W jesiennych wyborach w Stanach Zjednoczonych z obecnym prezydentem Donaldem Trumpem zmierzy się demokrata Joe Biden, były wiceprezydent z czasów urzędowania w Białym Domu Baracka Obamy. We wpisie opublikowanym w ubiegły czwartek na Twitterze b. premier zastanawiał się, jak będzie się nazywać Fort Trump, "jeśli – co bardzo prawdopodobne – wybory wygra Joe Biden?". "To pytanie nie jest żartem. Za kilka miesięcy Polsce grozi międzynarodowa izolacja – nie tylko w Europie. To jest prawdziwa stawka tych wyborów" – ocenił Tusk.

Wypowiedź tę skomentował w Programie I Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. "To jest faktem, że liczebniejsza jest obecność wojsk amerykańskich w Polsce niż była za czasów Donalda Tuska. Za czasów Donalda Tuska było 200-300 żołnierzy, dziś jest 5 tys. żołnierzy, a będzie jeszcze więcej" – powiedział.

Dodał, że "Stany Zjednoczone są gwarantem bezpieczeństwa w sojuszu północnoatlantyckim, a wojsko polskie rozwija się". "Liczebnie jest coraz większe, modernizujemy wyposażenie Wojska Polskiego. Podkreślam: 65 proc. zleceń odnośnie kupienia broni było kierowanych do polskiego przemysłu zbrojeniowego w 2019 r." – przypomniał Błaszczak.

Na uwagę prowadzącego, że w pytaniu Tuska pobrzmiewa obawa, że jeśli wybory wygra Joe Biden, to wszystkie te umowy mogą zostać podważone, szef MON podkreślił, że "to jest nieprawda". "Podczas licznych wizyt w Kongresie Stanów Zjednoczonych rozmawiałem z politykami Partii Republikańskiej, ale także z politykami Partii Demokratycznej i nie ma takiego zagrożenia. To, co jest podejmowane przez polityków PO, to są strachy na Lachy" – stwierdził.

Zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w ramach odstraszania potencjalnego agresora było wielokrotnie tematem rozmów prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony Mariusza Błaszczaka z przedstawicielami administracji USA. W ubiegłym roku Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy, która mogłaby nosić nazwę Fort Trump, i zadeklarował gotowość przeznaczenia 2 mld dol. na dostosowanie infrastruktury do potrzeb przybywających Amerykanów.

15 czerwca br. prezydent Trump potwierdził zapowiedź redukcji amerykańskich wojskowych stacjonujących w Niemczech z 34,5 tys. do 25 tysięcy. Według mediów część z nich mogłaby zostać przesunięta do Polski. Podczas ostatniej wizyty w Waszyngtonie Duda podpisał z Trumpem deklarację przewidującą m.in. pogłębianie współpracy obronnej.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
Pentagram
piątek, 10 lipca 2020, 17:39

Wyjazd do Waszyngtonu nic go nie nauczył Demokraci nie beda nic budować w polsce bo Rosja sie nie zgadza

BUBA
piątek, 10 lipca 2020, 16:23

Ten Tusk dziala na szkode Polski. Kim on jest naprawde, bo nie Polakiem ...

Fiacik
piątek, 10 lipca 2020, 17:37

KOLEGO jest FINEM To jasne

Kot nr 398
piątek, 10 lipca 2020, 14:11

Można by zrobić Fort Trump w rzeczywistości wirtualnej. Kilka mld dla Facebooka, Google i Microsoftu, i będziemy się dumnie przechadzać po potężnej twierdzy. W USA wkrótce kilka kolejnych milionów na bezrobociu, bez prawa do opieki zdrowotnej, ale mądrzy napiszą że PKB rośnie bo Bill Gates się wzbogacił a Jeff Bezos został pierwszym dolarowym tryliarderem.

Franz
piątek, 10 lipca 2020, 13:40

To nie tyle sa "strachy na lachy" ile pobozne zyczenie. Ztrzymanie procesu uniezalezniania Polski od Niemiec i Rosji poprzez zdecydowana wspolprace z USA nie tylko na polu obronnosci ale i rozwoju gospodarki jako calosci czyli od energetyki a konczac na inwestycjach bezposredenich i niezaleznych od niemiecko rosyjskiego kaganca. To wlasnie jest glownym motywem obaw i strachu tuskopodobnych agentow antypolskich.

Wachmistrz Soroka
piątek, 10 lipca 2020, 16:32

Jaśniej już się nie da. Podpisuję się pod tym bo to jest jak mawia Bartosiak obiektywna rzeczywistość, a nie głupoty polityków takich jak herr Tusk. Niech się pochwali jaki był deal z Putinem na molo w Sopocie i czemu tak skulił ogon po katastrofie smoleńskiej i poszedł pod skrzydła pani Anieli, która wprost wyszła z komunistycznej młodzieżówki NRD. Czyim człowiekiem jest Tusk? Ile to można tłumaczyć. Trzaskowski jest z tej samej zgrai. Duda ideałem nie jest, ale polska racja stanu jest w tym wypadku prosta, choć dla wielu trudna. Jak ktoś nie jest zdecydowany to niech sprawdzi co wyprawia Trzaskowski wspólnie ze swoim kolegą homoseksualistą Rabiejem w Warszawie, odsyłam do Raportów Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej. Pozdrawiam

Zbig gniew
piątek, 10 lipca 2020, 18:27

" to niech sprawdzi co wyprawia Trzaskowski wspólnie ze swoim kolegą homoseksualistą Rabiejem w Warszawie" - został demokratycznie wybrany przez lud to mo mandat społeczny na "wyprawianie". Takie są uroki demokracji.

