System PCO na nowym indonezyjskim czołgu

9 listopada 2018, 14:34
SSP-1 OBRA-3
Kompletny system samoosłony pojazdu SSP-1 OBRA-3 pokazywany podczas MSPO 2017, Fot. M.Dura
Reklama

Podczas targów Indo Defence 2018 w Dżakarcie system ostrzegania przed opromieniowaniem laserowym SSP-1 OBRA-3 produkowany przez spółkę PCO został zaprezentowany na nowym indonezyjsko-tureckim czołgu średnim MMWT. To efekt współpracy polskiej firmy wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej z państwowym producentem uzbrojenia z Indonezji, firmą PT. Pindad. 

Spółka PCO S.A. jest mocno związana z regionem Azji Południowo Wschodniej, gdzie przez ostatnie kilka lat systematycznie dostarczała indywidualne wyroby noktowizyjne dla jednostek antyterrorystycznych. Ponadto efektem prowadzonych przez ostatnie dwa lata działań w Indonezji jest nawiązanie współpracy polskiej spółki z jednym z głównych graczy sektora zbrojeniowego w regionie - indonezyjskim, państwowym producentem uzbrojenia firmą PT. Pindad (Persero).

Udział w targach Indo Defence jest dla PCO S.A. niezwykle ważny patrząc przez pryzmat obecnie prowadzonych przez nas projektów w regionie. Nasze wyroby indywidualne są od lat wysoko oceniane pośród operatorów jednostek specjalnych, a system ostrzegania przed opromieniowaniem laserowym SSP-1 OBRA-3 jest obecny na nowym indonezyjskim czołgu średnim, prezentowanym na targach na stoisku PT. Pindad

Łukasz Zaskurski, Kierownik Działu Eksportu, PCO S.A.

W dniu 8 listopada br. podczas targów w Dżakarcie został podpisany list intencyjny MoU (memorandum of understanding) pomiędzy PCO S.A. i PT. Pindad (Persero). Dokument dotyczy rozwoju współpracy pomiędzy firmami w obszarze systemów optoelektronicznych dedykowanych na pojazdy opancerzone produkowane przez PT. Pindad. Na dokumencie swoje podpisy złożyli Dyrektor Generalny PT. Pindad (Persero), Abraham Mose oraz Dyrektor Sprzedaży PCO S.A., Marcin Janiszewski. W ceremonii podpisania udział wzięli także wicedyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, Mateusz Sarosiek, Attaché Obrony RP w Indonezji, płk. Leszek Słomka, Dyrektor Biura Handlu Międzynarodowego PGZ S.A., Mirosław Janicki oraz Łukasz Zaskurski z PCO S.A.

image
Czołg Harimau Hitam, Fot. PT Pindad of the Government of Indonesia

PT Pindad (Persero), z siedzibą w Bandung na Jawie Zachodniej specjalizuje się w produkcji szeregu pojazdów wojskowych, broni strzeleckiej oraz amunicji wykorzystywanych przez siły zbrojne Indonezji oraz innych krajów w regionie. Jednym z najważniejszych projektów, nad którymi obecnie pracuje PT Pindad, jest nowy indonezyjski czołg średni  MMWT – Modern Medium Weight Tank (nazwa turecka: Kaplan MT, nazwa indonezyjska: Harimau Hitam).

Jest to efekt współpracy PT. Pindad z tureckim FNSS Savuma Sistemleri A.S. oraz belgijskim CMI Defence. Pojazd wykorzystuje nowoczesne podwozie opracowane przez FNSS także system wieżowy CT-CV od CMI ze 105 mm armatą Cockerill HP. Program został zainicjowany w 2014 roku, natomiast pierwszy prototyp publicznie zaprezentowano na targach Indo Defence 2016. W październiku 2017 pojazd prototypowy uczestniczył w paradzie Sił Zbrojnych Indonezji w Dżakarcie. Na tegorocznej edycji targów wystawiony czołg to wersja, która zakończyła z powodzeniem szereg prób poligonowych i testów certyfikujących, które otwierają drogę do produkcji seryjnej.

image
Stoisko PGZ na targach Indo Defence 2018 w Dżakarcie, fot. PGZ

 

W targach zbrojeniowych Indo Defence 2018 w Dżakarcie, których gospodarzem jest Ministerstwo Obrony Republiki Indonezji bierze udział ponad 850 wystawców z 55 krajów, w tym także firmy skupione w ramach Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Na wspólnym stoisku Ministerstwa Obrony Narodowej RP i PGZ S.A. wystawiają się takie polskie firmy jak Dezamet S.A, Fabryka Broni „Łucznik” Sp. z o.o., Rosomak S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz PCO S.A.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
KOSA
niedziela, 24 marca 2019, 20:03

A NASZE PT TWARDE I T 71 NAWET NIE SA TAK WYPOSARZONE

flo
poniedziałek, 12 listopada 2018, 12:28

Pod koniec października jechało coś takiego na lawecie drogą s3 Szczecin - Zielona Góra. Wieża bardzo podobna (okryta częściowo folią a kadłub w całości) kadłub tylko w zarysie a gąsienice gumowe.

Nikt
niedziela, 11 listopada 2018, 21:41

Gdzie on wam przypomina Andersa? Poza tym nie byliśmy pierwsi w dziedzinie WWO/Lekkie czołgi

Gracz
niedziela, 11 listopada 2018, 21:29

Jak tam to było? Anders jest za mało rozwojowy czy jakoś tak.

Dulin
sobota, 10 listopada 2018, 23:18

Brawo Zespół, brawo PCO.

skryba
sobota, 10 listopada 2018, 18:40

Kopia Andersa!!?? Czy ktoś coś sprzedał pod ladą? Czy mogliśmy to produkować?? Ktoś zablokował.

Patcolo
sobota, 10 listopada 2018, 13:22

Ten lekki czołg coś mi przypomina

Harry 2
piątek, 9 listopada 2018, 15:44

Trzeba było kontynuować prace przy ANDERSie. Być może to nasze zakłady sprzedawałyby go Indonezji

Tweets Defence24