Reklama
Reklama

Szef MON na Bałkanach; z Chorwacją współpraca dot. śmigłowców i sił specjalnych

2 października 2017, 13:24
Antoni Macierewicz Dragon-17
Szef MON Antoni Macierewicz. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl

Polska siły specjalne będą wspierać budowę centrum doskonalenia NATO, które ma powstać w Chorwacji – zapowiedział w poniedziałek w Zagrzebiu szef MON Antoni Macierewicz. Poinformował także o możliwości współpracy przy remoncie śmigłowców. Minister jest na Bałkanach od niedzieli. Odwiedzi także Czarnogórę i Albanię.

Wizyta szefa MON w trzech bałkańskich państwach NATO potrwa do wtorku. W poniedziałek, po spotkaniu z ministrem obrony Chorwacji Damirem Krstičeviciem Macierewicz poinformował, że polskie siły specjalne będą wspierać budowanie centrum doskonalenia NATO, które ma zostać uruchomione w Chorwacji. – Porozumieliśmy się co do uczestnictwa polskich sił specjalnych we wsparciu budowania centrum doskonalenia NATO, które Chorwacja zamierza uruchomić – powiedział minister.

Chorwacja ma doświadczenia, z którymi my chętnie się zapoznamy, a z kolei polskie siły specjalne – Jednostka (Wojskowa) Komandosów, jednostka Nil, jednostka Grom, te wszystkie inne, które są skupione w Wojskach Specjalnych – mają historię tak długą i tak pełną wielkich osiągnięć, że chętnie się nimi podzielimy.

szef MON Antoni Macierewicz

Minister poinformował także, że oba kraje porozumiały się co do możliwości współpracy przy remoncie śmigłowców. – To ważne przedsięwzięcie zarówno dla Chorwacji, jak i dla Polski – powiedział Macierewicz cytowany na stronie internetowej MON. Zapowiedział, że teraz nastąpią techniczne rozmowy między zakładami. Ocenił, że chorwacka propozycja jest interesująca. Chorwacja dysponuje m.in. śmigłowcami z rodziny Mi-8/17.

Macierewicz podziękował też swojemu chorwackiemu odpowiednikowi za wysłanie do Polski pododdziału artylerii. Ma on wejść w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, która stacjonuje w Polsce, w rejonie Orzysza w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO na jego wschodniej flance (ang. enhanced Forward Presence, eFP).

Trzon batalionu stanowią żołnierze z USA, wspierani przez pododdział rozpoznawczy z Wielkiej Brytanii i przeciwlotniczy z Rumunii. Żołnierze z tych państw są w Polsce od wiosny. Chorwaci, w liczbie do 90, dołąćzą do nich w ciągu najbliższych dwóch tygodni – zapowiedział Krstičević.

Macierewicz podziękował także Chorwacji za udział w pracach znajdującego się w Polsce centrum doskonalenia kontrwywiadu NATO.

Szef MON zapowiedział podpisanie dwustronnego porozumienia o współpracy wojskowej w trakcie wizyty chorwackiego ministra obrony w Polsce. Podkreślił zbliżone poglądy obu ministrów na obronę europejską.

W poniedziałek szef MON spotkał się także z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem. Odwiedził również fabrykę broni HS Produkt. 

Czytaj więcej: Ppłk L'Heureux nowym dowódcą batalionowej grupy bojowej NATO

Macierewicz wizytę w Chorwacji rozpoczął w niedzielę. Razem ze swoim chorwackim odpowiednikiem uczestniczył w jubileuszowej 25. pielgrzymce służb mundurowych w miejscowości Marija Bistrica. Również wówczas Macierewicz dziękował Chorwacji za zaangażowanie na wschodniej flance NATO. Z kolei Krstičević podkreślał, że dla Chorwacji Polska jest krajem przyjacielskim i braterskim.

Plan podróży szefa MON po Bałkanach obejmuje także wizyty w Czarnogórze (w poniedziałek po południu) i Albanii (we wtorek) oraz rozmowy z ministrami obrony tych państw – Predragiem Boškoviciem i Oltą Xhaçką.

Czarnogóra od czerwca jest oficjalnie 29. członkiem NATO. Z kolei żołnierze z Albanii wchodzą w skład batalionowej grupy bojowej NATO, która stacjonuje na Łotwie. Polska wysłała w jej skład kompanię czołgów PT-91 Twardy z 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie. Trzon oddziału wystawiła Kanada. Pod koniec września przedstawiciele resortów obrony Łotwy i państw wchodzących w skład batalionu – Albanii, Hiszpanii, Kanady, Łotwy, Polski, Słowenii i Włoch – spotkali się bazie Adazi koło Rygi.

Zobacz też: Modernizacja śmigłowców i produkcja w WZL nr 1 [Defence24.pl TV]

RAL/PAP

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
jurgen
poniedziałek, 2 października 2017, 14:29

w sumie dobry ruch - Chorwacja i Czarnogóra nic nie kupią z Serbii (a tym samym pośrednio z Rosji), więc jest szansa wejść w tę lukę przy remontach i modernizacji postsowieckiego sprzętu

catcher
wtorek, 3 października 2017, 21:37

My będziemy remontować ich śmigłowce, a oni nasze. Niech żyje współpraca między narodami !!!

jurgen
poniedziałek, 2 października 2017, 14:21

jeśli da się z Chorwatami współpracować przy śmigłowcach, to czemu nie

dtr
poniedziałek, 2 października 2017, 16:10

Jeżeli to my mamy im remontować ich maszyny, to faktycznie czemu nie, ale jeśli to jest jakiś plan żeby Chorwaci remontowali nasze to nie.

Orcio
wtorek, 3 października 2017, 10:18

Gdyby był piłkarzem a jego słowa dryblingiem to w sprawie śmigłowców dla naszej armii wywróciłby się o własne nogi.

Cezar
poniedziałek, 2 października 2017, 18:33

Wiadomo, Chorwacja to wiodący producent śmigłowców...

Lewandos
wtorek, 3 października 2017, 00:51

ciekawe, jakimi doświadczeniami unikalnymi mogą się z nami podzielić...

Zawiedziony
poniedziałek, 2 października 2017, 17:17

Pan Minister nie raz juz "coś" mowil. Np o pierwszych dwóch heli "najpóźniej" w... marcu! Znaczy się cytując Szekspira: Słowa, słowa, słowa.... Szkoda, ale działanie mu wychodzi dużo gorzej niż gadanie!

Bajki dla dzieci
poniedziałek, 2 października 2017, 16:26

Już niech ten człowiek nic nie bredzi o śmigłowcach,wpierw mieliśmy je robić z Ukrainą a teraz zrobimy z Chorwacją.... A dwa pierwsze BH lecą do nas od końca zeszłego roku....

Vincold
poniedziałek, 2 października 2017, 20:29

A wystarczy przeczytać ze zrozumieniem. Nie robić, a remontować.

Kamil
poniedziałek, 2 października 2017, 15:55

Już się bałem ogłoszenia Polsko-Chorwackiego projektu śmigłowca tak jak w wypadku Ukrainy.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama