Szczyt prezydencki w Waszyngtonie otwiera drogę dla wzmocnionego partnerstwa Polski i USA [OPINIA]

2 lipca 2020, 12:52
Duda_SP2
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Wizyta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, 24 czerwca, stanowi wyraz kontynuacji wysiłków w ramach długoletniej, polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie obronności. To wielowymiarowe partnerstwo zwiększyło bezpieczeństwo obu krajów, jak również ich sojuszników w NATO. Jednakże ci ostatni muszą również podjąć kroki we własnym zakresie, tak by osiągnąć pełną interoperacyjność i inne korzyści z rozpoczynanych przez Polskę i USA inicjatyw – pisze dr Richard Weitz, senior fellow and director of the Center for Political-Military Analysis at Hudson Institute. 

Polska jest jednym z niewielu europejskich państw członkowskich NATO, które regularnie wydaje 2% PKB na obronność. Rząd planuje wydać niemal 50 miliardów dolarów w ciągu kolejnych 5 lat[1], na zakup zaawansowanych śmigłowców szturmowych, okrętów podwodnych, cyberobronę, bezzałogowce rozpoznawcze i uderzeniowych myśliwskie. Wszystkie te kroki mają na celu zastąpienie przestarzałego uzbrojenia posowieckiego i sprostanie zagrożeniu, jakie niesie ze sobą rozwój potencjału wojskowego Rosji.  

Polska tworzy najbardziej zaawansowaną architekturę obrony przeciwlotniczej w Europie. Sieć będzie łączyć warstwę górną, z efektorami systemu Patriot, oraz warstwę dolną, z efektorami produkcji krajowej. Na początku roku Warszawa podpisała kontrakt na zakup 32 samolotów myśliwskich F-35A Lightning II, które stają się obecnie filarem sił powietrznych NATO. System obrony przeciwrakietowej AEGIS Ashore będący w budowie obecnie w Polsce, uzbrojony w nowe pociski SM-3 Block IB oraz SM-3 Block IIA będzie przeznaczony do obrony NATO przed pociskami balistycznymi dalekiego zasięgu. 

Co więcej, Polska stała się pierwszym krajem NATO, który pozyska system dowodzenia obrony powietrznej IBCS. System ten jest w stanie połączyć systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej tak, by te były w stanie wykrywać, śledzić i zwalczać samoloty, Bezzałogowe Systemy Powietrzne (BSP) czy pociski manewrujące. W czasie ostatniej zimy IBCS zademonstrował[2] zdolność integracji zróżnicowanych sensorów i efektorów, w tym radarów US Army oraz US Marines i myśliwców F-35 należących do US Air Force wraz z pociskami przechwytującymi Patriot, w działaniach przeciwko obiektom powietrznym symulującym cele wykonujące atak na chronione ugrupowanie.

Tego typu warstwowe systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej odgrywają krytyczną rolę[3] w ochronie szlaków komunikacyjnych między USA i innymi państwami sojuszniczymi a państwami wschodniej Europy, jak np. Polska[4]. Lotnictwo Rosji bazujące na lądzie i rosyjskie pociski rakietowe tworzą dla NATO groźną barierę antydostępową, która mogłaby znacząco utrudnić sojusznikom przemieszczenie posiłków do Polski i innych państw na pierwszej linii, sąsiadujących z Federacją Rosyjską. Uderzeniowe systemy rosyjskie mogłyby nie tylko atakować siły NATO bezpośrednio, ale wykorzystujący je żołnierze mogliby być skłonni również do atakowania środków transportu i innej infrastruktury wymaganej do wprowadzenia tychże sił do działań bojowych. 

Aktywa obronne Polski staną się jeszcze istotniejsze, jeśli USA, zgodnie z pojawiającymi się doniesieniami, przeniesie samoloty F-16 lub F-35 US Air Force z Niemiec do Polski. Jeśli samoloty te bazowałyby w Polsce, będą dysponować wyższą zdolnością do tłumienia rosyjskiej agresji, jednak, jeśli nie zostanie im zapewniona adekwatna obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa oparta o silną architekturę, będą one wystawione na uderzenie wyprzedzające.  

