Reklama

Siły zbrojne

Szatkowski na rozmowach z dowódcą Eurokorpusu i sekretarzem stanu MON Słowacji

  • Fot. Maciej Nędzyński/CO MON
  • Sprzęt lotniskowy WCBKT S.A. Fot. Maciej Szopa/Defence24

Tomasz Szatkowski spotkał się z przebywającym z wizytą w Polsce dowódcą Eurokorpusu (EC), gen. broni Alfredo Ramirezem. Podsekretarz stanu resortu obrony rozmawiał również z nowo powołanym sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Republiki Słowackiej Robertem Ondrejcsákiem.

Jak informuje resort obrony, podczas spotkania omówiono kwestie dotyczące polskiego zaangażowania w EC. Gen. Ramirez z uznaniem wyraził się o dotychczasowym udziale Polski w Korpusie. Przekonywał, iż ważną sprawą pozostaje zachowanie dostępności EC na potrzeby NATO i UE. Poinformował o zamierzeniach dowództwa w najbliższej przyszłości, w tym zaangażowaniu w bieżące operacje stabilizacyjne. 

Podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski przekazał, iż Polska postrzega EC jako ważne narzędzie realizacji polityki sojuszniczej, dostrzegając rosnące znaczenie dowództwa dla wsparcia działań Unii Europejskiej. Podkreślił, że opowiada się za utrzymaniem elastycznego charakteru struktury tego dowództwa.

Gen. Ramirez objął dowodzenia Eurokorpusem w czerwcu 2015 roku. Przejął funkcję od generała broni Guy'a Buchsenschmidta z Belgii, który przez dwa lata był dowódcą międzynarodowej jednostki, w której służy ponad 90 Polaków. Rotacje dowódców Eurokorpusu odbywają się planowo co dwa lata wśród państw ramowych jednostki. Od stycznia br. dołączyła do nich Polska, a objęcie dowództwa przez polskiego oficera planowane jest na rok 2019. 

Dowództwo Eurokorpusu (EC HQ) to międzynarodowa struktura wojskowa stworzona w 1992 roku w celu rozszerzania współpracy militarnej na Starym Kontynencie. Może ono kierować siłami liczącymi do 65 000 żołnierzy, zarówno w operacjach humanitarnych czy stabilizacyjnych, jak i w działaniach bojowych. W przeszłości EC HQ uczestniczyło w operacjach Sojuszu Północnoatlantyckiego w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie. Siedziba Eurokorpusu umiejscowiona jest w Strasburgu. 

Tomasz Szatkowski
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

Polsko-słowackie rozmowy w MON

Tomasz Szatkowski spotkał się też z nowo powołanym sekretarzem stanu w ministerstwie obrony Słowacji Robertem Ondrejcsákiem. Jak podaje MON, głównym tematem rozmów była bilateralna wojskowa i wojskowo-techniczna współpraca obu krajów oraz wspólne projekty realizowane przez państwa w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Omówiono także proces wdrażania decyzji podjętych podczas Szczytu NATO w Warszawie oraz przedyskutowano także bieżące inicjatywy i projekty w dziedzinie obronności podejmowane w ramach Unii Europejskiej. Robert Ondrejcsáki zaprezentował priorytety Słowacji, która przewodniczy w tym półroczu Radzie Unii Europejskiej.

Czytaj więcej: Antoni Macierewicz w Bratysławie. Spotkanie ministrów obrony krajów UE

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Ggg

    Polska nie jest państwem ramowym miała zostać 2017 styczeń ale na razie cisza

  2. Max Mad

    Będziesz szpila! Niech się zapyta Słowaków jak im się podobają i sprawują Tigry które od Ruskich kupili niedawno... tak z ciekawości w ramach solidarności sojuszniczej.

Reklama