Szef MON na spotkaniu ministrów obrony państw NATO

26 czerwca 2019, 13:42
20190618_MMB_wkrol_02
Fot. st. szer. Wojciech Król/CO MON

W dniach 26–27 czerwca br. szef MON Mariusz Błaszczak weźmie udział w sesji Rady Północnoatlantyckiej, w ramach spotkania ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli - poinformowały służby prasowe resortu obrony.

Z informacji MON wynika, że Błaszczak weźmie udział w sesji Rady Północnoatlantyckiej na temat odstraszania i obrony oraz wydatków obronnych krajów członkowskich NATO, a także w spotkaniu uczestników misji Resolute Support w Afganistanie poświęconemu postępom w procesie pokojowym w tym kraju.

Ponadto minister, na zaproszenie sekretarza obrony USA, weźmie udział w spotkaniu sojuszników zaangażowanych w działania Globalnej Koalicji przeciw tzw. Państwu Islamskiemu. Będzie uczestniczył też w spotkaniu przedstawicieli państw uczestniczących w grupie bojowej eFP na Łotwie (Kanada, Łotwa, Hiszpania, Włochy, Polska, Słowenia, Albania). Pierwszy dzień obrad ma się zakończyć "kolacją roboczą" z udziałem Federiki Mogherini, przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, a także ministrów obrony Szwecji i Finlandii. Będzie ona poświęcona tematowi nowoczesnych technologii i możliwości ich zastosowania do celów wojskowych w NATO i UE.

Należy zwrócić uwagę, że dla Mariusza Błaszczaka będzie to okazja, by lobbować w sprawie kandydatury szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO. Decyzję w tej sprawie ma podjąć osobiście sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg jeszcze przed przerwą wakacyjną. Dziennik "Polska The Times" podał w poniedziałek, że Szczerski - w ubieganiu się o stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO - miał otrzymać poparcie Stanów Zjednoczonych. Według "Polski The Times" poparcie USA oznacza, że szanse Szczerskiego na objęcie stanowiska są znaczne - ale ostateczna decyzja ma zapaść do końca lipca

To jest świetny kandydat. Minister Szczerski jest doświadczonym dyplomatą, politykiem, był posłem, ma świetne kompetencje, by sprawować ten urząd (...) brakuje Polaków na ważnych stanowiskach w NATO, podczas gdy nasza rola w Sojuszu wzrasta"

Mariusz Błaszczak dla Polsat News o kandydaturze Krzysztofa Szczerskiego

W Brukseli, jak wynika z informacji MON, Błaszczak ma podpisać "Memorandum of Understanding" w sprawie pozyskania środków bojowych dla morskich systemów rażenia (Maritime Battle Decisive Munitions – MBDM). W inicjatywie tej, oprócz Polski, bierze udział sześć państw NATO - Belgia, Francja, Włochy, Holandia, Portugalia i Hiszpania. Plan ten zakłada organizację wspólnych zakupów, co zapewnia korzyści ze skali zamówień - przede wszystkim obniżenie ceny pozyskania środków bojowych, w stosunku do kosztów, które byłyby związane z prowadzeniem osobnych programów zakupowych. Można też śmiało założyć, że kolejnym źródłem obniżki kosztów będzie wdrożenie wspólnych rozwiązań o charakterze logistyczno-magazynowym. Wśród środków bojowych, które zostaną pozyskane w  ramach inicjatywy, znajdują się pociski woda-powietrze, ziemia-ziemia czy torpedy. 

Minister Mariusz Błaszczak weźmie również udział w spotkaniu pięciu państw zaangażowanych we wsparcie Ukrainy. Są to Wielka Brytania, USA, Kanada, Polska i Litwa.

Z informacji resortu wynika też, że zaplanowano również spotkanie bilateralne szefa MON z minister obrony Macedonii Północnej Radmiłą Szekerinską, poświęcone możliwości współpracy przemysłów zbrojeniowych obu państw.

PAP/Defence24.pl

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Tzatsiki
środa, 26 czerwca 2019, 16:49

Bravo Macedonia Welcome to NATO MON musi ich uzbroić w Mi24 T72 BMP z malutką.

Tweets Defence24