By bronić się przed rosyjskimi zagrożeniami w domenie kinetycznej czy cybernetycznej, lub też w innych obszarach, NATO potrzebuje Wielodomenowego Systemu Kontroli i Dowodzenia (Multi-Domain Command and Control)[5]. Pozwoli on na stworzenie jednolitej tarczy połączonych sieciocentrycznie sensorów i efektorów, wpiętych w sieć na zasadzie plug-and-play. Takie rozwiązanie z kolei stworzy możliwość wykorzystania wspólnego obrazu sytuacyjnego w zakresie zagrożeń i dobór optymalnych środków przeciwdziałania im. Sieci należy przypisać zadanie wykreowania stworzenia warstwowej obrony dla ludzi zamieszkujących Europę, europejskich terytoriów i jednostek wojskowych  rozlokowanych na Starym Kontynencie, takich jak siły wzmocnienia NATO przemieszczające się zarówno na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, jak i na Bliskim Wschodzie - a tam coraz to wyraźniejsze stają się państwowe i niepaństwowe zagrożenia stwarzane przez pociski rakietowe. 

Państwa członkowskie NATO powinny pilnie podążyć za przykładem Polski i pozyskać zaawansowane, interoperacyjne sensory i pociski przechwytujące, które umożliwią wykrywanie, śledzenie i zwalczanie coraz to bardziej zaawansowanych rosyjskich środków uderzeniowych, z którymi to sojusz będzie się przez najbliższe lata zmagać. Otwarta architektura systemowa IBCS umożliwia wykorzystanie zarówno istniejących, jak i nowo powstających technologii obronnych, wspierając interoperacyjność między różnymi rodzajami sił zbrojnych czy też siłami zbrojnymi poszczególnych państw. Jest ona w stanie zapewnić innym sojusznikom efektywny kosztowo, „zwinny” mechanizm rozwojowy, który umożliwi modernizację posiadanego starszego sprzętu (jak np. system Patriot), jak i systemów uzbrojenia przyszłości (w tym F-35). W przyszłości należałoby w ramach tej architektury zabudować komponenty obronne produkcji europejskiej, w tym te produkowane w Polsce i innych państwach Europy.

Podczas połączonego briefingu prasowego po spotkaniu głów obu państw, Prezydent Trump[6] stwierdził, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie zwiększą liczbę żołnierzy, którzy zostaną wysłani do Polski, nawet pomimo faktu, że administracja ogłaszała cięcia w odniesieniu do sił stacjonujących w Niemczech. Prezydent Duda, Premier Mateusz Morawiecki[7] i inni przedstawiciele polskich władz przekonywali USA by Pentagon wysłał więcej żołnierzy do Polski celem umocnienia wschodniej flanki NATO, pomimo tego, że oficjele w USA zauważyli w czasie wizyty Prezydenta Dudy, że podjęcie decyzji w zakresie tego, jakie siły mogłyby opuścić terytorium Niemiec i gdzie mogłyby zostać przeniesione może zająć miesiące. Dodatkowe siły lądowe NATO w Polsce mogłyby uzyskać potencjał ku temu[8], by zniweczyć stojące przed rosyjską armią perspektywy łatwego przejęcia terytoriów, poprzez postawienie NATO przed faktem dokonanym.

Polska i USA pomagają w stworzeniu silnej tarczy broniącej Europy przed atakami załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, jak i pocisków balistycznych i manewrujących. Inne państwa sojusznicze powinny wykonać swoją część pracy w tym zakresie zwiększając wydatki na obronność, modernizując efektory i sensory, a także budując szerszą i głębsza integrację wojskową w domenach powietrznej, morskiej, a także kosmicznej.

Dr Richard Weitz, senior fellow and director of the Center for Political-Military Analysis at Hudson Institute


[1] https://www.defensenews.com/opinion/commentary/2020/02/20/poland-is-becoming-americas-key-nato-ally/

[2] https://news.northropgrumman.com/news/releases/northrop-grumman-simultaneously-intercepts-multiple-threats-during-flight-test

[3] https://www.defence24.com/polands-missile-defenses-are-critical-for-the-defense-of-europe-opinion

[4] https://www.bbn.gov.pl/ftp/dokumenty/Strategia_Bezpieczenstwa_Narodowego_RP_2020.pdf              

[5] https://www.japcc.org/multi-domain-command-and-control/

[6] https://www.whitehouse.gov/briefings-statements/remarks-president-trump-president-duda-republic-poland-joint-press-conference-3/

[7] https://www.spacewar.com/reports/Poland_hopes_to_get_some_US_troops_from_Germany_999.html

