Szef BBN o spotkaniu Dudy i Bidena

15 czerwca 2021, 08:11
E32F_N2XwAMyaL7
Fot: prezydentpl/twitter
Reklama

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem wpisuje się w to, czego oczekiwaliśmy od nowej administracji amerykańskiej, czyli wysłania jasnego sygnału, że Europa Wschodnia jest w obszarze zainteresowania Stanów Zjednoczonych - powiedział we wtorek szef BBN Paweł Soloch

Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem USA w poniedziałek w czasie szczytu NATO w Brukseli. Później Duda powiedział m.in., że "prezydent USA bardzo wyraźnie podkreślił, że bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwo Polski, leży mu bardzo na sercu"

Soloch pytany we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o to spotkanie powiedział, że wpisałby je w działania, które prezydent Duda wespół z partnerami z Europy Środkowej podejmował wcześniej, którego najważniejszym przejawem było spotkanie grupy B9 - Bukaresztańskiej Dziewiątki, w którym uczestniczył Biden.

"Spotkanie Joe Bidena z naszym prezydentem - jeżeli połączymy to również ze spotkaniem z grupą krajów bałtyckich, nasze spotkanie było przed tym spotkaniem - wpisuje się w to czego, żeśmy oczekiwali również od nowej administracji amerykańskiej - mianowicie wysłanie mocnego sygnału, że flanka wschodnia NATO, Europa Wschodnia jest w obszarze zainteresowania Stanów Zjednoczonych" - powiedział Soloch.

"I prezydent amerykański będzie o tych krajach pamiętał w tym o Polsce, a może zwłaszcza o Polsce przed spotkaniem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, które będzie miało miejsce jutro" - dodał szef BBN.

Na pytanie, czy Biden powinien się spotykać z Putinem po tym, gdy nazwał go "zabójcą", Soloch odparł, iż nie sądzi, by to spotkanie było jakimś przełomem w relacjach Rosji ze Stanami Zjednoczonymi.

"Zobaczymy co wyniknie ze spotkania obu prezydentów, ale nie sądzę, żeby po tym jednym spotkaniu nastąpił już jakiś znaczący reset, bo trudno sobie wyobrazić, żeby Rosja była zainteresowana tym, by znaleźć się w jednym obozie ze Stanami Zjednoczonymi naprzeciwko Chin na przykład. To wydaje się na chwilę obecną mało prawdopodobne" - stwierdził szef BBN. 

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
Dropik
środa, 16 czerwca 2021, 08:38

sami żeśmy sie zapisali do nowej osi zła : Ankara- Budapeszt -Warszawa. Przy czym od Turcji nikt nie wymaga by była przykładnym demokratycznym państwem, wystarczy ,że będzie grzecznie współpracować z USA w sprawie Bliskiego Wschodu. My i Węgrzy to "inasza inszość" /. Od nas wymaga się czegoś innego. Tymczasem naszi rządzący do końca wspierali Trumpa , nawet w czasie puczu w Waszyngtonie. To wydarzenie zszokowało Amerykanów i nie zapomną kto wtedy był po czyjej stronie. Nie będzie wspierania antydemokratycznych rządów w centrum Europy.

Box123
środa, 16 czerwca 2021, 11:03

Oczywiście. A my mamy grzecznie na kolankach wykonywać wszystkie polecenia niemiec, KE (czyli w zasadzie niemiec) i usa . I broń Boże żadnej własnej podmiotowej polityki. USA może współpracować z Turcją a my nie? Możesz wyjaśnić dlaczego?

Xd
środa, 16 czerwca 2021, 06:04

Jest takie polskie powiedzenie "pluć świni w oczy to mówi że deszcz pada" panie soloch

