Szef MON będzie osobiście nadzorował modernizację

1 października 2018, 15:37
BłaszczakMarta61
Szef MON Mariusz Błaszczak. Fot. Marta Rachwalska / Defence24.pl

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział w poniedziałek, że osobiście będzie nadzorował sprawy dotyczące modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Dodał, że niedługo przedstawi szczegóły związane z powołaniem Agencji Uzbrojenia.

Oświadczenie Błaszczaka ma związek z odejściem z MON wiceministra Sebastiana Chwałka. W poniedziałek resort poinformował, że Chwałek, który do tej pory odpowiadał za modernizację sił zbrojnych i nadzór nad spółkami sektora obronnego, objął stanowisko wiceprezesa państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Tym samym potwierdziły się nieoficjalne informacje, że wiceminister przejdzie do PGZ, które słychać było od kilku tygodni. Chwałek dołączył do Witolda Słowika, byłego wiceministra inwestycji i rozwoju, który 21 września objął obowiązki prezesa PGZ.

Po południu Błaszczak oświadczył, że osobiście nadzorował modernizację wojska. Zapowiedział też, że niedługo przedstawi szczegóły dotyczące powołania Agencji Uzbrojenia. Podziękował też Chwałkowi za pracę w resorcie i życzył powodzenia na nowym stanowisku.

Powołanie Agencji Uzbrojenia to jeden ze sztandarowych projektów obecnego ministra obrony. Wiosną MON powołało pełnomocnika ds. utworzenia tej instytucji.

Na początku września, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Chwałek zapowiedział, że "w najbliższym czasie oczywiście stosowny projekt zostanie przedstawiony do konsultacji". Dopytywany o konkretniejszą datę Chwałek dodał: "jakby to powiedzieć: na pewno to będzie w tym roku".

Skierowanie projektu do konsultacji oznacza zakończenie prac legislacyjnych w ministerstwie i początek tzw. uzgodnień międzyresortowych. Procedury w dalszej kolejności przewidują przyjęcie projektu przez rząd i skierowanie go do Sejmu. Dopiero później następuje uchwalenie ustawy i jej wejście w życie.

Komentarz: Minister obrony narodowej ma zbyt dużo obowiązków, by osobiście zajmować się wszystkimi sprawami dotyczącymi modernizacji Wojska Polskiego. Każdy dotychczasowy szef resortu miał zastępcę, który odpowiadał ze ten obszar. Osobisty nadzór Błaszczaka nad pionem modernizacji to rozwiązanie na krótką metę. Albo więc w ciągu tygodni w MON pojawi się nowy wiceminister od zakupów uzbrojenia, albo niedługo potwierdzą się nieoficjalne doniesienia – którym Błaszczak konsekwentnie zaprzecza – o tym, że minister i jego ludzie opuszczą MON. Wtedy wyznaczenie odpowiedniej osoby do nadzoru nad modernizacją sił zbrojnych będzie już zmartwieniem nowego szefa resortu.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
-CB-
czwartek, 4 października 2018, 18:05

@Anet - to co ministrowie robili do tej pory, skoro po 3 latach doszli do wniosku, że jednak muszą osobiście nadzorować?

ck16
środa, 3 października 2018, 11:13

Niby bardzo dobrze i NARESZCIE ale to jest również przyznanie do wcześniejszej porażki. Takie zmodernizowane T-72 w liczbie ok 300 sztuk można było zamówić już 2 lata temu i dzisiaj by wyjeżdżały z fabryki.

Anet
wtorek, 2 października 2018, 22:18

Po latach zaniedbań marazmu i prywaty nagle ma się wszystko poprawić? Trochę obiektywizmu a nie tylko stadne krytykanctwo

professional soldier
wtorek, 2 października 2018, 19:03

Wzruszyłem się...

frog
wtorek, 2 października 2018, 16:17

Nooo! Jak taki "fachura" jak Błaszczak będzie osobiście nadzorował modernizację naszych sił zbrojnych, to już mi lepiej. Od razu poczułem się bezpiecznie. MON ma szczęście do jednostek wybitnych, w ostatnim czasie. Najpierw megafachowiec od Mistrali, Caracali i tropienia szpionów, teraz mistrz przetransferowany z MSW. Znany od lat z zamiłowania do wojskowości i o głębokiej wiedzy merytorycznej w dziedzinie techniki wojskowej i działań operacyjnych. Polsko, mozesz spać spokojnie!!!

de łiczer
wtorek, 2 października 2018, 15:49

Podaj plany i pózniej się rozlicz z ich realizacji, bo już od tego politycznego bełkotu robi mi się słabo. Wiecznie obiecywanie poprawy, inwestycji, modernizacji i na tym się kończy. Ja też wam mogę obiecać po 100 milionów. Mało? Obiecuję 500. Ok?

