Reklama
Reklama

Szczerski: Efektem wizyty prezydenta w USA może być bardzo ważna polsko-amerykańska deklaracja polityczna

16 września 2018, 13:37
1909924934
Fot. KPRP

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że efektem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA może być "bardzo ważna polsko-amerykańska polityczna deklaracja o daleko posuniętej współpracy w obszarach: wojskowym, energetycznym i inwestycyjnym".

We wtorek prezydent i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą wizytę oficjalną w Białym Domu, podczas której zaplanowano m.in. rozmowę "w cztery oczy" prezydentów Polski i USA, spotkanie obu par prezydenckich, wspólną konferencję prasową Andrzeja Dudy i prezydenta USA Donalda Trumpa.

Prezydencki minister pytany w TVP Info o spodziewane rezultaty wizyty prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych, odparł, że w sobotę zakończone zostały negocjacje ws. "bardzo ważnego dokumentu".

"Jeśli panowie prezydenci zgodzą się go przyjąć - bo to na razie jest na poziomie roboczym wynegocjowane - to efektem tej wizyty będzie bardzo ważna polsko-amerykańska polityczna deklaracja o daleko posuniętej współpracy w trzech obszarach: wojskowym, energetycznym i inwestycyjnym" - podkreślił Szczerski.

Jak dodał, deklaracja ma m.in. dotyczyć "poszerzenia całego spektrum współpracy wojskowej polsko-amerykańskiej", a także "wejścia amerykańskich funduszy inwestycyjnych w rozwój infrastruktury naszego regionu".

Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu będzie pierwszą za kadencji obecnych prezydentów Polski i USA. Podczas wizyty prezydentowi Polski będzie towarzyszył m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Prezydent we wtorek odwiedzi także Senat Stanów Zjednoczonych, gdzie spotka się z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej, Poland Caucus. Złoży też wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington oraz na grobie Jana Karskiego w Mount Olivet Cemetery. Na zakończenie wizyty para prezydencka weźmie udział w przyjęciu wydanym przez ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Szczerski, który przed dwoma tygodniami uczestniczył w Waszyngtonie w uroczystościach żałobnych po śmierci senatora Johna McCaina, poinformował wówczas polskich dziennikarzy, że "fundamentalnymi tematami" zbliżającego się spotkania prezydentów Polski i USA będzie współpraca w dziedzinie militarnej, energetycznej oraz inwestycje amerykańskie w Polsce.

PAP - mini

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
sternik
czwartek, 27 września 2018, 02:46

@Luke, po co nam latające cysterny to ja nie kumam. CDo do F15 to są super zabawki i takie by nam się bardzo przydały ale masz pojęcie że godzina lotu F-15 SE to 22 000 USD przy 6 000 dla F-16?

Wojcech
czwartek, 27 września 2018, 02:41

@komandor, jaki znasz lepszy, sprawdzony w warunkach bojowych sprzęt od amerykańskiego? Szczególnie jeśli chodzi o zwalczanie celów manewrujących i balistycznych.

mc.
poniedziałek, 17 września 2018, 22:42

Do Pana Willgraf-a Niemcy proponowali nam 12 baterii z rakietami PAC-2, za 600 mln Euro. Interes kiepski, ale na 5-6 lat by wystarczył. A potem i tak trzeba by kupić, nowe systemy rakietowe (podejrzewam,że Amerykanie stwierdziliby że wyrzutni nie da się \"zmodernizować\" i musielibyśmy kupić nowe). Ale to był rok 2011 i Ministrem był Pan Klich. Ale Panowie Ministrowie Obrony Narodowej z PO niespecjalnie interesowali się dozbrajaniem armii (\"wojny nie będzie\") - w 2013 odrzucili propozycję kupienia holenderskich Leopardów (100 szt), ale wybrali ofertę niemiecką (bo podobno były tańsze). Problem polegał na tym że Holendrzy chcieli się pozbyć A6, a Niemcy sprzedali nam A4 i A5... które musimy modernizować. Oczywiście modernizacja jest możliwa tylko przy udziale firm niemieckich...

Synek
poniedziałek, 17 września 2018, 12:37

@Willigraf: nie wmawiaj tak namiętnie wszystkim, że kupiliśmy patrioty i ich nie ma. Podpisano umowy, proces przebiega zgodnie z planem. NIE ZAPŁACILIŚMY WSZYSTKIEGO NA RAZ, nie demonizuj. Transze opłat są rozdzielone na długo, to nie obwoźny sklep \"sportowy\", że wchodzisz, płacisz i zabierasz do domu. My nie zapłaciliśmy jeszcze za te patrioty....

martin
poniedziałek, 17 września 2018, 11:19

fajny program wycieczki......

komandor
poniedziałek, 17 września 2018, 11:18

współpraca to będzie bardzo jednostronna........jedna ze stron będzie kupować najdroższy i wcale nie najlepszy sprzęt a druga......poklepywać po ramieniu

skipper
poniedziałek, 17 września 2018, 10:31

ad Bartek .Ja na miejscu Trampa w ogóle bym Dudy nie przyjął .Jest to wybitny aktywista partyjny a nie prezydent

skipper
poniedziałek, 17 września 2018, 10:20

Szczerski w roli rzecznika to kiepski pomysł .Wyjazd Dudy to wyjazd turystyczny,Żadnych konkretów z tego nie będzie . Szczerski \" odparł, że w sobotę zakończone zostały negocjacje ws. \"bardzo ważnego dokumentu\". Już ta zapowiedź nawiązuje do wypowiedzi Trampa przed przyjazdem do Polski,Megalomania

JJ
poniedziałek, 17 września 2018, 08:44

Deklaracje ,deklaracje,deklaracje czy nasi zolnirze beda z tego strzelac ? Czy beda latac na deklaracji GDZIE SPRZET ????

Luke
poniedziałek, 17 września 2018, 06:21

Mysle ze podpisze kintrakt na 32 F16 I 32 F35 tak to Trump by sie znimi nie spotkal. Ale Poland potrzebuje tez F15SE jak I KC46A!

sdr
poniedziałek, 17 września 2018, 03:48

8 mld zl kosztowało wpuszczenie pr.Dudy do Białego Domu. Tyle będzie kosztował HIMARS bez offsetu z efektorami na sztuki

Heh
poniedziałek, 17 września 2018, 02:57

Willgraf o czym ty gadasz? Polska kupiła przecież rzekomo nową wersje Patriota, której nawet armia USA jeszcze nie ma na posiadaniu.

Frega
poniedziałek, 17 września 2018, 00:03

A konkretnie co? Lighting ll będą w Mielcu składać? Czy zakontraktujemy dostawy skroplonego po stawce rosyjskigaz tazy 2

Bartek 1
niedziela, 16 września 2018, 22:42

Czy może ktoś sprawdzić ile dni od zaprzysiężenia czekał Prezydent Polski na możliwość przyjęcie u prezydenta największego sojusznika wojskowego i dlaczego przywódca Uzbekistanu czekał krócej?

Zbyszek
niedziela, 16 września 2018, 21:44

Pierwszą jaskółką zaangażowania kapitału amerykańskiego w CPK może być powołanie na prezesa spółki celowej Jacka Bartosiaka. Być może United Airlines zrobi też w CPK swoją bazę na Europę, a US Army główną bazę przerzutową w części cargo. Lepsze to niż wpuszczenie chińczyków.

Burak
niedziela, 16 września 2018, 17:06

Homar bez offsetu, tak będzie wyglądała ta współpraca militarna.

Willgraf
niedziela, 16 września 2018, 16:55

wystarczy tych deklaracji ...już przy patriocie i dwóch bateriach 16 wyrzutniach mamy po obecnym kursie USD prawie 35 miliardów złotych do płacenia i nadal brak systemu który kupiliśmy i dodatkowe wydatki na interfejsy kryptologiczne ...a 70 wyrzutni z Niemiec za 500 milionów euro zostało by zmodernizowane w cenie 300 milionów usd do standardu jaki kupujemy za miliardy ..brawo panowie politycy ,jak myślicie ,że nie odpowiecie za te decyzje to grubo się mylicie

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama