Systemy Tor-M2DT rozmieszczone na dalekiej północy

4 grudnia 2019, 11:21
Tor-M2DT_-_NightRehearsal270417-38
Tor-M2DT. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o przekazaniu baterii systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowych krótkiego zasięgu Tor-M2DT na wyposażenie kolejnego pododdziału obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Tym razem systemy te trafiły na daleką północ Rosji, w rejon granicy z Norwegią.

Odbiorcą najnowszych Tor-M2DT jest dywizjon przeciwlotniczy brygady zmechanizowanej Floty Północnej SZ FR, który stacjonuje w rejonie miejscowości Pieczenga na półwyspie Kola w obwodzie murmańskim w odległości zaledwie ok. 10 kilometrów od granicy z Norwegią. Już wcześniej, począwszy od sierpnia br., zestawy te brały udział w próbach i testach w tym rejonie, a ich załogi przechodziły stopniowo trwające kilka miesięcy szkolenie w zakresie ich obsługi. Kolejnym etapem wdrażania nowego uzbrojenia będzie osiągnięcie przez ten pododdział obrony powietrznej wstępnej gotowości bojowej.

Tor-M2DT to wersja zmodernizowanego systemu Tor-M2, przystosowana do prowadzenia działań w klimacie arktycznym. Główna modyfikacja polega na umieszczeniu wszystkich komponentów tego zestawu na nowym nośniku specjalistycznym w postaci zmodyfikowanego podwozia wszędołazu DT-30PM Wiataź. Umożliwia to sprawne poruszanie się w trudnych warunkach arktycznych, w tym także po lodzie i w głębokim śniegu oraz efektywną pracę przy skrajnie niskich temperaturach.

Rozmieszczenie tych systemów przy granicy z Norwegią odbywa się na tle rosnącego napięcia między tym państwem a Federacją Rosyjską. W ostatnich miesiącach władze Norwegii alarmowały o licznych przypadkach wzmożonej aktywności rosyjskich okrętów podwodnych u swych wybrzeży, regularnego naruszania przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty wojskowe, czy cyklicznych ćwiczeń symulujących atak na to państwo.

Reklama
Tweets Defence24