Andrzej
wtorek, 2 października 2018, 15:40

Modernizacja armii rzekłbym idzie pełną parą , wymienia się jednego ministra na nowego , vice ministrowie to parami są zmieniani a o żołnierzach w stopniu generalskim to nie wspomnę bo tych obecna ekipa zmienia jak rękawiczki , po 10 ciu na sezon . Trochę gorzej wygląda to w dziedzinie uzbrojenia i wyposażenia , żołnierze bez mundurów polowych ale za to modernizujemy hełmy stalowe. Czekam na info o generalnej modernizacji łopatek piechoty tzw. saperek - to będzie znakiem że modernizacja dobiegła szczęśliwego końca . Tak ogólnie pozdrowienia dla wszystkich polityków modernizujących MON - odrobina refleksji panowie by się przydała w tej ciężkiej i jakże ofiarnej służbie dla narodu i Ojczyzny.

As
wtorek, 2 października 2018, 14:58

Tyle modernizacji co u nas się dzieje to śmiało na 6 etatu zaopatrzeniowiec by ogarnął, zatem opeka nad ministerstwem którego jest się ministrem nie powinna wymagać tworzenia dodatkowych ciał pośredniczących w zakupach i modernizacji, bo to tylko źle świadczy o obecnym niemałym zespole ludzi.

Janek24
wtorek, 2 października 2018, 14:54

Parafrazując słowa Einsteina - nie wiem czy. będzie walczyła polska armia w czwartej wojnie światowej, ale w trzeciej na pałki i kamienie ...

Misiek
wtorek, 2 października 2018, 14:28

Jednym słowem, po rezygnacji obecnego viceministra, nie będzie nowego, do nadzorowania modernizacji. Czyżby nie był potrzebny? Tak mało zostało już do zrobienia? Cyrk.

Kol
wtorek, 2 października 2018, 13:57

Dla mnie to masło maślane. Przecież każdy miał minister jest odpowiedzialny za dany dział gospodarki tym bardziej minister obrony narodowej za armie i jej wyposażenie... Nie rozumiem w ogole po co powtarzać takie rzeczy.

Antoine de la Aviatore
wtorek, 2 października 2018, 10:30

No i bomba.

Adolf malarz
wtorek, 2 października 2018, 09:31

Przejmowanie dowodzenia przez Światłego przywódcę częsta było oznaką znliżającego się..... końca

kris
wtorek, 2 października 2018, 07:24

dopilnuje wyposażenia w pismo święte i różaniec i będzie jak za komuny gdzie żołnierz bez tzw. guzikówki na przepustkę wyjść nie mógł

Luke
wtorek, 2 października 2018, 05:35

Szef MON będzie osobiście Uwalal umpwy I kintrakty na sprzet tak mi sie wydaje bo nic nie kupija!

Bartek
wtorek, 2 października 2018, 05:09

Panie Minister a które to doświadczenia zawodowe wykorzystasz do tego nadzoru?

AuThor
wtorek, 2 października 2018, 01:47

Coś robić musi pod publikę... Modernizacja taka, że po upadku komuny zmieniły się berety z antenką na jarmułki.

MI6
wtorek, 2 października 2018, 01:01

Najpierw robią przeglądy i analizy potem opracowują plany teraz będą powoływać agencję... no to w tym tempie jest szansa że pod koniec kolejnej kadencji coś kupią w końcu.

dfdfdfd
poniedziałek, 1 października 2018, 23:24

Tak z ciekawości, modernizację czego ? Armii to wiemy i nikt juz nie ma złudzeń ze modernizowac nie mają zamiaru , jedynie lifting by media miały o czym pisać

REAL
poniedziałek, 1 października 2018, 22:27

Deficyt inteligencji po 3 latach zrozumiał na czym polega jego praca .Mnie osobiście zastanawia jedno ,Ile lat trzeba funkcjonować aby doczekać realnych efektów modernizacji armii w wykonaniu tak nieudolnych ludzi ?

kołalsky
poniedziałek, 1 października 2018, 21:31

To powinno być norma od lat ! Ale cóż "lepiej późno niż później" ...

Janusz
poniedziałek, 1 października 2018, 21:11

I tak nie będzie miał czego doglądać...

niki
poniedziałek, 1 października 2018, 20:34

Modernizacja jest w potworny sposób hamowana przez MONowską biurokrację. To oni wymyslają wielomiesieczne dialogi techniczne, skomplikowane bezsensowne procedury bo w tym się specjalizują. Chcą pokazać że coś robią i że są potrzebni. IU nie ma konkurencji więc działa jak ospały żółw!

Gts
poniedziałek, 1 października 2018, 19:47

Przed wyborami podwijamy rekawy i wszystkie rece na poklad a po wyborach, wiemy jak przesrali 3 lata. Tak krytykowali PO a sami nie kupili 0 tego co oni. Patriota jakos trudno zaliczyc skoro to amerykanie nam go narzucili juz od czasow Bronka.. no ale dobra niech bedzie. Czekamy az cos sie zmieni...

Harry 2
poniedziałek, 1 października 2018, 19:46

Stanowiskowych roszad ciąg dalszy. A modernizacja "drepcze" w miejscu.

Dumi
poniedziałek, 1 października 2018, 19:03

Apeluję o zwiększenie budżetu na plan modernizacji technicznej armii. Planowany wzrost jest zbyt mały do oczekiwań i zaplanowanych programów. Minister Błaszczak powinien każdego dnia pukać do Morawieckiego o żądać zwiekszenia finansów o 2-3 mld zł DODATKOWO KAŻDEGO ROKU (przez okres 5 lat) do tego co już zaplanowano. I tak zamiast 12,5 mld zł na modernizacje w 2019 możemy mieć 14,5 - 15 5 mld zł!!! To czyni poważną RÓŻNICĘ!!! Przez 5 lat mamy 10-15 mld zł dodatkowo a wiemy, że wkrótce budżet MON osiągnie 2,1. Jeśli MON zrezygnuje z ze stałych baz amerykańskich to mamy kolejne 7,2 mld zł na modernizację. To olbrzymie pieniądze pozwalające na budowę 4 dywizji!!! Skąd brać??? Powstał Narodowy Fundusz Zbrojeniowy (czy jakoś tak), powinniśmy sobie pozwolić na zwiększenie dziury w budżecie o 2-3 mld zł każdego roku przez okres 5 lat, jest spec ustawa, premier powinien utrzymać programy 500+ bez ich podwyżki przez okres 2 lat, ograniczyć zarobki posłom na sejm RP a może i warto się zastanowić nad zmniejszeniem ilości posłów w sejmie bo mamy ich w mojej ocenie za dużo, dalsze uszczelnianie podatków, zmniejszyć wysokość podatków w Polsce tak by Polacy sami zaczęli otwierać firmy (dziś wysokość podatków i składek ZUS, etc. są zabójczo za wysokie), zakazać budowy marketów w miastach, nałożyć podatki na markety, wprowadzić niską opłatę za korzystanie z dróg w Polsce (np. 10 zł na rok), zainwestować w geotermie maxymalnie gdzie się da (!!!). Jest tego więcej. Należy traktować PRZEMYSŁ ZBROJENIOWY I MODERNIZACJE JAKO WIELKĄ INWESTYCJĘ, KTÓRA DA NAM MASE KZYŚCI Z AKCENTEM NA ZYSKANIE W MAXYM. STOPNIU TECHNOLOGII!!!IM WIĘCEJ ZAINWESTUJEMY W PRZEMYSŁ ZBROJENIOWY TYM WIĘCEJ I SZYBCIEJ ZYSKAMY.

Rzyt
poniedziałek, 1 października 2018, 18:49

Dużo obowiązków... Nadzór nad socjalem i pielęgnowanie betonu. Dobrze wiedzieć, że tak ważny aspekt jak modernizacja żył własnym życiem

Tweets Defence24