Box123
środa, 16 czerwca 2021, 02:01

Słowa Bidena nic nie znaczą. To co myśli pokazały jego ostatnie decyzje ws nd2, które oznaczely danie zielonego światła do podporządkowania Polski i Europy środkowo wschodniej, układowi Niemiec i Rosji. Pomimijajac idiotycznosc tej decyzji z punktu widzenia interesów USA, to powoduje ona, że jeśli ktoś chce wierzyć w zapewnienia Bidena o jego trosce wobec naszego regionu tzn, że ten ktoś chce się okłamywać. Ostatnie decyzję USA muszą być przez nas traktowane jako ostatni dzwonek alarmowy. Sojusze nie istnieją. Jeśli nie obronimy się sami (ewentualnie z międzymorzem) to nikt nas nie obroni. To musi być czas odważnych decyzji w budowaniu potężnej armii. Armii jakiej nie mieliśmy nigdy w historii (oczywiście chyba jest jasne, że obecnie istniejący plan modernizacyjny nie wyczerpuje znaczenia tych słów nawet w połowie). I nie zbudujemy tej armii w rok ani dwa. Potrzeba będzie na to minimum 15 lat intensywnej pracy, inwestycji, skupywania licencji. Jeśli nie zaczniemy natychmiast, to po prostu nie zdążymy i żadne nasze osiągnięcia gospodarcze i infrastrukturalne nie będą miały żadnego znaczenia i skończymy tak jak za pierwszym i drugim razem. W naszym położeniu, naszym celem minimum powinno być osiągnięcie siły militarnej równej Turcji czyli osiągnięcie poziomu drugiej siły militarnej w NATO. Bez tego leżąc pomiędzy Niemcami i Rosją, gdy USA wyłącza się ze swojego znaczenia z świecie, możemy planować conajwyzej kto ostatni zgasi światło

Borsuk
wtorek, 15 czerwca 2021, 19:42

Jak w filmie „Zelig” - wykorzystał moment jak Biden szedł korytarzem i zrobili sobie fotkę - o czym mówili ? Wie Zelig...

Polak z Polski
wtorek, 15 czerwca 2021, 17:20

To upokorzenie Polski. Mści się na nas polityka wewnętrzna i zagraniczna PiSu prowadzona przez dyletantów w ciągu ostatnich 6 lat. Nie mamy sojuszników, jesteśmy bezbronni sam na sam z Rosją. Co robić by uniknąć wojny?

mat
środa, 16 czerwca 2021, 07:41

Zapytaj się Putina.

Box123
środa, 16 czerwca 2021, 00:38

Gdyby nie PiS było by jeszcze gorzej. A to że trump przegral wybory to nie jest wina pisu, tylko nieogarnięcia tego pierwszego (bagatelizowanie coronavirusa, bagatelizowanie propagandy i manipulacji lewicowych mediów i cenzury w siocialmediach, gdzie bal się cokolwiek zrobić bo demokracja - No to mu pokazali demokracje - zmanipulowali miliony ludzi i ci zmanipulowani wybrali prezydenta - ja tu nie widzę żadnej demokracji jeśli o wyniku wyborów decydują manipulacje w mediach, i trzecia rzecz - brak zdecydowanego poparcia Polski podczas ostatniej wizyty Dudy w Waszyngtonie - gdyby trump zrobił w Polsce fort trump, wysłał dodatkowe 5 tys żołnierzy i przebazował do nas f16 z Belgi to byłby to konkretny gest, który by usa ani jego nic nie kosztował, a mógłby dać mu kilka dodatkowych procent z Polonii) i podobnie to nie jest winą PiS, że bidon jest oderwanym od rzeczywistości lewakiem (jego wypowiedzi o putinie, cofnięcie sankcji na nd2, powtórka resetu obamy to jest jego całkowita kompromitacja ). A co do sojuszników na zachodzie Europy, to ich nigdy nie mieliśmy, nie mamy i nie będziemy mieli. Nasza jedyna nadzieją jest zbudowanie potężnej armii (powinniśmy celować przynajmniej w zrównaniu poziomu z Turcją) i zintegrowanie wokół siebie międzymorza - innej nadziei nie ma. Jeśli można było wykorzystywać do tego usa Trumpa, to bardzo dobrze że to robiono, a teraz po prostu sytuacja jest trudna, a nawet bardzo trudna. Ale to nie wynika z winy PISu tylko z tego jak kształtuje się świat w okół nas. I dobrze żeby tą różnicę dostrzegano w Polsce. Bo jeśli teraz za beznadziejne zachowanie zachodu zacznie się zwalac winę na PiS i ten straci władze, to Polska zostanie podporządkowana we wszystkim KE, finanse publiczne zostaną przeorane, a armia zostanie ograniczona do wymiaru symbolicznego, natomiast żadnych sojuszników i realnych przyjaciół nam od tego nie przybędzie. Do tego jeśli Polska ponownie podporządkuje się Niemcom jak chce tego nasza opozycja, to straci pozycje lidera w regionie bo wszystkie okoliczne kraje przestaną nas traktować jako kogoś kto reprezentuje ich interesy i nasza pozycja będzie jeszcze gorsza niż jest obecnie i jak przyjdzie co do czego to zostaniemy zupełnie sami bez żadnej opcji reakcji. I oczywiście tutaj mogą się pojawić głosy: ale Węgry robią coś tam, a Czechy coś tam, ale tu również trzeba rozumieć że świat to nie jest koncert życzeń, a my budujemy swoją pozycję w tym układzie dopiero kilka lat, więc nie będzie tak, że nagle wszyscy porzucą wszystkie inne kierunki swojego zabezpieczenia i postawia wszytko na nas. Ale to nie znaczy, że mamy z takich działań rezygnować, bo nawet jeśli przyniosą one efekty za 10 czy 20 lat to jest jakas nasza awaryjna polisa na przyszłość i tak do tego trzeba podchodzić

Laki
wtorek, 15 czerwca 2021, 21:53

najlepiej było za PO jak nas Niemcy i Francuzi poklepywali po plecach

Prawa
wtorek, 15 czerwca 2021, 14:29

Czas szykować się do nadchodzącej wojny. Nie powinniśmy juz traktować USA jako sojuszników w sytuacji gdy sprzedali, skazując na łaskę Rosji i Niemiec. BIden prowadzi politykę aktualnie antypolską.

Dropik
środa, 16 czerwca 2021, 08:41

Chlopie nie ma obrony Polski bez Niemiec. Bez dostepu do ich i holenderskich portów nikt tu nie przyśle nawet plutonu :P

Dudal
wtorek, 15 czerwca 2021, 17:35

Machaj szabelką i obrażaj się jak dziecko. To jest geopolityka. To jest nasz największy sojusznik, ale musimy rozumieć gdzie jesteśmy w ich wizji świata i starać się wpływać na tą wizję, a nie stroić fochy. Oni myślą pragmatycznie, a nie w kategoriach przyjaźni i ten rodzaj myślenia jest standardem w dyplomacji.

Laki
wtorek, 15 czerwca 2021, 22:02

najlepiej zrobić tak jak proponiwała pani Kopacz (premier'ka PO): Wie Pan, jestem kobietą. Ja sobie wyobrażam, co bym zrobiła, gdyby na ulicy pokazał się człowiek wymachujący ostrym narzędziem, albo trzymający w ręku pistolet. Pierwsza moja myśl, tam za moimi plecami jest mój dom i moje dzieci. Więc wpadam do domu, zamykam się i opiekuje się moimi dziećmi

Polo
wtorek, 15 czerwca 2021, 13:42

A ile trwało to spotkanie i w jakim miejscu się odbyło?

wifi
wtorek, 15 czerwca 2021, 16:03

trwało 2 min, odbyło się w drzwiach jak się prezydenci mijali.

mm
wtorek, 15 czerwca 2021, 13:09

Zawalili stawiając na jedną kartę pt. Donald Trump. Cieszy jednak, że wyciągają wnioski i zaczynają budować relacje z Bidenem i jego ekipą.

at ease
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:41

Ja mam pytanie, bo Marszałkowi Waldemarowi zależy na kodach źródłowych. Czy będzie można kompilować ten F-35, bo jakby coś to jest darmowy CodeBlocks?

Etrr
wtorek, 15 czerwca 2021, 14:59

Co rozumiecie towarzyszu przez kody źródłowe?

sża
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:24

Tak na stojąco na korytarzu? To se pogadali...

Dr House
wtorek, 15 czerwca 2021, 10:53

Bezpieczeństwo polski leży...i tu się zgadzam

Krzysiek
wtorek, 15 czerwca 2021, 10:35

Biden poklepał Dudę ( cytuję) "na marginesie" szczytu. Trzy minuty, trzy zdania i koniec. Kurtuazja. Oficjalne spotkanie, z pełnym protokołem, to spotkanie Bidena z przywódcami Litwy, Łotwy i Estonii. Soloch zaklina rzeczywistość.

Box123
środa, 16 czerwca 2021, 11:10

Tylko jeśli to wynika z winy Bidena to dlaczego uderzasz za to w Dude? Bo polskie piekiełko musi być? To tak jakby ktoś Ci zakładał pętle na szyję a ty byś jeszcze sam wchodził na stołek

Dudal
wtorek, 15 czerwca 2021, 17:37

Pełna zgoda. Kto sieje wiatr ten zbiera burzę. Również w dyplomacji i polityce.

Laki
wtorek, 15 czerwca 2021, 22:04

jakby tak było to z Rosji nie zostało by nic (tyle tych wiatrów zasiali)

X
wtorek, 15 czerwca 2021, 16:16

Racja

Tweets Defence24