[8] https://csbaonline.org/research/publications/strengthening-the-defense-of-natos-eastern-frontier?utm_source=Strengthening+the+Defense+of+NATO%27s+Eastern+Frontier&utm_campaign=csba+-+NATO+Defense+rollout&utm_medium=email

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 55
Reklama
Marek1
sobota, 4 lipca 2020, 01:31

Tu już nawet się nie z czego śmiać ;(( Takiej sterty bzdur dawno nie czytałem. Ps. Nigdy nie głosowałem na PO

Wolodia
sobota, 4 lipca 2020, 14:37

Konfederacja to da ci KOPA towarzyszu

wert
sobota, 4 lipca 2020, 13:33

To autor! Dr Richard Weitz, senior fellow and director of the Center for Political-Military Analysis at Hudson Institute. Teraz Ty się przedstaw

:))
sobota, 4 lipca 2020, 12:43

Jaka bzdura ? W Europie nie ma dostawcy takiego sprzętu. Francuskie produkty nie posiadają takich właściwości a niemieckie, włoskie etc bazują na USA. EF i RAFELE to dobre samoloty ale S300, S400 , S500 wyeliminują możliwość ich swobodniejszego wykorzystania w regionie. Francja i Niemcy opracują prototyp nowych systemów około 2030 a zostaną one wdrożone wysokim kosztem około 2040. W 2030 będziemy mieli działające już systemy do rozbudowy i modernizacji z takimi krajami jak USA, Korea Południowa, Japonia, Izrael, Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja (chodzi o okręty podwodne)co obniży koszty ...

ZZZZ
sobota, 4 lipca 2020, 14:21

Jeśli pogonicie tę antypolską ekipę (chodzi o PiS) to będziecie je mieli znacznie szybciej.

:))
sobota, 4 lipca 2020, 17:24

Jak można mieć coś szybciej czego nie ma ???? Rysunki i makiety i plany to domen PZPR i Ślązaka !!!

Kot nr 398
piątek, 3 lipca 2020, 22:50

Wiele wskazuje na to że to pożegnanie obu panów prezydentów. I że niedługo wszystko się skieruje w inną stronę. Będzie złość w naszych kręgach atlantyckich...

czesioczesław
sobota, 4 lipca 2020, 16:30

No właśnie pan prezydent Duda powinien poczekać z wyjazdem do po wyborach,bo czy będzie jeszcze dalej pełnił urząd okaże się za parę dni.Ciekawe co pojechał przyklepać w ostatniej chwili,działa jak obecny rząd,wrzutki w nocy do ustaw,lekceważenie prawa i najgorsze że brak kontroli z zewnątrz ich poczynań i brak jakichkolwiek informacji dla zwykłego obywatela oprócz "sukcesów" dobrej zmiany.

Leon zawodowiec
sobota, 4 lipca 2020, 19:14

Deklaracja energetyczna na,210ld pln to SUKCES

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 3 lipca 2020, 19:25

Trolle PO wylewają swoje smutki, żenada.

Perla Lubelska
piątek, 3 lipca 2020, 23:10

PREZES w Lublinie obiecuje WOLNOŚĆ za POSTOJOWE

Tadziu
piątek, 3 lipca 2020, 22:33

Grochówka smakowała?

rozbawiony
piątek, 3 lipca 2020, 10:36

Poziom zacietrzewienia i pospolitego chamstwa / obrażania rośnie na defence24 . Wojna polsko - polska w rozkwicie .

Tajski ptaszek
piątek, 3 lipca 2020, 13:11

TROLLE PiS u SIE nagle obudziły A BŁASZCZAK właśnie zwolnił najmądrzejszego Generala

BUBA
piątek, 3 lipca 2020, 18:49

Bo mu przeszkadzal i niema na to mocnych LUDZIE idziemy na wybory ....

wert
poniedziałek, 6 lipca 2020, 00:17

Wybór masz bardzo prosty: opcja ojropiejska i rólka Mitteleurope albo opcja atlantycka i próba powtórzenia drogi niemiec, Japonii, Korei Płd

Hr.Ing
piątek, 3 lipca 2020, 18:23

tia trolle PiS :))) młodzieżówa KO nam tutaj wjechała bo przed II turą trzeba robić kampanię trzaskau... Jeszcze tydzień i będzie spokój...

WojtekMat
piątek, 3 lipca 2020, 08:40

Ten "szczyt" niczego nie otwiera. To była typowa propagandowa ustawka, wygodna dla obu prezydentów. Zero konkretów.