Kot nr 398
piątek, 10 lipca 2020, 15:49

Czy można by wtedy mówić o amerykańskim kagańcu? Oj, jakoś nie brzmi to najlepiej. USA to Demokracja! Wzorcowa! Nasz region ogólnie stawia na energetykę jądrową z Rosji, jest to obecnie jedyny dostawca budujący terminowo i w budżecie, a i łatwo z transportem paliwa i odpadów. Węgry, Finlandia, Turcja, o Białorusi nawet nie mówię a przecież uruchomienie wkrótce.

Polish blues
piątek, 10 lipca 2020, 13:37

Szkoda słów...Propaganda przedwyborcza warta tyle ile obietnice sprzed pięciu lat...

Cezar
piątek, 10 lipca 2020, 13:24

Ale o czym my w ogóle rozmawiamy. Temat tzw. Fortu Trump wymyślił Duda i jego środowisko polityczne grzeje to hasło zaklinając rzeczywistość. W świecie realnym temat nie istnieje. Podczas ostatniej wizyty Dudy w Białym Domu okazało się, że to w ogóle jest ,"idea" a nie stała baza. Ze strony amerykańskiej żadnego ciśnienia w tym temacie nie widać. Można odnieść wrażenie że tzw. Fort Trump istnieje tylko w sferze propagandy TVP Info.

Królewiec
piątek, 10 lipca 2020, 12:59

Myślenie życzeniowe i bezgraniczna wiara w opiekę wielkiego brata w połączeniu z kompletnym brakiem asertywności we wzajemnych relacjach skończy się powtórką klęski wrześniowej 1939 roku. Nikt nie neguje wartości zobowiązań sojuszniczych i potrzeby posiadania parasola atomowego USA ale - czy prezydent Duda zapytał prezydenta Trumpa czy RP jest realnie pod takim parasolem ? - co w sytuacji gdy Amerykanie zaangażowani w inny konflikt nie będą w stanie przyjść Nam z pomocą ? - skąd ta wiara że jesteśmy i będziemy najważniejszym sojusznikiem USA , skoro nie jesteśmy, bo wynika to z geografii i interesów geopolitycznych USA - dlaczego w imię lokalnej wojny plemienno -wyborczej bezustannie psute są relacje atlantyckie i europejskie vide publiczne ataki na kapitał amerykański i niemiecki w polskich mediach. Przypominam ,że czołgi US Army muszą wyładować się w Hamburgu i przejechać przez Niemcy. Na Okęciu nie wylądują a desantowce na Bałtyk nie wpłyną.

Fanklub Daviena
piątek, 10 lipca 2020, 12:51

Może szef MON powie, czy Żorżeta pozwoliła już napisać Defence24 o kolejnym wypadku spowodowanym przez amerykańskich żołnierzy? :)

XYZ
piątek, 10 lipca 2020, 12:36

Nawet pani ambasador USA powiedziała że Fort Trump nigdy nie był brany pod uwagę a Duda i MON zapowiadali że powstanie amerykańska baza w Polsce o takiej nazwie.Żołnierzy USA będzie więcej ale zostaną oni rozlokowani w Polskich jednostkach już istniejących a nie będzie żadnego Fortu Trump.Więc po co pisowcy okłamujecie ludzi...

american dream
piątek, 10 lipca 2020, 11:53

Gwałtownie przybywa bezrobotnych w USA. Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA w pierwszym tygodniu lipca wyniosła ponad 1,31 mln - podał Departament Pracy.

Kazik :)
piątek, 10 lipca 2020, 11:47

2 mld USD na infrastrukturę??? A co roku to ile wydamy na utrzymanie tego komponentu??? Przypominam, że zamówionych w HSW 5 modułów haubic Krab (96 szt) kosztowało ok. 4,8 mld PLN, modyfikacja 230 szt T-72M1 kosztowało 1,75 mld PLN, a zestawów opl Pilica zamówiliśmy tylko 6 szt. (36 armat) a niezmodernizowanych armat ZU-23-2 mamy ponad 200 szt. (do remontu i przezbrojenia do standardu ZUR-23-2KG-Jodeg-G wytypowano 10 szt!!!!). O co caman z tymi janki-US Army?

Marek
piątek, 10 lipca 2020, 11:41

Skoro przy okazji wizyty Dudy w Białym Domu okazało się, że "Fort Trump" to nie stała baza wojsk USA w Polsce tylko "idea" to mam pytanie, w których miejscach w Polsce stacjonuje te 5 tys amerykańskich żołnierzy? Mam nadzieję, że Pan Minister ON nie wlicza do tych 5 tys tych, którzy w danym momencie przebywają w Polsce na ćwiczeniach.

XYZ
piątek, 10 lipca 2020, 14:37

W Polsce niema 5 tysięcy żołnierzy USA,te 5 tysięcy to ogólna liczba wojsk które przebywają w Polsce i krajach Bałtyckich i nie wiem czy i Rumunia też się do tego zalicza.Te 5 tysięcy tylko w Polsce to kłamstwa Blaszaka i rządowej tvpis

Kot nr 398
piątek, 10 lipca 2020, 14:12

W dzisiejszych czasach tłit z Ambasady ma taką moc jak w czasach PRL artykuł w "Prawdzie". Wkrótce nam napiszą co mamy myśleć.

Tweets Defence24