Szczerski: bezpieczeństwo Półwyspu Koreańskiego najważniejszym tematem podczas wizyty prezydenta w Korei Płd.

7 lutego 2018, 09:37
39858559602_c0a28f9ae1_b
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP/Flickr.com

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że kwestie bezpieczeństwa Półwyspu Koreańskiego, a tym samym bezpieczeństwa globalnego, oraz związane z członkostwem Polski w RB ONZ będą najważniejszymi tematami rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Korei Płd.

W Pjongczangu, przy okazji inauguracji Zimowych Igrzysk Olimpijskich, Duda ma się też spotkać m.in. z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem - zapowiedział Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, będzie przebywał w Korei Płd. z wizytą roboczą w dniach 7-11 lutego 2018 roku (środa - niedziela). W czwartek prezydent będzie przebywał w stolicy Korei Płd., gdzie zaplanowano jego spotkania z prezydentem Mun Dze Inem.

Prezydent spotka się też z burmistrzem Seulu Park Won Sunem; odbierze też tytuł honorowego obywatela południowokoreańskiej stolicy. Według Szczerskiego planowane jest też m.in. spotkanie prezydenta z przedstawicielami Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, która od czasu zawarcia w 1953 r. rozejmu nadzoruje stabilność sytuacji na Półwyspie, w tym z szefem polskiej misji przy Komisji.

W tej pierwszej części wizyty Dudy planowane są rozmowy dotyczące "sytuacji na Półwyspie Koreańskim, przede wszystkim z prezydentem Mun Dze Inem, na którego zaproszenie odwiedza Koreę", które dadzą polskiemu prezydentowi możliwość dogłębnej analizy i pozyskania informacji na temat realnego stanu bezpieczeństwa tego Półwyspu - podkreślił Szczerski.

"To wszystko wiąże się z faktem naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dzisiaj Korea jest jednym z najbardziej gorących punktów na mapie świata i te rozmowy dotyczące właśnie bezpieczeństwa Półwyspu, a tym samym bezpieczeństwa globalnego będą najważniejszym tematem rozmów prezydenta w Korei" - zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

"To będzie wizyta politycznie wrażliwa, bardzo znacząca i ważka dla pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Dlatego, że Polska jako kraj członkowski RB ma szczególną dzisiaj odpowiedzialność także za stan pokoju na świecie" - dodał minister. Zwrócił w tym kontekście uwagę na fakt, że Andrzej Duda został zaproszony przez prezydenta Korei już na początku polskiego mandatu w Radzie Bezpieczeństwa. Według Szczerskiego jest to istotne i będzie procentować w czasie całego polskiego mandatu w Radzie.

Następnie prezydent uda się do Pjongczangu, gdzie - wraz z małżonką - weźmie udział w piątkowej ceremonii otwarcia olimpiady oraz spotkaniu prezydenta Korei z szefami państw i rządów przybyłymi na uroczystość.

Według prezydenckiego ministra, stworzy to okazję do szeregu "mniej formalnych, ale dzięki temu bardziej komfortowych" spotkań bilateralnych z przywódcami innych krajów. "Potwierdzony jest udział kilkunastu prezydentów i głów państw w inauguracji. Już wiemy, że prezydent w Korei planuje rozmowy dwustronne polsko-niemieckie, z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem" - poinformował Szczerski.

W sobotę para prezydencka ma odwiedzić wioskę olimpijską, gdzie planowane jest spotkanie prezydenta i jego małżonki z polskimi sportowcami. Jak powiedział Szczerski, prezydent przekaże wtedy polskiej kadrze olimpijskiej swój "doping do dobrych rezultatów w czasie igrzysk".

"Jeśli czas pozwoli, jeśli inne obowiązki nie przeszkodzą, prezydent chciałby wziąć udział przynajmniej w jednych zawodach jako widz, tzn. w pierwszym konkursie skoków narciarskich" - dodał Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta zwrócił również uwagę w rozmowie z PAP, że prezydent celowo udaje się do Korei Płd. samolotem PLL LOT, "podkreślając i promując tym samym ekspansję naszego przewoźnika do Azji, Dalekiego Wschodu". "W ramach promocji polskich interesów gospodarczych będzie miał też rozmowy z przedsiębiorcami, żeby budować kontakty gospodarcze Polski i Korei" - dodał.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Z
piątek, 9 lutego 2018, 11:31

Szczerski: bezpieczeństwo Półwyspu Koreańskiego zalezy od Polski.

skipper
czwartek, 8 lutego 2018, 08:43

Każdu powód jest dobry żeby pojechać na Olimpiadę a promowanie PLL LOT zostawić innym

men
środa, 7 lutego 2018, 12:10

Strach się bać, skłócimy się teraz z Koreą?

dropik
środa, 7 lutego 2018, 10:58

przypominam, że ostatnio jeden z tych panów obiecał, że Polska zaprowadzi pokój na Bliskim Wschodzie. Jak to zrobimy to Best Korea będzie kaszką z mleczkiem

Tweets Defence24