Rejtan
piątek, 3 lipca 2020, 17:54

czytam lewicowy NYT: " wizyta niepotrzebna, nic nie wnosząca", w prawicowym Fox " ważne spotkanie dla amerykańsko-europejskich stosunków" . Lewacy oczywiście "niezwiązani z rosyjskimi mediami" szczekają, a jednak każde spotkanie z #PresidentUSA do tej pory cos nam dawało. Ciekawe czemu Macaron tak usilnie zabiega o taką "propagandową ustawkę" .

WojtekMat
sobota, 4 lipca 2020, 10:44

@Rejtan, dziękuję za "merytoryczną wypowiedź". A tak z ciekawości, jakie to konkrety przyniosła ta wizyta ? Co do Macrona, to jesli zabiegał o to, to wyłacznie z tego samego powodu co kandydat pis : potrzebował "sukcesu" przed wyborami.

spoko
sobota, 4 lipca 2020, 16:05

\ potrzebował "sukcesu" przed wyborami.\ Jak to przelozyc na zrozumialy jezyk ? Chesz powiedziec ze \Polscy Wyborcy\ sa za wspolpraca z USA?

Pentagram
piątek, 3 lipca 2020, 13:16

Taka sama ocena PŁYNIE z Waszyngtonu Za słabe deklaracje żeby chcieli rozgrywać Dude Republikanów zaniepokoil fakt ze Duda nie dogadal sie z NATO COŚ JEST na rzeczy

say69mat
piątek, 3 lipca 2020, 08:34

Hmmm czy istnieją realne możliwości dla budowania zrębów partnerskiej współpracy v/s kooperacji pomiędzy przemysłem zbrojeniowym USA a spółkami skarbu państwa zredukowanymi do poziomu zaplecza finansowego klasy politycznej w naszym kraju??? Ponieważ bez partnerskiej kooperacji pomiędzy przemysłem zbrojeniowym w USA i Polsce, partnerstwo strategiczne jest iluzją. A nie wydaje się, że kompetencje elit politycznych, pełniących z ramienia klasy politycznej, nadzór właścicielski nad spółkami skarbu państwa w naszym kraju. Pozwalają na budowanie tego typu partnerskich relacji. Co gorsze amerykanie widzą i rozumieją nasze ewidentne słabości i je bezwzględnie i skutecznie wygrywają.

Stary Grzyb
piątek, 3 lipca 2020, 08:23

Bardzo dorzeczny i na dodatek obudowany źródłowo artykuł. Trochę szkoda, że importowany, ale z drugiej strony dobrze, że wskazuje, jakie powinny być standardy tego rodzaju tekstów.

Wieniawa
piątek, 3 lipca 2020, 01:25

Czy wszystko jest załatwione? Nie. Czy sojusz z USA nic nas nie kosztuje? Oczywiście, że kosztuje. A jednocześnie nie ma dla niego alternatywy. Choć pewnie nie powinniśmy przy tym palić żadnych mostów. Ruskie trolle bardzo się od czasów kiedy dawały się rozpoznać po barakach w polszczyźnie, podszkoliły, ale tej "alternatywy" nadal wstydzą się podać

Slavo
czwartek, 2 lipca 2020, 22:14

Smieszna wizyta, śmiesznego prezydenta. A najlepszy komentarz do niej napisała Lubnauer. " Trump obiecał dudzie że kiedyś mu coś obieca" Idealna peunta

xawer
piątek, 3 lipca 2020, 10:08

Spotkanie byłych /można powiedzieć/ prezydentów. Na koniec Tramp chciał jeszcze zobaczyć ..... i pokazać siĘ, że jeszcze funkcjonuje. Tylko koszty nie dla USA, tylko dla biednych i naiwnych. Przykre

jk
piątek, 3 lipca 2020, 01:49

Nnooooo pani Lubnauer to kobieta co z prezydentami to na golfa śmiga co sobota-- prężny umysł... warto cytowac i jeszcze bardziej zapamiętywać cytaty:) dla potomności...ani" to" do tańca ani do polityki....tym bardziej:) hej

jk
piątek, 3 lipca 2020, 01:47

bełkot --to mało powiedziane :) ...analizy rodem z podstawówki:) trole i bajzeloty umysłowe !

jk
piątek, 3 lipca 2020, 01:39

śmieszny trolu to sam jesteś, masz pojęcie o polityce jak ja o wędkowaniu --- ty najwięcej wiesz co kto komu gdzie bo tam byłeś... śmiesznego prezydenta to macie wy putina :) to wszystko na twoje banialuki

Jan
czwartek, 2 lipca 2020, 23:16

100% racji. Niestety...

piątek, 3 lipca 2020, 07:36

To chyba o TWOIM. Bo na pewno nie o obecnym Prezydencie RP.

Saracen
czwartek, 2 lipca 2020, 20:53

Spotkania określane mianem "szczytów" przygotowuje się długie miesiące. Określa się też tematykę takiego spotkania. I zwykle podczas takiego szczytu zapadają jakieś przełomowe ustalenia. Lub podpisywane są ważne umowy. W przypadku wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie żadna z tych przesłanek nie zaistniała. Ot mieliśmy do czynienia z wpisanym w harmonogram kampanii spotkaniem, z którego miały pójść dla elektoratu PiS ładne zdjęcia. Pytanie tylko ile zapłaciliśmy za ten wyjazd prezydenta Dudy. Bo jak wiadomo Trump jest biznesmenem i za darmo udziału w kampanii prezydenta Dudy nie wziął. Z ważnych rzeczy, dowiedzieliśmy się, że Fort Trump to nie miała być stała baza wojskowa lecz "idea" określająca zespół inicjatyw mających na celu zwiększenie liczebności wojsk USA w Polsce. Idea, która jak na razie nie zmaterializowała się. Ponadto po raz kolejny przekonaliśmy się, że propaganda TVP nie ma żadnych zahamowań w misji wciskania kitu swoim widzom. Tym razem podwładni pana Samuela zdjęcie prezydenta Dudy wpisującego się do księgi pamiątkowej w Białym Domu, opatrzyli komentarzem "Prezydent Duda podpisał w Białym Domu ważną umowę". Należy też pamiętać, że dynamika kampanii wyborczej w USA przeorientowała się. I to bardzo. Pandemia koronawirusa, w której USA liderują pod względem liczb zachorowań oraz ofiar śmiertelnych oraz wywołana przez nią recesja gospodarcza zmieniły postrzeganie prezydenta Trumpa. Do tego dochodzą protesty czarnoskórej części populacji USA w ramach ruchu Black Lives Matter. Wszystko to sprawia, że na obecną chwilę Trump żegna się z Białym Domem. Wybory wprawdzie za pół roku, ale trudno oczekiwać aby do tego czasu nastąpiło jakieś mocne odbicie w amerykańskiej gospodarce. Opieranie więc polskiego bezpieczeństwa na osobistych relacjach Dudy z facetem, którego za pół roku nie będzie w amerykańskiej polityce, to dosyć naiwna taktyka.

Rejtan
piątek, 3 lipca 2020, 18:09

ALe znasz aktualne sondaże w USA? USA Today, 28.06.2020 Trump 54%, Bayden 32% , Other 14%. Od tygodnia poparcie dla BLM maleje skokowo. Obama wezwany na pomoc przez lewackie #DemocracyParty został na wiecu wysmiany. Śnij dalej...

Pomarańczowy król
sobota, 4 lipca 2020, 21:33

Aktualne sondaże są takie, że Trump dostaje od Biodena srogi łomot, więc nie wiem skąd bierzesz te bzdurne dane, chyba ze stacji Fox. Pora lepiej żeby zacząć negocjować z demokratami, bo czas pomarańczowego prezydenta się kończy.

ZZZZ
piątek, 3 lipca 2020, 22:55

Badanie przeprowadzone 22–24 czerwca na zlecenie NPR, PBS News Hour i Marist. Joe Bidena popiera w nim 52 proc. wyborców, Donalda Trumpa 44 proc. Wcześniej wygraną Bidena prognozował też prestiżowy tygodnik „The Economist”, według którego demokrata ma szansę zdobyć 233–412 głosów elektorskich. Urzędujący prezydent może liczyć na 126–305 głosów. A według ostatniego sondażu „New York Times” i Sienna College były wiceprezydent cieszy się o 14 proc. wyższym poparciem od Donalda Trumpa, a głosy na niego chce oddać aż 50 proc. ankietowanych. Wygrywa głosami kobiet i mężczyzn, a także Afroamerykanów. To dane z 29.06.2020.

Paweł P.
piątek, 3 lipca 2020, 11:17

Gdyby podpisał, to zarzut byłby że "w kampanii podpisał". Spokojnie ;)

Marcyk
piątek, 3 lipca 2020, 07:09

Niestety takie są realia !!!

jk
piątek, 3 lipca 2020, 01:43

jaka wnikliwa analiza g...warta :) to co? polityka nasza ma się opierać o wiecznego putina ???? technika sprzed 30 lat plus demokracja parlamentarna i wolność ! a może tak oprzemy się o francję ? albo niemcy? gratuluje znajomości polityki międzynarodowej ! ten facet jak to piszesz to najmocniejszy facet świata --czy tobie się to podoba czy też nie, pa!

ZZZZ
piątek, 3 lipca 2020, 08:39

Ten facet został wybrany na urząd prezydenta USA dzięki rosyjskiej ingerencji. O działaniach rosyjskiej farmy trolli w amerykańskich mediach społecznościowych wiemy całkiem sporo. O atakach rosyjskich hakerów na komputery kandydatki Demokratów również. Zięć Trumpa spotykał się z prawniczką Kremla w celu odbioru materiałów zdobytych przez rosyjskich hakerów. To też już jest wiedza powszechna. Więc, nie ma wielkiej różnicy czy będziemy układać się z Putinem czy z jego marionetką Trumpem.

Rejtan
piątek, 3 lipca 2020, 18:11

Taa, jego konkurentka ( Hilaria ) sma zarzuty współpracy i sprzedawania danych Rosji. Trump tak kocha Putina, ze blokuje jego największą inwestycję w Europie : NordStream2 .

ZZZZ
piątek, 3 lipca 2020, 22:49

Gada jedynie a nie blokuje. A gadanie nic nie kosztuje.

Niutek
czwartek, 2 lipca 2020, 19:51

W grudniu nie będzie Trumpa, i wszystkie te gadki- szmatki można będzie wsadzić sobie w... Nie było nic na piśmie. Ot, Duda wpisał się do księgi pamiątkowej, i tyle.

y
piątek, 3 lipca 2020, 07:37

Pobożne Twoje i Tobie podobnym życzenia. Oj zdziwisz się. I to Bardzo...

Pentagram
czwartek, 2 lipca 2020, 17:27

Duda dostał kopa w tyłek i zna tersz swoje miejsce w szeregu SZARY KONIEC ZA MAROKO

Tadziu
piątek, 3 lipca 2020, 13:12

Kolego tylko patrzeć na TROLLE PiS u

y
piątek, 3 lipca 2020, 07:42

Wnikliwy komentarz. Z "głęboką" znajomością realiów współczesnej Polityki :-) Jeśli ten kop to bardzo dobre stosunki z prezydentem USA i zwiększenie obecności US Army w Polsce to takie kopy może otrzymywać. A Wam trollom (zarówno ruskim jak i POwskim), skóra na plecach i tak się będzie marszczyć, że Wasze opcje takiego poziomu współpracy nie osiągnęły i nie osiągną.

Ślązak
czwartek, 2 lipca 2020, 16:45

Ocean chroni skutecznie przed wypisywaniem bzdur u nas takich wywarzonych tekstów nikt nie pisze

Chemik z Radomia
czwartek, 2 lipca 2020, 18:14

TROLLE PiS u grasuja we wiosce

jk
piątek, 3 lipca 2020, 01:45

trolem to sam jesteś:)

Ślązak
czwartek, 2 lipca 2020, 19:11

Na Śląsku mawiamy że czasem warto pomodlić się do Św Rocha o rozumu trocha

Bolko z Gliwic
czwartek, 2 lipca 2020, 19:54

Chopie idz do cugla Hahahaha

Zaq
czwartek, 2 lipca 2020, 16:38

Nasz sojusz z USA wygląda tak że my wysyłamy mld USD za ocean a oni nas poklepuja po ramieniu, a ile wart jest sojusz z USA ostatnio przekonali się o tym Kurdowie w Syrii a my w Jalcie.

jk
piątek, 3 lipca 2020, 01:45

nie wiem czy wiesz ale kurdów w nato nie ma.... ale co to ma za znaczenie dla takiego mega mózgu jak ty:)

slavo
czwartek, 2 lipca 2020, 22:18

Oraz Ukraincy czytaj memorandum Budapesztańskie

y
piątek, 3 lipca 2020, 07:44

Tam wszak Rosja była gwarantem granic Ukrainy...

czwartek, 2 lipca 2020, 15:51

Co za bełkot

Tweets Defence24